چرا مراقب از دندان ها برای کودکان امری حیاتی است؟

آخرین بروزرسانی : 8 آبان 1398

چرا مراقب از دندان ها برای کودکان امری حیاتی است؟

کودکان به خودی خود در عرصه مراقبت نکردن از دهان و دندان به خوبی شناخته شده هستند و لازم است والدین آنها، خود از تندرستی کودکانشان مراقبت کنند، که این شامل بهداشت دندان نیز می شود. تکه های بزرگ شکلات و شیرینی، نوشیدنی های شیرین و غیره برای سلامتی دهان آنها چندان مناسب نیست.

طبق یک مطالعه، حدود 20٪ از کودکان بین 5 تا 11 سال حداقل یک دندان پوسیده شده ی درمان نشده دارند. این امر ضروری است که قبل از اینکه تهدیدی برای سلامت دندان آنها باشد، از سلامت دندان آنها مراقبت شود. 

آیا نمی خواهید کودک شما لبخندی زیبا و روشن داشته باشد؟ این امر فقط کمی تلاش از سری تلاش هایی که برای رسیدن به اهداف خود می کنید را می طلبد تا به آنها بهترین مراقبت های بهداشت دهانی را ارائه بدهید. با این حال، بیشتر کودکان برای مراجعه به دندانپزشکان خود بی میل و مردد هستند.

این وظیفه شماست که آنها را از لزوم حفظ بهداشت دهان و دندان آگاه کنید. در این مقاله، ما در مورد نیاز به مراقبت از دندان، به ویژه در میان کودکان، و اینکه بی احتیاطی در مورد آن، می تواند برای شما هزینه بار باشد، بحث خواهیم کرد. علاوه بر این، ما روشهای مفیدی را در مورد چگونگی ارائه بهترین مراقبتهای دهانی برای کودکان شما، ارائه خواهیم کرد.

هفت دلیل برای اینکه چرا مراقبت از دندان مهم است؟

دور نگه داشتن دندان از پوسیدگی

پوسیدگی دندان یا سوراخ شدگی های آنها به علت فعل و انفعالات باکتری هایی که بر روی غذای باقیمانده در دهان فعالیت می کنند، تشکیل می شوند. آنها مواد شیمیایی را در شکل پلاک آزاد می کنند که همین مواد بیشتر باعث ایجاد سوراخ در دندان می شود. پوسیدگی دندان چندین مسئله بهداشتی دیگر را در کنار خودش به همراه دارد، از جمله درد دندان و لثه، تورم لثه، عفونت و غیره. اگر به موقع درمان نشوند، می توانند از یک دندان به دندان دیگر سرایت کرده و حتی ممکن است منجر به مشکل در خوردن غذا، صحبت کردن، بازی کردن کودکان، و ... شوند.

برخی از کودکان به دلیل درد ناشی از سوراخ شدگی ها، شب های بی خوابی دارند. اگر می خواهید از بروز چنین مواردی برای کودک خود جلوگیری کنید، باید از بهداشت دهان و دندان آنها مراقبت کنید.

خداحافظی از مشکلات لثه

هنگامی که لثه ها متورم، قرمز یا دچار درد می شوند، خفیف ترین شکل مشکلات لثه، ( جینجیویت ) شروع به جایگیری در دهان می کند. به خوبی می توانید تصور کنید که چقدر می تواند کودکان خردسال را تحت تأثیر قرار دهد. با فعالیت پلاک دندان، آنها به طور عمده دچار عفونت های جدی در لثه های خود می شوند. آنها ( پلاک های دندان ) همچنین می توانند در بدترین حالت، به مینای دندان حمله کنند.

سایر علائم برجسته، خونریزی لثه ها در هنگام مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن، التهاب در لثه ها و ... می باشند. بنابراین، برای مراقبت از سلامت دهان و دندان کودک خود منتظر چه چیزی بوده اید؟

دور نگه داشتن بوی بد دهان

دلیل اصلی بوی بد دهان، که به عنوان هالیتوزیس نیز شناخته می شود، ضعف سلامت دندان است. بوی بد دهان نباید فرزندان شما را از تعامل با هم سن و سالان خود باز دارد. برای ارتقاء سلامت بهتر لثه ها و دندان ها، باید برنامه منظم مراقبت از دهان تنظیم شود. این باعث می شود بوی بد دهان نیز از بین برود.

سلامت کلی بدن

آیا می دانید سلامتی دندان ها، لثه ها و دهان شما بر سلامت کلی بدن شما تأثیر می گذارد؟ بیماری های دندانپزشکی به ویژه بیماری های لثه می توانند خطرات جدی برای سلامتی به دنبال داشته باشند، مانند سکته مغزی، دیابت، بیماری های قلبی و غیره. اگرچه خطر ابتلا به این نوع بیماری ها در کودکان خفیف است، اما در هر صورت چه کسی حاضر است چنین خطر بزرگی بکند؟

تشخیص زود هنگام مشکلات دهان

دندانپزشک شما می تواند مشکلات دندانی شما را به اندازه کافی زودتر تشخیص بدهد تا از رسیدن آسیب بیشتر به آنها جلوگیری کند. او می تواند از طریق راه های سالم دندانپزشکی، راه های مختلفی را برای رفع مشکلات دندانپزشکی به شما بگوید. اگر مشکلات دهان و دندان زود تشخیص داده شود، به موقع قابل درمان است.

تاثیر بر سلامت دندان های دائمی، که در آینده باید جایگزین دندان های شیری شوند

برخی فکر می کنند که دندانهای شیری کودکان روزی باید از بین بروند. بنابراین، توجه چندانی به آن نداشته و فکر می کنند که آنها موقتی هستند.

با این حال، نکته اینجاست که دندانهای شیری مشخص می کنند که دندانهای دائمی کودک شما به چه میزان رشد کند. بنابراین، وقتی می توان از سلامت دهان و دندان فرزند خود مراقبت کرد، در اینجا یک سرمایه گذاری بلند مدت وجود دارد، که شکست در آن منجر به مشکلات جدی در آینده می شود.

خنده ی زیبا

آیا زرد شدن دندان باعث می شود فرزندان شما نسبت به لبخند خود اعتماد به نفس کمی داشته باشند؟ آیا کودک شیرخوار شما با درد مداوم در دهانش، لبخند خود را از دست داده است؟ خوب، در هر یک از این شرایط، شما باید رسیدگی بیشتری در مورد بهداشت دهان و دندان آنها، به عمل آورید.

گام هایی برای مراقبت از بهداشت دهان و دندان کودک شما

برای مراجعه به دندانپزشک برنامه ریزی کنید ( اگر در طی 6 ماه گذشته هنوز دندانپزشک خود را ندیده اید، اکنون زمان آن فرا رسیده که برای ملاقات با او برنامه ریزی کنید ). همچنین توصیه می شود که کودک خود را به محض رسیدن به یک سالگی به دندانپزشک ببرید.

کودک را از شیشه پستانک هایی که موجب پوسیدگی دندان می شوند، دور نگه دارید ( کودکان اغلب با شیشه پستانک های خود که حاوی شیر هستند، می خوابند و باکتری ها فعالیت خود را ادامه می دهند ). مهم است که به آنها اجازه ندهید که با شیشه پستانک در دهان بخوابند.

غذاهای سالم بخورید، از استفاده بیش از اندازه ی غذای قندی بپرهیزید: بدون شک غذایی که می خورید سلامت دهان و دندان شما را تعیین می کند. کودکان را باید از مواد غذایی قندی مانند بستنی، شکلات، شیرینی، نوشیدنی های طعم دار و امثال آنها دور نگه داشت. حتی فست فودها نیز می توانند برای بهداشت دهان و دندان آنها مضر باشند.

دو بار مسواک زدن در روز ضروری است: آموزش عادات سالم از همان ابتدا، برای نتایج بلند مدتی که در پی دارد، مفید خواهد بود. مسواک زدن باقی مانده های غذا را در دهان، از بین می برد و همچنین به پاک کردن پلاک دندان کمک می کند.

تشویق کردن به استفاده از نخ دندان و دهانشویه ضد عفونی کننده: مسواک زدن به تنهایی گاهی نمی تواند ذرات مواد غذایی را از بین دندان ها خارج کند.

نخ دندان می تواند به شما در خلاص شدن از شر آنها کمک کند. همیشه خوب است که کشیدن نخ دندان به صورت حداقل یکبار در روز را برای آنها به شکل یک عادت در آوریم. همچنین می توانید به آنها اجازه دهید از دهانشویه های ضد عفونی کننده استفاده کنند، تا باکتری ها، عفونت ها و بوی بد دهان را مهار کنند.

 

سایت مرجع : دنتال نیوز

حتما بخوانید

  تاریخ انتشار : 8 آبان 1398 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,اخبار,

  ارسال نظر

  شماره همراه شما منتشر نمی شود.
  نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
  برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.  پزشکان ما در تلویزیون

  رزرو وقت

  شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

  رزرو وقت رایگان

  رزرو وقت

  انتخاب بخش مربوطه

  نام و نام خانوادگی

  شماره تماس

  انتخاب بازه تاریخ از

  انتخاب بازه تاریخ تا