مقایسه لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر

آخرین بروزرسانی : 17 آبان 1399

زیبایی لبخند یکی از مولفه‌های اصلی جذابیت چهره است و نقش قابل توجهی در اعتماد به نفس فرد ایفا می‌کند. عیوب دندان از قبیل کدورت، بد‌شکلی، بد‌رنگی، ترک‌خوردگی، و فاصله‌دار بودن دندان‌ها بر زیبایی لبخند تاثیر می‌گذارند و اصلاح آنها نمایش چهره را بهتر می‌کند. یک روش موثر برای این کار استفاده از روکش دندان است. روکش دندان نوعی پروتز نازک و سفارشی همرنگ دندان است که سطح جلوی دندان‌ها را می‌پوشاند و ظاهر آنها را طبیعی و بدون نقص نشان می‌دهد.

روکش دندان در دو نوع لمینت سرامیکی (پرسلن) و کامپوزیت ونیر موجود است و توسط دندانپزشک روی دندان‌ها کار گذاشته می‌شود. کار اصلی هر دو نوع روکش یکی است و تفاوت در جنس آنهاست. مقاله حاضر به مقایسه لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر پرداخته  است تا به شما در انتخاب گزینه مناسب کمک کند.

روکش دندان نوعی پروتز نازم و همرنگ دندان است که سطح جلوی دندان را پوشانده، ظاهری طبیعی و بدون نقص ایجاد می‌کند

مقایسه لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر

در اینجا مقایسه لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر بر اساس معیارهای با اهمیت تر صورت گرفته است:

تعریف عمومی

لمینت سرامیکی (Porcelain Laminates)

لمینت سرامیکی پوسته نازکی از جنس پرسلن (نوعی سرامیک) است که منطبق با دندان فرد در آزمایشگاه ساخته، و روی سطح خارجی دندان کار گذاشته می‌شود. شفافیت لمینت‌های سرامیکی به این نوع روکش‌ها جلوه‌ای کاملا طبیعی می‌بخشد.

کامپوزیت ونیر (Composite Resin Veneers)

کامپوزیت ونیر رزین سفید مهندسی شده‌ای است که به طور مستقیم روی سطح خارجی دندان قرار می‌گیرد. رنگ رزین به کار رفته کاملاً شبیه رنگ دندان است و ظاهری طبیعی دارد.

مقایسه لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر، کاربرد

لمینت سرامیکی (Porcelain Laminates)

لمینت سرامیکی در مقایسه با کامپوزیت ونیر فضای بزرگتری را پر می‌کند. بنابراین در همه مواردی که دندانپزشک استفاده از روکش را تایید می‌کند، از نقایص جزئی تا شدید، می‌توان از آن استفاده کرد. در صورتی که لمینت سرامیکی روی دندان های دو ردیف بالایی و پایینی به کار رفته باشد، دیگر حتی نیاز به سفید کردن دندان هم نیست.

کامپوزیت ونیر (Composite Resin Veneers)

برخلاف لمینت، کامپوزیت ونیر قادر به پر‌کردن فضاهای وسیع نیست و اگر فاصله بین دندان ها زیاد باشد، طول آنها خیلی کوتاه باشد، یا بخش بزرگی از دندان شکاف خورده یا شکسته باشد، نمی‌توان از آن استفاده کرد. کامپوزیت ونیر معمولا در موارد زیبایی جزئی نظیر ترک‌های کوچک، تغییر رنگ دندان‌ها، یا انطباق نداشتن جزئی دندان‌ها به کار برد.

جهت آماده سازی دندان در لمینت سرامیکی ابتدا مقداری از سطح مینای دندان برداشته می‌شود تا جا برای روکش فراهم شود

مقایسه لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر، مراحل آماده سازی

لمینت سرامیکی (Porcelain Laminates)

لمینت سرامیکی مستلزم حداقل دو بار مراجعه به مطب دندانپزشک است. ابتدا باید دندان آماده و قالب‌گیری شود. دندانپزشک قبل از چسباندن لمینت، سطح مینای دندان را می‌تراشد تا جا برای روکش باز کند. ساختن روکش سفارشی در آزمایشگاه دندانپزشکی صورت می‌گیرد و حدود 2 هفته طول می‌کشد. در این دو هفته بیمار باید از روکش موقت استفاده کند.

کامپوزیت ونیر (Composite Resin Veneers)

کامپوزیت ونیر به آماده سازی زیادی نیاز ندارد و یک روزه در مطب انجام می‌شود. بنابراین بیماران نیاز به پوشیدن روکش موقت و منتظر ماندن ندارند. بعلاوه، در این روش، نیازی به آزمایشگاه یا تغییر دادن اندازه دندان نیست. تراشه های آماده رزین مستقیما تراشیده و به صورت لایه لایه روی سطح دندان گذاشته می‌شوند و به همین دلیل گاهی به کامپوزیت ونیر، اتصال مستقیم کامپوزیت نیز گفته می شود.

مقایسه لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر، لکه پذیری، جلای طبیعی و برگشت پذیری

لمینت سرامیکی (Porcelain Laminates)

لمینت سرامیکی از نظر شفافیت و خاصیت بازتابش نور شباهت زیادی به دندان طبیعی دارد. بعلاوه، رنگ آن پایدار است و به دلیل اینکه با لعاب پوشانده شده، غیر قابل نفوذ و در برابر لکه ها مقاوم است. اما مراحل انجام کار در این نوع روکش برگشت پذیر نیست.

کامپوزیت ونیر (Composite Resin Veneers)

کامپوزیت ونیرها از جنس رزین و دارای بافت متخلخل هستند و به همین دلیل می‌توانند به راحتی لک شوند. این امر مخصوصا در افراد سیگاری، یا افرادی که نوشیدنی های رنگی را (مانند چای، قهوه، شراب قرمز) مکرر مصرف می‌کنند، بیشتر رخ می‌دهد. در انتخاب سایه رنگ کامپوزیت ونیر سعی می‌شود که تا حد امکان به رنگ طبیعی دندان نزدیک تر باشد و این مخصوصا در کامپوزیت های مدرن بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. یک مزیت کامپوزیت ونیر برگشت پذیر بودن آن است و هر زمان، می‌توان آن را برداشت یا جایگزین کرد.

مقایسه لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر، تصاویر سمت چپ مربوط به قبل و تصاویر سمت راست مربوط به بعد از روکش هستند

مقایسه لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر، کیفیت و ماندگاری

لمینت سرامیکی (Porcelain Laminates)

قدرت و انعطاف پذیری لمینت سرامیکی نزدیک به مینای طبیعی دندان است و در صورتی که به خوبی مراقبت شود، می تواند 10 تا 15 سال دوام داشته باشد. این روکش ها به ندرت ترک می‌خورند و رنگ آنها نیز پایدار است. بعلاوه، اگرچه جنس شکننده‌ای دارند، اما وقتی به دندان می‌چسبند، دوام زیادی پیدا می‌کنند. اگر آسیبی به لمینت سرامیکی وارد شود، نمی‌توان آن را ترمیم کرد.

کامپوزیت ونیر (Composite Resin Veneers)

کامپوزیت ونیر به اندازه لمینت سرامیکی دوام ندارد و چون ممکن است ورقه شود، به نگهداری بهتری نیاز دارد. طول عمر کامپوزیت ونیر بین 5 تا 7 است و پس از آن، معمولاً باید تعمیر یا تعویض شود. کامپوزیت ونیر به اندازه لمینت سرامیکی محکم نیست و احتمال خرد شدن آن بیشتر است. اما مزیت آن این است که قابلیت تعمیر دارد.

مقایسه لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر، هزینه

لمینت سرامیکی (Porcelain Laminates)

لمینت سرامیکی گرانتر از کامپوزیت ونیر است. چون به زمان، دقت، منابع، و تخصص بیشتری احتیاج دارد.

کامپوزیت ونیر (Composite Resin Veneers)

کامپوزیت ونیر از نظر هزینه با صرفه تر و قیمت آن معمولا نصف قیمت لمینت سرامیکی است. اما چون آسیب پذیر تر و دوام آن کمتر است، و بیمار ناچار است چند وقت یک بار آن را تعمیر یا تعویض کند، هزینه نهایی آن ممکن است چندان اختلافی با هزینه لمینت سرامیکی نداشته باشد.

جدول خلاصه مقایسه لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر

خلاصه نتایج مقایسه لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر در جدول زیر منعکس شده است:

انتخاب بین لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر

اکنون که در مورد مقایسه لمینت سرامیکی و کامپوزیت ونیر اطلاعات بیشتری دارید، ممکن است از خود سوال کنید که بهترین انتخاب چیست؟ تصمیم‌گیری در مورد اینکه استفاده از کدام تکنیک برای شما مناسب‌تر است، به مجموعه معیارهای متفاوتی برمی‌گردد. شما می‌توانید پس از بررسی دقیق مزایا و معایب هر نوع روکش، آنها را سبک و سنگین کنید تا به نتیجه معقولی برسید. دندانپزشک نیز می‌تواند در این تصمیم‌گیری به شما کمک کند تا بتوانید مناسب‌ترین روش برای شرایط خودتان را انتخاب کنید.

حتما بخوانید

  تاریخ انتشار : 17 آبان 1399 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,

  ارسال نظر

  شماره همراه شما منتشر نمی شود.
  نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
  برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.  پزشکان ما در تلویزیون

  رزرو وقت

  شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

  رزرو وقت رایگان

  رزرو وقت

  انتخاب بخش مربوطه

  نام و نام خانوادگی

  شماره تماس

  انتخاب بازه تاریخ از

  انتخاب بازه تاریخ تا