علت درد لثه چیست؟ پیشگیری از درد لثه و درمان آن

آخرین بروزرسانی : 21 آذر 1399

درد لثه چیست ؟           

همه ما درد دندان را تجربه کرده ایم و از درد وحشتناک آن خبر داریم در کنار درد دندان، درد لثه هم گاهی اضافه شده و درد بیش از حدی به ما وارد میکند در این ‌زمان لثه ها قرمز و متورم شده ودر برخی موارد دچار خونریزی میگردند. درد لثه نشان دهنده بیمار بودن لثه ها میباشد که باید به آن رسیدگی شود. اگر فردی دچار درد لثه بود باید معاینه گردد در مرحله اول که فرد تنها دارای قرمزی و تورم در لثه های خود میباشد و درد لثه بروز میکند، میگویند فرد دچار بیماری پریودنتال شده و  اگر این بیماری درمان نگردد و رسیدگی به آن انجام نشود فرد به نوع شدید تر این بیماری یعنی گینویویوت میشود که باز هم اگر بیمار برای درمان مراجعه نکند و درمانی صورت نگیرد به مورد شدیدتر آن یعنی پرئودونت مبتلا میشود.

درد لثه

دقت کنید هر مرحله بیماری پیشرفت میکند درد لثه وجود دارد و نشانه این بیماری ها میباشد که باید عوامل بیماری شناسایی و درمان شود واگرکه  درمان نشود و فرد بیمار به نوع حاد و شدید آن مبتلا گردد لثه نابود شده و فرد دندان های خود را از دست خواهد داد پس درد لثه را جدی بگیرید و برای درمان آن به پزشک مراجعه نمایید. ممکن است بر اثر عواملی درد لثه به وجود بیاید یا لثه ها قرمز و متورم شوند بهتر است که این نکته ها را بدانیم و آنها را رعایت کنیم تا دچار بیماری های لثه نشویم و برای خود درد لثه را ایجاد نکنیم.

علت درد لثه

عوامل و علل ایجاد درد لثه

 شرایط و عوامل متعددی در ایجاد درد لثه موثر هستند اما اگر شما در هنگام گاز زدن غذا احساس درد دندان کردید یا پس از هر بار مسواک زدن لثه شما دچار خونریزی گردید همچنین اگر مشاهده کردید که بین دندان و لثه فاصله ایجاد شده و یا لثه ها رنگشان تغییر کرده عموما رنگ لثه سالم صورتی رنگ میباشد، حتما باید به پزشک مراجعه نمایید تا علت را پیدا کنید. اما عواملی نیز وجود دارند که باعث درد لثه و خونریزی و قرمزی آن میشوند. ممکن است که مسواک شما زبر بوده و محکم مسواک میزنید زبری مسواک و شیوه غلط مسواک زدن نه تنها به دندان شما اسیب زده و مینای دندانتان را از بین میبرد بلکه بر لثه اثر گذاشته موجب زخم شدن و خونریزی آن میگردد همچنین باعث میشود دندان و مینا از هم فاصله بگیرند. پس بهتر است از مسواکی استفاده نمایید که نرم و مناسب باشد.

مصرف توتون و تنباکو ممکن است منجر به ایجاد زخم و درد لثه در دهان شما شوند که این مورد در افراد سیگاری زیاد مشاهده میگردد که دچار بیماری لثه شده و درد لثه بسیار زیادی را تحمل میکنند و جالب است که بیشتر این افراد اقدامی جهت درمان انجام نمیدهند.

زخم دهان که گاهی بر روی لثه میزند هم ممکن است از دلایل درد لثه باشد. این زخم ها به صورت دانه قرمز و اطرافشان سفید میباشد و در جای های مختلف دهان ایجاد  میشوند ممکن است که بر روی لثه ایجاد شوند و درد لثه را منجر گردند.

در بسیاری از بانوان هورمون های دوره بلوغ قائدگی و حتی در زمان یائسگی نیز منجر به ایجاد  قرمزی لثه و متورم شدن آن میشوند و درد لثه را دراین بانوان به همراه دارند.  در دوران یائسگی به دلیل کم خونی و کمبود اهن ممکن است درد کمتری ایجاد شود. ولی درد لثه در این دوران بر اثر اختلال هورمون ها ایجاد میشود اما بازهم تشخیص این مورد بر عهده دکتر بوده و فرد نباید به طور سر از خود تشخیص دهد و حتما باید به پزشک مراجعه نماید.

در دوران بارداری اگر فرد به دندان خود رسیدگی نکند ممکن است دچار درد لثه و قرمزی تورم و خونریزی حتی پس زایمان نیز شود. 

پیشنهاد : مطلب همه چیز در مورد دندانپزشکی در دوران حاملگی را مطالعه نمائید.

در افرادی که شیمی درمانی انجام داده اند به علت های ممکن است درد لثه قرمزی تورم وحتی خونریزی لثه نیز ایجاد گردد.

دندانی که دچار عفونت شده و عفونتش مانده این عفونت به لثه نیز سرایت کرده و درد لثه و بیماری لثه را به وجود میاورد.

اما با وجود عوامل بالا که موجب درد لثه میشوند نکات و راه هایی نیز هستند که باعث جلوگیری از ایجاد درد و تورم میگردند نکات ساده ای که اگر در طول روز رعایت کنیم‌ هم دندانی سالم داریم و هم لثه های ما دچار بیماری نمیگردند.


پیشگیری از درد لثه

درد لثه بر اثر قرمزی و متورم شدن لثه بر اثر عواملی که بالا گفته شد انجام میشود. پس با رعایت نکاتی میتوان از آن جلوگیری کرد. اول از همه اگر مسواک شما زبر است آن را تعویض کنید استفاده از مسواک ‌برقی نکته خوبی در مسواک زدن میباشد. حداقل دو بار در روز مسواک بزنید.

در طول روز دندان های خود را بشویی و یا از نخ دندان استفاده نمایید.

یک رژیم غذایی مناسب داشته باشید و در رژیم غذایی تان حتما از موادی که کلسیم دارند استفاده ‌نمایید. اگر سیگار میکشید بهتر است آن را ترک کنید و دیگر سیگار نکشید. غذای سرد و گرم را با هم‌ نخورید یا پس از خوردن غذای گرم به یکباره نوشیدنی سرد ننوشید.سعی کنید آرامش داشته باشید تا سطح هورمون های بدنتان طبیعی بماند و تغییری نکند مخصوصا اگر بانو هستید آرامش خود را در زمان های قائد گی و بارداری حفظ کنید و در محیط آرام و راحت باشید.

در صورت درد لثه قرمزی یا متورم شدن آن و یا خون ریزی لثه پس از چند روز حتما به دندانپزشک مراجعه کنید تا  علت آن را پیدا کرده و از مبتلا شدن شما به بیماری جلوگیری شود.

درمان لثه درد

درمان لثه درد 

1.درمان با استفاده از آب نمک

از زمان های بسیار دور از آب نمک برای شست و شوی دهان و دندان و درمان عفونت های دندانی استفاده می گردید که تاثیر موثر واقع می شد. برای درمان درد لثه با آب نمک یک قاشق غذاخوری نمک را در یک لیوان آب ولرم حل کنید و سپس آن را در چند بخش غرغره کنید. پس از غرغره این محلول را بیرون از دهان بریزید. توجه داشته باشید که آب نمک را قورت نباید بدهید.

2. استفاده از هیدروژن پراکسید

هیدروژن پراکسید در گذشته به علت آنکه خاصیت ضدعفونی‌کننده داشت از آن در پانسمان زخمهای عفونی استفاده می گردید ولی بعدها به دلیل آسیبی که به بافت‌های مجاور وارد می‌کند دیگر در پانسمان استفاده نمی‌شود و فقط گاه برای ضدعفونی لوازم یا سطوح استفاده می‌شود. هیدروژن پراکسید هم میکروب های دهان را از بین می برد و هم باعث کاهش درد لثه می شود. برای استفاده کافی است یک قاشق غذاخوری از هیدروژن پراکسید را به مدت 1 دقیقه در دهان خود بچرخانید.

چه زمان نیاز است به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

اگر بعد از انجام مواردی که گفته شد درد لثه شما کاهش پیدا نکرد یا خوب نشد و چنانچه احساس کردید این درد مزمن و عود کننده شده است، پیشنهاد می کنیم به یک دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک می تواند لثه ها، دندان ها و دهان را از نظر وجود علائم عفونت دندان، پوسیدگی دندان و یا اینکه آیا دندان شما نیاز به عصب کشی دندان و یا ترمیم دندان دارد مورد بررسی قرار دهد. چنانچه از طریق سایت ما اقدام به رزرو وقت ویزیت کنید این هزینه برای شما رایگان خواهد بود.

در صورت بروز درد لثه در کنار هر یک از علائم زیر، به دندانپزشکی مراجعه کنید :

لق شدن دندان

بوی بد دهان که با مسواک زدن بهبود نمی یابد

خونریزی دندان ها

خونریزی از لثه ها

عقب نشینی لثه ها

احساس درد هنگام جویدن

قرمز شدن دهان و لثه ها

حساسیت و تحریک پذیری دندان ها

سوال بیشتری دارید؟

شما می توانید با کلیک بر روی دکمه زیر درخواست خود را ثبت نمائید و همکاران کلینیک دندانپزشکی مبین در اولین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

جهت رزرو وقت و مشاوره رایگان کلیک کنید

 

تاریخ انتشار : 1 اردیبهشت 1398 نویسنده : تعداد نظرات : 20 دسته بندی : وبلاگ,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.Zeinab 1 مرداد 1402-01:10
سلام آقای دکتر من تزریق لب انجام دادم . و چند روز بعدش نمیدونم متوجه نمیشم که دندون یا لثه ی فک بالام درد میکنه (دندون جلویی عقل فک بالا) .از چیه به نطرتون؟
کلینیک مبین 2 مرداد 1402-01:59
سلا.درد لثه ارتباطی به تزریق ژل لب ندارد.معاینه شوید و عکس کامل از دندان بگیرید تا وضعیت دندان عقل شما مشخص شود.
عماد 29 تیر 1402-05:09
سلام خسته نباشین اقای دکتر بنده الان ۱۰ روز هست دندان عقل فک بالامو کشیدم ( فقط یک دندان عقل را کشیدم) دندان عقل فک پایین بعد کشیده شدن دندان عقل بالا گوشت اضافه آورده و لثه اضافه آورده افتاده روی دندانم الان باید چکار کنم و غذا نمیتونم بخورم حتی آب
کلینیک مبین 2 مرداد 1402-02:03
سلام.فک بالا و پایین از این لحاظ بهم مرتبط نمیباشند.ممکن هست درد دندان پخش شود ولی از لحاظ گوشت اضافه اوردن ارتباطی ندارند.
ناهید 26 تیر 1402-12:59
سلام وقت بخیر چند روزیه لثه ام درد میکند و وقتی به دندانم فشار وارد میشه هم درد میکنه
کلینیک مبین 2 مرداد 1402-02:16
سلام باید معاینه بالینی شوید.
Hadi 18 خرداد 1402-07:31
سلام اقای دکترمن دندونم رو روکش کردم 7سال پیش اما الان دندون جلوی بالا دست به لثه میزنم درد میکنه.راهنمایی ممنوم
کلینیک مبین 29 خرداد 1402-05:01
سلام باید از دندان عکس گرفته شود تا مشخص شود زیر روکش چه مشکلی هست.امکان پوسیدگی زیر روکش وجود دارد.
---- 27 اردیبهشت 1402-04:30
سلام وقت بخیر دو روزه لثه آخرین دندون فک پایینم به شدت ملتهب شده و درد داره و شل شده و از دندونم جدا شده بیماری جدی هست لازمه به پزشک مراجعه کنم؟
کلینیک مبین 1 خرداد 1402-02:32
سلام.ممکن است بیماری لثه داشته باشید .به پزشک مراجعه کنید.
ابوالفضل 26 اردیبهشت 1402-11:11
سلام من یکی از دندونای اسیابم رو حدودا ۴ ۵ سال پیش پر کردم و گوشه ای از ناحیه پشتی این دندون شکست و یک شکافی بین این دندون و دندون عقبیش ایجاد شد تا اینکه دو سه هفته پیش به همون ناحیه توی ضربه خورد و اون دندون پشتیه مدتی درد میکرد ولی پس از گذشت چند روز دردش خوب شد اما حالا لثه اون شکافی که ایجاد شد در هنگام جویدن مواد غذایی مثل نون درد میگیره هنگامی که نون روی اون ناحیه قرار میگیره درد بسیار ازاردهنده ای رو ایجا میکنه ، سوالم اینه ایا این درد بخاطر اون ضربه هست یا نه و ایا خود به خود خوب میشه یا نه
کلینیک مبین 1 خرداد 1402-02:35
سلام.معاینه شوید و از دندان عکس بگیرید.
مرضیه 25 اردیبهشت 1402-02:22
سلام و تشکر از پاسختون.عکس گرفتم اما گفتن عفونت نداره.مدتیه در داخل فک بالا (قابل دیدن نیست)نزدیک بینی توده ای حس میکنم که به هنگام فشار دادن کمی درد دارد. آیا ممکن است کیست باشد
کلینیک مبین 1 خرداد 1402-04:10
سلام .با عکس مراجعه کنید و حضوری معاینه شوید .
مرضیه 25 اردیبهشت 1402-01:36
سلام .من حدود چند ماه پیش دندون هفت را روکش و عصب کشی و دندان هشت را هم پر کردم مدنیه لثه بین این دو دندان موقع جویدن غذا درد میکرد که رفتم دکتر برام آنتی بیوتیک نوشت چند هفته بود خوب شده بود دوباره از دیروز دردش شروع شده و موقع جویدن غذا خیلی اذیت میشم.
کلینیک مبین 25 اردیبهشت 1402-01:49
سلام.باید معاینه بالینی شوید عکس گرفته شود تا مشخص شود علت گیر غذایی شما چیست.
فاطمه 24 اردیبهشت 1402-01:44
سلام من چهار روز پیش دندون 6 پایینو عصب کشی کردم فرداش هم ترمیم کردم دکتر گفت که مشکلی نداره، ولی لثه ی زیر دندونم قبل از عصب کشی موقع غذا خوردن اذیت می‌کرد الانم موقع غذا خوردن اذیت میکنه، این دردش کم کم خوب میشه یا ممکنه بخاطر یه چیز دیگه باشه؟
کلینیک مبین 25 اردیبهشت 1402-01:57
سلام.بعد از عصب کشی درد داشتن غیر طبیعی نیست.البته ممکن هست درد از ناحیه لثه باشد و به دلیل جرم اطراف لثه ایجاد شده باشد.باید معاینه شودید.
محمد علی زارع 1 اردیبهشت 1402-09:53
سلام من وسط دوتا دندانم که قبلاً پر کردم درد شدید گرفت و که لثه بالا قرمز شده راه درمانی را میشه بگید
کلینیک مبین 4 اردیبهشت 1402-04:16
سلام باید معاینه بالینی شوید. تست گرما و سرما انجام شود و با عکس مشخص شود دندان به عصب رسیده یا خیر.ممکن است گیر غذایی یا جرم باعث درد و تورم شده باشد.
فاطمه احمدی 1 اردیبهشت 1402-04:45
سلام من دندونم رو چند روز پیش کشیدم دندون شماره ۶ از پایین.ولی از قبل عفونت داشت و به دکترم نگفتم .حالا که دندونم رو کشیدم تمام دندونام و لثه پایینم درد می‌کنه به حد غیر قابل تحملی تو رو خدا راهنماییم کنید
کلینیک مبین 5 اردیبهشت 1402-03:45
سلام.این درد به مرور خوب خواهد شد. از پزشک خود بخواهید برای شما آنتی بیوتیک و مسکن تجویز کند.از مصرف دخانیات در این دوره پرهیز کنید.
معصومه‌ 31 فروردین 1402-11:51
سلام وقت بخیر من زیر فکم درد میکنه یه دندون شکسته هم دارم دردم از زیر دندون نیش شروع میشه تا تقریبا زیر گوشم
کلینیک مبین 5 اردیبهشت 1402-03:47
سلام باید از نزدیک معاینه شوید و از دندان عکس رادیولوژی گرفته شود .سپس درمان مناسب انجام شود یا دندان خارج شود.
نگین 20 فروردین 1402-04:39
سلام من لثه بین دندون شیش و هفتم خیلی درد میکنه وقتی نخ دندون میزنم یا چیزی میجوم خیلی درد میکنه دندون شیشم چند ماه پیش عصب کشی کردم میدونید چرا درد میکنه؟
کلینیک مبین 21 فروردین 1402-02:59
سلام.ممکن هست علت درد شما گیر غذایی باشد و با انجام روکش مشکل شما بر طرف شود. ممکن هست دندان 7 شما پوسیده باشد و نیاز به درمان داشته باشد.
بهار 20 بهمن 1401-10:22
با سلام من لثه بالای یکی از دندونهام به شدت درد میکنه و انگار سوز میزنه و یه ذره که زبون میزنم باد کرده. علتشو نمیدونم.ن سوخته و هیچ ضربه ندیده. خرابم نیست
کلینیک مبین 24 بهمن 1401-07:55
سلام باید از نزدیک معاینه شوید ممکن هست لثه شما ابسه کرده باشد.
حسین 15 دی 1401-09:32
سلام اقای دکتر من دندان جلو سوراخ شده به طوری که باید داخل سوراخ دندان رو باچوب کبریت تمیز کنم بعد لثه هایم بالا کشیده شده حالت دردش بریج بریج میکند دوست دارم فقد لثه هام رو فشار دهم علتش چیست ممنون میشم راهنمایم کنین
کلینیک مبین 19 دی 1401-04:27
سلام.اول اینکه استفاده از چوب کبریت یا حتی خلال دندان شیوه ی درست رعایت بهداشت دندان نیست و هم به لثه و هم به دندان اسیب میرساند.معاینه بالینی شوید و درمان مناسب را انجام دهید.
فرزان 8 دی 1401-10:23
با‌سلام من دندون عقلم بعد واکسن کرونا پوسید و حالا لثه‌اش درد میاد چکار کنم؟
کلینیک مبین 12 دی 1401-06:11
سلام.پوسیدگی دندان ارتباطی با واکسن کرونا ندارد.پوسیدگی دندان بر اثر عدم رعایت بهداشت است.پس از معاینه در صورت لزوم دندان ترمیم شود یا کشیده شود.
ابولفضل 3 دی 1401-05:20
سلام من لثه هام دردشون جوریه که مثلاً جای دردش عوض میشه. به مثال لثه های بالام درد میکنن. چن دقیقه بعد دردشون اروم میشه و لثه های پایینم شروع میکنن به درد گرفتن، پیش دندون پزشک هم رفتم، گفت دندونای اسیابت باید عصب کشی بشه و بم قرص مترومینازول و چرک خشک کن داد ولی من به حرفاش شک دارم چون تنها لثه هایی که دور اسیابا قرار دارن درد نمیکنن و جلوییا هم درد میکنن. دردش هم خیلی ناجوره، جوریه که هروز باید مسکن بخورم ، و باور کنین دور چشمام سیاه و کبود شده از درد، شبا نمیتونم بخوابم و حتمن باید از قطره دنتول استفاده کنم تا بزور بخوابم که اونم پوست لبام و زبونم رو میسوزونه
کلینیک مبین 5 دی 1401-05:37
سلام.باید معاینه بالینی شوید و از نزدیک بررسی شود.
مریم زارعی نسب 19 آذر 1401-01:47
لثه هام خیلی درد میکنه
کلینیک مبین 21 آذر 1401-04:12
سلام.شنبه ها ساعت 15 الی 18 برای مشاوره رایگان با متخصص ارتودنسی تشریف بیارید.
کلینیک مبین 21 آذر 1401-04:12
سلام.شنبه ها ساعت 15 الی 18 برای مشاوره رایگان با متخصص ارتودنسی تشریف بیارید.
ساشا 17 آذر 1401-02:58
با سلام. آقای دکتر من لثه هام شل شدن و از دندون هام جدا میشن قسمت آسیاب ها سفتن فقط لثه های جلو هستن مخصوصا لثه دندون های زیر مسواک که اصلا نمیتونم بزنم با آب نمک هم دهن خودم رو میشورم شل تر میشن لطفا راهنمایی کنید. به مدت یک ماه بیشتر هست اینجوریه. ممنونم از پاسخ ارزنده تون.
کلینیک مبین 21 آذر 1401-04:25
سلام.ممکن هست بیماری لثه داشته باشد.حتما جرمگیری انجام دهید.
فاطمه 15 آذر 1401-01:21
سلام روزتون بخیر حدود یک هفته‌ست استخوان فکم دقیقا زیر بینیم درد میکنه و درد فقط به یک دندان میزنه نه رنگش عوض شده نه دونه داره نه دهانم بوی بدی گرفته هیچ علائمی ندارم فقط در اثر خندیدن یا آروم فشار دادن ناحیه زیر بینیم درد میگیرد.
کلینیک مبین 21 آذر 1401-05:30
سلام.باید از دندان عکس گرفته شود تا مشکل مشخص شود.
فاطمه 17 مرداد 1402-01:25
سلام اقای دکترمن یه دندونی مونده ب اخرخرابه کلاسوراخه وخراب وقتی دردمیگیره تمام دندونام ب دردمیان مثل حالتی بادمیوفته زیرشون بایدچکارکنم

پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا