لمینت دندان خرگوشی چیست؟

آخرین بروزرسانی : 13 بهمن 1399

کارایی لمینت دندان خرگوشی

لمینت دندان یکی از روش های درمانی و زیبایی در حوزه دندانپزشکی می باشد که امروزه طرفداران خود را به دست آورده است و شاهد استفاده روز افزون از آن هستیم. در رابطه با چنین درمانی گاهی با موضوعی به نام لمینت دندان خرگوشی مواجه می شویم. در واقع این نوع لمینت برای درمان دندان های خرگوشی می باشد. حال اگر می خواهید بدانید که دندان خرگوشی چیست باید گفت: هنگامی که فک پایین در سر جای خودش باشد اما فک بالا جلوتر از موقعیت خودش قرار گرفته باشد و همچنین دندان های جلویی فک بالا بزرگتر از حد معمول باشند به آن دندان خرگوشی می گویند. در واقع این موضوع باعث می شود که دندان ها زیبایی خود را از دست داده و اعتماد به نفس فرد را کاهش دهند. از همین رو لازم است از لمینت دندان خرگوشی برای درمان این مشکل استفاده کرد.

البته ذکر این نکته هم ضروری است که در استفاده از لمینت دندان خرگوشی در ابتدای کار دندان ها باید توسط دندانپزشک مورد معاینه قرار بگیرند تا شدت دندان خرگوشی بودن در آن ها مشخص شود. چون گاهی به دلیل شدت این موضوع ممکن است لمینت روش درمانی مناسبی نباشد و پزشک مجبور به استفاده از سایر روش های درمانی شود. برای درمان دندان های خرگوشی می توان از دو روش لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی استفاده کرد که تشخیص استفاده از هر یک به عهده دندانپزشک می باشد.

دلایل به وجود آمدن دندان خرگوشی

متخصصان معتقدند که دلایل متعددی باعث به وجود آمدن دندان خرگوشی می شوند. شناخت این دلایل در درمان آن و استفاده از روش هایی مانند لمینت دندان خرگوشی می تواند موثر باشد. از جمله این دلایل می توان به موارد زیر اشاره کرد.

1_ مکیدن انگشت شست: بسیاری از کودکان در سن بین 2 تا 4 سالگی شروع به مکیدن انگشت شست می کنند که این مکیدن باعث ایجاد فشار بر روی دندان ها شده و زاویه رویش آن را دچار تغییر می کند که همین موضوع می تواند زمینه دندان خرگوشی را به وجود آورد.

2_ استفاده از پستانک: یکی دیگر از دلایل دندان خرگوشی را می توان استفاده کودکان از پستانک معرفی کرد. این موضوع هم مانند مکیدن انگشت شست باعث ایجاد فشار بر روی فک بالایی و تغییر زاویه رشد دندان ها می شود.

3_ ژنتیک: برخی از افراد با فک ناصاف و یا فک کوچک متولد می شوند که همین موضوع می تواند باعث رشد نامناسب دندان ها و به وجود آمدن دندان خرگوشی شود.

4_ دندان های اضافی یا نهفته: گاهی وجود دندان های اضافی و یا نهفته باعث کم شدن فضای لازم برای رشد دندان های اصلی می شود و رشد دندان ها را با مشکل رو به رو می کند. به همین دلیل این مورد می تواند باعث ایجاد دندان خرگوشی شود.

لمینت دندان چه کاربردی دارد؟

لمینت دندان چه کاربردی دارد؟

مزایا و معایب لمینت دندان خرگوشی

لمینت دندان خرگوشی هم مانند هر روش درمانی دیگری می تواند مزایا و معایبی داشته باشد که هر یک از این موارد در جایگاه خود از اهمیت برخوردارند و گاهی پزشک با استفاده از همین موارد دست به انتخاب می زند. در ادامه به برخی از این موارد اشاره خواهیم کرد.

مزایای لمینت دندان خرگوشی

• مقاومت بالا

• ماندگاری بالا

• درد کم

• طول درمان کوتاه

• زیبایی طبیعی دندان ها

• طرح لبخند زیبا

• عدم استفاد از مواد بی حسی در زمان درمان

معایب لمینت دندان خرگوشی

• نیاز به مراقبت و رسیدگی بالا

• عدم بازگشت پذیری

• عدم امکان تغییر رنگ یا شکل

• عدم امکان ترمیم و در صورت نیاز باید به کلی آن ها را تعویض نمود.

• هزینه ی بالا

مراحل انجام لمینت دندان خرگوشی

برای انجام لمینت دندان خرگوشی در قدم اول دندانپزشک اسکنی از دندان ها و ساختار فک شما تهیه می کند تا با بررسی آن بتواند به روشی درست برای درمان دست یابد. همان طور که می دانید لمینت ها پوسته هایی هستند که از نظر رنگ و شکل شباهت زیادی به دندان های طبیعی دارند. دندانپزشک برای قرار دادن پوسته های لمینت بر روی دندان ها آن را به شکل دندان های شما در می آورد و طبق این اندازه ها روکش های سفارشی برای شما تهیه می شوند. در مرحله ی بعد دندانپزشک به شکل دهی دندان های شما می پردازد تا از این طریق فضای لازم برای قرار گرفتن روکش بر روی دندان ها را به وجود آورد.

تا زمان آماده شدن روکش های دائمی در لمینت دندان خرگوشی، دندانپزشک از نوعی روکش موقت بر روی دندان ها استفاده می کند. این موضوع باعث می شود که دندانپزشک به بررسی این موضوع بپردازد که آیا روکش ها متناسب با دندان های شما هستند یا خیر و در صورت وجود مشکل روکش های دائمی اصلاح شوند. برای این که روکش ها به طور کامل بر روی دندان ها بچسبند لازم است که دندان ها به طور کامل صیقل داده شوند تا سطح تماس دندان و روکش افزایش یابد. در مرحله بعدی لمینت دندان خرگوشی برای ثابت کردن روکش ها بر روی دندان ها از پرتو لیزر استفاده می کنند و به این ترتیب کار لمینت دندان های خرگوشی به اتمام می رسد.

لمینت دندان خرگوشی چه موقع مورد استفاده قرار می گیرد؟

لمینت دندان خرگوشی چه موقع مورد استفاده قرار می گیرد؟

مراقبت های بعد از لمینت دندان خرگوشی

همان طور که گفته شد مراقبت از لمینت دندان خرگوشی بسیار پیچیده و چالش برانگیز می باشد. اولین و مهم ترین نکته در مراقبت از لمینت دندان خرگوشی رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد. به هیچ وجه مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به صورت مداوم را فراموش نکنید. همچنین از خوردن غذا های سفت مانند ته دیگ، آجیل و ... خودداری نمایید. نوشیدن مایعات خیلی گرم و یا خیلی سرد می تواند باعث آسیب به دندان ها و شل شدن چسب لمینت ها شود. همچنین برای جلوگیری از تغییر رنگ روکش های لمینت بهتر است از خوردن غذا و مایعاتی که دارای رنگدانه های قوی می باشند پرهیز کنید.

چه مراقبت هایی برای لمینت دندان نیاز است؟

چه مراقبت هایی برای لمینت دندان نیاز است؟

حتما بخوانید

  تاریخ انتشار : 13 بهمن 1399 نویسنده : تعداد نظرات : 1 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,لمینت دندان,

  ارسال نظر

  شماره همراه شما منتشر نمی شود.
  نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
  برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.  سمیرا 3 آذر 1401-03:46
  دندونم می‌خوام لمینت مکنم
  کلینیک مبین 7 آذر 1401-03:49
  سلام.برای مشاوره زیبایی با شما تماس گرفته می شود.

  پزشکان ما در تلویزیون

  رزرو وقت

  شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

  رزرو وقت رایگان

  رزرو وقت

  انتخاب بخش مربوطه

  نام و نام خانوادگی

  شماره تماس

  انتخاب بازه تاریخ از

  انتخاب بازه تاریخ تا