بلیچینگ دندان چیست؟ مزایا و معایب بلیچینگ و مراقبت های بعد از بلیچینگ

آخرین بروزرسانی : 12 آذر 1399

اصلاح طرح لبخند در تهرانسر

دندان پزشکان کلینیک دندانپزشکی مبین، ارائه دهنده خدمات اصلاح طرح لبخند در تهران می باشد. برنامه ریزی صحیح، به کار بردن جدیدترین تکنیک های روز دنیا و استفاده از بهترین مواد باعث می شود که تا به صورت دائم دندان های درخشان و البته لبخندی زیبا داشته باشید. برای اطلاع از قیمت با شماره تلفن ۴۴۵۰۰۰۵۷ تماس بگیرید.

بلیچینگ دندان یا اصلاح لبخند به شما کمک می نماید دندان های زیباتری داشته باشید و لبخندی زیبا را به دیگران هدیه نمایید. بلیچینگ دندان روشی برای سفید کردن دندان ها می­باشد که در مطب توسط پزشک یا در خانه توسط خود فرد انجام می­شود. سفیدی دندان ها موجب افزایش اعتماد به نفس در افراد می­شود و از آنجایی سفیدی دندان­ها نقش زیادی در زیبایی صورت دارد، بلیچینگ دندان طرفداران زیادی دارد. دندان دارای دو بخش مینا و عاج می­باشد. مینای دندان روی قسمت عاج قرار گرفته و موجب سفیدی و شفافیت دندان می­شود. با گذشت زمان ضخامت مینای دندان کم شده و باعث می­شود تا رنگ عاج نمایان تر شود. عوامل مختلفی باعث می­شوند تا رنگ دندان ها سریع­تر زرد شود از جمله: سیگار کشیدن، عادات بد غذایی، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، مصرف بیش از حد نوشیدنی های قندی. حتی ممکن است افرادی که مرتب از مسواک و نخ دندان استفاده می­کنند، باز هم در اثر عوامل محیطی و مواد غذایی خاصی دچار زردی دندان بشوند و برای رفع این مشکل به پزشک مراجعه کنند. بلیچینگ دندان را میتوان به عنوان یکی از روش های اصلاح طرح لبخند محسوب کرد.

در روش بلیچینگ کردن دندان به ساختار دندان چیزی اضافه نمی گردد و مانند وایتکس عمل می کند که به آن سفید کردن شیمیایی می گویند. این روش هم در منزل و هم در مطب دندانپزشک انجام می گیرد ولی در مطب با غلظت بالاتری صورت می گیرد این روش طی 3 الی 4 جلسه صورت می گیرد و بعد از یک هفته نتیجه آن نمایان می شود ولی روش بلیچینگ در خانه بدین صورت است دندانپزشک قالب دندان را می گیرد و وسیله ایی می سازد که به آن تری بلیچینگ می گویند این وسیله مانند دندان ها شفاف می باشد و بیمار هر شب مجبور است است ماده بلیچینگ را درون تری بلیچینگ ریخته و در ناحیه مربوط به هر دندان قرار دهد.

این درمان در دندان های زرد شده به خوبی عمل می کند و روی دندان های متمایل به قهوه ای کمتر فرد نتیجه می گیرد و بر روی لکه های خاکستری و بنفش تاثیر ندارد دندان هایی با لکه های آبی رنگ متمایل به خاکستری که در اثر تتراسایکلین به وجود آمده است دشوار بوده و بعد از 6 ماه باز به بلیچینگ شاید احتیاج داشته باشد.

چه زمان دندان های ما به بلیچینگ نیاز دارند؟

1) زرد و قهوه ایی شدن دندان ها به مرور زمان

2) زردی دندان بر اثر نوشیدنی هایی مانند نوشابه گاز دار، کافئین و چایی غلیظ

3) عادت غذایی فرد که باعث زرد شدن دندان های فرد شده اند

4) زرد شدن دندان بر اثر دخانیات از جمله سیگار و قلیان

آیا می توان با مواد موجود در بازار بلیچینگ دندان را انجام داد؟

امروزه پودرهای شیمیایی بسیاری وارد بازار شده که دندان ها را سفید می­کنند ولی عوارض بسیار بدی برای دهان و دندان دارند. همچنین در سال های اخیر محصولاتی در داروخانه ها و سوپرمارکت ها برای سفید کردن دندان، به فروش می­رسد که از طرف دندانپزشکان تایید نمی شود. زیرا این مواد موجب سایش و برداشتن لایه ای از روی مینای دندان می­شوند.

چه ماده ای برای بلیچینگ دندان استفاده می شود؟

ماده اصلی که برای بلیچینگ استفاده می­شود، مواد شیمیایی به نام های پراکسید هیدروژن یا پراکسید کربامید است. در مطب از ماده پراکسید هیدروژن استفاده می­شود و ماده پراکسید کربامید برای روش خانگی بکار می­رود. تجویز این دو روش باید زیر نظر دندان­ پزشک زیبایی انجام شود. این مواد به ساختار کریستالی مینا نفوذ کرده و با گذشت زمان رنگ دانه هایی که روی دندان رسوب کرده اند، را اکسید کرده و رنگ عاج دندان نیز روشن تر می­شود. باید توجه داشت که این مواد شیمیایی با لثه و صورت تماس نداشته باشند.

بعد از انجام بلیچینگ دندان بهتر است که یک سری مراقبت هایی انجام داد تا میزان تاثیر این کار بیشتر نمایان شود و در کوتاه مدت به ترمیم و اصلاح نیاز نداشته باشد.

بلیچینگ در کلینیک دندانپزشکی مبین

در این روش، ماده ی سفیدکننده با غلظت بالا در مدت زمان حدود یک ساعت روی دندان های بیمار قرار داده می­شود. در مطب برای جلوگیری از تماس پراکسیدهیدروژن با لثه، از ژل های محافظ مخصوص استفاده میکنند. بعضی از این مواد به صورت شیمیایی فعال شده و بعضی با نور و برخی نیز با گرما. تفاوت چندانی بین این روش ها وجود ندارد.

بلیچینگ دندان

مراقبت های بعد از بلیچینگ دندان

1) در ساعات اولیه بعد از بلیچینگ فرد باید لثه خود را با آب گرم تمیز نماید و برای جلوگیری از التهاب لثه خود را باید ماساژ دهد.

2) از خوردن غذا ها و مواد غذایی حاوی رنگدانه ها تا 24 ساعت اولیه خودداری نمایید و برای داشتن دندان های سفید اگر این مواد به دندان های شما برخورد نمود بهتر از به شستشوی سریع دندان ها اقدام نمایید.

3) خوردن نوشیدنی هایی مثل چایی پررنگ، قهوه و نوشابه خودداری نمایید.

4) از غذاهای سرد و اسیدی خودداری نمایید.

5) بهداشت دهان و دندان خود را حفظ نمایید و تمام اصول بهداشتی را رعایت نمایید.

6) از مواد دخانیات و کشیدن سیگار و قلیان جلوگیری نمایید.

7) در چند روز اول از خمیردندان ضد حساسیت استفاده نمایید تا دندان های شما کمتر دچار حساسیت شود و در بروز حساسیت هیچ نگران نباشید برطرف می گردد.

8) دندان ها را روزی دو بار بشویید.

9) یک هفته بعد زا بلیچینگ به دندانپزشک خود مراجعه نمایید تا بررسی لازم صورت گیرد.

 غذاهایی که بعد از بلیچینگ دندان می توان استفاده نمود عبارتند از:

1) نوشیدنی های بی رنگ مانند شیر، آب

2) میوه مانند موز و سیب پوست گرفته شده

3) نان سفید

4) لبنیات از جمله ماست سفید، پنیر، خامه

5) برنج سفید، سیب زمینی پخته

6) ماکارونی سفید و سس سفید

بلیچینگ در خانه:

در این روش پزشک ابتدا از فک بالا و پایین قالب دقیق تهیه کرده و از روی این قالب ها یک جفت تری نازک و شفاف ساخته میشود. با توجه به مقدار موادی که باید روی دندان ها قرار بگیرد، فضای خالی بین دندان ها و تری تعبیه شده. ژل های بلیچینگ دندان باید داخل این تری ها ریخته شود و سپس روی دندان قرار بگیرند.

بلیچینگ دندان در تهرانسر

مراقبت های بعد از انجام بلیچینگ دندان خانگی

1) بعد از یک هفته درمان به دندانپزشک خود جهت ویزیت و بررسی دندان ها مراجعه نمایید.

2) طول دوره درمان معمولا به طور متوسط 2 هفته می باشد که بایستی در شب 4 الی 6 ساعت از قالب استفاده کرد.

3) اگر مشکلات حساسیتی فرد نداشته باشد می توان از قالب 2 بار در شبانه روز استفاده نمود و این امر به سفید نمودن دندان ها در زمان کمتر کمک می نماید.

4) در صورت وجود حساسیت این امر طبیعی می باشد و اگر شدت این حساسیت بسیار زیاد باشد بهتر است از قالب به مدت یک الی دو روز استفاده ننمایید.

5) جهت در آوردن قالب دندان های خلفی را گرفته و از آنجا درآورید سپس با یک مسواک نرم و آب آن را شسته در یک پلاستیک فریزر یا یک محفظه بسته در یخچال نگهداری نمایید ژل نیز بهتر است در یخچال نگهداری گردد.

در نهایت بعد از درآوردن قالب دندان ها را با مسواک به طور کامل تمیز نمایید.

نکته حائز اهمیت این است که دندان ها بعد از این عمل احتیاج به ترمیم و بازسازی داشته و اشتباه است که دیگر دندان ها نیاز به سفید شدن ندارند. اما اگر از دندان ها به طور معمول به خوبی محافظت شود و رعایت بهداشت دندان و دهان گردد فرد تا چندین سال دندان های تمیز و سفید خواهد داشت که احتیاج به بازسازی ندارد.

نکته دیگری که حائز اهمیت می باشد استفاده بیش از اندازه و حد مجاز از ژل سفید کننده باعث آسیب زدن به دندان ها و بیش از اندازه سفید شدن دندان می گردد.

میزان سفید شدن دندان ها بعد از بلیچینگ دندان بستگی به جنس دندان و نوع رنگ دانه های رسوب­ کرده، دارد.  این روش یک درمان دائمی نیست و ممکن است بعد از مدت ها نیاز به تکرار داشته باشد. بلیچینگ دندان در مطب سریعتر نتیجه میدهد.  زمانی می­توان بهترین نتیجه را گرفت که هر دو روش بلیچینگ دندان در مطب و در خانه باهم انجام شود. یعنی ابتدا بلیچینگ در مطب و سپس در خانه انجام شود.  هم­چنین مدت ماندگاری بلیچینگ به عواملی از جمله بهداشت دهان و دندان فرد ، پرهیز از خوردن و آشامیدن خوراکی های رنگی مثل چای، قهوه، نوشابه بستگی دارد.

قبل از انجام بلیچینگ دندان در صورت وجود جرم روی دندان ها، باید اقدام به جرم­گیری دندان کرده و دندان های پوسیده نیز ترمیم شوند. بلیچینگ دندان روی دندان های پر کرده و روکش ها، لامینت و قسمت هایی از ریشه که در اثر تحلیل لثه زرد شده اند، تاثیری ندارد.

اگر بلیچینگ دندان زیر نظر پزشک متخصص انجام شود، عوارض خاصی ایجاد نمی­کند. تنها ممکن است دندان ها تا مدت کمی حساس شوند که با تجویز خمیردندان های ضد حساسیت برطرف  می­شود.

مزایای بلیچینگ دندان

1) این روش یکی از روش های ساده سفید کردن دندان ها می باشد.

2) این روش به طور تقریبی بی خطر شناخته شده است.

معایب بلیچینگ دندان

1) یکی از معایب این روش دوان سفید بودن دندان است که در این روش سفید ماندن دندان ها دائمی نمی باشد و بسته به استفاده شما و رژیم غذایی شما تغییر رنگ ایجاد کرده و به ترمیم و یا بازسازی دندان دارد.منظور از رژیم غذایی استفاده از نوشابه های گازدار، مصرف دخانیات غذاهایی که دارای رنگدانه هستند می باشد.

2) باعث حساسیت در بعضی افراد می شود و فرد از این موضوع بسته به شدت حساسیت رنج می برد اما این حساسیت دائمی نبوده و رفع می گردد.

3) نتیجه این شیوه قابل پیش بینی نمی باشد و بسته به لک دندان ، سن و وراثت متفاوت می باشد و با قطعیت از نتیجه این شیوه نمی توان سخن گفت.

هزینه انجام بلیچینگ

هزینه این شیوه که با قالب گیری انجام می گردد برای هر فک بالای 500 هزار تومان می باشد و این قیمت بسته به تعداد جلسات متغیر می باشد و برای داشتن قیمت قطعی و نهایی بهتر است به یک دندانپزشک مراجعه نمایید.

بلیچینگ دندان در کلینیک دندانپزشکی مبین، توسط دندانپزشکان متخصص صورت می گیرد. موادی که در کلینیک دندانپزشکی مبین استفاده می شوند، مورد تایید وزارت بهداشت بوده و از با کیفیت ترین مواد روز دنیا می باشد.

تاریخ انتشار : 16 آبان 1397 نویسنده : تعداد نظرات : 7 دسته بندی : وبلاگ,خدمات شاخص,طرح لبخند,بلیچینگ دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.نگین 25 مهر 1401-12:03
سلام بعد از طول درمان بلیچینگ می‌توان از سیگار استفاده ‌کرد یا کلا اگر استفاده بشه دوباره برمیگرده زردی دندان؟
کلینیک مبین 2 آبان 1401-01:14
سلام .هرچه مصرف دخانیات بیشتر باشد ماندگاری و تاثیر بلیچینگ کمتر هست.
رامین 13 مرداد 1401-01:00
سلام خسته نباشید. من دندونام هیچ مشکلی نداره و خوبه ولی دوس دارم خوشگلتر بشه. نظر شما از بین کامپوزیت،لمینت،بلیچینگ و زیرکونیا روی کدوم هست؟؟
مدیریت سایت 13 مرداد 1401-10:27
سلام وقت بخیر عکس دندان خودتون رو به شماره زیر ارسال کنید تا مشاوره به شما داده شود. 09222912042
سهیلا 16 تیر 1401-09:00
سلام هزینه در حال حاظر بلیچینگ چقدر هست لطفا
مدیریت سایت 18 تیر 1401-11:20
سلام وقت بخیر برای اطلاع بیشتر به شماره زیر تماس حاصل فرمایید. 02144500001
الناز 27 اسفند 1400-11:23
سلام وقت بخیر من بلیچینگ ھوم استفادہ میکنم دیدم نوشتین کہ شب ۴-۶ ساعت بمونہ اگہ بیشتر بمونہ موردے دارہ؟ و این کہ یک بار من یادم رفت مسواک بعدش بزنم غذا خوردم مشکلے پیش میاد؟؟
مدیریت سایت 14 فروردین 1401-03:27
سلام وقت بخیر،خیر مشکلی ندارد.
منصوره گودرزی 5 اسفند 1400-12:35
سلام وقت بخیر قیمت باجینگ هر دفعه چقدر هست ؟
مدیریت سایت 8 اسفند 1400-07:06
سلام وقت بخیر لطفا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید. 0214500001
فاطمه تکلو 14 آذر 1400-04:46
سلام من دندونام زیاد زرد زشت نیست اما دوست دارم سفیدتر بشن بلیچینگ انجام بدم یا کامپوزیت و این که بیلیچینک دندونام ضعیف نمیکنه
مدیریت سایت 11 دی 1400-05:19
سلام اگر فقط تمایل دارید دندان های خودتان سفید شود میتوانیداز بلیچینگ هوم و آفیس استفاده کنیدو هیچ مشکلی برای دندان ندارد.
دخی سرخ 9 تیر 1400-05:28
سلام من دندونام تقریبا زرده ولی خیلی نامرتب نیست یعنی نیاز به ارتودنسی نداره خواستم ببینم به نظرتون لمینیت برای دندونام بهتره یا بیلیچینگ؟
مدیریت سایت 14 مرداد 1400-04:25
سلام شما باید به کلینیک مراجعه کنید وبرای لمینت یا بلیچینگ مشاوره شوید.

پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا