پروتز متحرک چیست؟ مقایسه آن با ایمپلنت دندان

آخرین بروزرسانی : 23 آذر 1399

پروتز متحرک چیست و در چه مواقعی مورد استفاده قرار می گیرد؟

اصطلاح پروتز دندان به معنی دندان مصنوعی و یا تعویض دندان ها می باشد که در انواع مختلفی به بازار عرضه می شوند. مهم ترین دسته بندی که برای انواع پروتز ها در نظر می گیرند پروتز های ثابت و متحرک می باشد که در این مطلب سعی داریم به سوال پروتز متحرک چیست پاسخ دهیم. در پاسخ به سوال پروتز متحرک چیست می توان گفت: پروتز هایی که به راحتی می توان آن ها را در دهان گذاشته و در هر زمان که بخواهیم آن را برداشت. در واقع بیمار در هر زمانی که بخواهد می تواند این نوع پروتز ها را از دهان خود خارج کند. در پاسخ به سوال پروتز متحرک چیست و در چه مواقعی مورد استفاده قرار می گیرد می توان گفت هنگامی که پزشک مجبور باشد همه ی دندان های بیمار را بکشد می تواند از پروتز های متحرک برای جایگزینی دندان های از دست رفته استفاده کند.

پروتز متحرک چیست

پروتز متحرک چیست

پروتز متحرک چیست و چه تفاوتی با ایمپلنت دندان دارد؟

همان طور که می دانید یکی از روش های جایگزین کردن دندان های از دست رفته ایمپلنت دندان می باشد. در واقع ایمپلنت را می توان روشی برای کاشت دندان معرفی کرد که در فضای خالی بین دندان ها قرار می گیرد و هیچ گونه مشکلی برای دندان های مجاور ایجاد نخواهد کرد. اگر بخواهیم در رابطه با سوال پروتز متحرک چیست و تفاوت آن با ایمپلنت صحبت کنیم می توانیم بگوییم که، پروتز های متحرک در بالای لثه ها قرار گرفته و می تواند مشکلاتی را در حین غذا خوردن و یا صحبت کردن برای شما به وجود آورد. همچنین برای تمیز کردن این نوع پروتز ها باید آن ها را از دهان خارج کرده و این کار را انجام دهید که همین موضوع می تواند حسی ناخوشایندی را برای شما به وجود آورد. همچنین پروتز های متحرک بعد از 7 تا 10 سال نیاز به تعویض دارند و می توانند هزینه ی بالایی را برای شما به همراه داشته باشند. تمام مشکلات بیان شده در ایمپلنت های دندانی که روشی نوین برای جایگزینی دندان های از دست رفته می باشد، حل شده است.

در ادامه بررسی سوال پروتز متحرک چیست و تفاوت آن با ایمپلنت دندان باید گفت: ایمپلنت های دندانی به عنوان یک جایگزین طبیعی دندان می توانند برای مدت زیادی کارایی لازم را برای شما داشته باشند. علاوه بر این ایمپلنت های دندانی به دلیل ثابت شدن در استخوان فک دچار هیچ گونه لق شدگی نمی شوند و به هنگام صحبت کردن و غذا خوردن هیچ گونه مشکلی برای شما به وجود نمی آورند. در واقع با توجه به این که ایمپلنت ها به وسیله ی پیچ های مخصوص در استخوان فک قرار می گیرند می توان با خیالی آسوده از آن ها استفاده کرد بدون این که نگران جابجایی آن بود. البته ذکر این نکته هم ضروری است که گاهی به دلیل تحلیلی که در استخوان های فک به وجود می آید پزشک نمی تواند از روش ایمپلنت دندان برای جایگزینی دندان های از دست رفته استفاده کند و در چنین شرایطی استفاده از پروتز متحرک می تواند گزینه ی مناسب تری باشد.

پروتز متحرک چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

پروتز متحرک چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

دلیل استفاده از پروتز متحرک و ایمپلنت دندان

پس از پاسخ به سوال پروتز متحرک چیست سوالی که برای خوانندگان این مطلب به وجود می آید این است که چه دلایلی باعث می شود که از پروتز ها و ایمپلنت ها برای پر کردن جای خالی دندان ها استفاده کنیم. یکی از دلایل روشنی که در این رابطه وجود دارد این است که جای خالی دندان ها می تواند زیبایی فرد را از او گرفته و تاثیر نامطلوبی روی اعتماد به نفس او داشته باشد. جای خالی دندان ها حس پیری زود هنگام را در افراد به وجود می آورد که این حس به نوبه خود می تواند در روحیه فرد تاثیر نامطلوبی داشته باشد. علاوه بر بحث زیبایی نکته ی مهمی که در رابطه با استفاده از پروتز متحرک و ایمپلنت های دندانی وجود دارد سلامت دهان، لثه ها و دندان های باقی مانده می باشد. هنگامی که لثه بدون دندان باقی می ماند احتمال رشد باکتری ها بر روی آن به صورت چشمگیری افزایش می یابد و این باکتری ها می توانند زمینه ساز انواع بیماری های دهان و دندان باشند. به همین دلیل لازم است جای خالی دندان ها با روش های مختلف پر شوند.

در پاسخ به سوال پروتز متحرک چیست و دلایل استفاده از آن و یا ایمپلنت های دندان می توان گفت جای خالی دندان ها می تواند ساختار استخوان فک را تغییر داده و مشکلاتی را در این ناحیه برای شما به وجود آورد. تغییر در ساختار فک باعث می شود دندان های باقی مانده از محل خود جابجا شده و مشکلاتی در این مورد برای شما به وجود آید. از جمله مشکلاتی که در اثر جابجایی دندان ها ممکن است برای شما به وجود آید ناپایداری استخوان فک می باشد که این ناپایداری در نهایت منجر به پوسیدگی دندان های باقی مانده می شود. حتی این ناپایداری در استخوان فک می تواند مشکلاتی را در تکلم و یا غذا خوردن برای شما به وجود آورد. در واقع اگر بخواهیم به طور کلی به دلایل استفاده از پروتز های متحرک و یا ایمپلنت های دندانی اشاره کنیم می توانیم بگوییم که کاهش عوارض و بیماری های دهان و دندان که ناشی از نبود دندان می باشد را می توان از مهم ترین دلایل برای این موضوع بیان کرد.

برای انجام پروتز دندان به کلینیک دندانپزشکی مبین  و  به بهترین دندانپزشکی در غرب تهران مراجعه کنید.

پروتز متحرک چیست و چه کاربردی دارد؟

پروتز متحرک چیست و چه کاربردی دارد؟

 

بیشتر بخوانید:

مروری بر انواع پروتز دندان

عوامل ایجاد لکه های قرمز بر روی سقف دهان

 

تاریخ انتشار : 8 آذر 1399 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,پروتز دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا