سلامت دهان و دندان در افراد مسن

آخرین بروزرسانی : 22 مهر 1398

با افزایش سن ، سلامت دهان و دندان در سلامت کلی بدن نقش فزاینده ای دارد.

همه ی کسانی که در زمینه مراقبت های بهداشتی تخصص دارند باید بهداشت دهان و دندان را در افراد مسن ترویج و ارتقاء دهند.

سلامت دهان و دندان یک بخش اساسی از سلامت کلی بدن درهمه سنین است ، اما طبق گفته متخصصان دندانپزشکی و پزشکی یوکان ( یک رشته پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه کانکتیکات آمریکا )، مراقبت بهداشتی به ویژه در افراد مسن بسیار مهم است.

 

در بررسی مقاله ای که اخیراً در مجله انجمن علمی سالمندان آمریکا منتشر شده است ، نویسندگان عوارض احتمالی ناشی از بهداشت دهان و دندان ضعیف را در افراد مسن تر بیان کرده و نقش همه ی کسانی که در زمینه مراقبت های بهداشتی تخصص دارند را در فعالیت برای ترویج و ارتقاء بهداشت دهان و دندان در سطحی خوب، در این جمعیت ( افراد مسن ) ذکر می کند.

دکتر پاتریک کال، استاد طب و دارو های خانوادگی ( دارویی که برای همه ی اعضای خانواده قابل استفاده است و گاهی اوقات همه ی اعضای خانواده ملزم به استفاده از آن هستند ) و نویسنده اصلی مقاله نقد و بررسی می گوید : " همه ی کسانی که در زمینه مراقبت های بهداشتی تخصص دارند باید در جهت ترویج و ارتقاء بهداشت دهان و دندان در سطح خوب برای بیماران مسن تر خودشان فعالیت کنند."

 

آنها "باید یک معاینه دهان و دندان، به صورتی که این معاینه به طور سالانه از سلامتی آنها انجام بگیرد، به ویژه برای بیمارانی که مراقبت منظم از دندان ها را انجام نمی دهند ، در نظر بگیرند."

نویسندگان می گویند ، این بدیهی است که داده های مرکز ملی آمار بهداشت و درمان نشان می دهد که شیوع سوراخ شدگی دندان ها در افراد مسن بیش از دو برابر سایر افراد است.

شیوع پریودنتیت ( یک نوع عفونت جدی لثه که به بافت نرم آن آسیب می رساند و استخوانی که دندانهای شما بر آن استوار است را از بین می برد ) با افزایش سن نیز، افزایش می یابد.

تقریبا 64 درصد افراد مسن در آمریکا مبتلا به پریودنتیت هستند.

 

پریودنتیت با انواع حالات پزشکی از جمله بیماری های قلبی عروقی و دیابت نیز همراه است.

به گفته نویسندگان ، بیمارانی که عمل تعویض دریچه های قلب و پروتز مفاصل انجام داده اند، باید از نظر بهداشت دهان و دندان خود بسیار مراقب باشند.

آنها نوشته اند : به خوبی مشخص شده که دستکاری دندانها و ساختارهایی که دندان ها بر آنها استوار هستند، می تواند باعث شود که باکتریهای موجود در حفره دهان در جریان خون آزاد شوند ، که ممکن است منجر به ایجاد عفونت در قسمت هایی از بدن که از حفره دهان دور هستند ، شوند.

کول می گوید: "حتی مسواک زدن برای کسانی که بهداشت دهانی خوبی ندارند ، می تواند باعث شود که باکتری ها در جریان خون آزاد شده و این باکتری ها به طوری که ما متوجه آن نمی شویم می توانند باعث عفونت های مفاصل و دریچه قلب شوند."

بدون بهداشت دهان و دندان ، حتی اگر با استفاده از فلوراید و مراقبت عادی از دندان همراه باشد، افراد مسن بیشتر در معرض آسیب به حفره دهان و گسترش عفونت به بافتهای اطراف هستند.

به عنوان مثال از دست دادن دندان می تواند بر توانایی جویدن فرد تأثیر بگذارد و این می تواند منجر به سوء تغذیه شود.

عفونت مزمن دهان و دندان یک عامل خطرناک شناخته شده برای بیماری های قلبی است و همچنین می تواند منجر به گسترش عفونت به مفاصل غیرطبیعی ( مفاصلی که به وسیله ی پروتز ها به یکدیگر اتصال یافته اند ) و کاشت های غدد درون ریز شود.

محققان خاطرنشان كردند كه تعداد زيادي از افراد مسن در معرض خطر ابتلا به مشكلات سلامت دهان و دندان، از جمله بيماران مبتلا به ديابت ، بيماران مبتلا به بیماری زوال عقل ( جنون و بیماری های روانی ) و افرادی که تحت مراقبت هاي طولاني مدت می باشند، هستند.

بیماران مبتلا به بیماری زوال عقل ( جنون و بیماری های روانی ) - به ویژه بیماران مبتلا به نمونه های پیشرفته آن - ممکن است از سلامت دهان و دندان خود غفلت کنند و همچنین ممکن است تمایلی به دیدن یک متخصص بهداشت دندان نداشته باشند.

و همچنین بسیاری از ساکنان خانه های سالمندان ، با وجود الزاماتی که اتحادیه خانه های سالمندان برای ارائه خدمات معمول و ضروری دندانپزشکی که برای آنها تعیین کرده، مراقبت های دندانپزشکی کافی را دریافت نمی کنند.

متخصصان می گویند ، باید ابزار های تشخیص دهنده ای برای شناسایی بیماران در معرض خطر سلامت دهان و دندان ضعیف، در امکانات خانه های پرستاری آنها اتخاذ گردد و آموزش هایی در مورد اهمیت بهداشت دهان و دندان و نحوه اجرای آن به کارکنان داده شود.

متخصصان توصیه می كنند كه همه افراد مسن دو بار در سال باید دندان های خود را توسط پزشك متخصص بهداشت پاکیزه کرده و ارزیابی بهداشت دهان و دندان توسط دندانپزشکشان، هر شش ماه یکبار انجام شود.

دکتر رایگاوندرا نویسنده مقاله و استادیار گروه علوم جراحی جمجمه و صورت ( علمی که به جراحی مشکلات مادرزادی و اکتسابی جمجمه و صورت می پردازد ) در مکتب یوکان که از بخش دندانپزشکی می باشد، می گوید : "دهان شما آینه ای از بدن شماست."

این مقاله یک نمونه اصلی از همکاری های بین حرفه ای ( به طور رایج، حرفه های مراقبت سلامت اعم از پزشک، پرستار، پیراپزشک، و دیگر حرفه ها که علی رغم اهمیت کار تیمی در مراقبت سلامت به عنوان مجموعه ای از حرفه ها و واحد های مجزا فعالیت می کنند ) صحیح است، که براهمیت گردهمایی کل تیم مراقبت های سلامت برای مراقبت از همه ی بیماران و بویژه جمعیت سالمندان ما، تآکید دارد.

مطالب فوق بوسیله ی دانشگاه کانکتیکات آمریکا تهیه و ارائه شده است. ( مطالب ممکن است به علت ایجاد سبک و اندازه مناسب ویرایش شده باشند ) .

مجله مرجع : ساینس دیلی، پاتریک کال، آدام لینزی، جویس منگ، آدارش گپالاکریشنا، سیری رایگاوندرا، پوژا بایسانی، دنیل اوبرین. مقاله جلوگیری از شیوع عفونت در افراد مسن : سلامت دهان و دندان.

حتما بخوانید

  تاریخ انتشار : 22 مهر 1398 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,اخبار,

  ارسال نظر

  شماره همراه شما منتشر نمی شود.
  نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
  برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.  پزشکان ما در تلویزیون

  رزرو وقت

  شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

  رزرو وقت رایگان

  رزرو وقت

  انتخاب بخش مربوطه

  نام و نام خانوادگی

  شماره تماس

  انتخاب بازه تاریخ از

  انتخاب بازه تاریخ تا