دلایل بوی بد دهان چیست؟

آخرین بروزرسانی : 28 اردیبهشت 1398

هنگامی که شما در جمعی به صحبت مشغول هستید اینکه دهان شما بو بدهد یا ندهد برای شما بسیار مهم میباشد زیرا اگر دهانتان بو بدهد اطرافیان از شما دور شده و به صحبت های شما به دلیل بوی بد دهان گوش نمیدهند از این رو گاهی افرادی که دارای بوی بد دهان میباشند به وسیله قرص ها و آدامس های موجود سعی در بر طرف کردن صورت مسئله و بوی بد دهان دارند این افراد تنها بوی بد را از بین برده و ریشه و علت آن را جستجو نمیکنند.

علت بوی بد دهان

به بوی بد دهان هالیتوز میگویند که علت و دلایل بیشماری دارد و باید بررسی و چک شود تا شما برای همیشه از بوی بد دهان رها شده و به آسودگی صحبت کنید. داشتن بوی بد دهان و اعتنا به رفع آن نکردن باعث گوشه گیر شدن و تنها شدن فرد به مرور زمان میگردد و در نتیجه فرد دچار افسردگی و دیگر بیماریها میشود. یکی از عمده دلایل بوی بد دهان در هر فردی مسواک نزدن میباشد اگر شما روزی دو بار مسواک بزنید دچار بوی بد دهان نخواهید شد ولی اگر احساس میکنید که دهانتان بوی بدی میدهد و نفس تان دارای بو میباشد بهتر است قبل از هر کاری به بررسی بهداشت دهان و دندان خود بپردازید یعنی شیوه مسواک زدن تان را تغییر دهید و آب زیادی در طول روز مصرف نمایید همچنین پس از غذا خوردن از نخ دندان استفاده نمایید و در تمام این موارد داشتن رژیم غذایی مناسب نیز در بوی بد دهان تاثیر گذار است و ممکن است نبود بعضی از ویتامین ها یا مواد معدنی در رژیم غذایی منجر به بوی بد دهان گردد پس رژیم غذایی خوبی باید داشته باشید. اگر همه این موارد را رعایت کرده اید و باز هم دارای بوی بد دهان هستید بهتر است به دندان پزشک مراجعه کنید در ابتدا زیرا وجود دندان خراب نیز بوی بد ایجاد میکند در بعضی مواقع دندان پزشک با معاینه شما را به مراجعه به یک پزشک دیگر توصیه میکند تا علت بوی بد دهان شما مشخص گردد. پس بوی بد دهان میتواند علت بسیار جدی که برای سلامتی خطر آفرین است داشته باشد.

دلایل بوی بد دهان

دلایل بوی بد دهان

بوی بد دهان از جمله عواملی است که بر روی روابط حساس زندگی هر فردی تاثیر زیادی میگذارد بنابراین باید درمان شود ولی برای درمان بوی بد باید علت و دلیل بوی بد دهان را بدانیم.

 اولین عاملی که میتوانیم برای بوی بد دهان نام ببریم ذرات غذا و خوردن بعضی مواد غذایی که بر روی نفس ما و بوی ان تاثیر میگذارد میباشد مثل خوردن پیاز یا سیر که پس از هضم بر بوی دهان ما اثر گذاشته و بویی در آن ایجاد میکند.

 پس از آن سیگار کشیدن است سیگار کشیدن یا استفاده از مشتقات توتون و تنباکو خود به خود باعث ایجاد  بوی ناخوشایند و همچنین عفونت های دندان و دهان و لثه میگردد و بوی بدی  در دهان هر فردی به وجود می آورند.

رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان هم از عواملی است که بوی بد دهان را به وجود میاورد. پس از ان وجود دندان پوسیده یا دارای عفونت درون دهان است. وجود عفونت درون دندان یا لثه بر بوی دهان اثر گذاشته و بوی بد دهان را به وجود می اورد.

 خشک شدن دهان نیز موجب بوی بد میشود بزاق دهان، دهان را تمیز کرده و برخی باکتریها را با مرطوب نگه داشتن محیط دهان ازبین میبرد. هنگامی که دهان خشک میشود که عموما شب ها رخ میدهد بوی بد دهان ایجاد شده که با مرطوب شدن دهان و مصرف آب زیاد این عامل ازبین میرود.

 بعضی از داروهایی که شما مصرف میکنید پس از جذب بدن شدن منجر به بوی بد در دهان میگردند که پس از اتمام دوره مصرف شان این بو از بین میرود.

 یکی دیگر از عواملی که منجر به بوی بد دهان میشود بیماری های مربوط به لوزه ها میباشد. گاهی بیماریهای لوزه بوی بد در دهان ایجاد میکند که از عوامل بیماری میباشد و برای درمان آن حتما باید به پزشک مراجعه کنید تا نوع بیماری شناخته شده و درمان گردد و بوی بد دهان نیز از بین برود.

از بیماریهایی که منجر به بوی بد دهان میشود وجود سرطان های دهان میباشد سرطان دهان نیز بوی بدی درون دهان ایجاد میکند.

حفره های دهانی نیز می توانند از علل ایجاد بوی بد دهان نیز باشند.

عفونت دستگاه تنفسی ،عفونت سینوسی ،بیماری های کبد و کلیه همچنین اسید مزمن معده نیز میتوانند بوی بد دهان را به وجود بیاورند.

 مصرف زیاد قهوه قبل از صبحانه یا خوردنی های طعم دارو نوشیدنیهای دارای طعم و گاز همچنین مصرف الکل نیز موجب ایجاد بوی بد در دهان میگردند که ممکن است ما را با مشکل روبرو نمایند.

راه های رفع بوی بد دهان

اگر مطالب بالا را که  درمورد  دلایل بوی بد دهان است به دقت  مطالعه کرده باشید خواهید فهمید با رعایت یک سری از اصول و قواعد بهداشتی میتوانید بعضی از دلایل ایجاد بوی بد دهان را از بین ببرید و از ایجاد بوی بد دهان جلوگیری کنید. یکی از این راهکارها استفاده از مسواک و مصرف زیاد آب میباشد ،عدم استفاده از توتون و مشتقات آن همچنین مصرف نکردن الکل و رعایت تعادل در مصرف برخی از مواد غذایی مانند قهوه در صبح یا نوشیدنی های طعم دار، همچنین شما میتوانید با داشتن رژیم غذایی و پرهیز از خوردن یعنی زیاده روی کردن در خوردن بعضی مواد غذایی از سلامت تنفس خود و عدم بوی بد آن جلوگیری کنید. دیگر عوامل بوی بد دهان که باید توسط پزشک تشخیص داده شده و درمان گردند نیز زیاد حاد نبوده و در مراحل ابتدایی درمان میشوند.

حتما بخوانید

  تاریخ انتشار : 28 اردیبهشت 1398 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,

  ارسال نظر

  شماره همراه شما منتشر نمی شود.
  نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
  برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.  پزشکان ما در تلویزیون

  رزرو وقت

  شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

  رزرو وقت رایگان

  رزرو وقت

  انتخاب بخش مربوطه

  نام و نام خانوادگی

  شماره تماس

  انتخاب بازه تاریخ از

  انتخاب بازه تاریخ تا