آیا بلیچینگ می تواند اعتیاد آور باشد؟

آخرین بروزرسانی : 6 دی 1399

سفید کردن دندان ها و بلیچینگ

آیا شما یک لبخند زیباتر می خواهید؟ هنگام اقدام برای بلیچینگ دندان ، شما باید از بین دو گزینه ، یکی را انتخاب کنید: بلیچینگ در مطب دندانپزشک یا سفید کردن دندان ها در منزل.

در هر دو گزینه بلیچینگ دندان از مواد سفید کننده مبتنی بر پراکسید استفاده می شود. در روش های خانگی موادی که استفاده می شود دارای 3 تا 20 درصد پراکسید (کاربامید یا هیدروژن پراکسید) هستند. موادی که در روش های داخل مطب استفاده می شود از 15٪ تا 43٪ پراکسید دارند.

به طور کلی ، هر چه زمان بیشتری یک محلول که قوی تر می باشد را روی دندان های خود نگه دارید ، دندان های شما سفیدتر می شوند. اما هرچه درصد پراکسید در محلول سفید کننده بیشتر باشد ، باید زمان کمتری از آن برای دندان استفاده شود. طولانی تر نگه داشتن ژل باعث رطوبت دندان و افزایش حساسیت دندان می شود.

برای هر گزینه جوانب مثبت و منفی وجود دارد ، اما قبل از اینکه کیت های سفید کننده دندان را در خانه امتحان کنید ، حتما با دندانپزشک خود صحبت کنید. همه افراد نتایج خوبی نخواهند دید. عمل بلیچینگ ، تاج های پرسلنی یا کامپوزیت رزین دندان را سفید نمی کند.

سفید کردن دندان ها و بلیچینگ

بلیچینگ در مطب دندانپزشک

در عمل بلیچینگ دندان انجام شده توسط دندانپزشک شما ، دندان شما سریعتر سفید می شود. محلول سفید کننده ای که آنها استفاده می کنند معمولاً بسیار قوی تر از کیت های سفید کننده ی خانگی است. همچنین ممکن است از گرما ، نور یا ترکیبی از آن دو برای سرعت بخشیدن و تشدید روند سفید کردن استفاده شود.

در چشمگیرترین نتایج بلیچینگ دندان ، دندانها معمولاً سه تا هشت سایه روشن تر می شوند و معمولاً چندین جلسه 30 تا 60 دقیقه ای ، زمان خواهد برد. بعضی از دندانپزشکان از تکنیک هایی استفاده می کنند که این عمل می تواند در یک جلسه 2 ساعته نیز انجام شود (مثلاً دستگاه بلیچینگ زوم ).

سفید کردن دندان ها و بلیچینگ

گزینه های بلیچینگ در خانه

گزینه های زیادی برای بلیچینگ دندان ها در خانه وجود دارد که رایج ترین آنها عبارتند از:

نوارها و ژلهای سفیدکننده دندان. با استفاده از یک قلم یا نوار نازک به طور مستقیم روی دندان ها اعمال می شود ، این محصولات سفید کننده بر پایه پراکسید معمولاً یک یا دو بار در روز به مدت 10 تا 14 روز استفاده می شوند. نتایج آن بعد از چهار ماه یا بیشتر مشخص می شود.

سفید کردن دندان ها و بلیچینگ

سیستم های سفید کننده دندان مبتنی بر سینی. با استفاده از این گزینه بلیچینگ دندان ها ، یک سینی مانند محافظ یا گارد دهان با یک ژل سفید کننده و یا خمیر مبتنی بر پراکسید پر شده و روی دندان ها به مدت یک تا چند ساعت در روز تا چهار هفته قرار می گیرد. شما می توانید سیستم های سفید کننده دندان مبتنی بر سینی را بدون نسخه بخرید یا یک مورد آن را به صورت سفارشی توسط دندانپزشک خود تهیه نمایید.

سفید کردن دندان ها و بلیچینگ

خمیردندان های سفید کننده دندان. از آنجا که آنها به شدت ساینده هستند ، هر خمیردندان به از بین بردن لکه های دندان کمک می کند. ضمنا ، بلیچینگ دندان با خمیردندان های حاوی مواد شیمیایی یا مواد جلا دهنده که بدون کمک ماده سفید کننده عمل می کنند ، به از بین بردن لکه ها از روی دندان ها کمک می کنند. خمیر دندانهای سفید کننده دندان نسبتاً ارزان هستند و تقریباً به اندازه ی یک سایه دندان را درخشان تر می کنند. برخی از خمیردندان های سفید کننده حاوی پراکسید هستند ، اما به اندازه کافی روی دندان ها باقی نمی ماند تا فواید سفید کنندگی داشته باشد.

بلیچینگ دندان : سفید کردن دندان ها

چه از روش بلیچینگ دندان در منزل استفاده کنید و چه دندانهای خود را توسط دندانپزشک سفید می کنید ، می توانید با مسواک زدن ، نخ دندان و شستشوی روزانه به حفظ سفیدی دندان هایتان کمک کنید. همچنین از خوردن غذاها و نوشیدنی های غنی از اسید و تانین مانند:

چای سیاه و قهوه

نوشیدنی های سفید و قرمز

نوشیدنی های انرژی زا که برای ورزش استفاده می شوند

نوشابه های گازدار (نوشابه با رنگ تیره و روشن)

انواع توت ها و غذاهای پر رنگ دیگر

سس (سویا ، گوجه فرنگی ، زردچوبه ) ، پرهیز کنید.

سفید کردن دندان ها و بلیچینگ

بلیچینگ دندان ها: چرا باید با دندانپزشک خود صحبت کنید؟

بلیچینگ دندان باعث می شود دندانها به طور موقت حساس شوند - یا برای افرادی که قبلاً دندانهای حساس دارند ، ناراحت کننده باشد. در صورت استفاده نادرست ، کیت های خانگی نیز می توانند منجر به سوزاندن لثه ها ( حتی اگر عمل بلیچینگ  به طور موقتی انجام شود ) شوند.

عمل بلیچینگ دندان برای افرادی که دندانهای زردی دارند بهتر عمل می کند و برای افرادی که دندان هایی با رنگی متمایل به قهوه ای دارند کمتر است. اگر دندانهای شما رنگی متمایل به خاکستری یا بنفش داشته باشد ، احتمالاً عمل بلیچینگ دندان به هیچ وجه کار نمی کند.

برای اطمینان از اینکه بلیچینگ دندان ارزش گذاشتن وقت و هزینه شما را دارد ، قبل از استفاده از کیت سفید کننده دندان بدون نسخه دندانپزشک ، با دندانپزشک خود صحبت کنید.

آیا سفید کردن دندان ها می تواند به صورت یک اعتیاد درآید؟

آمریکایی ها عاشق لبخندی زیبا و درخشان هستند. و به طور فزاینده ، آنها در حال استفاده از روش های سفید کننده دندان و بلیچینگ آنها هستند. مطابق اعلام آكادمی دندانپزشکی زیبایی آمریكا ، عمل های بلیچینگ دندان در حال حاضر جزء درخواست های اولیه ی مراجعه کنندگان می باشند كه از سال 1996 بیش از 300٪ افزایش یافته است.

عمل های بلیچینگ دندان که در منزل صورت می گیرد نیز به طور فزاینده ای رایج شده است. مجموعه ای از کیت های سفید کننده دندان بدون نسخه در اکثر داروخانه ها ، فروشگاه های تخفیفی یا حتی فروشگاه های مواد غذایی نیز وجود دارد.

سفید کردن دندان ها و بلیچینگ

اما با این حال مسائلی وجود دارد که می توانند در این میان خوب نباشند. در حالی که اکثرا آنها از این که آن را یک اعتیاد قلمداد کنند خودداری کرده اند ، دندانپزشکان می گویند که بعضی از افراد در تلاش برای داشتن لبخندی کامل ، کارهایی بیش از حد مجاز آن را انجام می دهند.

مارتی زاس رئیس آکادمی دندانپزشکی زیبایی آمریکا می گوید : بله ، قطعاً گرایش مردم به استفاده بیش از حد مجاز از آنها وجود دارد ، اگرچه بیشتر افراد اینگونه نیستند.

سفید کردن دندان ها و بلیچینگ

ون هایوود ، استاد گروه توانبخشی دهان و دندان در دانشکده پزشکی جورجیا می گوید: "بعضی از افراد به نظر می رسد که دندان هایشان فقط در تاریکی می درخشند. برای ما دندانپزشکان ، به نظر می رسد جعلی ترین چیزی است که ما تاکنون داشته ایم ، اما برای آنها ، زیبایی محسوب می شود. "

سفید کردن دندان ها و بلیچینگ

آیا شما عمل بلیچینگ را بیش از حد انجام می دهید؟

دو نوع از محصولاتی که با آن ها می توانید دندان های خود را در خانه سفید کنید عبارتند از :

نوارهای سفید کننده ، نوارهای نازک با روکش ژل سفید کننده که روی دندان ها قرار می گیرند.

سیستم های مبتنی بر سینی ، که در آن سینی پر از محلول سفید کننده روی دندان ها قرار داده می شود.

بیشتر اینها برای یک دوره دو تا چهار هفته ای استفاده می شوند.

و چه مدت اثر سفید کننده دوام دارد؟ متیو مسینا ، مشاور مصرف کنندگان در انجمن دندانپزشکی آمریکا می گوید ، پس از انجام اولیه عمل بلیچینگ دندان ، چه در مطب دندانپزشک و چه استفاده از یک محصول در منزل ، یک بار انجام دادن بلیچینگ در مدت یکبار در ماه احتمالاً کافی است.

افرادی که سیگار می کشند و مایعاتی تیره رنگ همچون چای و قهوه می نوشند ممکن است هر دو هفته یکبار این عمل را انجام دهند.

متخصصان می گویند سفیدی مروارید وار دندان های شما بهترین راه برای دانستن این است که شما بیش از حد از محصولات سفید کننده ی دندان استفاده می کنید یا خیر ( اگر دندان های شما به قدر کافی سفید است ، استفاده از این محصولات پس از آن بیش از اندازه محسوب می شود ). دندانپزشکان می گویند بزرگترین علائم استفاده بیش از حد عبارتند از:

حساسیت بیش از حد دندانها به خصوص نسبت به غذای سرد.

قرمزی ، سوزش و خونریزی در لثه ها.

نشانه دیگر: ممکن است دندانهای شما شفاف یا لکه دار به نظر برسند.

سفید کردن دندان ها و بلیچینگ

هایوود می گوید: " اگر بلیچینگ دندان را ادامه دهید ، دندان های بعضی افراد شفاف تر می شوند. شما می توانید مستقیماً از طریق دندان ها دهان خود را مشاهده کرده و سایه های تیره ی دهان خود را ببینید. "

( هایوود می گوید : به خاطر داشته باشید که حساسیت به تنهایی لزوماً به معنای زیاده روی در مصرف این محصولات نیست. حدود یک سوم از کاربران ، حساسیت را تجربه می کنند ، که در طی یک روز یا دور بر آن این حساسیت از بین می رود ).

رابرت گرلاچ ، رئیس تیم های علمی تحقیقات بالینی در سراسر جهان ، خاطرنشان كرد كه محصولات سفید كننده دندان ها دارای مکانیسم ایمنی داخلی در مقابل افرادی هستند كه خود را بیش از حد درمان می كنند.

گرلاچ می گوید : " وقتی به مقدار طولانی و بیش از حد روی دندان های خود پراکسید داشته باشید ، می توانید یک درد عمیق و چشمگیر را در دندان خود ایجاد کنید. این درد از بین می رود ، اما دندان های شما صدمه می بینند. "

مسینا می گوید : علاوه بر این ، درصد کمی از عوامل سفید کننده در محصولات بلیچینگ دندان بدون نسخه وجود دارد.

گرلاچ می گوید : پس از استفاده از محصولاتی مانند نوار های سفید کننده دندان برای مدت زمان توصیه شده ( به مدت نیم ساعت ) ، تقریبا تمام پراکسید از نوار خارج می شود.

او می گوید: " شما نمی توانید بیشتر از حد آن پراکسید اضافه کنید ، نمی توانید آن را از اینکه هست بیشتر کنید. "

گرلاچ ، که بیش از 100 تحقیق و مطالعه در مورد نوار های سفید کننده دندان انجام داده است ، اظهار داشت که هیچ مدرکی مبنی بر سوءاستعمال در مقیاس بزرگ یا وجود عوامل منفی که از طرف افرادی که بلیچینگ دندان را در منزل انجام می دهند است ، وجود ندارد.

نکاتی در مورد بلیچینگ دندان

اگر قصد استفاده از محصولات بلیچینگ دندان حاوی مواد سفید کننده را دارید ، انجمن دندانپزشکی آمریکا توصیه می کند که ابتدا با دندانپزشک خود را ملاقات کنید.

کارشناسان می گویند مهم است که با یک دندانپزشک در مورد دلیل هرگونه تغییر رنگ دندان ، چه شما شرایط مناسبی برای بلیچینگ (که تا حدودی به سلامتی دندان شما بستگی دارد) داشته باشید چه نداشته باشید و درباره ی اینکه چقدر زمان می برد تا دندان های شما تغییر کند ، صحبت کنید.

داشتن انتظارات واقع بینانه نیز مهم است.

هایوود می گوید: " بعضی ها این دندان های تیره را درخشان می کنند زیرا دندان هایشان به همین حد روشن خواهند شد ( بنا بر جنس دندان ). اما دندانهای بعضی از افراد به آن حد نمی رسند. " " شما باید انتظار داشته باشید که لزوماً ظاهری مانند جولیا رابرتز ( بازیگر هالیوودی ) نخواهید شد ، زیرا جنس دندان های شما لزوماً مشابه او نمی باشد. "

سفید کردن دندان ها و بلیچینگ

اما اینکه دندان های شما تا چقدر باید سفید شود که کافی باشد؟ دستورالعمل کلی این است که دندانهای شما تا اندازه ای باید سفید شوند ، که سفیدی آن همچون سفیدی چشمان شما شود.

مارتی زاس می گوید: " اگر آنها سفیدتر از این باشند ، دندان های شما مانند دندان های گربه چشایر ( شخصیتی داستانی ) بیرون خواهد زد. "

سفید کردن دندان ها و بلیچینگ

از آنجا که پراکسید موجود در سفید کننده های دندان بلافاصله پس از درمان ، "درخشش" را به دندان ها اضافه می کند ، هایوود توصیه می کند که افراد دو هفته صبر کنند تا بعد از اتمام روند سفید کردن دندان ها ببینند واقعاً چقدر موثر بوده است.

نکات بیشتر در مورد بلیچینگ دندان

دندانپزشکان همچنین در مورد بلیچینگ دندانها این نکات را گوشزد می کنند :

قبل و بعد از استفاده از محصولات بلیچینگ دندان از خمیردندان ضد حساسیت استفاده کنید.

قبل از شروع بلیچینگ دندان ، دندان های خود را تمیز کنید.

هنگام بارداری از محصولات بلیچینگ دندان استفاده نکنید. از آنجا که روی زنان باردار آزمایش نشده اند ، مارتی زاس می گوید سطح خطر نامشخص است.

در صورت داشتن تاج دندان ، ونیر دندان و یا بریج از محصولات سفید کننده دندان استفاده نکنید. این ترمیم ها هیچ وقت روشن تر نمی شوند ، بنابراین این عمل می تواند به داشتن دندانهایی ناهموار ختم شود.

در بعضی از گروه ها ، مانند افرادی که از کودکی از تتراسایکلین استفاده کرده اند ، ممکن است نیاز به بلیچینگ دندان به صورتی بیشتر از حد طبیعی داشته باشند ، مانند شش ماه استفاده مداوم و به صورت روزانه.

دستورالعمل ها و توصیه های مربوط به محصولات بلیچینگ دندان که مورد استفاده قرار می گیرند را با دقت دنبال کنید.

برای کمک به دندانهای تازه سفید شده ی خود که به همین ترتیب به مدت طولانی تری سفید بمانند ، از خوردن مواد غذایی و نوشیدنی هایی که موجب ایجاد لکه بر روی دندان می شوند ، خودداری کنید. همچنین ، اقدامات بهداشتی دهان و دندان را به خوبی دنبال کنید.

اگر بعد از عمل بلیچینگ ، حساسیت دندان را تجربه کردید ، انجام بلیچینگ را متوقف کرده و منتظر بمانید تا این حساسیت از بین برود. سپس می توانید بلیچینگ دندان ها را از سر بگیرید اما اینکار را برای مدت زمان کمتری انجام داده یا با یک محصول سفید کننده با مقاومت کمتر این عمل را دوباره امتحان کنید.

تاریخ انتشار : 6 دی 1398 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,اخبار,بلیچینگ دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا