لمینیت چیست؟

آخرین بروزرسانی : 25 خرداد 1401

چرا به لمینیت احتیاج داریم؟

تصور کنید به یک مهمانی مهم دعوت هستید و برایتان مهم است که افراد حاضر در مهمانی در موردتان چه فکر می کنند. برای ظاهر آراسته تان حسابی خرج کرده اید. آماده رفتن می شوید و نگاهی در آینه به خودتان می اندازید و از همه چیز راضی هستید. لبخندی به خودتان در آینه تحویل می دهید که ناگهان متوجه دندان هایتان می شوید.

یکی از مشخصه های زیبایی، داشتن لبخند دل نشین و زیبا است و لازمه ی یک لبخند زیبا داشتن دندان هایی تمیز و مرتب می باشد. لمینیت، یکی از کارهایی است که شما را به این آرزو نزدیکتر می کند.

لمینیت در رنگ های مختلف

لمینیت در رنگ های مختلف، برای شباهت هرچه بیشتر با دندان های طبیعی موجود است.

لمینیت چیست؟

لمینیت دندان (لمینیت چینی که به عنوان روکش چینی هم شناخته می شود) یک لایه نازک از مواد رنگی مخصوص دندان می باشد. که رنگ آن بر اساس نیاز هر فرد می تواند تعیین گردد. این لایه ها به منظور تغییر شکل ظاهری، رنگ، طول و اندازه دندان بر سطح جلویی دندان با روکشی چسبنده روی مینای دندان نصب می شوند.

بر خلاف درک عمومی، برای نصب نیازی به تراشیدن دندان نیست و در صورت انتخاب روش درمانی مناسب بدون آسیب به دندان انجام می شود. اما توجه داشته که اتصال صحیح و قوی دندان و روکش بسیار مهم است. برای اتصال قوی علاوه بر مواد اولیه مناسب، مهارت دندانپزشک اهمیت زیادی دارد. برای دریافت نوبت از متخصصین کلینیک دندانپزشکی مبین می توانید به صورت آنلاین درخواست خود را ثبت کنید.

آیا لمینیت باعث خرابی دندان می شود؟

در جواب این سوال باید بگوییم، خیر. اگر دندانپزشک شما تجربه کافی در این زمینه داشته باشد. دندان های طبیعی شما آسیبی نخواهند دید. دندانپزشک از دندان و فک شما عکس برداری اشعه ایکس انجام خواهد داد. دندان های شما را معاینه می شود تا اطمینان لازم حاصل شود که لمینیت گزینه مناسبی برای دندان شما است.

اگر دندانپزشک شما تشخیص دهد که لمینیت انتخاب مناسبی برای شما نیست، راهکار های دیگری به شما پیشنهاد خواهد کرد. راهکار هایی مانند روکش کامپوزیت دندان، ارتودنسی دندان، بلیچینگ دندان یا کانتورینگ دندان.

شما باید اطلاعات کافی در مورد تمام گزینه های پیش روتان داشته باشید تا بهترین راهکار را برای خودتان انتخاب کنید. همینطور می توانید آنلاین از کلینیک دندانپزشکی مبین نوبت بگیرید و از مشورت متخصصان استفاده کنید.

مزایا

ممکن است در یک روز گرم تابستانی در حال دوچرخه سواری باشید. در حال خودتان هستید و از مناظر لذت می برید. ناگهان دو چرخه شما واژگون می شود و در این حادثه شما بخشی از دندان جلویی تان را از دست میدهید. نگران نباشید؛ در اینجا لمینیت به کمک شما می آید. شما می توانید با استفاده از این روکش، دندان های خودتان را به روز اول برگردانید.

کارایی روکش لمینیت به همینجا ختم نمی شود. لمینیت برای دندان های لکه دار و یا زرد شده هم گزینه مناسبی می باشد. همینطور می تواند برای کسانی که دندان های ناهمگون و نامرتب دارند هم کمک کننده باشد و به دندان های شما نظم و زیبایی دلخواه تان را برگرداند. لمینیت می تواند شکاف خالی بین دندان را بپوشاند و این فضای کوچک خالی بین دندان را پر کند. این شکاف ها می تواند منجر به تغییر وضع دندان و حالت فک شوند.

شما می توانید رنگ روکش خودتان را انتخاب کنید. و آنها را با رنگ طبیعی دندان های خودتان هماهنگ کنید. اثر لمینیت دائمی است، و نیاز به تنظیم مجدد و یا تغییر شکل نیست.

ساختن لمینیت ها بر اساس دندان طبیعی

تمامی لمینیت های مورد استفاده بر اساس دندان طبیعی شما ساخته می شود.

معایب

برای نصب لمینیت بر روی دندان هایتان نیاز است تا قسمتی از لایه مینای دندان اصلاح شود. بنابراین ممکن است دندان های تان به دما حساس شوند. افرادی که از روکش لمینیت استفاده می کنند، باید توجه داشته باشند که هنوز هم دندان هایشان در زیر روکش می تواند در معرض پوسیدگی قرار داشته باشد. بنابراین حتی بعد از نصب روکش از مراقبت بهداشتی دندان هایتان غافل نشوید. این روش برای افرادی که دندان های ضعیف و پوسیده دارند مناسب نیست.

پروسه نصب روکش

در جلسه آماده سازی مورد نیاز برای ساخت لمینیت، ابعاد دندان های شما با دقت میلی متر اندازه گیری می شود. در همان جلسه دندانپزشک، از دندان مورد نظر و دندان مقابل قالب تهیه می کند. (اگر دندان مورد نظر در ردیف بالا است، قالب دندان هم رده در ردیف پایین هم گرفته می شود) ادامه پروسه تقریبا یک هفته به تعویق می افتد. در همین حال قالب هایی که از دندان های شما تهیه شده است، به آزمایشگاه دندانپزشکی ارسال می شوند تا روکش ها ساخته شوند.

در جلسه دوم، لمینیت ها توسط چسب مخصوص و با اتصالی قوی برروی دندان نصب می شوند. طبیعی است یک دندانپزشک متخصص و کاربلد، با استفاده از مواد مناسب و مؤثر ظاهری طبیعی و دلنشین برای شما به ارمغان می آورد.

لمینیت سطح دندان های طبیعی شما را می پوشاند.

لمینیت سطح دندان های طبیعی شما را می پوشاند.

چگونه از دندان های لمینیت مراقبت کنید؟

نگهداری از لمینیت بسیار ساده است. درست مانند دندان های طبیعی باید روتین مسواک زدن را حفظ کنید و نخ دندان فراموش نشود. مثل دندان های طبیعی از آن برای شکستن آجیل استفاده نکنید. اگر شما در هنگام خواب دندان قروچه می کنید. دندانپزشک به شما پیشنهاد می کند تا از یک محافظ دندان استفاده کنید.

یک هفته بعد از نصب روکش لمینیت باید به دندانپزشک تان سری بزنید تا عملکرد آن و واکنش دندان و لثه هایتان به آن بررسی شود. ممکن است عفونت ایجاد شده باشد یا حساسیت به مواد اولیه مورد استفاده وجود داشته باشد.

تاریخ انتشار : 25 خرداد 1401 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,لمینت دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا