بریج چیست؟ و پروتز دندان با کمک بریج چگونه انجام می شود؟

آخرین بروزرسانی : 21 خرداد 1401

پروتز دندان چیست؟

پروتز دندان در مجموع به روش هایی گفته می شود که به کمک آن، دندان آسیب دیده جایگزین یا روکش می شود. روش های مختلف پروتز دندان می تواند قابل جابجایی یا ثابت باشد. ایمپلنت دندان، تاج، لمینت دندان، ونیر و بریج از انواع مختلف پروتز دندان هستند. شما می توانید آنلاین نوبت خود را در کلینیک دندانپزشکی مبین ثبت کنید و با مشورت متخصصان، بهترین روش برای دندان های خود را انتخاب کنید. در این مقاله به توضیح بریج و روش انجام آن می پردازیم.

بریج چیست؟

اگر دندانی از دست دادید، به کمک بریج می توان فضای خالی بین دندان ها را پر کرد. بریج نوعی دندان مصنوعی است که به کمک دندان های کناری در جای خود قرار می گیرد. بریج می تواند از مواد اولیه متفاوتی ساخته شود. فلزات مثل طلا یا پلاستیک های فشرده و حتی مواد چینی مثل سرامیک. چینی انتخاب پرطرفدار تری است چون تقریبا همرنگ دندان های طبیعی است و تشخیص مصنوعی بودن آن سخت است.

انواع بریج

بریج در چهار روش قابل اجرا است. روش سنتی، تک پایه ای، مریلند و بریج با تکیه بر ایمپلنت.

روش سنتی، پر کاربرد ترین روش اجرای بریج است. این روش شامل دندان مصنوعی برای جای خالی موجود و تاج دندان برای دندان های کناری است. این تاج ها به کمک چسب مخصوص به دندان های کناری چسبانده می شوند. این روش فقط در صورتی امکان پذیر است که دندان های کناری کاملا سالم باشند. روش تک پایه ای، مشابه روش سنتی است و همانطور که اسمش پیداست، به جای دو دندان کناری، روی یکی از دندان های کناری چسبانده می شود.

روش مریلند، در نوع تکیه گاه با دو روش گفته شده تفاوت دارد. در روش مریلند به جای اینکه دندان مصنوعی به کمک تاج روی دندان های کناری نصب شود، به کمک پایه ای فلزی پشت دندان های تکیه گاه نصب می شود. هر سه روش گفته شده فقط در صورتی قابل اجرا هستند که دندان های کناری، سالم باشند.

بریج به روش مریلند

در بریج به روش مریلند، دندان مصنوعی به کمک پایه ای فلزی به دندان های کناری چسبانده می شود.

بریج بر پایه ایمپلنت، نیازی به دندان سالم اطراف دندان از دست رفته ندارد. در این روش ایمپلنتی وارد لثه و استخون فک می شود و نقش پایه و تکیه گاه را برای بریج بازی می کند. این روش نیاز به دوبار جراحی سرپایی برای وارد کردن ایمپلنت، و اتصال بریج و ایمپلنت دارد. این روش مستحکم ترین روش بین روش های ذکر شده می باشد اما فرایند دردناکی دارد.

تفاوت بریج با ایمپلنت

تفاوت بریج با تکیه بر ایمپلنت و سه روش دیگر در نوع نصب دندان مصنوعی است.

پروسه نصب

در اولین قدم، دندانپزشک دهان و دندان را برای تشخیص بیماری های دهان و وجود عفونت بررسی می کند. به این دلیل که آسیب یا از دست دادن دندان شما را به دندانپزشکی برده و ممکن است دلیل آن مواردی که گفته شد باشد. عکس برداری با اشعه ایکس قدم بعدی است. سپس با ابزار های مخصوص، اندازه گیری های لازم به کمک ایکس ری و فضای خالی دندان انجام می شود.

مراحل نصب بریج

این تصویر مراحل نصب بریج را نشان می دهد

سپس دندان های اطراف فضای خالی بررسی می شوند و قالبی از دندان های اطراف و فضای خالی گرفته می شود. سپس قالب، برای ساخت دندان مصنوعی به کارگاه لازم فرستاده می شود. با توجه به اینکه ساخت این دندان مصنوعی چند روز زمان می برد، معمولا بریج موقتی پیشنهاد می شود. بعد از آماده شدن دندان مصنوعی، بریج به کمک چسب مخصوصی به دندان های اطراف چسبانده می شود. ممکن است به تشخیص دندانپزشک، ایمپلنت مخصوصی برای قرارگیری بریج در استخوان فک شما نصب شود.

نگهداری از بریج، مشابه فرایند های معمولی دهان و دندان است. استفاده از مسواک به صورت مداوم و چکاپ منظم به دوام طولانی تر بریج کمک می کند.

هزینه

هزینه بریج، به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای مثال تعداد دندان های مصنوعی، مواد اولیه مصرفی، مکان نصب دندان مصنوعی و احتمال وجود بیماری های لثه و دندان. همینطور روش های مختلف اجرای بریج هزینه های مختلفی دارند. به همین دلیل تخمین دقیق هزینه بریج امکان پذیر نیست.

چرا از پروتز دندان استفاده کنیم؟

پروتز دندان به سادگی جای خالی دندان از دست رفته را پر می کند. پر کردن جای خالی دندان از این نظر حائز اهمیت است که ممکن است در طول زمان، دندان های مجاور به طرف آن مایل شوند و ظاهر طبیعی دندان ها از بین ببرد. پر کردن این جای خالی با پروتز دندان مناسب مخصوصا برای کودکان و نوجوانان که در سن رشد هستند از اهمیت به خصوصی برخوردار است.

کدام نوع پروتز دندان مناسب تر است؟

با توجه به ویژگی ها، نقاط مثبت و منفی هر روش، هر کدام از روش های ذکر شده می تواند انتخاب خوبی باشد. برای مثال، ایمپلنت ممکن است کمی دردناک باشد اما دوام زیادی دارد. بریج روش نسبتا بدون دردی است اما ممکن ساختن دندان مصنوعی زمان زیادی ببرد. برای انتخاب بهتر، مشورت با متخصصان ضروری است. شما می توانید ساعات کاری کلینیک دندانپزشکی مبین را از سایت ببینید و همینطور آنلاین نوبت خود را ثبت کنید.

تاریخ انتشار : 21 خرداد 1401 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,پروتز دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا