ایمپلنت دندان های جلو

آخرین بروزرسانی : 17 آذر 1399
  • ایمپلنت دندان جلو

خیلی از رخدادها و تصادفات ممکن است باعث آسیب، کبودی و یا شکستگی استخوان برای فرد شوند اما تمام این موارد به تدریج بهبود می یابند. تنها در صورتی که فرد یکی از دندانهای جلویی را از دست دهد دیگر جایگزینی بهتر از ایمپلنت دندان جلو برای آنها وجود ندارد. در لبخند فرد دندان های بالا و جلو به میزان زیادی در معرض دید هستند و بیش از همه دندان ها نیز در معرض آسیب اند. علاوه بر این لزوم جایگزینی دندان افتاده در جلوی صورت از جنبه زیبایی شناختی فراتر است. پس از افتادن یک یا چند دندان، سایر دندان های کناری شروع به لق شدن و یا کج شدن به سمت بخش خالی میکنند و علاوه بر این استخوان و فک و لثه ها نیز شروع به تحلیل میکنند. کاشت ایمپلنت دندان جلو باعث جلوگیری بسیاری از این موارد خواهد شد. جایگزینی دندان جلو با ایمپلنت دندان باعث کاهش بسیاری از مشکلات بناشی از افتادن دندان خواهد شد

مزایای ایمپلنت دندان جلو

در گذشته، وقتی فرد یکی از دندانهای جلو را از دست میداد، گزینه های جایگزین او به پل دندانی یا بریج دندان یا دندان مصنوعی یا flipper محدود میشد. اما امروزه ایمپلنت دندان به شما مزایایی خواهد داد که هیچ کدام از موارد قبل در اختیار شما قرار نمی دهند.

مزایای ایمپلنت دندان جلو شامل:

  • پل دندانی یا بریج به تعدادی از دندان‌ها در همان سمتی که فضای خالی ایجاد شده نیاز دارد تا تاج دندان به خوبی در آن بخش قرار بگیرد. مشکلی که این حالت ایجاد میکند این است که پل دندانی سایر دندان ها را به شکلی دائمی تغییر می دهد. اما ایمپلنت دندان به سایر دندانها در این موارد اصلا آسیبی نمی رساند.
  • ایمپلنت دندان از تحلیل استخوان فک و لثه های شما پیشگیری میکند و سطح سلامت دهان و دندان شما را بالاتر میبرد و البته ظاهری جوانتر را برای شما به ارمغان می آورد.
  • ایمپلنت دندان جایگزین هم ریشه و هم تاج دندان شما می شود و در نتیجه علاوه بر پایداری بیشتر از قدرت جویدن بیشتری نیز برخوردار خواهید شد.
  • ایمپلنت های دندان در صورتی که بهداشت دهانی را رعایت کرده و عادات غذایی سالمی داشته باشید به خوبی دوام می آورند.
  • از آنجایی که ظاهر دندانهای ایمپلنت بسیار طبیعی است شما در لبخند زدن و غذا خوردن از اعتماد به نفس بیشتری برخوردار خواهید بود و طرح لبخند زیبا تری خواهید داشت.

به طور طبیعی میزان ضخامت استخوان فک بالا از فک پایین کمتر است

به طور طبیعی میزان ضخامت استخوان فک بالا از فک پایین کمتر است.

چه افرادی می توانند دندان های جلو خود را ایمپلنت کنند؟

زمانی که صحبت از انجام ایمپلنت دندان در ناحیه جلو فک میباشد یکی از ملاحظات رایج کیفیت و مقدار استخوان فک باقی مانده است. ایمپلنت های دندان به حجم قابل ملاحظه ای از استخوان فک برای ثبات کافی نیاز دارند اما به شکل طبیعی استخوان زیادی در بخش جلویی فک مشابه بخش عقب فک وجود ندارد.

برای شروع متخصص ایمپلنت از جلوی فک شما عکس برداری میکند و ممکن است قبل از شروع این فرآیند با استخوان مجدد ناحیه جلوی فک را تقویت کند. این کار کمک میکند که دندانپزشک اطمینان حاصل کند که ایمپلنت دندان شما از حمایت کافی در استخوان فک برخوردار است و مدت زمان زیادی را در دهان فرد دوام می آورد. علاوه بر این برای افزایش درصد موفقیت سابقه پزشکی فرد، سلامت کلی دهان و دندان و عادات غذایی او بررسی میشوند. این موارد شامل استفاده از دخانیات و داشتن لثه های سالم می شود چرا که درصد موفقیت ایمپلنت در افراد غیرسیگاری حداقل 95 درصد است ولی ایمپلنت برای افراد سیگاری به 85 درصد افت پیدا میکند. علت اهمیت این امر به فرآیند التیام و جوش خوردن ایمپلنت برمیگردد چرا که با مصرف سیگار روند التیام بافت آهسته رخ میدهد و نرخ پس زدن بالاتر میرود.

تقویت ناحیه فک بالا به وسیله استخوان باعث ایجاد حمایت کافی و ثبات ایملنت میشود

تقویت ناحیه فک بالا به وسیله استخوان باعث ایجاد حمایت کافی و ثبات ایملنت میشود

حتی با وجود این ملاحظات سختگیرانه ایمپلنت دندان برای بسیاری از افراد به خوبی جواب میدهد و زمانی که فرد دندان جلو را از دست میدهند ایمپلنت دندان جلو بهترین جایگزین آنها محسوب می شوند.

مدت زمان انجام ایمپلنت دندان جلو 

به طور سنتی ایمپلنت دندان در دو مرحله انجام میشوند. مرحله اول قرار دهی بخش تیتانیومی درون فک مراجع است. قبل از هر اقدام دیگری ابتدا به فک فرد زمان داده میشود برای چند هفته یا حتی چندین ماه تا به خوبی با ایمپلنت جوش خورده و التیام یابد و سپس بخش بعدی نصب میشود. مشکلی در این روش با آن مواجه هستیم زمانبر بودن این تکنیک است. در روش دیگر قبل از هر اقدامی اسکن سه بعدی از ناحیه دهان و دندان و فک گرفته میشود و طبق قالب و اسکن دهان فرد ایمپلنت دندان آماده شده و طی یک مرحله در دهان فرد قرار داده می شود. با این تکنیک با وجود هزینه بیشتر از نظر زمانی در وقت صرفه جویی بیشتری می شود و به علت وجود اسکن سه بعدی کاملا دقیق نیز می باشد.

ابتدا بخش تیتانیومی و سپس تاج دندان نصب میشود

ابتدا بخش تیتانیومی و سپس تاج دندان نصب میشود

آیا جراحی ایمپلنت دندان جلو دردناک است؟

با وجودی که کلمه جراحی بار منفی را در ذهن شنونده و بیننده ایجاد میکند واقعیت این است که در ابتدای امر فرد بی حسی موضعی دریافت میکند. سپس یک برش در بخش لثه و استخوان فک برای قرار گیری بخش تیتانیومی ایمپلنت ایجاد میشود. سپس با تهیه اسکن سه بعدی محل دقیق جایگیری این بخش در فک تعیین میشود. سپس بخش تیتانیومی قرار داده میشود و سطح آن برای چند ماه پوشیده میشود تا کاملا بهبود پیدا کند و برای انجام مرحله بعد آماده شود. پس با توجه به این موارد باید دقت کنید که ماده بی حس کننده اعصاب اطراف ناحیه ایمپلنت شده را بی حس میکند و در طول کاشت ایمپلنت دردی را حس نمی کنید.

مدت زمان بهبودی ایمپلنت دندان جلو

مدت زمان بهبودی پس از کاشت ایمپلنت بسیار کوتاه است و روز بعد میتوانید به محل کار و انجام فعایتهای عادی برگردید. هر چند جوش خوردن ایمپلنت با استخوان به چندین ماه زمان نیاز دارد. تنها در صورتی که احساس درد خفیف داشتید از مسکن استفاده کنید و از پکهای آب سرد نیز به منظور کاهش ورم میتوانید بهره ببرید.

برای مراجعه به بهترین متخصص ایمپلنت به کلینیک دندانپزشکی مبین  و  به بهترین دندانپزشکی در غرب تهران مراجعه کنید.

تاریخ انتشار : 17 آذر 1399 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,ایمپلنت,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا