حقایق مهم در مورد ایمپلنت دندان

آخرین بروزرسانی : 27 اسفند 1401

ایمپلنت دندان یک ریشه مصنوعی ساخته شده از تیتانیوم است. در بافت استخوان پیچ می شود و یک تاج در بالای آن قرار می گیرد. بنابراین دندان از دست رفته به طور کامل ترمیم شده و ظاهر طبیعی و زیبای خود را باز می یابد. انواع مختلفی از ایمپلنت های دندانی و همچنین تعدادی از ویژگی های مرتبط با روند سازگاری آنها وجود دارد. در این مقاله سعی کرده ایم مهم ترین موارد را در این باره بیان کنیم.

حقایق مهم در مورد ایمپلنت دندان

حقایق مهم در مورد ایمپلنت دندان

تیتانیوم بهترین ماده برای ایمپلنت دندان است

اکثر انواع ایمپلنت دندان یا ریشه های مصنوعی از آلیاژ تیتانیوم با کیفیت بالا ساخته می شوند. این فلز دارای خواص ضد خوردگی عالی است، زیست سازگار در نظر گرفته می شود و به عبارتی به خوبی در استخوان فک ریشه می گیرد. در نتیجه اکسیداسیون توسط هوا و قرارگیری در محیط مرطوب، یک لایه نامرئی بر روی سطح تیتانیوم تشکیل می شود که از ریشه در برابر خوردگی محافظت می کند. این آلیاژ مقاومت بسیار خوبی در برابر ترکیبات شیمیایی مختلف از خود نشان می دهد. با قدرت و استحکام چشمگیر خود مشخص می شود، بار جویدن را به طور بهینه توزیع می کند و در یک کلام نقش یک دندان تمام عیار را بازی می نماید.

تیتانیوم بهترین ماده برای ایمپلنت دندان است

تیتانیوم بهترین ماده برای ایمپلنت دندان

انواع اصلی ایمپلنت های دندانی

رایج ترین درجه بندی بر اساس شکل ایمپلنت دندان به صورت زیر انجام می شود:

ریشه شکل: معمول ترین شکل ایمپلنت دندان است. در این نوع، ایمپلنت به شکل ریشه با نخ پیچ ساخته می شود و به همین دلیل به راحتی در لایه های عمیق استخوان پیچ می گردد.

لایه ای: اغلب برای استخوان های باریک استفاده می شود.

یونیورسال: ویژگی های ایمپلنت های لایه ای و ریشه ای شکل را ترکیب می کند.

در مواردی که انجام پیوند استخوان برای بیمار به دلایلی غیر ممکن باشد و حجم استخوان خودش کافی نباشد، متخصص ایمپلنتولوژی تصمیم به استفاده از ریشه داخل مخاطی می گیرد. این نوع ریشه در ناحیه بین استخوان و پریوستئوم پیچ می شود.

محبوب ترین برندها

تعدادی از ایمپلنت دندانی تولید شده توسط برخی شرکت ها وجود دارد که جنبه مثبت خود را ثابت کرده اند. انتخاب گزینه مناسب از هر مارک خاص بستگی به وضعیت بیمار و بودجه تخمینی دارد.

در حالت کلی ایمپلنت های سوئیسی- آمریکایی برند Nobel Biocare از مزیت نسبت بهینه قیمت و کیفیت برخوردار هستند. پین های تیتانیومی برندهای اسرائیلی MIS و Alpha Bio خود را در بازار ثابت کرده اند و طول عمر و میزان بقای بالا در ایمپلنت های آلمانی XIVE Friadent و American Bicon Dental Implants مزیت قابل توجهی برای محصولات این شرکت ها محسوب می شود. سری Astra Tech Implant System ساخته شده توسط یک شرکت سوئدی به حق می تواند یکی از قابل اعتمادترین و بادوام ترین ایمپلنت ها در نظر گرفته شود.

میانگین طول عمر یک ایمپلنت دندان

یکی از عوامل مهم در انتخاب ایمپلنت دندان یا ریشه مصنوعی طول عمر آن است. اکثر ایمپلنت های ارزان قیمت از 5 تا 10 سال ماندگاری دارند. دندانپزشکان توصیه می کنند که انواع با قیمت متوسط را انتخاب کنید که 20 سال یا بیشتر دوام می آورند. البته گرانترین ریشه های مصنوعی با عمر مفید نامحدود ارائه می شوند، یعنی آنهایی که پوششی مادام العمر ایجاد کرده و برای همیشه ماندگار هستند. البته با مراقبت مناسب، ریشه مصنوعی کاشته شده چندین سال بیشتر از دوره گارانتی دوام می آورد. پس اصول مراقبت از ایمپلنت یا ریشه مصنوعی کدامند؟

میانگین طول عمر یک ایمپلنت دندان

میانگین طول عمر یک ایمپلنت دندان

اصول مراقبت از ایمپلنت دندان

در مورد اصول مراقبت از ایمپلنت دندان، توصیه های کلیدی به این صورت است:

 • به طور مرتب دندان های خود را مسواک بزنید (حداقل 2 بار در روز)؛
 • انجام معاینات پیشگیرانه در دندانپزشک (حداقل 2 بار در سال)؛
 • دندان های خود را به طور حرفه ای تمیز کنید (حداقل سالی یک بار)؛
 • از خمیر دندان با کیفیت بالا و مسواک مناسب استفاده کنید؛
 • فراموش نکنید که سطح زبان خود را نیز از باکتری ها تمیز کنید. میکروارگانیسم ها در این ناحیه کمتر از روی دندان ها تجمع نمی کنند؛
 • سیگار نکشید، زیرا افرادی که سیگار می کشند در معرض خطر بازپس زدن ایمپلنت هستند.

انجام ایمپلنت دندانی به چه کسانی توصیه می شود؟

در حالت کلی کاشت ایمپلنت دندانی به کسانی با شرایط زیر توصیه می شود:

 • هنگامی که یک یا چند دندان در دهان از دست رفته است؛
 • زمانی که نیاز به برداشتن دندان های مبتلا به پوسیدگی دارید؛
 • هنگامی که بیمار مبتلا به پریودنتیت، بیماری پریودنتال، دیابت شیرین و استئومیلیت است؛
 • مناسب برای افراد مسن؛
 • در صورت کمبود بافت استخوانی؛
 • کسانی که از دندان مصنوعی متحرک استفاده می کنند و از مشکلات مربوط به آن خسته شده اند.

جهت انجام تمامی خدمات تخصصی دندان پزشکی اعم از کاشت ایمپلنت دندان، کامپوزیت دندان، لمینت دندان، پروتز دندان و ... می توانید از خدمات تضمینی کلینیک ما استفاده نمایید.

https://davinci63-ru.translate.goog/novosti-i-aktsii/stati/vazhnye-fakty-o-zubnykh-implantakh/?_x_tr_sl=ru&_x_tr_tl=en&_x_tr_hl=en&_x_tr_pto=sc

تاریخ انتشار : 27 اسفند 1401 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,ایمپلنت,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا