نکات مهم انجام ارتودنسی دندان در زنان باردار

آخرین بروزرسانی : 7 مرداد 1402

یکی از سوالات بزرگی که هر روز از سوی بیماران با آن مواجه می شویم این است که آیا امکان انجام ارتودنسی دندان در زنان باردار وجود دارد یا خیر؟ باید به خاطر داشته باشیم که ارتودنسی یک درمان دندانی است و وظیفه اصلی آن بهبود سلامت دهان و دندان افراد می باشد. مزایای این روش بسیار زیاد است، زیرا دهان سالم به رفع مشکلات تنفس، هضم، گفتار و موارد دیگر نیز کمک می‌کند. بنابراین یک زن باردار در صورت انجام این نوع درمان می تواند سلامت عمومی خود را هم بهبود بخشد. علاوه بر این، بهتر است برای جلوگیری از هرگونه خطر برای جنین و مادر، چنین اقداماتی از قبل برنامه ریزی شوند.

ارتودنسی دندان در زنان باردار امکان انجام دارد یا خیر؟

ارتودنسی دندان در زنان باردار امکان انجام دارد یا خیر؟

آیا در صورت بارداری می توانم درمان ارتودنسی انجام دهم؟

طبق گفته انجمن ارتودنسی و ارتوپدی دندان اسپانیا (SEDO)، هیچ منع مصرفی برای خانم باردار برای انجام این درمان وجود ندارد، زیرا در سلامت بیمار اختلالی ایجاد نمی کند، بلکه حتی باعث بهبود آن می شود. با این حال این روش درمانی و زیبایی همیشه باید زیر نظر دندان پزشک حرفه ای انجام شود، زیرا اولویت انجام آن در دوران بارداری ایمنی مادر و نوزاد است. متخصصان برجسته در این مورد با بررسی جوانب مختلف موضوع تصمیم می گیرند که آیا بهتر است منتظر زایمان بمانید یا اینکه می توان در دوران بارداری به گونه ای شروع کرد که برای مادر و نوزاد بی خطر باشد.

خطرات و موارد منع مصرف

ارتودنسی دندان یک روش درمانی کم تهاجمی است، اما به دلایلی خطرات و موارد منع مصرف دارد. هنگامی که بیمار می خواهد تحت درمان قرار گیرد، انجام رادیوگرافی داخل دهانی برای مشاهده سلامت دهان بیمار بسیار مهم است. اگر کلینیکی برای انجام این درمان رادیوگرافی انجام ندهد، قابل اعتماد نیست، زیرا مهم ترین چیز را در نظر نمی گیرد: سلامت مردم! احتمال اینکه اشعه ایکس در دوران بارداری به جنین آسیب برساند بسیار اندک است. با این حال، در صورت وجود تعداد زیادی عکس اشعه ایکس از شکم، می تواند خطرناک باشد. اشعه ایکس دهان، اندام های تناسلی را در معرض اشعه ایکس مستقیم قرار نمی دهد و از پیش بند سربی برای محافظت از مادر و جنین در برابر اشعه استفاده می کند. بنابراین خطر آن بسیار کم است.

همچنین باید در نظر گرفت که هدف از درمان ارتودنسی بهبود سلامت دهان و دندان بیمار است. پس مهم است که بیمار پروسه درمان را همراهی کند و بهداشت دهان و دندان بهینه ای داشته باشد تا در آینده دچار مشکل نشود.

درمان مناسب ارتودنسی برای زنان باردار

درمان مناسب ارتودنسی برای زنان باردار

مناسب ترین درمان ارتودنسی برای زنان باردار چیست؟

بدون شک دندانپزشکان متعهد به استفاده از کم تهاجمی ترین درمان یعنی ارتودنسی نامرئی در مورد بانوان باردار هستند. هنگامی که یک زن باردار است، حساسیت بیشتری در مورد درمان او وجود دارد. بنابراین استفاده از بریس های تهاجمی تر می تواند برای مادر آینده ناراحت کننده باشد. به لطف اپلیکیشن های تلفن همراهی که استفاده می‌کنیم، تماس بین بیمار و پزشک ثابت است و بدون نیاز به ترک خانه انجام می‌شود. پس فرآیندهایی که امکان انجام و بررسی از راه دور دارند بدون نیاز به خروج مادر باردار از منزل انجام می شوند. این به معنای سازگاری بالا با زندگی روزمره مردم است.

دندان پزشکان متعهد علاوه بر تامین سلامتی دهان و دندان، در مورد تامین آسایش و راحتی بیماران خود به خصوص افرادی که شرایط خاص دارند همچون بانوان باردار نیز حساسیت های زیادی دارند. در نهایت می توان گفت درمان ارتودنسی برای بانوان باردار بایستی با برنامه ریزی دقیق و در نظر گرفتن شرایط خاص آنها و توسط دندان پزشکان متخصص انجام شود.

ارتودنسی دندان در زنان باردار و سوالات آن

ارتودنسی دندان در زنان باردار و سوالات آن

سوالات متداول در مورد ارتودنسی دندان در زنان باردار

آیا ارتودنسی دندان در زنان باردار برای جنین مضر است؟

در این مورد جنین مشکلی نخواهد داشت زیرا مادر تحت درمان ارتودنسی دندان است. فقط مادر متوجه تغییرات خواهد شد.

اگر تحت درمان ارتودنسی باشم و باردار شوم چه کار کنم؟

اول از همه باید سریعا به متخصص مراجعه کنید تا او بتواند مورد شما را ارزیابی و شرایط را بررسی کند. در صورتی که متخصص نیاز به توقف درمان را ببیند، آن را تا زمانی که برای شما بی خطر باشد متوقف می کند. اگر چنین است، پس از زایمان، دوباره اسکن سه بعدی از دهان و وضعیت دندان ها انجام شده و مراحل بعدی درمان طی می شود.

آیا در صورت بارداری می توانم داروهای اختلالات دندانی مصرف کنم؟

هنگامی که یک زن باردار است، داروهای زیادی وجود دارد که مصرف آنها به او توصیه نمی شود. به همین دلیل، در صورتی که ترمیم دندان ها نیاز به دارو داشته باشد، مراجعه به پزشک برای ارزیابی وضعیت و دیدن اقداماتی که می توان انجام داد ضروری است.

آیا می توانم درمان ارتودنسی را در دوران شیردهی انجام دهم؟

چرا که نه. استفاده از درمان ارتودنسی برای خانم ها در دوران شیردهی مشکلی ندارد. ارتودنسی دندان ها را به موقعیت خاصی حرکت می دهد و به هیچ وجه در پروسه شیردهی آنها اختلال ایجاد نمی کند.

تاریخ انتشار : 7 مرداد 1402 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,ارتودنسی,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا