لیفت لثه چیست و چگونه انجام می‌شود؟

آخرین بروزرسانی : 27 مهر 1399

محل خط لثه (gum line) در امتداد بالای لثه، یعنی جایی است که با سطح دندان ها تلاقی می کند.  محل این خط در افراد متفاوت است. عموما این خط صاف است و در یک وضعیت متعادل قرار دارد. اما گاهی ممکن است خط لثه بالاتر یا پایین تر از حد نرمال، یا ناهموار باشد و موجبات نارضایتی فرد را فراهم کند.

در مواردی که فرد به دلایل زیبایی یا پزشکی از وضعیت خط لثه خود راضی نیست، لیفت لثه یا عمل لثه (gingivectomy) می تواند آن را اصلاح کند و به تغییر شکل و یا طراحی مجدد خط لثه کمک کند. لیفت لثه به عنوان کانتورینگ لثه نیز شناخته می شود و توسط پریودنتیست های زیبایی انجام می شود.

لیفت لثه با تغییر شکل و طراحی مجدد خط لثه طرح لبخند را اصلاح می‌کند

دلایل لیفت لثه

در بسیاری از موارد، کانتورینگ لثه یک روش انتخابی است و از نظر پزشکی ضرورت ندارد. در این موارد عمل لیفت به منظور بهبود ظاهر لثه، دندان یا لبخند انجام می شود. اما در افرادی که به بیماری پریودنتال مبتلا هستند، کانتورینگ لثه می تواند یک گزینه درمانی باشد. در عمل لیفت لثه معمولا موارد زیر اصلاح می شود:

لبخند لثه‌ای

"لبخند لثه‌ای" یعنی وضعیتی که به هر دلیلی، هنگام لبخند زدن لثه فرد بیش از حد طبیعی نمایش داده می شود.

عقب رفتن لثه‌ها

در برخی موارد، لثه ها با گذشت زمان عقب روی می کنند و باعث می شوند مقدار بیشتری از سطح دندان نشان داده شود.

زیاد بودن بافت لثه

برخی از افراد به دلایل گوناگون دارای مقدار زیادتری از بافت لثه هستند و این موضوع می تواند خطر ابتلا به بیماری های لثه را افزایش دهد. برداشتن بافت اضافی می تواند به سلامت لثه و دندان کمک کند.

انواع لیفت لثه

دو روش لیفت لثه وجود دارد:

جراحی لثه (gingivectomy)

جراحی لثه یک عمل زیبایی است که شامل تغییر اصلاح خط لثه از طریق بالا یا پایین بردن، و تغییر شکل آن است تا دندان هایی با طول متقارن تر و لبخندی دلپذیرتر ایجاد شود.

افزایش طول تاج دندان (crown lengthening)

روش افزایش طول تاج دندان شامل برداشتن لثه اضافی و در صورت نیاز بافت استخوانی حمایت کننده برای نمایان شدن مقدار بیشتری از تاج است. این عمل در مواردی انجام می شود که بافت اضافی لثه به نحوی دندان ها را می پوشاند که دندان ها برای صورت کوچک به نظر می رسند. این روش همچنین می تواند خط ناهموار لثه را تراز کند.

با تغییر شکل لثه در عمل لیفت، دندان‌هایی با طول متقارن‌تر و لبخندی دلپذیرتر ایجاد می‌شود

چگونگی انجام عمل لیفت لثه

قبل از عمل

ابتدا دندانپزشک اقدام به تصویربرداری با اشعه ایکس می کند. با این کار وضعیت استخوان نسبت به دندان تعیین و مقدار بافتی که باید برداشته شود مشخص می شود. این مقدار معمولا بسیار کم است (2 میلی متر یا کمتر).

نحوه عمل

کانتورینگ لثه توسط پریودنتیست یا دندانپزشک زیبایی انجام می شود. این عمل سرپایی و یک مرحله ای است و معمولا در مطب انجام می شود. قبل از شروع، از بی حسی موضعی برای بی حس کردن لثه استفاده می شود. معمولاً سقف دهان را بی حس می کنند، تا امکان لبخند زدن برای بیمار فراهم باشد و دندانپزشک بتواند نتایج را بررسی کند. عمل بدون درد است اما ممکن است با از بین رفتن بی حسی ناراحتی خفیفی ایجاد شود.

برای از بین بردن بافت اضافی و بازسازی خط لثه از چاقوی جراحی استفاده می شود و بخیه ها برای ثابت نگه داشتن بافت لثه به کار می روند. اگر لثه عقب نشینی کرده باشد و قرار باشد لثه اضافه شود، بافت پیوندی از قسمت دیگری از دهان (معمولاً از کام دهان یا لثه مجاور دندان آسیب دیده) برداشته می شود. این بافت پیوندی در اطراف دندان محکم می شود تا خط لثه به سمت دندان گسترده شود.

طول عمل

طول مدت عمل بسته به وسعت کانتورینگ و میزان بازسازی مورد نیاز متفاوت است، اما به طور کلی حدود 1 تا 2 ساعت طول می کشد.

تصاویر قبل (چپ) و بعد (راست) عمل لیفت لثه جهت اصلاح لبخند لثه‌ای

لیفت لثه با لیزر

استفاده از لیزر بافت نرم برای لیفت لثه نتایج مشابهی ایجاد می کند. بدین منظور ابتدا بی حسی موضعی اعمال می شود و سپس توسط پرتو لیزر برش های لازم برای بالا یا پایین بردن لثه ها ایجاد می شود. لیزر به طور خودکار رگ های خونی را مهر و موم می کند، بنابراین خونریزی کمی وجود دارد یا اصلا خونریزی ندارد. روش کار سریع است و خطر ابتلا به عفونت کمتر است. کل این روش کمتر از یک ساعت طول می کشد.

لیفت لثه را همزمان با چه عمل‌هایی می توان انجام داد؟

کانتورینگ لثه میتواند نتایج سایر روش های زیبایی دندان مانند تاج دندان یا روکش های پرسلن چینی را بهبود بخشد. اگر به وضعیت لثه بی توجهی شود روکش نمود نخواهند داشت. لیفت لثه می تواند به عنوان مکمل در موارد زیر نیز انجام شود:

 • پس از درمان موفقیت آمیز بریس های سنتی یا اینویزالاین (Invisalign)
 • همراه با روش های سفید کننده دندان
 • همراه با تزریق بوتاکس در زیر بینی و اطراف ماهیچه هایی که لب بالایی را بالا می برند

بهبودی بعد از لیفت لثه

میزان ناراحتی ایجاد شده بستگی به وسعت عمل دارد. بهبودی کامل بسته به نوع جراحی و شدت آن ممکن است چند روز یا چند هفته طول بکشد. بعد از جراحی، برای تسکین درد مسکن تجویز می شود. از مسکن های بدون نسخه شامل استامینوفن یا ایبوپروفن نیز می توان استفاده کرد. از آنجا که آسپرین می تواند باعث خونریزی شود، استفاده از آن تشویق نمی شود. کیسه یخ یا کمپرس سرد نیز، هر 15 تا 20 دقیقه یکبار، به کاهش درد و تورم کمک می کند. برای کاهش خطر عفونت، دهان شویه آنتی بیوتیکی تجویز می شود و چون لثه ها و دهان بعد از عمل حساس می شوند، حدود 2 تا 3 روز استفاده از غذاهای نرم توصیه می شود. نمونه هایی از غذاهای نرم عبارتند از:

 • سوپ
 • ماست
 • سس سیب
 • ژله

معمولا بیمار باید چند روز تا یک هفته بعد از عمل جهت معاینات پیگیری به دندانپزشک مراجعه کند. در این جلسه پیشرفت بهبودی بررسی و علائم عفونت کنترل می شود.

نتایج لیفت لثه

از آنجا که بافت لثه دوباره رشد نمیکند، نتایج حاصل از کانتورینگ لثه دائمی است و نیاز به ویزیت های متعدد پیگیرانه ندارد. دانستن این موضوع، تصمیم گیری برای سرمایه گذاری روی اصلاح طرح لبخند از طریق لیفت لثه را راحت تر می کند.

هزینه لیفت لثه

کانتورینگ لثه اغلب به دلایل زیبایی انجام می شود، و به همین دلیل، بیمه هزینه آن را پوشش نمی دهد. هزینه آن به مقدار بافت لثه برداشته شده یا ترمیم شده و تجربه و تخصص دندانپزشک دارد. اگر دندانپزشک شما به دلایل پزشکی کانتورینگ لثه را توصیه کند، بیمه دندانپزشکی ممکن است بخشی از هزینه را پوشش دهد. برای جزئیات بیشتر باید با پرسنل بیمه صحبت کنید.

حتما بخوانید

  تاریخ انتشار : 27 مهر 1399 نویسنده : تعداد نظرات : 1 دسته بندی : وبلاگ,

  ارسال نظر

  شماره همراه شما منتشر نمی شود.
  نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
  برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.  احمد 8 اسفند 1400-12:36
  سفارشی لیفت دندان
  مدیریت سایت 8 اسفند 1400-07:32
  سلام برای نوبت گیری به شماره زیر تماس حاصل فرمایید. 02144500001

  پزشکان ما در تلویزیون

  رزرو وقت

  شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

  رزرو وقت رایگان

  رزرو وقت

  انتخاب بخش مربوطه

  نام و نام خانوادگی

  شماره تماس

  انتخاب بازه تاریخ از

  انتخاب بازه تاریخ تا