آشنایی با عوارض ایمپلنت دندان

آخرین بروزرسانی : 21 آبان 1399

ایمپلنت دندان چیست؟

قبل از این که بخواهیم وارد بحث عوارض ایمپلنت دندان شویم لازم است تعریفی کلی از این موضوع ارائه دهیم. در واقع ایمپلنت دندان نوعی پایه دندانی از جنس تیتانیوم می باشد که در لثه و یا استخوان فک قرار می گیرد تا از این طریق امکان کاشت دندان به وجود آید. تیتانیوم بودن جنس ایمپلنت ها به دلیل سازگاری این نوع فلز با استخوان ها می باشد. اما همان طور که می دانید ایمپلنت دندان هم مانند هر کار دیگری که در حوزه دندانپزشکی انجام می گیرد می تواند عوارضی را به دنبال داشته باشد.

عوارض ایمپلنت دندان می تواند کوتاه مدت و یا بلند مدت باشد که برخی از این عوارض به دلیل مراجعه به افراد غیر متخصص به وجود می آید. بنابراین انتخاب پزشکی متخصص ایمپلنت دندان می تواند میزان عوارض این موضوع را به شکل چشم گیری کاهش دهد. علاوه بر این رعایت نکات بهداشتی دهان و دندان هم عامل دیگری است که می تواند شما را هر چه سریعتر از شر عوارض ایمپلنت دندان خلاص کند.

انواع عوارض ایمپلنت دندان

همان طور که گفته شد عوارض ایمپلنت دندان می تواند به صورت موقت و یا دائمی خود را نشان دهد. برای مثال بعد از انجام ایمپلنت دندان در دو سه روز اول امکان درد در ناحیه مورد نظر وجود خواهد داشت که معمولا پزشک با تجویز مسکن آن را کنترل می کند. اما یک سری عوارض های دائمی بر اثر جای نامناسب ایمپلنت ها ممکن است به وجود آید که گاهی قابل درمان هم نمی باشند. برای مثال اگر ارتفاع ایمپلنت دندان در استخوان فک به اندازه مناسب نباشد بعد از سال ها می تواند مشکلاتی را به وجود آورد که علاوه بر آزار بیمار هزینه های بالایی را هم برای او در بر خواهد داشت.

علاوه بر موارد ذکر شده یکی از شایع ترین عوارض ایمپلنت دندان، عفونت ایمپلنت می باشد. با توجه به این که برای قرار دادن ایمپلنت در استخوان فک نیاز به برش لثه می باشد، این برش می تواند عفونت هایی را ایجاد کند. حساسیت این موضوع به قدری بالا است که گاهی عفونت به وجود آمده می تواند باعث از بین رفتن ایمپلنت دندان شود. به همین دلیل این موضوع بعد از قرار دادن ایمپلنت به طور پیوسته باید توسط پزشک مورد بررسی قرار گیرد. البته رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان در این موضوع تاثیر بسزایی دارد به طوری که می تواند عوارض آن را تشدید کند.

شناخت عوارض ایمپلنت دندان

شناخت عوارض ایمپلنت دندان

یکی دیگر از عوارض ایمپلنت دندان که بیشتر بیماران به آن دچار می شوند خارج شدن روکش ایمپلنت می باشد. با توجه به این که برای چسباندن روکش از چسب ایمپلنت استفاده می کنند ممکن است بعد از مدتی این چسب شل شده و از روی ایمپلنت جدا شود. البته این عارضه را نمی توان عارضه ای خطرناک و دردسر ساز معرفی کرد چرا که با مراجعه به پزشک به راحتی می توان آن را ترمیم کرد. موضوع دیگر لق شدن روکش ایمپلنت می باشد. با توجه به این که فشار وارد شده به همه ی دندان ها در یک حد نمی باشد گاهی در محلی که فشار بیشتر است شاهد لق شدن روکش ایمپلنت می شویم. البته این موضوع تنها به دلیل فشار دندان ها اتفاق نمی افتد و عوامل دیگری نظیر شل شدن پایه ایمپلنت، شل شدن پیچ ایمپلنت، زاویه نامناسب پایه ایمپلنت و ... نیز دخیل می باشند.

در بین عوارض ایمپلنت دندان یکی از مواردی که شاید اکثر بیماران دچار آن شوند شکستگی ایمپلنت می باشد. شکسته شدن ایمپلنت می تواند بر اثر موارد مختلفی به وجود آید که هر یک از این موارد می توانند عوارضی را برای بیمار به همراه داشته باشند.

از جمله دلایل شکستگی ایمپلنت دندان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• شکستگی ایمپلنت در حین جراحی

• شکستگی پروتز در حین جراحی

• عدم تجربه کافی پزشک

• ضعف در درمان

• استخوان های ضعیف در بیمار

• عدم جوش خوردن مناسب ایمپلنت

• جنس نامرغوب ایمپلنت

شکستگی ایمپلنت دندان

شکستگی ایمپلنت دندان

به طور کلی در کنار مواردی که در رابطه با عوارض ایمپلنت دندان بیان شد اگر بخواهیم به صورت موردی در رابطه با عوارض این موضوع صحبت کنیم می توانیم به موارد زیر اشاره داشته باشیم.

• تورم، کبودی و درد در محل کاشت ایمپلنت

• سوراخ شدن استخوان فک

• آسیب به اعصاب فک

• شل شدن ناحیه تاج التیام بخش

• کوفتگی و یا حتی شکستگی ایمپلنت دندان در حین جراحی

• احتمال بلعیده شدن بخش های مختلف ایمپلنت

• ایجاد مشکلات سینوسی در بیمار

• خون ریزی

• بی حسی لب و دهان تا چند روز

موارد منع استفاده از ایمپلنت دندان

با توجه به عوارض ایمپلنت دندان می توان گفت که یک سری محدودیت ها در استفاده از آن وجود دارد که پزشک در طی معایناتی که قبل از قرار دادن ایمپلنت انجام می دهد باید به آن ها توجه کند. یکی از مواردی که بیش از هر مورد دیگری اهمیت دارد داشتن سلامتی جسمانی بیمار می باشد. چرا که اگر بیمار در هر صورتی که سلامتی کافی را نداشته باشد می تواند با شدت بیشتری نسبت به بیماران دیگر به عوارض ایمپلنت دندان دچار شود.

برای مثال فردی که از بیماری دیابت رنج می برد با نوعی اختلال در بدن مواجه است که بدن نمی تواند کار های ترمیمی خود را به طور درست انجام دهد و ممکن است در چنین افرادی عوارضی به وجود آید. در مثالی دیگر می توان به افرادی که دچار مشکل در رشد استخوان های خود هستند اشاره کنیم. با توجه به این که ایمپلنت دندان در استخوان فک جای گذاری می شود، رشد به اندازه و اصولی استخوان برای نتیجه بخشی درست موثر می باشد. اگر فردی که رشد ناکافی استخوان در او اتفاق افتاده است اقدام به استفاده از ایمپلنت دندان کند باید انتظار عوارض سنگینی را داشته باشد.

عفونت لثه از عوارض ایمپلنت دندان

عفونت لثه از عوارض ایمپلنت دندان

 

شاید مطااب زیر برایتان جالب باشد:

همه چیز در مورد ایمپلنت دندان

مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان

تاریخ انتشار : 19 آبان 1399 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,ایمپلنت,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا