پروتز دندان، قیمت و انواع پروتزها

آخرین بروزرسانی : 23 آذر 1399

اگر شما هم از آن دسته افراد هستید که دندان خود را از دست داده اید، می توانید با استفاده از دندان مصنوعی عملکرد دندان خود را به صورت کاملا طبیعی به دست آورید. با استفاده از دندان مصنوعی می توانید از افتاگی لب ها و گونه ها جلوگیری نمایید و لبخند زیباتر داشته باشید. کلینیک دندانپزشکی مبین    با ارائه خدمات کاملا حرفه ای و به روز پروتز دندان را برای شما توسط متخصص های با تجربه انجام می دهد. البته ایمپلنت دندان هم می تواند روش خوبی برای کاشت دندان های از دست رفته باشد. برای اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی انجام ایمپلنت مطلب ایمپلنت دندان را مطالعه نمایید.

پروتز دندان چیست؟

پروتز دندان، همان دندان مصنوعی یا تعویض دندان می باشد. پروتز ها انواع مختلفی دارند، از روکش های ساده ای که برای کمک به ترمیم یک دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد تا پروتزهای کامل دندان که برای جایگزینی کامل یک دندان مورد استفاده است که این نوع پروتزها همان دندان مصنوعی هستند. پروتز متحرک و پروتز ثابت دندان به منظور زیبایی و همچنین برای درمان بیمار توسط دندانپزشک استفاده می شود. افرادی که هنگام گاز گرفتن چیزی با مشکل مواجه می شوند و همچنین به دلیل نداشتن یک دندان یا ظاهر جسمانی نامناسبی که به خاطر نداشتن دندان پیدا کرده اند، از دیگران خچالت می کشند، نیاز به پروتز دندان خود دارند. در چنین شرایطی دندانپزشک با تعویض کردن دندان و سفید کردن آن( که اصطلاحا به آن بلیچینگ گفته می شود) باعث زیبا شدن دندان فرد می شود.

انواع پروتز دندان

پروتز دندان یعنی جایگزین کردن مشابه مصنوعی دندان یا جزئی از دندان به جای آن است. پروتز دندان در حالت کلی، به دو نوع پروتز ثابت و متحرک تقسیم می شوند که در ادامه به معرفی هر یک از آنها و معرفی انولع مختلف هر یک از پروتز ها می پردازیم.

پروتز ثابت دندان

پروتز ثابت دندان یکی از انواع مختلف پروتز ها می باشد که معمولا به نام عمومی روکش دندان در بین افراد جامعه شناخته می شود. در پروتز ثابت، بیمار نمی تواند آن را از دهان خارج کند پروتز ثابت می تواند بر روی ایمپلنت یا دندان فرد کار گذاشته شود.

پروتز دندان

روکش تک واحدی دندان

نیاز دندان به روکش زمانی احساس می شود که  ساختار دندان به دلایلی ضعیف شده باشد و نیاز به حفاظت توسط روکش دارد و یا دلایل زیبایی باعث شده است که فرد دندانخود را روکش کند. همچنین گاهی مواقع ممکن است به دلیل نقص عملکرد دندان ( مشکلات فانکشنال ) ، روکش باعث جویدن بهتر فرد می شود.

بریج دندان

بریج دندان، یکی دیگر از انواع پروتز دندان می باشد. در این نوع پروتز ، زمانی که فرد یک یا تعداد بیشتری از دندانهای خود را از دست داده و در عین حال هنوز حداقل یک دندان در جلو و یک دندان در عقب دندان از دست رفته وجود داشته باشد، می تواند از بریج دندان استفاده کند. به این صورت که با تراش دو دندان مجاور ناحیه خالی از دندان ، یک پل یا همان بریج بین دندان های پایه زده می شود تا ناحیه خالی از دندان پر شده و دوبارهقابلیت جویدن و زیبایی خود را به دست آورد.

پروتز پل دندان

چنانچه فرد تمامی دندان های خود را از دست داده باشد می تواند با پروتز ثابت متکی بر ایمپلنت دندان های خود را به صورت کامل به دست آورد. بدین منظور ۸ دندان در فک پایین و ۸ دندان در فک بالا قرار داده می شود.

کلینیک دندانپزشکی مبین ارائه دهنده خدمات پروتز دندان در غرب تهران

جهت رزرو وقت و مشاوره رایگان کلیک کنید

پروتز متحرک

یکی دیگر از انواع پروتز های دندانی پروتز متحرک است. پروتز متحرک اصطلاحا به پروتزی گفته می شود که فرد قابلیت بیرون آوردن آن را دارد. در ادامه به انواع این نوع پروتز می پردازیم.

پروتز پارسیل

پروتز دندانی پارسیل یکی از انواع پروتزهای دندان متحرک به حساب می آید. پروتزهای دندانی پارسیل متحرک، مناسب بیماران بی دندان یا کم دندان است. پروتز دندان پارسیل همانطور که از اسم آن مشخص است به راحتی داخل دهان گذاشته و یا خارج می شود.

پروتز دندانی پارسیل شامل چند دندان متصل به یک پایه پلاستیکی و همرنگ لثه است. این دندان ها به وسیله یک اسکلت فلزی بهم متصل شده اند پروتز دندانی پارسیل با گیره‌های فلزی به دندانهای طبیعی شما وصل می‌شود. این گیره ها دیده نمی شوند و دارای کیفیت ساخت بالایی می باشند. در بعضی مواقع ممکن است برای تطبیق بهتر یک پروتز دندانی پارسیل با دندانهای طبیعی نیاز باشد که آنها روکش شوند بخصوص وقتی از اتصالات ویژه و دقیقی استفاده می‌شود.

پروتز پارسیل دندان

پروتز کامل دندان یا دست دندان

شما هم احتمالا دست های دندان پدربزرگ ها و مادربزرگ های خودتان را دیده اید. پروتز کامل دندان برای افرادی که کل دندان های خود را از دست داده اند استفاده می شود. امروزه با پیدایش ایمپلنت های دندانی از این نوع پرروتز ها کمتر استفاده می شود ولی با توجه به قیمت کمتری که در مقابل سایر روش ها دارد مورد استفاده بسیاری از افراد است.

پروتز کامل دارای ۲ نوع معمولی و لثه نرم است.
نکته مهم این که پروتز کامل دندان از دو بخش تشکیل میشود یکی دندانها که سفید هستند و دیگری بخش صورتی پروتز که در بین بیماران با عنوان « لثه پروتز » موسوم است.
این بخش لثه پروتز باید مستحکم باشد که بتواند کارآیی لازم را داشته باشد.

پروتز کامل دندان

اوردنچر

اوردنچر نیز نوعی درمان پروتز دندانی متحرک می باشد که در واقع دست دندان کاملی بوده که روی دو پایه دندانی یا چند پایه ایمپلنت قرار می گیرند. به نسبت پروتز کامل دندان راحت تر است اما به هر حال متحرک است و راحتی آن از پروتز ثابت دندان کمتر می باشد.

پروتز متحرک دندان

استفاده از پروتز دندان چه مزایایی دارد؟

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که چند دندان خود را از دست داده اید و هنگام جویدن، گاز گرفتن، صحبت کردن و… با مشکل مواجه می شوید، پروتزها می توانند راه حل مناسبی برای بهبود آنها باشند. پروتزها کاملا سفارشی و متناسب با شکل و اندازه دهان شما ساخته می شوند و در ساخت آنها سعی می شود که تا حد ممکن طبیعی ساخته شوند. استفاده از پروتز ها باعث می شود که از فرسایش و سائیدگی و یا شکستگی و آسیب دندانهای باقی مانده جلوگیری شود. استفاده نکردن از پروتز ها ممکن است باعث شود که دندانهای طبیعی جابجا شده و یا کج شوند. دندان های مصنوعی (پروتز های متحرک ) می توانند پس از اینکه در آورده شوند سریعاً در جای خود قرارگیرند و اصلا مشخص نیست که پروتزها در دهان شما وجود دارند، به این نوع پروتز ها، پروتزهای فوری گفته می شود. پروتزها هرگز نمی توانند جای دندان های طبیعی شما را بگیرند پس بنابراین مدت زیادی طول می کشد تا به آنها عادت کنید. چنانچه قبلاً از دندان مصنوعی استفاده نکرده اید از دندانپزشک بخواهید در مورد مشکلات آن هنگام گذاشتن و بو داشتن برای شما توضیح دهد. و همچنین در مورد چگونگی مراقبت کردن از آنها و نگهداری صحیح آنها شما را آگاه کند.

هزینه پروتز دندان چقدر است؟

هزینه پروتز دندان بسته به هزینه لابراتوری و دستمزد پزشک است. طبیعی است که دستمزد پزشک متخصص پروتز بیشتر است. برای اطلاع از دستمزد پروتز دندان و قیمت پروتز دندان چه متحرک و چه ثابت با کلینیک مبین تماس بگیرید. کلینیک دندان پزشکی مبین در تهرانسر با کادر و متخصصان مجرب، ارائه دهنده خدمات پروتز دندان در تهران می باشد.

تاریخ انتشار : 3 اردیبهشت 1396 نویسنده : تعداد نظرات : 20 دسته بندی : سرویس ها,پروتز دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.ناصر علیپور 8 اسفند 1402-02:45
سلام وقت بخیر میخواستم قیمت پروتز فک بالا رو بام بگین وچه مدت زمان میبره
کلینیک مبین 21 اسفند 1402-02:57
سلام .برای مشاوره پروتز با شما تماس گرفته خواهد شد.
مالمیر 19 تیر 1402-01:22
سلام من چهاردندان جلویی فک پایینی آسیب دیده و سست شدن وار لثه تحلیل رفته به علت جرم دندان حالا من باید ایمپلنت کنم یا پروتز هزینه هر کدوم چقدر میشه
کلینیک مبین 24 تیر 1402-12:48
سلام برای مشاوره ایمپلنت با شما تماس گرفته خواهد شد.
لیلاحسینی 2 تیر 1402-11:42
سلام وقت بخیرمن دندون۴شیش ماهه پرکردم الان ازریشه شکسته جزایمپلنت راهی دیگه ای هست؟ پروتزیابرویج کنم خوبه یان؟ قیمت ایمپلنت چنده؟ پروتزوبرویج قیمتش چن
کلینیک مبین 5 تیر 1402-06:49
سلام بهترین روش برای پر کردن جای خالی دندان ایمپلنت میباشد،در غیر این صورت یا مشورت پزشک میتوانید بریج انجام دهید.
علی محمدی 4 اردیبهشت 1402-03:34
سلام من یک دندان فک بالای خود را دوسال قبل از دست دادم آیا بجز ایمپلنت چ روشی اقتصادی رو میتونیم انجام دهیم بریج یا پروتز؟
کلینیک مبین 4 اردیبهشت 1402-04:10
سلام.بهترین روش ایمپلنت هست که طول عمر بیشتری دارد.روش دوم بریج کردن است که با کمک گرفتن و روکش کردن دندان های مجاور انجام میشود(چون در این روش دندان های سالم کناری تراش داده میشوند و زیر روکش قرار میگیرند توصیه نمیشود).روش سوم پلاک متحرک میباشد(به دلیل تحلیل استخوان ناحیه دندان ازدست رفته در طولانی مدت توصیه نمیشود.)
کلینیک مبین 4 اردیبهشت 1402-04:12
سلام .مشکلی ایجاد نمیشود.
عارفه 31 فروردین 1402-07:23
سلام من فک بالا دندونم رو میخام اینپلنت بکنم که زمان بره تو این فاصله سه ماه برای جوش خوردن میتونم از پروتز موقت استفاده کنم و قیمتش رو لطفا بهم اطلاع میدین
کلینیک مبین 5 اردیبهشت 1402-03:43
سلام.برای مشاوره با شما تماس گرفته خواهد شد.
علی 19 آذر 1401-04:16
سلام ببخشید چون جوش خوردن ایمپلنت زمان زیادی می بره و فشار جویدن روی دندان‌های جلوییم هست می تونم پروتز متحرک بذارم تا به مرور کار ایمپلنت رو انجام بدم
کلینیک مبین 21 آذر 1401-03:56
سلام.بهتر هست که متحرک گذاشته نشود زیرا فشاری که هنگام جویدن وارد میشود ممکن هست به پایه های ایمپلنت اسیب وارد کند.
Ali rahimi 17 آبان 1401-12:39
سلام من دیابتی هستم ودمدان های فک بالا را کاملا ندارم برای ایمپلنت یا دندان مصنوعی راهنمایی بفرمایید
کلینیک مبین 23 آبان 1401-05:40
سلام.مشاوره ایمپلنت و پروتز کلینیک به زودی با شما تماس میگیرند.
زرینه 12 آبان 1401-12:34
پنج تا دندون بالا دوتا سمت چپ سه تا راست ندارم بیمه آسیا هم دارم میخواستم هزینه هارو بپرسم
کلینیک مبین 16 آبان 1401-02:09
سلام مشاوره ایمپلنت و پروتز کلینیک به زودی با شماس میگیرند.
کلینیک مبین 16 آبان 1401-02:09
سلام مشاوره ایمپلنت و پروتز کلینیک به زودی با شماس میگیرند.
مهدیان 17 مهر 1401-11:33
سلام برای مادرم میخواستم پروتز کامل فک پایین انجام بدم هزینه و چگونگی رو میخواستم بدونم ممنون و چقدر زمانبر هست
کلینیک مبین 2 آبان 1401-01:31
سلام مشاور درمان کلینیک به زودی با شما تماس میگیرند.
محمدرضایی 17 شهریور 1401-11:05
سلام محمدرضایی ام ۴تا پروتز ایمپلنت ویک عدد بریج دارم لطفا هزینه آن چقدر بیمه دانا
کلینیک مبین 27 شهریور 1401-01:38
سلام .مشاور ایمپلنت کلینیک به زودی با شما تماس میگیرند.
جاوید 15 شهریور 1401-04:24
ببخشید میخواستم قیمت پروتز کامل فک بالا رو بدونم و اینکه چقدر زمان می‌بره ساختش سپاسگزارم
کلینیک مبین 27 شهریور 1401-01:46
سلام.مشاور پروتز کلینیک به زودی با شما تماس میگیرند.
داود مح 12 شهریور 1401-06:58
سلام امکان داره قیمت حدود پروتز را حدودا بفرمایین ممنون میشم
کلینیک مبین 13 شهریور 1401-04:35
سلام .مشاور پروتز کلینیک با شما تماس میگیرند.
فتاح ربیعی 24 فروردین 1402-03:52
قیمت کامل دندان
جلال براتلو 21 مرداد 1401-08:54
من 4ایمپیلت دارم در پایین لطفا قیمت پروتز کامل را پیامک یا واتساپ اعلام فرمایید با تشکر
کلینیک مبین 23 مرداد 1401-11:46
سلام .مشاور پروتز کلینیک به زودی با شما تماس میگیرند.
حسی 15 تیر 1401-11:42
سلام وقت بخیر من چندتا از دندانهام مخصوصأ جلو رو از دست دادم که که خیلی زشت شده بعضیاشون هنوز ریشه ‌و‌مقدار کمی داخل لثه موندن خواستم بپرسم اول اینکه که فقط ایمپلنت میتونم بکنم یا راههای کم هزینه تر و راحتتر وجود نداره؟ مثل بریج و... و دوم اینکه اولین اقدام چکار باید بکنم؟
مدیریت سایت 25 تیر 1401-06:04
سلام وقت بخیر،با شما تماس گرفتیم پاسخگو نبودید برای اطلاعات بیشتر و مشاوره به شماره زیر تماس حاصل فرمایید. 02144500001
فرزانه 25 فروردین 1401-12:24
سلام خوبین ببخشیدقیمت هرواحدپروتزدندان چنده
مدیریت سایت 25 فروردین 1401-05:21
سلام وقت بخیر برای مشاوره ایمپلنت لطفا به شماره زیر تماس حاصل فرمایید. 02144500001
حسین‌جبرئیلی 16 فروردین 1401-07:35
سلام‌می‌خواستم‌قمیت‌پروتز
مدیریت سایت 18 فروردین 1401-01:07
سلام وقت بخیر برای اطلاعات بیشتر به شماره زیر تماس حاصل فرمایید. 02144500001
اميري 20 فروردین 1401-01:18
نرخ ايمپلنت وپروتز كامل فك بالا لطفا
اميري 20 فروردین 1401-01:18
نرخ ايمپلنت وپروتز كامل فك بالا لطفا
سوگند 5 اسفند 1400-09:10
سلام وقت بخیر،من چهارده سالم بود که دندون نیش چپ فک بالا رو کشیدم البته عکس گرفتم و دندون موجود بود اما الان با اینکه تقریبا هفت سال گذشته هیچ اثری ازش نیس، بنظرتون الان پروتز ثابت برام مناسبه؟بیشتر به‌ لحاظ زیبایی برام مهمه.
مدیریت سایت 8 اسفند 1400-07:45
سلام وقت بخیر حتما عکسopgبگیرید تا وضعیت دندان شما مشخص شود و بعد دو راه دارید: اول اینکه با ارتودنسی دندانتان رو مرتب کنید. دوم اینکه دندان نهفته رو بکشید و بعد به جای اون ایمپلنت قرار بدید.
مینا 2 اسفند 1400-10:57
هزینه پروتز دندان تکی چقدر هست
مدیریت سایت 8 اسفند 1400-07:09
سلام وقت بخیر لطفا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید. 02144500001
ذبیح الله 28 بهمن 1400-09:02
سلام من چندسال پیش فک م ازدوطرف شکست وبایه زنجیربهم متصل شده حالا استخون تحلیل رفته رفتم دکتر میگه بایدیه فک پروتزی ازجنس تیتانیوم درست بشه وبه جای فک بکاربره ودندوناروی اون وصل بشن اگه بخوام یه پروتز برام درست کنید چقدر میشه،بعدقیمت دندون که روی ایمپلنت نصب بشه چقدر میشه ممنون میشم یه جواب بهم بدید
مدیریت سایت 8 اسفند 1400-07:25
سلام برای مشاوره لطفا به شماره زیر تماس حاصل فرمایید. 02144500001
فریده مقدم پور 18 دی 1400-01:06
سلام من دوازده سال پیش دندان مصنوعی کامل گذاشتم الانه تصمیم دارم تعویض نمایم خواشتم بپرسم هزینه اش چقدر میشه و آیا میتونم ایمپلنت کنم ؟
مدیریت سایت 18 دی 1400-03:44
سلام لطفا برای مشاوره به شماره زیر تماس حاصل فرمایید. 02144500001

پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا