چرا دندانپزشکی کودکان مهم است؟

آخرین بروزرسانی : 28 خرداد 1401

اهمیت دندانپزشکی کودکان

عادات مربوط به سلامت دهان و دندان نه تنها برای بزرگسالان، بلکه برای کودکان هم اهمیت دارد. خیلی از والدین در مورد نحوه مراقبت از دندان کودکان خود اطلاعی ندارند. خیلی ها می دانند که کودکان هم باید مسواک بزنند اما از چه سنی باید شروع کرد؟ شکل گیری عادت مسواک زدن مهم ترین دلیل مسواک زدن کودکان است. کودکانی که در سن کم شروع به مسواک زدن می کنند، به احتمال بیشتری در بزرگسالی مسواک خواهند زد. با دندانپزشکی کودکان همراه ما باشید.

همینطور در صورتی که دندان کودک آسیبی ببیند، استفاده از خدمات دندانپزشکی کودکان ضروری است. درست است که کودکان دندان های شیری و موقتی دارند اما این دندان های شیری زمینه رشد دندان های دائمی هستند. به این معنا که اگر برای مثال یکی از دندان های شیری کودک به دلیل ضربه و آسیب کج شده باشد، دندان دائمی به احتمال زیاد کج رشد خواهد کرد.

آسیب دندان می تواند باعث درد های خفیفی شود که کودک خردسال، توانایی درک و درخواست کمک برای آن را نداشته باشد. این درد های خفیف می تواند باعث مشکلاتی در جویدن شود و می تواند خواب راحت را از کودک شما بگیرد. همینطور ممکن است مشکلاتی در صحبت کردن کودک به دلیل این درد ها بوجود آید.

شما می توانید برای کودک دلبند تان، به صورت آنلاین نوبت خود را در کلینیک دندانپزشکی مبین ثبت کنید.

خدمات دندانپزشکی کودکان در سنین کم

اولین دندان های کودک در حدود شش ماهگی رشد خواهد کرد. این دندان ها تا پایان کودکی همراه کودک خواهند بود و تا آن زمان، خدمات دندانپزشکی کودکان ضروری است. شکل گیری عادات مربوط به دهان و دندان برای کودکان از این جهت حائز اهمیت است که معمولا کودکان علاقه بیشتری به شیرینی جات و شکلات دارند. این شیرینی ها با گیر کردن بین دندان ها می توانند زمینه ساز پوسیدگی دندان خردسالان باشند. همینطور شکلات های سفت می تواند باعث شکستگی دندان ها شود.

مسواک زدن را با بازی و سرگرمی می توان به کودکان یاد داد.

مسواک زدن را با بازی و سرگرمی می توان به کودکان یاد داد.

کودکان کنجکاو معمولا علاقه دارند تا اشیا و اجسام مختلف را در دهان خود بگذارند. این اجسام می توانند باعث آسیب دیدگی یا عفونت دهان و دندان کودک شوند. شستشوی لثه و زبان کودک، به اندازه مسواک زدن دندان ها ضروری است. باکتری ها و جرم های وارد شده به دهان کودک می توانند در سطح زبان یا لثه ها لانه کنند و باعث پوسیدگی دندان، عفونت و در نهایت درد کودک شوند.

از دست دادن دندان در کودکی

کودکان معمولا برای اولین دندان های خود بسیار هیجان زده می شوند. روحیه کنجکاو کودکان ممکن است آن ها را به سمت به چالش کشیدن استحکام دندان هایشان بکشد. شکستن آجیل و یا حتی به دهان بردن اسباب بازی ها و اشیای مختلف ممکن است باعث از دست رفتن دندان شود. همینطور، شکر موجود در شیرینی ها که معمولا کودکان علاقه بسیاری به آنها دارند، زمینه رشد باکتری در دهان را فراهم می کند. این باکتری ها می توانند منجر به پوسیدگی و در نهایت افتادن دندان کودک شوند.

کودکان روحیه کنجکاوی دارند و ممکن است هر چیزی را در دهان بگذارند.

کودکان روحیه کنجکاوی دارند و ممکن است هر چیزی را در دهان بگذارند.

شناسایی علائم آسیب دیدگی دندان کودکان، باعث می شود تا با مراجعه به مراکز تخصصی دندانپزشکی کودکان، مراقبت های لازم جهت جلوگیری از پیشرفت آسیب انجام شود. لثه های ملتهب و قرمز، درد در نواحی لثه و دندان، لکه های سفید بر روی لثه، لکه های قهوه ای رنگ روی دندان، حاکی از وجود پوسیدگی یا عفونت در دندان ها است. همینطور جویدن به صورت غیر طبیعی می تواند نشانه ای از وجود درد خفیف باشد. این درد های خفیف حتی در صورتی که نشانه ظاهری وجود نداشته باشد، می تواند نشان دهنده آسیب باشد.

عادات مربوط به دندانپزشکی کودکان

دندانپزشکی کودکان، نه تنها برای دندان بلکه برای سلامت عمومی کودکان ضروری است. عفونت های شکل گرفته در دهان می تواند توسط جریان خون به اعضای مختلف بدن سرایت کرده و سلامت عمومی کودک را در خطر بیاندازد. دو بار مسواک زدن در روز با استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید (میزان فلوراید برای کودکان باید کمتر از خمیر دندان بزرگسالان باشد.) از لانه کردن باکتری ها در دهان و دندان کودکان جلوگیری می کند. محدود کردن میزان استفاده از شکر در شکل های مختلف (بستنی، شکلات، شیرینی و ...) از پوسیدگی دندان ها جلوگیری می کند.

همینطور تمامی خطر های احتمالی ضربه مستقیم به دندان باید کنترل شود. اگر کودک خود را در حالی که چیزی در دهان دارد در حال دویدن می بینید، فورا او را متوقف کنید. زخم باز بعد از افتادن دندان، خطر عفونت را بسیار بالا می برد. همینطور به دلیل اینکه کودکان معمولا در خواب بسیار فعال هستند، تمامی اشیای سخت نزدیک محل خواب کودک می تواند باعث آسیب به دندان های کودک شود.

همینطور تا قبل از سن دو سالگی، دریافت حداقل یکبار خدمات دندانپزشکی کودکان برای تشخیص و کنترل سلامت دهان و دندان کودک ضروری است. ممکن آسیب یا عفونتی در دندان های عقبی یا محلی از لثه وجود داشته باشد که به سادگی قابل مشاهده نباشد.

بررسی دهان و دندان کودک در کلینیک دندانپزشکی

بررسی دهان و دندان کودک در کلینیک دندانپزشکی با امکانات بیشتر، دقیق تر انجام می شود.

شما می توانید برای دریافت خدمات دندانپزشکی کودکان، نوبت خود را به صورت آنلاین در کلینیک دندانپزشکی مبین ثبت کنید.

تاریخ انتشار : 28 خرداد 1401 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,کودکان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا