انواع کامپوزیت دندان

آخرین بروزرسانی : 20 شهریور 1402

کامپوزیت دندان امروزه یکی از پرکاربردترین مواد در کلینیک های دندانپزشکی است. عمدتا برای بازسازی های زیبایی قدامی و هم برای پرکردن دندان های خلفی از انواع کامپوزیت دندان استفاده می شود. برای تطبیق با نیازهای خاص هر بیمار، انواع مختلفی از این ونیر ها با ویژگی ها و روش های استفاده متفاوت در بازار وجود دارد.

امروز می خواهیم به شما کمک کنیم تا بهترین انتخاب ممکن را برای هر یک از موارد بالینی خود داشته باشید. به همین دلیل ما این مقاله را برای شما آورده ایم که در آن همه آنچه را که باید در مورد این انواع کامپوزیت دندان بدانید را به شما می گوییم.

تنوع رنگی ونیر ها

تنوع رنگی ونیر ها

کامپوزیت های قدامی:

ونیر های قدامی، که ونیر های زیبایی نیز نامیده می شوند، برای ترمیم دندان هایی استفاده می شوند که در آن نتیجه زیبایی با پرداخت بسیار طبیعی مهم است. مزیت اصلی این ونیر ها زیبایی این است که می توان آن ها را به درخشندگی بالا و طولانی مدت پرداخت کرد. به همین دلیل است که آن ها برای ترمیم های زیبایی قدامی مناسب هستند.

کامپوزیت های خلفی:

ونیر های خلفی به ویژه برای ترمیم دندان های خلفی می باشند. این ونیر ها با افزایش فشار جونده ای طراحی شده اند که ترمیم های خلفی در ذهن دارند.

کامپوزیت های سیال:

ونیر سیال یا جریان اساساً با سازگاری عالی و سیال بودن آن مشخص می شود. بنابراین دندانپزشک در کار با این نوع ونیر ها سهولت زیادی دارد. در دندانپزشکی، از کامپوزیت ‌های روان برای مهر و موم کردن حفره‌های کوچک در دندان‌ها، مانند ترک‌ها، منافذ یا حفره‌های باقی‌مانده کوچک ناشی از استامپ استفاده می‌شود.

ونیر های جهانی:

کامپوزیت های یونیورسال برای ترمیم های زیبایی دندان های قدامی و خلفی طراحی شده اند. یونیورسال در فرمت های مختلفی عرضه می شود، به صورت سرنگ، کپسول یا مایع است.

کامپوزیت های خود پخت:

در دوال کیور یا خود کیورینگ، نیازی به انجام فرآیند پخت با نور نیست. به همین دلیل است که از این کامپوزیت ها برای بازسازی یک کنده استفاده می شود.

استفاده از خود کیورینگ نیز برای پرکردن حفره‌های دندان‌های خلفی در زمانی که کیفیت مکانیکی برتر ترجیح داده می‌شود، نشان داده می‌شود. اگر حفره بسیار بزرگ باشد و لایه بندی یک کامپوزیت با نور زیاد طول بکشد.

اصلاح دندان های معیوب با کامپوزیت

اصلاح دندان های معیوب با کامپوزیت

کامپوزیت های پرکننده حجیم:

مواد سنتی باید به تدریج قرار داده شوند تا لایه ها به طور کامل خشک شوند و انقباض را کاهش دهند. با این حال، ونیر های Bulk Fill به طور خاص برای جلوگیری از چند لایه یا تکمیل کل بازسازی در یک لایه طراحی شده اند. مواد مختلف آن با عمق پلیمریزاسیون، یکپارچگی حاشیه ای و سازگاری از طریق افزودنی های ویژه برای عملکرد بالینی خوب، حتی در استفاده از حجم زیاد کامپوزیت، مرتبط هستند. Bulk Fill برای ساده کردن مکان شما و همچنین ارائه پتانسیل کامل آن و صرفه جویی در زمان در عملیات آماده شده است.

کامپوزیت های ارتودنسی:

این نوع از ونیر ها برای درمان های ارتودنسی دندان مورد استفاده قرار می گیرد. به عنوان مثال می توان از این رزین ها برای اتصال حلقه ها استفاده کرد. ونیر های ارتودنسی به طور کلی نور کیور شده و فلوراید آزاد می کنند.

آیا اندازه ذرات پرکننده اهمیت دارد؟

در دنیای ونیر ها، اندازه ذرات اهمیت زیادی دارد. بسته به اندازه ذرات پرکننده، انواع کامپوزیت های دندانی وجود دارد.

ونیر های Macrofill اولین کامپوزیت های دندانی مورد استفاده در دندانپزشکی با ماکروفیلینگ مشخص شد. این کامپوزیت ها بسیار مقاوم هستند، اما زبری سطح، پرداخت دشوار و عملکرد بالینی ضعیف آن ها، استفاده از آن ها را به حدی محدود کرد که آن ها را از کار انداخت. خوشبختانه، برای حل این مشکل زیبایی شناختی، کامپوزیت های میکرو پرکننده به سرعت ظاهر شدند.

ونیر نانو

ونیر نانو

ونیر های میکرو پرکننده:

این ونیر ها دارای اندازه ذرات مناسب تری هستند. این کاهش اندازه، همراه با شفافیت طبیعی و درجه صیقل بالای آن، زیبایی استثنایی را ارائه می کند. با این حال، آن ها به بخش قدامی محدود می شوند، جایی که کشش های جونده کمتر از بخش خلفی است.

ونیر های میکرو هیبریدی:

نوع دیگری از کامپوزیت دندان هیبرید است که با ترکیب اندازه های مختلف در ترکیب آن مشخص می شود. ونیر های هیبریدی را می توان به عنوان ونیر های ماکرو پر شده با ذرات کوچک (0.6 تا 5 میکرون) با یک میکروپرکننده 0.04 میکرونی در ماتریس رزین توصیف کرد. این ترکیب از ذرات انتقال تنش بین ذرات را افزایش می دهد و خواص منحصر به فرد و برتری را ایجاد می کند. این میکروهیبریدها کامپوزیت های جهانی هستند و می توانند در ترمیم های قدامی و خلفی استفاده شوند، به دلیل ترکیبی چشمگیر از استحکام و صیقل پذیری، مقاومت در برابر سایش و شکستگی، و کار بالینی همه کاره.

ونیر پر شده با نانو:

نانوفیلینگ یکی از انتخاب های اصلی در زمینه دندانپزشکی است. نانوتکنولوژی کاهش ذرات پرکننده تا ابعاد نانومتری را حتی بیشتر ممکن کرده است. کامپوزیت های تشکیل شده از نانوذرات به طور تصاعدی خواص مکانیکی و زیبایی شناختی خود را بهبود بخشیده اند، مانند مقاومت در برابر سایش، صافی سطح و نتیجه نهایی نهایی.

منبع: www.dentaltix.com/fr/blog/guide-des-composites-dentaires-principaux-types-et-applications

تاریخ انتشار : 20 شهریور 1402 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,ترمیم دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا