پیوند بافت لثه

آخرین بروزرسانی : 25 آبان 1398

پیوند بافت لثه

اگر اخیراً توسط دندانپزشک یا پزشک لثه (پریودنتیست) به شما گفته شده که به پیوند بافت لثه احتیاج دارید، وحشت نکنید. جراحی لثه به مراتب بدتر از پیوند بافت آن به نظر می رسد. پیوند لثه ممکن است برای محافظت از دندانهای شما از اثرات آسیب زا که در اثر رکود لثه ایجاد می شود، لازم باشد، یا ممکن است شما این پیوند را برای بهبود ظاهر لبخند خود انتخاب کنید.

رکود لثه روندی است که در آن بافتی که دندانها را احاطه کرده است از دندان جدا می شود و بیشتر دندان یا ریشه دندان را در معرض دید قرار می دهد. این می تواند باعث آسیب دیدن استخوانی که دندان را پشتیبانی میکند، بشود. رکود لثه یک مشکل شایع دندان است. این بیماری 4 تا 12 درصد از بزرگسالان را تحت تأثیر قرار می دهد و اغلب تا زمانی که شدیدتر نشود، بدون توجه خاصی به آن از بین می رود.

بسیاری از مردم حتی متوجه نمی شوند که لثه ها در حال رکود بوده اند، زیرا این یک روند تدریجی است. با این حال، با گذشت زمان، یک ریشه دندان در معرض دید، نه تنها می تواند زشت به نظر برسد، بلکه می تواند باعث ایجاد حساسیت دندان بخصوص هنگام خوردن غذاهای سرد یا گرم شود. سرانجام، رکود لثه در صورت عدم درمان می تواند باعث ریزش دندان شود. برای ترمیم آسیب و جلوگیری از بروز مشکلات بعدی دندان، ممکن است به پیوند بافت لثه نیاز باشد.

آنچه در طول عمل پیوند بافت لثه و بعد از آن ممکن است تجربه کنید، در اینجا آورده شده است.

پیوند بافت لثه

پیوند بافت لثه: آنچه در طول فرآیند عمل اتفاق می افتد

به طور معمول سه نوع پیوند بافت لثه انجام می شود. اینکه از کدام نوع دندانپزشک شما استفاده می کند به شرایط خاص شما بستگی دارد. مراحل پیوند شامل:

پیوند بافت پیوندی یا بافت همبند :

این رایج ترین روشی است که برای درمان ریشه ای که در معرض دید قرار گرفته، استفاده می شود. در طی این روش، یک فلپ ( زبانه ) از پوستی که در سقف دهان شما (کام) موجود می باشد، بریده می شود و بافتی از زیر فلپ، به نام بافت همبند سابپایتلیال برداشته می شود و سپس به بافت لثه اطراف ریشه در معرض دید، بخیه زده می شود. پس از پیوند بافت پیوندی، آن فلپ اولی که از سقف دهان برداشته شد، دوباره به سقف دهان بخیه خواهد خورد.

پیوند بافت لثه

پیوند آزاد لثه :

همانند پیوند بافت همبند، در پیوند آزاد لثه از بافت سقف دهان ( کام ) استفاده می شود. اما به جای ایجاد فلپ و از بین بردن بافت زیر لایه ی رویی آن، مقدار کمی از بافت مستقیماً از سقف دهان جدا شده و سپس به ناحیه ای از لثه که تحت عمل پیوند قرار گرفته، پیوند می شود. این روش بیشتر در افرادی که لثه های نازک دارند و بیشتر به بزرگتر کردن لثه احتیاج دارند استفاده می شود.

پیوند بافت لثه

پیوند پدیکل :

در این روش، به جای برداشتن بافت از کام دهان، بافتی از لثه اطراف یا در نزدیکی دندانی که نیاز به ترمیم دارد، پیوند داده می شود. قسمتی از فلپ ( زبانه )، به نام پدیکل، فقط تا حدی جدا می شود تا یک سمت آن به لثه متصل بماند. سپس لثه برای پوشاندن ریشه در معرض دید، بالا یا پایین کشیده می شود و در محل دوخته می شود. این روش فقط در افرادی انجام می شود که بافت لثه زیادی در نزدیکی دندان تحت ترمیم دارند.

پیوند بافت لثه

برخی از دندانپزشکان و بیماران ترجیح می دهند به جای سقف دهان ( کام )، از مواد پیوندی که از یک بانک بافت تهیه می شود، استفاده کنند. بعضی اوقات، پروتئین های تحریک کننده تولید بافت برای ترغیب توانایی طبیعی بدن در رشد دادن استخوان و بافت، مورد استفاده قرار می گیرد. دندانپزشک شما می تواند به شما بگوید کدام روش برای شما مناسب تر خواهد بود.

ترمیم و بهبودی پیوند بافت لثه و مراقبت های پس از عمل

شما می توانید پس از انجام این روند به خانه بروید. با این حال، اگر دندانپزشک شما به شما آرامش بخش داده است، باید ترتیبی تهیه کنید تا شخص دیگری شما را به خانه رهنمون سازد.

دندانپزشک شما در مورد مراقبتهای بعد از عمل پیوند بافت لثه، از جمله رژیم غذایی، فعالیت بدنی و داروها، دستورالعمل خاصی را ارائه می دهد. تا زمانی که ناحیه عمل شده بهبود نیافته باشد، خط لثه ترمیم شده را نخ دندان نکشید و همچنین آن ناحیه را مسواک نزنید. از شما خواسته می شود دهان خود را با دهانشویه ای مخصوص شستشو دهید تا به شما در کنترل و جلوگیری از پلاک دندان در طی روند بهبودی کمک کند و ممکن است برای کاهش خطر عفونت، آنتی بیوتیک برای شما تجویز شود.

پس از مدت یک یا دو هفته که از پیوند بافت لثه گذشت، غذاهای نرم و خنک مانند تخم مرغ، ماکارانی، ژله، ماست، پنیر، سبزیجات پخته شده و بستنی را می توانید میل کنید.

میزان درد شما بعد از عمل بستگی به نوع پیوند لثه انجام شده دارد. اگر هیچ بافتی از سقف دهان ( کام ) شما خارج نشده باشد، باید به مقدار کمی درد داشته باشید. اما اگر بافت از کام شما خارج شود، ممکن است برای چند روز پس از عمل درد داشته باشید.

زخم روی سقف دهان ( کام ) شما دردی مشابه سوختگی شدیدی که از خوردن پیتزا ناشی شده، را داراست، اما خبر خوب این است که به سرعت بهبود می یابد. داروهای ضد التهاب بدون نسخه یا داروهای ضد درد یا مُسکن ها می توانند شما را در روز های پس از جراحی آرام نمایند.

در حالی که ممکن است در عرض یک یا دو هفته، به صورت کامل دهان شما بهبود یابد، شما باید این توانایی را داشته باشید که روز بعد از عمل به کار یا فعالیت طبیعی خود ادامه دهید.

پیوند بافت لثه: چه موقع می بایست با دندانپزشک تماس حاصل شود.

در صورت بروز علائم غیرمعمول زیر که بعد از عمل ممکن است رخ دهد، با دندانپزشک خود تماس بگیرید :

خونریزی که بعد از اعمال فشار بر روی آن به مدت 20 دقیقه، باز هم متوقف نمی شود

درد، تورم و کبودی بیشتر از آنچه که دندانپزشک گفته، حاصل شده باشد

پیوند بافت لثه چقدر هزینه دارد؟

بسیاری از شرکت های بیمه دندانپزشکی بخشی از هزینه پیوند لثه را پرداخت می کنند. اگر بیمه ندارید، هزینه جراحی لثه بستگی به میزان کاری که بر روی لثه شما انجام می گیرد، دارد. برای اطلاع از هزینه های خود با دندانپزشک خود صحبت کنید.

آیا پس از انجام عمل، به عمل پیوند بافت لثه دیگری احتیاج خواهم داشت؟

در حالی که پیوندهای بافت لثه در ترمیم رکود لثه مؤثر است و از آسیب بیشتر جلوگیری می کند، هیچ تضمینی وجود ندارد که مشکلات لثه در آینده دوباره ایجاد نشوند. اما با انجام معاینات منظم دندانپزشکی و مراقبت دقیق از دندان در خانه، می توان از آسیب جدی که به جراحی نیاز دارد جلوگیری کرد. راه های دیگر برای پیشگیری از بیماری لثه عبارتند از :

روزانه دو بار دندانهای خود را با یک خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید.

هر روز از نخ دندان استفاده کنید.

یک یا دو بار در روز دهان خود با دهانشویه ضد عفونی کننده، بشویید.

برای چکاپ و تمیز کردن حرفه ای دندان ها به طور مرتب به دندانپزشک خود مراجعه کنید و در صورت لزوم به پریودنتیست مربوطه مراجعه فرمایید.

بر اساس یک رژیم غذایی متعادل و سالم، غذا بخورید.

از مصرف دخانیات بپرهیزید.

سایت مرجع : وب ام دی

تاریخ انتشار : 25 آبان 1398 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,جراحی,اخبار,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا