اصلاح دندان های خرگوشی چگونه امکان پذیر است؟

آخرین بروزرسانی : 24 دی 1399

دندان خرگوشی به چه حالتی گفته می شود؟

دندان خرگوشی حالتی است که دندان های بالای جلویی از حالت عادی جلوتر قرار گرفته و باعث ایجاد نوعی بی نظمی به درجات مختلف در ردیف دندانی خواهد شد. این حالت باعث آسیب به سایر دندان ها، لثه و یا زبان به شکل اتفاقی ممکن است بشود. دلایل ایجاد این مشکل و شدت آن، تعیین کننده ی نوع اصلاح دندان های خرگوشی آن هستند.

اصلاح دندان های خرگوشی در کودکان به شیوه های مختلف، قابل انجام است

اصلاح دندان های خرگوشی در کودکان به شیوه های مختلف، قابل انجام است

دلایل ایجاد دندان خرگوشی

دندان خرگوشی غالبا به دلایل ژنتیکی ایجاد می شود و مشابه سایر ویژگی های فیزیکی بدن نیز اندازه و شکل فک و دندان ها نیز به ارث می رسد. برخی عوامل اکتسابی چون عادات کودکی، مکیدن شست دست و پستانک از دیگر دلایل ایجاد دندان های خرگوشی هستند.

1. دندان خرگوشی ناشی از مکیدن شست

مکیدن شست نوعی رفتار عادتی است که اگر در کودکان بالای سن 3 تا 4 سالگی دیده شود، نوعی مشکل محسوب می شود. در زمانی که دندان های دائمی کودک در حال رشد هستند این عادت اشتباه، باعث ایجاد فشار غیرعادی به دندان های جلو شده و حالت غیرعادی و جلو آمده پیدا می کنند.

2. دندان خرگوشی ناشی از پستانک و شیشه شیر

خوردن مایعات از شیشه شیر و یا پستانک نیز یکی دیگر از دلایلی است که می تواند فشار بیش از حدی به دندان های جلو وارد کند. طبق تحقیقی که در سال 2016 در ژورنال دندانپزشکی آمریکا به چاپ رسیده است، خطر ایجاد دندان خرگوشی و ناهنجاری های دهان و دندان و فک در مکیدن شیشه شیر و پستانک حتی از مکیدن شست نیز بیشتر بوده است.

3. رانش زبان یا tongue thrusting

زمانی که زبان بیش از حد در دهان در حین تغذیه و گفتار به سمت جلو رانش پیدا می کند این حالت رخ می-دهد. اگرچه که رانش زبان معمولا به علت نوعی مشکل دندان به نام open bite (حالتی که با قرار گرفتن دندان ها روی هم، فضای خالی بین دندان های فک بالا و پایین وجود دارد) ایجاد شده، می تواند مسبب ایجاد ناهنجاری های دندانی دیگر مشابه دندان خرگوشی شود. این حالت بیشتر در کودکان دیده شده اما می تواند تا بزرگسالی نیز ادامه یابد.

رانش زبان نیز دلایل متعددی دارد. تورم لوزه ها، عادت های اشتباه تغذیه و استرس می تواند از عوامل ایجاد کننده ی آن باشند. برخی بزرگسالان این حالت را در حین خواب دارند.

4. علت های ژنتیکی

برخی افراد به شکل مادرزادی فک غیرعادی دارند و یا فک بالا یا فک پایین بیش از حد کوچک می باشد. فک جلو آمده اعلب ارثی بوده و این الگوی ساختاری دهان و دندان ممکن است در سایر اعضای درجه یک خانواده نیز دیده شود.

از دست دادن دندان و یا داشتن دندان اضافه، تومور ها و کیست های دهان و فک نیز از سایر علل این عارضه هستند.

مکیدن شست یکی از دلایل ایجاد دندان های خرگوشی است

مکیدن شست یکی از دلایل ایجاد دندان های خرگوشی است

عوارض دندان خرگوشی یا فک جلو آمده

بسته به شدت و مشکلاتی که ایجاد می شود ممکن است اصلاح دندان های خرگوشی نیاز باشد. از آن جایی که این حالت از بسته شدن طبیعی دندان و قرار گرفتن ردیف دندان های بالا و پایین روی هم جلوگیری می کند، مشکلاتی را برای فرد ایجاد می کند:

• ایجاد گیرهایی در وضوح گفتار

• مشکلات تنفسی

• مشکلات جویدن

• آسیب به لثه و سایر دندان ها

• ایجاد درد در زمان خوردن و گاز زدن مواد غذایی

• ایجاد تغییر در ظاهر فرد

دندان های خرگوشی مشکلاتی برای فرد ایجاد می کنند

دندان های خرگوشی مشکلاتی برای فرد ایجاد می کنند

اصلاح دندان های خرگوشی در افراد

در صورتی که این عارضه شدید نباشد ممکن است لزومی به اصلاح آن وجود نداشته باشد. اما بسیاری از افراد فارغ از مشکلات، به دنبال بهبود ظاهر دندان های خود هستند. برای اصلاح دندان های خرگوشی در وهله ی اول، باید به دندانپزشک یا ارتودنتیست مراجعه کنید. یک روش استاندارد و مشخص برای اصلاح دندان های خرگوشی وجود ندارد زیرا شدت مشکل، اندازه دندان ها و فک و فرم فک هر فردی با دیگری متفاوت است و بسته به چنین عواملی، دندانپزشک شیوه ی مناسب را برمی گزیند.

استفاده از بریس braces

استفاده از بریس یکی از قدیمی ترین روش های اصلاح دندان های خرگوشی می باشد. بسیاری از کودکان و نوجوانان برای اصلاح دندان های خود از بریس دندان استفاده می کنند اما این شیوه برای بزرگسالان نیز می تواند سودمند باشد. سیم های فلزی متصل به دندان ها در این روش تدریجا دندان ها را صاف کرده و باعث حرکت آن ها می شوند.

گسترش فک یا palate expansion

این شیوه برای بزرگسالان یا کودکانی استفاده می شود که فک بالای آن ها بیش از اندازه کوچک است. ابزار مخصوصی که از دو جز تشکیل شده به دندان های آسیاب فک بالا متصل شده و تدریجا فک را گسترش فک می دهد.

استفاده از invisalign

این ابزار در واقع برای اصلاح نواقص دندانی خفیف در نوجوانان و بزرگسالان استفاده می شود. یک ردیف از نظم دهنده های پلاستیکی که با الگوی دندان فرد ساخته شده اند در این روش استفاده می شوند تا محل قرارگیری دندان ها به آرامی اصلاح شود. هزینه ی این روش به نسبت بریس گران تر تخمین زده می شود اما در عمل انجام آن برای دندانپزشک ساده تر است.

جراحی فک

این جراحی برای اصلاح دندان های خرگوشی به همراه مشکلات عدیده ی فک می باشد. در این روش فک بالا و پایین به شیوه ی جراحی اصلاح می شوند.

استفاده از بریس برای اصلاح دندان های خرگوشی یکی از رایج ترین شیوه ها می باشد

استفاده از بریس برای اصلاح دندان های خرگوشی یکی از رایج ترین شیوه ها می باشد

درمان های خانگی اصلاح دندان های خرگوشی

دندان های خرگوشی عملا با هیچ روش خانگی درمان نمی شوند و تنها راه اصلاح آن ها مراجعه به دندانپزشک است. اصلاح دندان های خرگوشی به فشار دقیق و تدریجی نیاز دارد تا موجب آسیب به ریشه ی دندان و لثه ها نشود.

در صورتی که ترجیح می دهید این حالت را در دندان های خود اصلاح نکنید بهتر است موارد خاصی را در نظر داشته باشید تا سلامت دهان و دندان های شما حفظ شود:

- مرتبا از مسواک و نخ دندان استفاده کنید.

- مرتبا توسط دندانپزشک ویزیت شوید.

- از محافظ دهان یا mouth gaurd در طول خواب یا زمان هایی که دچار اضطراب هستید و یا رانش زبان دارید استفاده کنید.

- در ورزش هایی که احتمال ضربه به دهان وجود دارد نیز از محافظ دهان بهره ببرید.

برای مراجعه به متخصص ایمپلنت، کامپوزیت دندان، لمینت دندان و اصلاح دندان های خرگوشی به کلینیک دندانپزشکی مبین  و  به بهترین دندانپزشکی در غرب تهران مراجعه کنید.

حتما بخوانید

  تاریخ انتشار : 24 دی 1399 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,

  ارسال نظر

  شماره همراه شما منتشر نمی شود.
  نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
  برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.  پزشکان ما در تلویزیون

  رزرو وقت

  شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

  رزرو وقت رایگان

  رزرو وقت

  انتخاب بخش مربوطه

  نام و نام خانوادگی

  شماره تماس

  انتخاب بازه تاریخ از

  انتخاب بازه تاریخ تا