درمان ریشه دندان چیست؟، انواع روش های درمان ریشه دندان

آخرین بروزرسانی : 24 فروردین 1403

درمان ریشه دندان چیست؟

درمان ریشه دندان، خارج کردن عصب دندان، تمیز کردن داخل کانال دندان و پر کردن آن با مواد مخصوص می باشد. درمان ریشه به این دلیل انجام می شود که دندان فرد را حفظ کرده،  بدون اینکه احساس درد و ناراحتی در حین خوردن غذا داشته باشد. همچنین حفظ دندان طبیعی خود فرد، در حفظ زیبایی و طرح لبخند فرد افراد اهمیت ویژه ای دارد. به طور معمول درمان ریشه طی دو جلسه انجام می­شود.

درمان ریشه دندان

انواع روش های درمان ریشه دندان

 • جراحی اپیکو
 • عصب کشی یا اندو
 • درمان ریشه مجدد یا ری اندو

عصب دندان همراه با رگ های خونی، در مرکز دندان قرار گرفته است. پوسیدگی عمیق ریشه، ضربه به دندان و یا ایجاد ترک در آن، نیاز به درمان ریشه دندان دارد. احساس درد در حین خوردن غذا یا نوشیدنی های داغ و یا سرد، نشانه وجود مشکل در ریشه دندان است.

درمان ریشه دندان چگونه انجام می شود؟

در قسمت تاج دندان پوسیدگی و عفونت برداشته شده، طول کانال ­های ریشه مشخص شده، داخل آن توسط ابزار ویژه ای تمیز و خالی شده و در انتها کانال­ها با موادی که ریشه گیاهی دارند و از صمغ گیاهان تهیه شده است، پر شده و پانسمان رو آن قرار داده می شود. تا زمانی که فرآیند درمان کامل نشده و پانسمان روی دندان است، باید غذاهای نرم خورد و در حین مسواک زدن احتیاط نمود تا پانسمان کنده نشود. در طول درمان، با کمک آمپول های بی حسی، بیمار دردی حس نمی­کند.

درمان ریشه مجدد چه موقع انجام می شود؟

ممکن است درمان ریشه دندان بصورت کامل انجام نشده و عصب ها کاملا تخلیه نشده باشند، و یا در اثر عفونت     مواد درونی کانال­ ها، نیاز باشد که مجدد درمان ریشه دندان انجام شود. درمان ریشه مجدد سختر و دشوارتر از عصب کشی می باشد و ممکن است نیاز به جراحی اپیکو باشد.

چنانچه پوسیدگی دندان وسیع باشد و ۵۰ درصد بافت دندان خارج شود، درمان پست انجام می شود. پست به دو صورت ریختگی و فایبر می باشد. در نوع پست ریختگی، بعد از برداشت قسمت های پوسیده، عصب تخلیه شده و قالب گیری انجام می شود. توسط این قالب در لابراتوار، یک تکه فلزی که ریشه و تاج دندان را پوشش می دهد، ساخته می شود. سپس توسط دندانپزشک این قالب در روی دندان مورد نظر قرار گرفته و بعد از آن روکش روی آن قرار می گیرد. این روش که به post core معروف می­باشد، که برای درمان دندان هایی که دچار آسیب گسترده شده اند موثر می باشد.

دندان هایی که آسیب جزئی داشته باشند، به روش پست فایبر درمان می شوند. این روش در یک جلسه انجام شده و نیاز به قالب گیری و ارسال به لابراتوار نیست. عصب دندان مقدار کمی تخلیه شده و توسط پست فایبر پر می­شود. تاج دندان هم روکش می شود.

بعد از درمان ریشه دندان ممکن است تا چند روز بیمار احساس درد در قسمت دندانی که عصب کشی شده است، داشته باشد. این امر طبیعی است زیرا عصب و عروق از کانال ریشه دندان قطع شده و موجب التهاب و  زخم مختصری در اطراف آن و استخوان شده است. برای برطرف شدن درد می­توان با تجویز دندانپزشک معالج، مسکن های رایج مانند ژلوفن و ایبوپروفن مصرف کرد.

 • فایل روتاری جایگزینی برای درمان با فایل دستی

روش فایل روتاری، متد جدیدی است که جایگزین روش سنتی درمان ریشه دندان بوده و پاک سازی کانال از عصب، دقیقتر انجام شده و زمان درمان کوتاه تر می شود.

دستگاه X Lukitor

این دستگاه متد جدیدی ارائه کرده است که با کمک آن طول الکترونیک عصب ها به طور دقیق تخمین زده شده و تعداد دفعات رادیوگرافی دندان کاهش می­یابد.

اپیکوسرجری چه موقع انجام می شود؟

اپیکوسرجری یا جراحی ریشه، در مواقعی که عفونت گسترده بوده و از کانال خارج نشود، با یک برش کوچک بر روی لثه، استخوان قسمت انتهایی ریشه و کیست ایجاد شده، برداشته می شود و سپس با مواد مخصوصی پر می شود.

درصورت گسترده بودن آسیب دندان و تورم و درد شدید، ممکن است دندانپزشک معالج آنتی بیوتیک هایی مانند آموکسی سیلین، و مترونیدازول تجویز کند که باید طبق دستور و سر ساعت مقرر مصرف شود.

در انتها لازم است متذکر شویم که دندان هایی که تحت درمان ریشه دندان قرار می­گیرند، به دلیل اینکه دیگر شرایط دندان طبیعی را ندارند، توصیه اکید می شود که حتما روکش شوند تا از آسیب های مجدد جلوگیری شود.

درمان ریشه دندان

حتما بخوانید

  تاریخ انتشار : 21 آبان 1397 نویسنده : تعداد نظرات : 1 دسته بندی : وبلاگ,خدمات شاخص,درمان ریشه,

  ارسال نظر

  شماره همراه شما منتشر نمی شود.
  نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
  برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.  بایرامی 25 خرداد 1401-02:45
  سلام و عرض ادب دندان من نیاز ب درمان ریشه داره جایی هست بتونم با استفاده از بیمه ی تکمیلی آتیه سازان دندانم رو درست کنم؟
  کلینیک مبین 6 تیر 1401-01:48
  سلام .برای بیمه های تکمیلی پس از درمان به شما مدارک کامل ( فاکتور و عکس قبل و بعد درمان ) تحویل داده میشه .

  پزشکان ما در تلویزیون

  رزرو وقت

  شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

  رزرو وقت رایگان

  رزرو وقت

  انتخاب بخش مربوطه

  نام و نام خانوادگی

  شماره تماس

  انتخاب بازه تاریخ از

  انتخاب بازه تاریخ تا