ایمپلنت دندان فوری چیست؟

آخرین بروزرسانی : 21 آبان 1399

ایمپلنت دندان فوری یا یک روزه

معمولا دوره درمان و مدت زمانی که طول می کشد تا بیمار به هدف خود که همان کسب سلامتی است برسد هم برای بیمار و هم برای پزشک مهم می باشد و هر چه طول دوره درمان کوتاه تر باشد طرفداران آن روش درمانی هم بیشتر خواهد بود. ایمپلنت دندان فوری یکی از درمان هایی است که این ویژگی را دارد و بیمار به سرعت می تواند نتیجه ی مطلوب خود را به دست آورد. در واقع ایمپلنت دندان روشی موثر برای جایگزینی دندان هایی است که به هر دلیلی از دست رفته اند. برای این کار پایه هایی از جنس تیتانیوم را در استخوان فک جای می دهند و بعد از ثابت کردن این پایه ها تاج دندانی را بر روی آن قرار می دهند.

حال تفاوتی که بین ایمپلنت دندان فوری و ایمپلنت دندان سنتی وجود دارد این است که دوره بهبود روش فوری بسیار کمتر از روش سنتی می باشد به طوری که می توان مدت زمان انجام آن را یک روز بیان کرد. البته ذکر این نکته ضروری می باشد که تاج قرار داده شده بر روی پایه ایمپلنت دندان در این روش موقتی بوده و حتما باید با تاج اصلی و دائمی تعویض گردد.

در چه مواقعی از ایمپلنت دندان فوری استفاده می کنند؟

برای تشخیص این که چه کسانی می توانند در چه مواقعی از ایمپلنت دندان فوری استفاده کنند دریافت مشاوره از پزشک متخصص می تواند بهترین پاسخ را در اختیار شما قرار دهد. اما اگر بخواهیم به طور کلی در رابطه با این موضوع صحبت کنیم می توانیم به موارد زیر اشاره ای داشته باشیم:

1_ افرادی که تعدادی از دندان های خود را از دست داده اند و می خواهند زیبایی دندان های خود را در کوتاه ترین زمان به دست آورند. به خصوص در رابطه با دندان های جلویی استفاده از این مورد بیشتر می باشد.

2_ زمانی که استخوان فک بعد از قرار دادن پایه ایمپلنت تراکم کافی را داشته باشد می توان از ایمپلنت فوری دندان استفاده کرد.

3_ در صورتی که هیچ گونه بیماری لثه نداشته باشید و بافت دهان و دندان شما سالم باشد می توانید از این روش برای جایگزینی دندان های از دست رفته استفاده کنید.

4_ افرادی که نمی خواهند از بریج های دندانی و یا دندان های مصنوعی سنتی استفاده کنند نیز می توانند از این روش استفاده کنند.

5_ داشتن سلامتی عمومی و استفاده نکردن از دارو های خاص یکی دیگر از مواردی است که در رابطه با افرادی که تمایل به استفاده از ایمپلنت فوری دندان دارند باید مورد بررسی قرار گیرد.

ویژگی های ایمپلنت دندان فوری

ویژگی های ایمپلنت دندان فوری

مراحل انجام ایمپلنت دندان فوری

در رابطه با مراحل انجام ایمپلنت دندان فوری باید گفت که تفاوت فاحشی بین این روش و روش ایمپلنت سنتی وجود ندارد و همان مراحل ایمپلنت دندان دقیقا تکرار می شوند. تنها مرحله ای که شاید تفاوت این دو روش را نشان می دهد قرار دادن تاج اصلی بر روی تاج موقت بعد از مدتی می باشد. برای انجام ایمپلنت دندان فوری لازم است قبل از هر چیزی عکسبرداری های لازم از دهان و دندان بیمار انجام گیرد و در صورتی که مشکلی وجود نداشته باشد مراحل کاشت ایمپلنت شروع شود.

بعد از این مرحله پزشک با بی حس کردن محل مورد نظر پایه ایمپلنت را در استخوان فک قرار می دهد. در واقع در این مرحله جراحی استخوان فک انجام می شود. بعد از ثابت کردن پایه ایمپلنت، تاج موقت را بر روی آن سوار می کنند. بعد از این که تاج اصلی آماده شد پزشک تاج اصلی را جایگزین تاج موقت می کند. به این ترتیب کار کاشت ایمپلنت دندان در روش فوری انجام می گیرد.

کاربرد ایمپلنت دندان فوری

کاربرد ایمپلنت دندان فوری

مزایا و معایب ایمپلنت دندان فوری

ایمپلنت دندان فوری هم مانند هر عمل دیگری که در حوزه دندانپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد یک سری مزایا و معایب دارد که گاهی همین موارد می توانند معیاری برای استفاده از آن ها باشند. برای مثال در رابطه با مزایای ایمپلنت فوری دندان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• کوتاه بودن طول دوره درمان به طوری که پزشک می تواند در یک روز جای خالی دندان را پر کند و مشکل زیبایی شما را رفع نماید.

• حداقل بودن مراحل آماده سازی عمل در این روش را می توان از مزایای دیگر آن بیان کرد چرا که استفاده از تکنیک تک مرحله ای برای به کار گذاشتن ایمپلنت آن را به یک جراحی ساده تبدیل کرده است.

• با توجه به این که بیمار سریع تر به نتیجه می رسد، رضایتمندی بیمار را می توان از دیگر موارد بیان شده در حوزه مزایای ایمپلنت دندان فوری بیان کرد.

همان طور که گفته شد برای این روش هم مانند هر روش دیگری معایبی را می توان در نظر گرفت. برای مثال در این رابطه می توان گفت: استفاده از ایمپلنت فوری دندان موفقیت درمان را حدود 15 درصد کاهش می دهد و بهتر است افرادی که تمام شرایط لازم برای این روش را دارند از آن استفاده کنند. اگر می توانید چند روز ظاهر بدون دندان را تحمل کنید و مشکلی از این جهت برای شما به وجود نخواهد آمد پیشنهاد ما به شما این است که از روش سنتی و دائمی ایمپلنت دندان استفاده کنید.

از لحاظ هزینه هم نمی توان تغییر محسوسی را برای ایمپلنت فوری و سنتی مشاهده کرد چون در هر حال پزشک ملزم به استفاده از پایه های دائمی می باشد و در هر حال هزینه ی آن باید پرداخت شود. بنابراین قبل از استفاده از این روش و یا هر روش دیگری تمام جوانب موضوع را مورد ارزیابی قرار دهید.

مدت زمان انجام ایمپلنت دندان فوری

مدت زمان انجام ایمپلنت دندان فوری

 

شاید مطااب زیر برایتان جالب باشد:

همه چیز در مورد ایمپلنت دندان

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

 

تاریخ انتشار : 21 آبان 1399 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,ایمپلنت,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا