بریج دندان چیست؟ مقایسه با ایمپلنت دندان

آخرین بروزرسانی : 12 آذر 1399

بریج دندان چیست و چه تفاوتی با ایمپلنت دندان دارد؟

در رابطه با سوال بریج دندان چیست باید گفت بریج دندان که با نام پل دندانی نیز در حوزه دندانپزشکی شناخته می شود یکی از روش های رایج برای پر کردن جای خالی دندان های از دست رفته می باشد. در این روش از یک پل که شامل یک یا چندین دندان مصنوعی می باشد می توان برای پر کردن جای خالی دندان ها استفاده کرد بدون این که مشکلی برای دندان های سالم به وجود آید. معمولا برای ساخت این پل ها از موادی مانند طلا یا پرسلن و یا ترکیبی از هر دو استفاده می کنند.

اما با این وجود گاهی برخی از بیماران بریج دندان را با ایمپلنت دندان اشتباه می گیرند و در انتخاب این موارد دچار سردرگمی می شوند. در این خصوص می توان گفت همان طور که در پاسخ به سوال بریج دندان چیست گفته شد بریج برای پر کردن جای خالی دندان است که ایمپلنت هم دقیقا با همین هدف مورد استفاده قرار می گیرد. ولی با وجود هدف مشترک تفاوت هایی بین آن ها وجود دارد.

بعد از پاسخ به سوال بریج دندان چیست در رابطه با تفاوت آن با ایمپلنت دندان اولین و مهم ترین نکته ای که می توان به آن اشاره کرد این است که در روش بریج دندان برای قرار دادن بریج در جای خالی لازم است که دندان های مجاور نیز آماده سازی شوند و مورد تراش قرار گیرند. در واقع دندان های مجاور به عنوان دندان تکیه گاه برای بریج می باشند که باید برای این کار آماده سازی شوند. اما در رابطه با ایمپلنت دندان باید گفت که دندان های مجاور هیچ نقشی در نگهداری ایمپلنت ندارند و نیازی به ایجاد تغییرات در دندان های مجاور نمی باشد. ایمپلنت به وسیله ی پایه ای که در استخوان فک جایگذاری می شود ثابت شده و دیگر نیازی به تکیه گاه خارجی ندارد.

بریج دندان چیست و چه کاربردی دارد؟

بریج دندان چیست و چه کاربردی دارد؟

بریج دندان چیست؟ مزایای ایمپلنت نسبت به بریج دندان

شاید پاسخ داده شده به سوال بریج دندان چیست آن طور که باید شما را با تفاوت های موجود بین بریج و ایمپلنت دندان آشنا نکرده باشد به همین دلیل در این بخش سعی داریم مزیت های ایمپلنت دندان نسبت به بریج دندانی را بیان کنیم تا شناخت شما نسبت به این موضوع کامل تر شود. با توجه به این که ایمپلنت دندان روش نوین و پیشرفته تری می باشد مزایای این روش نسبت به بریج دندان چشم گیرتر می باشد. از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد.

1_ طول عمر بالا: با توجه به جنسی که برای ایمپلنت ها در نظر گرفته اند می توان گفت که طول عمر آن در صورت رعایت نکات بهداشتی به 30 سال هم می رسد و این در حالی است که بریج دندان در ایده‌آل ترین حالت ممکن تا 10 سال کارایی لازم را برای شما خواهد داشت و بعد از این مدت باید تعویض شود.

2_ هزینه: شاید در نگاه اول این گونه به نظر برسد که هزینه ی بریج نسبت به ایمپلنت دندان پایین تر می باشد اما باید گفت با توجه به این که طول عمر بریج دندان محدود است و نیاز به تعویض دارد این هزینه در طولانی مدت می تواند بیشتر از ایمپلنت دندان باشد. نکته ی دیگر این است که با توجه به جنس ایمپلنت ها معمولا نیاز به هیچ گونه ترمیمی در آن ها دیده نمی شود و این در حالی است که بریج ها بر اثر مشکلاتی که برای آن ها به وجود می آید نیاز به ترمیم مستمر دارند که این موضوع می تواند هزینه ها را افزایش دهد.

3_ مراقبت ها: حفظ سلامتی و بهداشت دهان و دندان در ایمپلنت دندان راحت تر می باشد. با توجه به پاسخی که در رابطه با پرسش بریج دندان چیست داده شد می توان گفت: در روش بریج دندان سه تاج دندان به هم متصل می شوند که به همین دلیل استفاده از نخ دندان و مسواک به طور کامل نمی تواند کار تمیزی دندان ها را انجام دهد. اما در ایمپلنت دندان به توجه به این که هر دندان در جایگاه خود قرار می گیرد به راحتی می توان از نخ دندان و مسواک استفاده کرد و بهداشت دهان و دندان حفظ می شود.

4: زیبایی: همان طور که در پاسخ به سوال بریج دندان چیست گفته شد یکی از اهداف مورد نظر از بریج دندان زیبایی دندان ها می باشد. اما در رابطه با ایمپلنت دندان باید گفت که میزان این زیبایی چشم گیرتر می باشد و به همین دلیل امروزه استفاده از این روش مورد توجه بسیاری از افراد به خصوص جوانان قرار گرفته است. البته این موضوع به تخصص و میزان تجربه پزشک هم مربوط می باشد و در واقع موضوعی نسبی می باشد.

بریج دندان چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

بریج دندان چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

از چه روشی استفاده کنیم؟

پاسخ به این سوال که از کدام روش برای پر کردن جای خالی دندان های از دست رفته استفاده کنیم جنبه های مختلف را در بر می گیرد که هر یک باید در جایگاه خود مورد استفاده قرار گیرند. پاسخ به سوال بریج دندان چیست و مقایسه آن با ایمپلنت دندان تا حدودی معیار های انتخاب را برای شما روشن ساخت اما به طور کلی حتی با بیان این موارد هم بهتر است تصمیم نهایی را به عهده ی پزشک متخصص قرار دهید. پزشک با بررسی همه ی موارد موجود و با توجه به تجربه ای که دارد می تواند بهترین پیشنهاد را در اختیار شما قرار دهد که قطعا این پیشنهاد درست ترین مورد خواهد بود.

بریج دندان چیست و تفاوت آن با ایمپلنت

بریج دندان چیست و تفاوت آن با ایمپلنت

برای انجام بریج دندان به کلینیک دندانپزشکی مبین  و  به بهترین دندانپزشکی در غرب تهران مراجعه کنید.

 

بیشتر بخوانید:

معروف ترین برند های ایمپلنت دندان

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

تاریخ انتشار : 12 آذر 1399 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا