7 مزیت پر کردن دندان با کامپوزیت رزین

آخرین بروزرسانی : 12 آذر 1399

روش پر کردن دندان ها با مخلوط رزین ( کامپوزیت رزین )  از زمانی که برای بهبود دندان هایی که در اثر پوسیدگی و سوراخ شدگی دچار مشکل شده اند، محبوبیت بیشتری نسبت به  روش های دیگر داشته است. دلیل اول آن این است که این کامپوزیت نسبت به بقیه کامپوزیت ها رنگ شبیه تری به رنگ طبیعی خود دندان دارد، که معنی آن، این است که می توان آنرا برای سوراخ شدگی های جلو و عقب دندان ها نیز استفاده کرد. دلیل دوم آن این است که مخلوط رزین شامل هیچگونه مواد جیوه ای نمی باشد، که می تواند مسبب اثرات سالم طولانی مدت باشد زیرا تاثیرات بیش از حد ناشی از خارج شدن گاز جیوه در آن وجود ندارد.

مزایای پر کردن دندان با کامپوزیت چیست؟

دندانپزشکان و اشخاصی که با دندانپزشکی سروکار دارند اغلب به دلایل بسیاری از کامپوزیت رزین برای پر کردن دندان ها استفاده می کنند، از جمله اینکه حقیقت آن است که دندان دارای رنگ و شکل ظاهری منحصر به فردی می باشد، و می تواند مسائل گوناگون مربوط به ظاهر و آرایش آن، شامل ترک ها و قسمت هایی که در اثر خرد شدن دندان بوجود آمده را حل کند. این کامپوزیت ها همچنین می توانند با موفقیت برای جلو و عقب دندان ها استفاده شوند.قبل از این که دندان های خود را کامپوزیت نمائید پیشنهاد می کنیم مقاله آیا پیوند کامپوزیت رزین دندان برای شما مناسب است را بخوانید.

کامپوزیت رزین

  1. پر کردن دندان ها بوسیله ی کامپوزیت رزین نیازمند به حفاری ( دریل کردن دندان ها برای ایجاد یک حفره جهت گذاشتن کامپوزیت ) کمتری نسبت به سایر روش های پر کردن دندان، می باشد.

اگر شما با روش پر کردن دندان بوسیله ی آمالگام آشنا باشید، می دانید که برای پر کردن دندان، باید یک قسمت مهم و طبیعی دندان را همراه با قسمت های پوسیده آن از بین ببرید. این امر می تواند منجر به ضعف کلی در ساختار دندان شود. از سوی دیگر در روش پر کردن دندان ها بوسیله ی کامپوزیت، به از بین بردن قسمت های دندان برای پر کردن آن، نیاز بسیار کمتری دارید، و زمانی که مواد کامپوزیت به دندان طبیعی متصل شد، در نتیجه بطور کلی دندان قوی تری ایجاد می شود.

  1. مواد کامپوزیت به دندان فعلی شما متصل می شود ( چفت می شود ).

فایده بزرگ دیگر پر کردن دندان ها بوسیله ی کامپوزیت رزین این است که کامپوزیت به دندان اصلی شما متصل می شود ( چفت می شود ). پر کردن دندان ها بوسیله ی کامپوزیت رزین عموما شامل دو دسته می شود، یک نوع در بالای (نوک) دندان و نوع دیگر سر تا سر دندان. این ها در آزمایشگاه متناسب با دندان هر فرد ساخته می شوند. وقتی که آنها به مطب دندانپزشکی ما برسند، دندان شما را برای اینکار آماده کرده و عامل اتصال درون دندان شما گذاشته می شود. و در آخر، (کامپوزیت) به تنهایی درون دندان گذاشته می شود. کامپوزیتی که مخصوص بالای دندان است (نوع اول) سفت شده و به دندان طبیعی متصل ( چفت ) می شود، که به استحکام بیشتر آن کمک می کند.

پر کردن دندان با کامپوزیت

  1. کامپوزیت پر کننده دندان در عرض چند ثانیه سفت می شود.

بعد از اینکه مواد پر کننده ( کامپوزیت ) در درون دندان شما قرار گرفت، نوع خاصی از نور ( اشعه ) بر روی دهان و کامپوزیت روی دندان قرار می گیرد. این امر باعث می شود که عامل اتصال در مدت زمان کمتری سفت شود. معمولا، مواد پر کننده ( کامپوزیت ) در کمتر از یک دقیقه  به طور کامل سفت شده و بهبود می یابد.

  1. پر کردن بوسیله ی کامپوزیت رزین می تواند برای حل مشکل ترک ها و قسمت هایی که در اثر خرد شدن دندان بوجود آمده کمک کند.

پر کردن بوسیله ی کامپوزیت رزین می تواند برای حل مشکل ترک ها و قسمت هایی که در اثر خرد شدن دندان بوجود آمده در دندان های شما کمک کند. اتصال سریع، دوام بالا و همرنگ بودن با رنگ طبیعی دندان کامپوزیت رزین، آن را برای حل مشکل ترک ها و قسمت هایی که در اثر خرد شدن دندان های در معرض دید بوجود آمده، ایده آل کرده است. آنها می توانند برای ساختن روکش های رزینی نیز استفاده شوند، که این روکش ها می توانند به دادن ظاهری سفید تر به دندان های شما کمک کنند.

ونیر کامپوزیت

  1. کامپوزیت رزین به طور کمتری موجب موارد حساسیتی می شود.

در مقایسه با پر کردن بوسیله ی آمالگام، نتایج عملکرد کامپوزیت رزین به این صورت بوده که به طور کمتری موجب موارد حساسیتی می شود. این امر به سبب آن است که رزین به عایق دندان در مقابل دما های گرم و سرد، کمک می کند. اگرچه، ذکر این مطلب مهم است که، ممکن است مقداری حساسیت ملایم فورا به دنبال الحاق کامپوزیت به دندان ایجاد شود.

  1. کامپوزیت می تواند تعمیر شود.

اگر شما دندانی در دهان خود دارید که با کامپوزیت رزین پر شده، آنها می توانند تعمیر شوند، اگر شروع به خراب شدن کرده باشند. این به معنای آن است که اگر دندانپزشک ما متوجه خرابی در ساختار کامپوزیت شود یا اینکه کامپوزیت به طور تصادفی در اثر جویدن بیش از اندازه یا دندان قورچه آسیب ببیند، دندانپزشک ما می تواند محل را پاکسازی کرده و کامپوزیت را دوباره احیا و تعمیر نماید.

  1. کامپوزیت رزین می تواند جایگزین مواد آمالگامی که قبلا دندان شما با آن پر شده، شود.

کامپوزیت رزین جایگزین آمالگام می شود

اگر شما در مورد امکان اثراتی که مواد پر کننده آمالگام بر روی سلامت شما می گذارد، نگران شده اید، دندانپزشک ما در غرب ملبورن می تواند، مواد پر کننده فلزی بر روی دندان شما را خارج کرده و بجای آن کامپوزیت رزین را جایگزین نماید. این امر موجب می شود تا جیوه از دهان شما خارج شده و به دندان های شما ظاهر روشن تری داده شود.

کامپوزیت رزین در دندانپزشکی

دندانپزشک ما در ملبورن فلوریدا، دکتر برازدو، برای ترمیم دندان خراب شده ای که خرابی آن در اثر پوسیدگی دندان، سوراخ شدگی ها، ترک ها بوجود آمده و برای جایگزینی بجای آمالگام روی دندان های شما، کامپوزیت به رنگ دندان را پیشنهاد می کند. رزین های رنگ دندان ما حاوی فلوراید هستند، که به جلوگیری از سوراخ شدن دندان های پر شده در آینده کمک می کند.

تاریخ انتشار : 12 مرداد 1398 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا