راهنمای مصور از اقدامات دندانپزشکی

آخرین بروزرسانی : 18 آذر 1398

اقدامات دندانپزشکی

بریس های ارتودنسی

بریس های ارتودنسی به عنوان یکی از اقدامات دندانپزشکی اولین انتخاب بسیاری از متخصصان ارتودنسی ( ارتودنتیست ها ) برای صاف کردن دندان ها و رفع اشکالات روی هم آمدن صحیح دندان ها است. آنها می توانند از فلز ، سرامیک یا پلاستیک شفاف ساخته شوند. بعضی از آنها به دندان شما پیوند خواهند خورد. انواع دیگر آنها قابل جدا سازی هستند. ممکن است شما آنها را روی گروهی از دندانها یا تمام دندانهای خود قرار بدهید.

بریس های ارتودنسی قدیمی تر ، با استفاده از سیستم براکت ، سیم و در بعضی موارد بند های ( حلقه ) کشسان ، وصل می شوند. تمام بریس های ارتودنسی فشاری را روی دندان های شما قرار می دهند تا دوباره آنها را به حالت صحیح خود برگردانند.

اقدامات دندانپزشکی

هدگیر

گونه ای دیگر از اقدامات دندانپزشکی شامل کار گذاری هدگیر های ارتودنسی می شود که ممکن است شکل و شمایل آن خیلی قدیمی به نظر برسد ، اما هدگیر ارتودنسی فقط از اوایل قرن بیستم بوجود آمده است. هدگیر ارتودنسی در بعضی از روش های درمانی برای هدایت صورت و فک ها یک وسیله ی حیاتی است. میله های هدگیر به پشت سر شما چرخ خورده و به سبب داشتن سیمی در جلوی دندان هایتان به اسم فیس بو یا آرچ وایر ، به بریس های ارتودنسی شما متصل می شود. فشاری که هدگیر ایجاد می کند ، دندان ها را به سمت آرایشی صحیح سوق می دهد.

اگر به آن ( هدگیر ) احتیاج پیدا کردید ، معمولاً آن را باید چند ساعت یک بار بپوشید.

اقدامات دندانپزشکی

پروتز ها

پروتز های دندانی یکی از اقدامات دندانپزشکی هستند که به منظور استفاده ی کسانی که دندان های خود را از دست داده اند ، انجام می شوند. بیش از 1 نفر در هر 4 نفر از شهروندان آمریکایی 65 ساله و بالاتر فاقد دندان های اصلی هستند. آنها معمولا از پروتز ها استفاده می کنند. پروتزها یا دندان های مصنوعی به یک پلیت ( صفحه ) متصل می شوند. پروتزها می توانند روی لثه و روی محل هایی که در لثه و فک کاشته شده اند ، بنشینند یا در موارد جدیدتر ، روی پین ایمپلنت شده ی درون لثه پیچ شوند. آنها می توانند یک دست کامل باشند و جایگزین تمام دندان ها شوند یا اینکه فقط بجای تعدادی از آنها قرار بگیرند.

اقدامات دندانپزشکی

اینلی دندان / آنلی دندان

از دیگر اقدامات دندانپزشکی پر کردن دندان ها به صورت اینلی یا آنلی می باشد. اینلی ها گاهی اوقات پر کننده های تقویت شده ی دندان نیز خوانده می شوند. آنها سطح دندان های از دست رفته ناشی از پوسیدگی یا دلایل دیگر را پر می کنند. آنها با سطح دندان شکل گرفته و قبلاً از جنس طلا بودند. حال می توان آنها را از جنس سرامیک یا کامپوزیت تهیه کرد و برای نزدیک تر شدن رنگشان به رنگ دندان های شما ، ساخته شده اند.

آنلی ها مشابه اینلی ها هستند ، اما بر روی سطح خارجی دندان ها ریخته می شوند. آنها همچنین می توانند از جنس سرامیک یا کامپوزیت باشند.

اقدامات دندانپزشکی

تاج های دندانی

تاج های دندانی و روکش ها به عنوان یکی از اقدامات دندانپزشکی در اصل یک چیز هستند و آنها به منظور پوشش دندان ها ایجاد می شوند. زمانی که دندان اصلی آسیب دیده ، ضعیف باشد ، به خوبی با دندان های دیگر شما تناسب نداشته باشد ، تغییر رنگ پیدا کند و یا نیاز به ایجاد یک فضا برای یک بریج باشد ، از تاج ها دندانی یا روکش ها استفاده می شود.

تاج های دندانی ، دندان را تقویت می کند و ظاهر آن را بهبود می بخشد. آنها را می توان از بسیاری از مواد و رنگ های مختلف متناسب با دندان هر فرد ، ساخت.

اقدامات دندانپزشکی

ونیر ها

یکی دیگر از اقدامات دندانپزشکی کارگذاری ونیر بر روی دندان می باشد. بر خلاف روکش و تاج ، که کل دندان را می پوشاند ، ونیر ها قطعات نازک از جنس سرامیک هستند که فقط جلوی دندان شما را می پوشانند. آنها برای پنهان کردن دندانهای شکسته ، تراشیده شده یا لکه دار شده مناسب هستند و می توانند برای پوشاندن درز و شکاف ها نیز مناسب باشند.

شما نمی توانید آنها را بردارید. آنها به طور دائم به دندان شما پیوند می خورند.

اقدامات دندانپزشکی

بریج ها

کارگذاری بریج ها که نوع دیگری از اقدامات دندانپزشکی به شمار می روند ، شکاف ایجاد شده توسط دندان از دست رفته را می بندند. غالباً دندانهایی که در هر دو طرف شکاف هستند ، که به آنها دندانهای اِباتمنت یا مجاور گفته می شود ، باید در جای خود بنشینند. آنها بر روی تاج ها سوار می شوند و سپس این بریج ( معمولاً دو تاج بر روی دندان های مجاور قرار دارد و یک دندان کاذب که متصل به تاج ها می باشد ) قرار داده شده و به محل اتصال داده می شود. همچنین می توان از بریج برای بیش از یک دندان نیز استفاده کرد.

اقدامات دندانپزشکی

ایمپلنت ها

روش دیگر برای جایگزینی یک دندان از دست رفته ( یا چند دندان ) در اقدامات دندانپزشکی از طریق ایمپلنت صورت می گیرد. آنها دندانهای کاذب هستند که بر روی لثه نمی نشینند و با دندانهای دیگر از طریق بریج متصل نمی شوند. آنها به فک شما متصل می شوند.

یک پین تیتانیومی از طریق جراحی در فک وارد می شود ، واسطه ای به نام اِباتمنت در محل وصل می شود و یک تاج در بالای آن متصل خواهد شد.

این روند هفته ها طول می کشد زیرا استخوان مجبور است در اطراف محل دوباره رشد کند.

اقدامات دندانپزشکی

گارد های اکلوزال

از دیگر اقدامات دندانپزشکی کارگذاری گاردهای اکلوزال می باشد. این گارد های دهانی مانند همان گارد هایی نیست که ورزشکاران می پوشند. از این گارد ها که به آنها اسپلینت نیز گفته می شود ، در طول شب استفاده می کنند تا در هنگامی که مبتلا به دندان قروچه هستید ، آنها از آسیب دیدن دندان هایتان جلوگیری کرده و باعث می شود از درد مفاصل فکی گیجگاهی ( تی ام جی ) خلاص شوید.

یک دندانپزشک یا ارتودنتیست برای شما یکی از این گارد ها را که متناسب با دهان شما هستند ، تهیه خواهد کرد. آنها معمولاً از جنس پلاستیک ساخته می شوند.

اقدامات دندانپزشکی

ریتینر ها

در اقدامات دندانپزشکی از این ریتینر ها ( نگهدارنده های دندانی )  به عنوان پشتیبانی برای بریس های ارتودنسی استفاده می شود. آنها معمولاً پس از برداشتن بریس های ارتودنسی برای جلوگیری از حرکت دندان ها به سمت جای قبلی استفاده می شوند. ساخته شده از پلاستیک ، با سیمهایی که به دندان شما وصل می شوند تا بتواند آن را در جای خود نگه دارد ، ریتینر ها ( نگهدارنده های دندانی )  را معمولاً در شب استفاده می کنند ، اگرچه در ابتدا ممکن است دندانپزشکتان به شما بگوید که به مدت هفت ساعت در روز آنها را در دهان خود بگذارید.

ارتودنتیست شما ممکن است یک ریتینر ( نگهدارنده های دندانی ) لینگوال یا ریتینری که در کنار زبان متصل می شود را به شما توصیه کند. این یک سیم دائمی است که به قسمت داخلی دندان های شما متصل می شود.

اقدامات دندانپزشکی

دندان های فیلیپر

کارگذاری دندان فیلیپر گونه ای دیگر از اقدامات دندانپزشکی است. فیلیپر یک دندان موقت است که از طریق یک پلیت ( مانند یک دندان مصنوعی ) یا سیم هایی وصل می شود ( مانند بریج ). فیلیپر به این دلیل این اسم را دارد ، زیرا به راحتی می توانید آن را خارج و دوباره به جای خود برگردانید.

شما می توانید بیش از یک دندان یا یک دست از آنها داشته باشید. آنها قبل از به دست آوردن دندانی دائمی تر ( مانند یک بریج ، پروتز یا ایمپلنت ) جای خالی دندان از دست رفته را پر می کنند. با این حال ، بعضی ها آنها را بسیار می پسندند و به قدری ارزان هستند که بتوان از آنها برای مدت زیادی استفاده کرد.

اقدامات دندانپزشکی

وسیع کننده کام ( پلتال اکسپندر )

این دستگاه های فلزی در اقدامات دندانپزشکی عموما مخصوص کودکان هستند. آنها فک و پلیت بالایی را گسترده تر می کنند ، بنابراین دندان ها خیلی در هم تنیده نمی شوند و فک فوقانی شما با قسمت پایینی متناسب تر می شود.

دستگاهی که به آن رپید پلتال اکسپندر یا وسیع کننده فوری کام نیز گفته می شود ، فشار زیادی به دندانهای فوقانی وارد می سازد و پلیت در حال رشد را تا عرض دلخواه گسترش می دهد. وسیع کننده که روی کام قرار گرفته و صفحاتی فلزی را در مقابله با دندان ها ، فشار می دهد و با یک نوع خاصی از کلید تنظیم می شود.

اقدامات دندانپزشکی

اسپیس مینتینر ها

در اقدامات دندانپزشکی اسپیس مینتینرها که بیشتر در مورد کودکانی که دندان شیری خود را از دست می دهند استفاده می شود ، تا بیرون آمدن دندان دائمی ، مکانی را که در آن دندان شیری بوده است ، باز نگه می دارند. آنها معمولاً از یک سیم ثابت و محکم تشکیل شده اند که از یک دندان به دندان دیگر امتداد می یابند ، و این اطمینان را می دهند که آن دندان های مجاور به جای خالی دندان از دست رفته پیشروی نمی کنند.

گاهی اوقات از اسپیس مینتینرها تا هنگامی که دندان کاذب مناسب با آن در آن محل قرار بگیرد ، استفاده می شود و می تواند همچنین زمانی استفاده شود تا یک فضا بین دندان ها که در نتیجه ی دندان از دست رفته ایجاد شده ، برای همیشه باقی بماند.

اقدامات دندانپزشکی

تاریخ انتشار : 18 آذر 1398 نویسنده : تعداد نظرات : 2 دسته بندی : وبلاگ,ایمپلنت,ارتودنسی,جراحی,پروتز دندان,اخبار,لمینت دندان,روکش دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.لیلا 25 آذر 1401-12:18
سلام وقتتون بخیر ببخشید دو واحد ایمپلنت داشتم بغل هم بودن یک واحد هنگام نصب روکش پیچ داخلش توسط دکتر شکسته شده و پایه خراب شده الان دو پزشک بهم گفتند چون فاصله بینش هست میتونی یک پایه دیگه بزنی بعد روکش بزنی ولی دکتر دیگه گفتند پایه ایمپلنت جراحی و جایگزین کنم
لیلا 25 آذر 1401-12:18
سلام وقتتون بخیر ببخشید دو واحد ایمپلنت داشتم بغل هم بودن یک واحد هنگام نصب روکش پیچ داخلش توسط دکتر شکسته شده و پایه خراب شده الان دو پزشک بهم گفتند چون فاصله بینش هست میتونی یک پایه دیگه بزنی بعد روکش بزنی ولی دکتر دیگه گفتند پایه ایمپلنت جراحی و جایگزین کنم
کلینیک مبین 28 آذر 1401-03:40
سلام.باید از نزدیک پزشک معاینه کند و حالت بهتر را تشخیص دهد.مهم است که این موضوع در کدام ناحیه پیش امده.

پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا