روش های خانگی برای درمان درد دندان عقل

آخرین بروزرسانی : 13 آذر 1397

دندان عقل به آخرین دندان در هر قوس فکی گفته می‌شود که بین ۱۸ تا ۲۵ سالگی (در برخی افراد امکان دارد زود تر هم رویش کند) در دهان می‌روید و دندانپزشکان اصطلاحاً آن را «آسیای سوم» می‌نامند. ( ویکیپدیا )

در این مقاله از سایت کلینیک دندان پزشکی مبین به مشکلات دندان عقل و روش های خانگی برای درمان درد حاصل از رویش دندان عقل می پردازیم.

مشکلات رویش دندان عقل

اکثر افراد با دندان عقل خود شکل دارند. از جمله مشکلاتی که دندان‌های عقل روییده، نهفته و نیمه نهفته برای فرد ایجاد می کنند، عبارت است از:

الف. اثر فشاری محدودیت فضا در قوس فکی یا رشد دندان عقل در جهات نادرست موجب مشکلاتی مانند این موارد می‌شود:

۱. از بین بردن ریشه دندان آسیای دوم (در صورت الگوی رشدی نادرست دندان (به صورت افقی))

۲. به وجود آوردن کیستها و تومورهای با منشأ دندانی در اطراف دندان عقل نهفته که با توجه به نوع کیست و تومور ممکن است خوش‌خیم یا بدخیم باشند.

۳. ضعیف کردن استخوان فک توسط یک دندان نهفته و عدم استحکام مکانیکی استخوان فک در برابر ضربه

۴. نامرتب شدن و درهم ریختگی بقیه دندان‌های فک

علائم درد دندان عقل

 • گوش درد
 • بوی بد دهان
 • درد هنگام باز کردن دهان
 • بلعیدن همراه با درد
 • احساس درد در ناحیه غدد لنفاوی

راه های درمان درد دندان عقل

بهترین روش برای بهبود درد دندان عقل مراجعه به پزشک دندانپزشکی و خارج کردن دندان از فک می باشد. ولی چناچه امکان مراجعه به دندانپزشک برای شما وجود ندارد می توانید برای کاهش درد دندان عقل کار های زیر را انجام دهید.

استفاده از نمک

یکی روش های درمان خانگی برای درد دندان عقل غرغره کردن آب نمک است. مخلوط ۱ قاشق چای خوری نمک در یک فنجان آب گرم چند بار در روز غرغره کنید تا باکتریهای آن از بین برود
همچنین می توانید مقدار مساوی از نمک و فلفل  را با چند قطره از آب  ترکیب کرده به شکلخمیر در ‌آید این خمیر را  بر روی دندان آسیب دیده مالیده چند دقیقه بعد می شوییم .  ایندرمان ۲ یا ۳ بار در روز تا زمانی که درد از بین برود انجام بدهید.

 

روغن میخک

میخک گیاهی دارای خواص مسکّن و کاهش دهنده درد دندان است. مطالعات آزمایشگاهی نشان داده که روغن میخک قادر به تسکین درد می باشد. میخک همچنین خواص ضدباکتریایی دارد و از بروز عفونت در دهان جلوگیری می‌کند. می‌توانید روغن عصاره‌‌ی میخک یا جوشانده‌ی میخک (۴ تا ۶ عدد میخک کامل را در آب بجوشانید) را روی قسمت‌های دردناک لثه‌ ماساژ بدهید.

سیر

سیر حاوی آنتی اکسیدان، آنتی بیوتیک، خواص دارویی ضد التهاب  می باشد که باعث تسکین درد دندان عقل  میشود. به منظور درمان یک حبه سیر ا روی دندان عقل قرار داده و نگه دارید و یا بجویدروش دیگر، مخلوط  ۱ تا ۲ حبه سیر خرد شده با نمک است که آن را روی دندان عقل ملتهب بمدت چند دقیقه قرار داده سپس تف کنید. هر یک از این راه حل یک یا دو بار در روز به مدت چند روز  انجام دهید تا درد آن کاهش یابد.

روغن درخت چای

روغن درخت چای عامل ضدباکتریایی قدرتمندی است که ثابت شده باکتری‌های دهان را از بین می‌برد، اما نباید مستقیم روی دندان‌ها مالیده شود. رقیق‌کردن روغن درخت چای با روغن نارگیل که خود دارای خواص ضدباکتریایی است، می‌تواند باکتری‌های خط لثه را از بین ببرد. دقت داشته باشید که روغن درخت چای را نباید قورت بدهید. حتما بعد از انجام این روش فورا پس‌مانده‌ی مواد را تف کنید و دهان‌تان را خوب آب بکشید.

حتما بخوانید

  تاریخ انتشار : 18 مرداد 1397 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,

  ارسال نظر

  شماره همراه شما منتشر نمی شود.
  نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
  برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.  پزشکان ما در تلویزیون

  رزرو وقت

  شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

  رزرو وقت رایگان

  رزرو وقت

  انتخاب بخش مربوطه

  نام و نام خانوادگی

  شماره تماس

  انتخاب بازه تاریخ از

  انتخاب بازه تاریخ تا