بررسی تفاوت های ایمپلنت و لمینت دندان

آخرین بروزرسانی : 15 آذر 1399

آشنایی با تفاوت های ایمپلنت و لمینت دندان

همه ی ما برای یک بار هم که شده واژه های ایمپلنت و لمینت را شنیده ایم اما شاید به طور دقیق با کاربرد هر یک از این موارد آشنایی نداشته باشیم. در واقع اگر می خواهید لبخندی زیبا را تجربه کنید و از این طریق به زیبایی خود بیفزایید می توانید یکی از روش های ایمپلنت و لمینت دندان را انتخاب کنید. اما نکته ی مهمی که می تواند معیاری برای انتخاب شما باشد شناخت تفاوت های ایمپلنت و لمینت دندان می باشد. شناخت تفاوت های ایمپلنت و لمینت دندان این امکان را برای شما فراهم می کند تا متناسب با نوع نیاز خود بهترین گزینه را انتخاب کنید و به راحتی مشکلات دندان ها را رفع کنید.

در ادامه شناخت تفاوت های ایمپلنت و لمینت دندان می توان گفت که، ایمپلنت نوعی روش کاشت دندان می باشد که از این طریق می توان جای دندان های خالی را پر کرد. برای این کار ابتدا نوعی ریشه ی مصنوعی را در استخوان فک جای گذاری می کنند و سپس ایمپلنت را بر روی آن قرار می دهند. در رابطه با لمینت ها باید گفت: لمینت نوعی روکش دندان می باشد که برای رفع عیوب دندان ها از جمله کج بودن دندان ها، ترک خوردگی مینای دندان، از بین بردن فاصله دندان ها و ... مورد استفاده قرار می گیرد.

کارکرد و تفاوت های ایمپلنت و لمینت دندان

کارکرد و تفاوت های ایمپلنت و لمینت دندان

با توجه به تعریفی که از این دو روش ارائه شد باید گفت معمولا در دسته بندی که در حوزه دندانپزشکی انجام می گیرد ایمپلنت دندان را نوعی کار درمانی و لمینت دندان را نوعی کار زیبایی معرفی می کنند. البته ناگفته نماند که درست است که هدف از ایمپلنت دندان درمان می باشد اما تاثیر آن بر زیبایی را هم نمی توان نادیده گرفت.

در ادامه شناخت تفاوت های ایمپلنت و لمینت دندان می توان به طول عمر این دو روش اشاره کرد. با توجه به جنس ایمپلنت های دندان که از جنس فلز تیتانیوم می باشند می توان گفت دوام و استحکام ایمپلنت ها بسیار بالا می باشد و اگر نکات مراقبتی و بهداشتی را به طور دقیق انجام داد یک عمر می توان از کارایی آن بهره برد. اما این مورد در رابطه با لمینت ها محدود می باشد و معمولا طول عمر در نظر گرفته شده برای لمینت ها در ایده‌آل ترین حالت 10 سال می باشد. معمولا لمینت ها به دلیل تغییر رنگی که می دهند باید تعویض شوند و به همین دلیل طول عمر بالایی را برای آن ها نمی توان در نظر گرفت.

اگر بخواهیم به طور موردی به تفاوت های ایمپلنت و لمینت دندان بپردازیم می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

• جنس ماده مورد استفاده در این روش ها متفاوت می باشد.

• زمان مورد نیاز برای درمان در کامپوزیت دندان حدود سه هفته می باشد و این در حالی است که این زمان برای کامپوزیت دندان یک جلسه می باشد.

• در استفاده از لمینت نیاز به قالب گیری و تراش وجود دارد و این در حالی است که در ایمپلنت نیاز به این کار ها نمی باشد.

• لمینت ها در صورتی که دچار مشکل شوند قابل ترمیم نیستند و باید تعویض گردند اما کامپوزیت ها را می توان ترمیم کرد.

• لمینت ها نیازی به پالیش ندارند اما برای کامپوزیت ها باید در فاصله های زمانی مشخص برای مثال هر یک سال یک بار پالیش شوند.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

کدام روش بهتر است؟ ایمپلنت یا لمینت؟

معمولا افرادی که شناخت کافی از این دو روش ندارند و تفاوت های ایمپلنت و لمینت دندان را نمی شناسند در انتخاب گزینه ی مناسب دچار سردرگمی می شوند و هنگام مراجعه به پزشک اولین سوالی که به ذهنشان می رسد این است که کدام روش بهتر است؟ در پاسخ به چنین افرادی باید گفت که این دو روش هر کدام با کارایی ویژه ای که دارند برای موارد خاص و ویژه ای مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین اساسا این سوال که کدام روش بهتر است سوال اشتباهی است. پاسخی که می توانیم برای روشن شدن شما در این رابطه ارائه دهیم این است که اگر می خواهید جای خالی دندان های از دست رفته را پر کنید باید از روش ایمپلنت دندان استفاده کنید و اگر می خواهید زیبایی دندان ها را افزایش داده و رنگ زرد آن ها و لکه های موجود را پوشش دهید می توانید از لمینت دندان استفاده کنید.

چگونه تشخیص دهیم که کدام روش برای درمان مناسب تر است؟

معمولا برای این که بتوانیم تشخیص دهیم که چه روشی برای درمان بیماری های دهان و دندان مناسب تر است باید به پزشک مراجعه کرد تا با معاینه دقیق دندان ها و مشکلات آن ها پزشک تجویز مناسب را داشته باشد. بنابراین در این رابطه می توان گفت که تشخیص این مورد از عهده ی ما خارج می باشد و این موضوع را باید موضوعی تخصصی دانست که پزشک متخصص می تواند در مورد آن نظر دهد. اما به طور کلی کاربرد های در نظر گرفته شده برای هر روشی می تواند معیاری برای انتخاب مناسب باشد. برای مثال در بررسی تفاوت های ایمپلنت و لمینت دندان توجه به کاربرد آن ها می تواند بسیار کارگشا باشد. پزشک بعد از تشخیص نوع نیاز شما با توجه به کاربرد هر یک از درمان های موجود در حوزه دندانپزشکی بهترین گزینه را به شما معرفی می کند و توصیه ما به شما این است که حتما با توجه به توصیه پزشک اقدام به درمان نمایید و از سلیقه شخصی و یا استفاده از تجربیات دوستان و آشنایان خود پرهیز کنید.

برای مراجعه به بهترین متخصص ایمپلنت به کلینیک دندانپزشکی مبین  و  به بهترین دندانپزشکی در غرب تهران مراجعه کنید.

تفاوت های ایمپلنت و لمینت دندان و روش های انجام آن

تفاوت های ایمپلنت و لمینت دندان و روش های انجام آن

تاریخ انتشار : 15 آذر 1399 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,ایمپلنت,لمینت دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا