درمان دندان درد در کودکان | علت و تسکین درد با روش های خانگی

آخرین بروزرسانی : 9 خرداد 1398

دندان درد در کودکان

کودکان شیرینی بخش زندگی و روشن کننده آن میباشند. اگر این دل بندان دچار درد و علل الخصوص در دندان شوند. آن موقع دندان درد کودکان به کابوس وحشتناک مادران تبدیل شده و اغلب نمیدانند در مقابل دندان درد کودکان چه واکنشی نشان بدهند یا حتی از دلایل دندان درد کودکان و یا راههای درمان یا تسکین آن نیز بی اطلاع میباشند یا بر اثر مهر مادری  در آن لحظه فراموش میکنند که چه کاری باید انجام دهند.  پس به همه شما اگر مادر یا اگر پدر هستید و حتی اگر هنوز مادر یا پدر نشدید توصیه میکنم ادامه مطلب را بخوانید تا با راه حل ابتدای در مقابل دندان درد کودکان آشنا شده و در مواقعی که با کودکی که درد دندان دارد مواجهه شدید بدانید که باید برای وی چه کارهایی انجام دهید و چه اقداماتی مناسب وی میباشد.

درمان دندان درد کودکان

علائم دندان درد در کودکان

علایم دندان درد کودکان متفاوت میباشد و هر کودک ممکن است دندان درد به روشی متفاوت بروز کند اما اغلب کودکان در این علائم مشترک بوده و همه علائم زیر را دارا میباشند.

درد دائمی دندان و شکایت کودک از درد دندان که دندان درد دارد.

بیشتر شدن درد دندان هنگامی که دندان لمس میشود یا غذا خورده میشود.

درد بیش از حد دندان هنگامی که کودک غذای سرد یا گرم مصرف میکند یا نوشیدنی سرد یا گرم مینوشد.

تب داشتن و احساس خستگی کردن.

در صورتی که کودک شما دارای نشانه ها و علائم بالا میباشد حتما وی را نزد دندانپزشک ببرید تا از لحاظ سلامتی دندان وی مطمئن شوید. و یا اگر دندان های وی نیاز به درمان داشت درمان آن ها به موقع انجام گردد.

دندان درد کودکان دلایل زیادی دارد که باید شناخته و بررسی شود.

علائم دندان درد در کودکان

دلایل دندان درد کودکان

ما همه این موضوع را میدانیم که هر علت معلولی دارد. پس دندان درد کودکان نیز دلیلی یا دلایلی دارد که باید شناخته و بررسی شود تا در روند درمان درد کمک زیادی کند دلایل دندان درد در کودکان و بزرگسالان را هم میتوان مشابه و میتوان متفاوت دانست.  اما در زیر علت دندان درد کودکان  گفته شده و شما میتوانید با خواندن آن برخی ابهامات خود را بر طرف نمایید.

اگر درد دندان کودک شما بیش از یک روز بماند میتواند دلیل این درد پوسیدگی دندان یا به اصطلاح عامیانه کرم خوردگی دندان باشد.

از کودک خود نوع درد را سوال کنید اگر درد طولانی و ضربان قلب مانند داشت به آبسه دندان میرسید و عامل درد میتواند آبسه دندان باشد که در این صورت بیماری و باکتری در ریشه دندان شکل گرفته و حتما باید کودک خود را نزد دندان پزشک ببرید.

 از بین رفتن مینای دندان بر اثر شکستن چیزی سخت مثل اجیل نیز میتواند دندان را هنگام خوردن مایعات سرد و گرم حساس کند که نیاز به مراقبت دارد .

درد لثه یکی دیگر از عوامل ایجاد دندان درد کودکان می باشد. بیماری گینوییت لثه نیز میتواند عامل درد دندان و احساس دندان درد کودکان گردد .گاهی در کودکان لازم است تا درد را تسکین داده تا بتوانید در موقعیت مناسب دندانپزشک خود را ملاقات کنید. البته دندانپزشکی های شبانه روزی الان کار را راحت کرده و شما در هر ساعت از شبانه روز میتوانید به دندانپزشکی مراجعه کرده و درد دندان خود و کودک دلبند تان را تسکین دهید. ولی با اینحال گاهی لازم است تا با رعایت مواردی درد دندان فرزند تان را تسکین دهید در این مواقع باید راه هایی را بدانید و بلد باشید.

درمان دندان درد در کودکان

راههای تسکین دندان درد کودکان در خانه

تسکین  دندان درد کودکان در خانه بهتر است با داروهای کم خطر باشد ابتدا از کودک خود بخواهید که کمی آب نمک را قرقره کند و دندان های خود را با آب نمک شستشو دهد تا اگر مواد غذایی به آنها چسبیده از آن جدا گردد.

سپس از نخ دندان استفاده کنید در این روش نیز اگر غذای یا شیرینی و چیزی به دندان چسبیده از آن جدا میگردد و درد کمی تسکین میابد.

میتوانید از مسکن های سبک و خوراکی مایع نیز استفاده کنید.

گل میخک از بهترین تسکین دهنده های درد دندان میباشد از داروخانه شربتی  که دارای گل میخک باشد را بگیرید و کمی از ان را به کودک خود بدهید. بهتر است داروی شما به صورت مایع باشد زیرا ممکن است جویدن قرص برای کودک شما دردناک و سخت باشد.

میتوانید از ژل های مسکن نیز برای تسکین درد استفاده نمایید.

تمامی مراحل بالا راه های موقت برای تسکین دندان درد کودکان میباشد و برای درمان آن حتما باید نزد دندانپزشک ‌بروید و با کشف علت اصلی دندان درد کودکان  برای درمان آن اقدام نمایید.

جهت درمان درد کودکان می توانید از خدمات دندانپزشکی کودکان کلینیک دندانپزشکی مبین استفاده نمایید. شما می توانید به صورت آنلاین نوبت خود را رزرو نمایید.

پیشگیری از دندان درد کودکان

هر بیماری همانطور که درمان دارد راه های پیشگیری نیز دارد مخصوصا بعضی از بیماری ها که راه های پیشگیری آن بسیار ساده و راحت میباشد. یکی از علت های دندان درد کودکان وجود پوسیدگی دندان میباشد که راه جلوگیری از ایجاد آن شستشوی روزانه دندان ها ، استفاده ار نخ دندان ، استفاده از مسواک دو بار در روز میباشد ، همچنین رفتن به دندانپزشکی برای معاینه دندان های کودکتان به طور مرتب ، ایجاد  رژیم غذایی مناسب که در آن  مصرف قندها و شیرینی جات محدود شده باشد با رعایت این اصول ساده و ابتدایی به راحتی میتوانیم کودکان خود را از ابتلا به دندان درد و سایر عوارض ناشی از آن در امان نگه داریم.  پس حتما به رعایت اصول بالا همت ورزید و خودتان هم این اصول را رعایت کنید زیرا کودکان از ما می آموزند

حتما بخوانید

  تاریخ انتشار : 9 خرداد 1398 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,

  ارسال نظر

  شماره همراه شما منتشر نمی شود.
  نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
  برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.  پزشکان ما در تلویزیون

  رزرو وقت

  شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

  رزرو وقت رایگان

  رزرو وقت

  انتخاب بخش مربوطه

  نام و نام خانوادگی

  شماره تماس

  انتخاب بازه تاریخ از

  انتخاب بازه تاریخ تا