علت درد لثه چیست؟ پیشگیری از درد لثه و درمان آن

آخرین بروزرسانی : 20 آذر 1399

درد لثه چیست ؟           

همه ما درد دندان را تجربه کرده ایم و از درد وحشتناک آن خبر داریم در کنار درد دندان، درد لثه هم گاهی اضافه شده و درد بیش از حدی به ما وارد میکند در این ‌زمان لثه ها قرمز و متورم شده ودر برخی موارد دچار خونریزی میگردند. درد لثه نشان دهنده بیمار بودن لثه ها میباشد که باید به آن رسیدگی شود. اگر فردی دچار درد لثه بود باید معاینه گردد در مرحله اول که فرد تنها دارای قرمزی و تورم در لثه های خود میباشد و درد لثه بروز میکند، میگویند فرد دچار بیماری پریودنتال شده و  اگر این بیماری درمان نگردد و رسیدگی به آن انجام نشود فرد به نوع شدید تر این بیماری یعنی گینویویوت میشود که باز هم اگر بیمار برای درمان مراجعه نکند و درمانی صورت نگیرد به مورد شدیدتر آن یعنی پرئودونت مبتلا میشود.

درد لثه

دقت کنید هر مرحله بیماری پیشرفت میکند درد لثه وجود دارد و نشانه این بیماری ها میباشد که باید عوامل بیماری شناسایی و درمان شود واگرکه  درمان نشود و فرد بیمار به نوع حاد و شدید آن مبتلا گردد لثه نابود شده و فرد دندان های خود را از دست خواهد داد پس درد لثه را جدی بگیرید و برای درمان آن به پزشک مراجعه نمایید. ممکن است بر اثر عواملی درد لثه به وجود بیاید یا لثه ها قرمز و متورم شوند بهتر است که این نکته ها را بدانیم و آنها را رعایت کنیم تا دچار بیماری های لثه نشویم و برای خود درد لثه را ایجاد نکنیم.

علت درد لثه

عوامل و علل ایجاد درد لثه

 شرایط و عوامل متعددی در ایجاد درد لثه موثر هستند اما اگر شما در هنگام گاز زدن غذا احساس درد دندان کردید یا پس از هر بار مسواک زدن لثه شما دچار خونریزی گردید همچنین اگر مشاهده کردید که بین دندان و لثه فاصله ایجاد شده و یا لثه ها رنگشان تغییر کرده عموما رنگ لثه سالم صورتی رنگ میباشد، حتما باید به پزشک مراجعه نمایید تا علت را پیدا کنید. اما عواملی نیز وجود دارند که باعث درد لثه و خونریزی و قرمزی آن میشوند. ممکن است که مسواک شما زبر بوده و محکم مسواک میزنید زبری مسواک و شیوه غلط مسواک زدن نه تنها به دندان شما اسیب زده و مینای دندانتان را از بین میبرد بلکه بر لثه اثر گذاشته موجب زخم شدن و خونریزی آن میگردد همچنین باعث میشود دندان و مینا از هم فاصله بگیرند. پس بهتر است از مسواکی استفاده نمایید که نرم و مناسب باشد.

مصرف توتون و تنباکو ممکن است منجر به ایجاد زخم و درد لثه در دهان شما شوند که این مورد در افراد سیگاری زیاد مشاهده میگردد که دچار بیماری لثه شده و درد لثه بسیار زیادی را تحمل میکنند و جالب است که بیشتر این افراد اقدامی جهت درمان انجام نمیدهند.

زخم دهان که گاهی بر روی لثه میزند هم ممکن است از دلایل درد لثه باشد. این زخم ها به صورت دانه قرمز و اطرافشان سفید میباشد و در جای های مختلف دهان ایجاد  میشوند ممکن است که بر روی لثه ایجاد شوند و درد لثه را منجر گردند.

در بسیاری از بانوان هورمون های دوره بلوغ قائدگی و حتی در زمان یائسگی نیز منجر به ایجاد  قرمزی لثه و متورم شدن آن میشوند و درد لثه را دراین بانوان به همراه دارند.  در دوران یائسگی به دلیل کم خونی و کمبود اهن ممکن است درد کمتری ایجاد شود. ولی درد لثه در این دوران بر اثر اختلال هورمون ها ایجاد میشود اما بازهم تشخیص این مورد بر عهده دکتر بوده و فرد نباید به طور سر از خود تشخیص دهد و حتما باید به پزشک مراجعه نماید.

در دوران بارداری اگر فرد به دندان خود رسیدگی نکند ممکن است دچار درد لثه و قرمزی تورم و خونریزی حتی پس زایمان نیز شود. 

پیشنهاد : مطلب همه چیز در مورد دندانپزشکی در دوران حاملگی را مطالعه نمائید.

در افرادی که شیمی درمانی انجام داده اند به علت های ممکن است درد لثه قرمزی تورم وحتی خونریزی لثه نیز ایجاد گردد.

دندانی که دچار عفونت شده و عفونتش مانده این عفونت به لثه نیز سرایت کرده و درد لثه و بیماری لثه را به وجود میاورد.

اما با وجود عوامل بالا که موجب درد لثه میشوند نکات و راه هایی نیز هستند که باعث جلوگیری از ایجاد درد و تورم میگردند نکات ساده ای که اگر در طول روز رعایت کنیم‌ هم دندانی سالم داریم و هم لثه های ما دچار بیماری نمیگردند.


پیشگیری از درد لثه

درد لثه بر اثر قرمزی و متورم شدن لثه بر اثر عواملی که بالا گفته شد انجام میشود. پس با رعایت نکاتی میتوان از آن جلوگیری کرد. اول از همه اگر مسواک شما زبر است آن را تعویض کنید استفاده از مسواک ‌برقی نکته خوبی در مسواک زدن میباشد. حداقل دو بار در روز مسواک بزنید.

در طول روز دندان های خود را بشویی و یا از نخ دندان استفاده نمایید.

یک رژیم غذایی مناسب داشته باشید و در رژیم غذایی تان حتما از موادی که کلسیم دارند استفاده ‌نمایید. اگر سیگار میکشید بهتر است آن را ترک کنید و دیگر سیگار نکشید. غذای سرد و گرم را با هم‌ نخورید یا پس از خوردن غذای گرم به یکباره نوشیدنی سرد ننوشید.سعی کنید آرامش داشته باشید تا سطح هورمون های بدنتان طبیعی بماند و تغییری نکند مخصوصا اگر بانو هستید آرامش خود را در زمان های قائد گی و بارداری حفظ کنید و در محیط آرام و راحت باشید.

در صورت درد لثه قرمزی یا متورم شدن آن و یا خون ریزی لثه پس از چند روز حتما به دندانپزشک مراجعه کنید تا  علت آن را پیدا کرده و از مبتلا شدن شما به بیماری جلوگیری شود.

درمان لثه درد

درمان لثه درد 

1.درمان با استفاده از آب نمک

از زمان های بسیار دور از آب نمک برای شست و شوی دهان و دندان و درمان عفونت های دندانی استفاده می گردید که تاثیر موثر واقع می شد. برای درمان درد لثه با آب نمک یک قاشق غذاخوری نمک را در یک لیوان آب ولرم حل کنید و سپس آن را در چند بخش غرغره کنید. پس از غرغره این محلول را بیرون از دهان بریزید. توجه داشته باشید که آب نمک را قورت نباید بدهید.

2. استفاده از هیدروژن پراکسید

هیدروژن پراکسید در گذشته به علت آنکه خاصیت ضدعفونی‌کننده داشت از آن در پانسمان زخمهای عفونی استفاده می گردید ولی بعدها به دلیل آسیبی که به بافت‌های مجاور وارد می‌کند دیگر در پانسمان استفاده نمی‌شود و فقط گاه برای ضدعفونی لوازم یا سطوح استفاده می‌شود. هیدروژن پراکسید هم میکروب های دهان را از بین می برد و هم باعث کاهش درد لثه می شود. برای استفاده کافی است یک قاشق غذاخوری از هیدروژن پراکسید را به مدت 1 دقیقه در دهان خود بچرخانید.

چه زمان نیاز است به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

اگر بعد از انجام مواردی که گفته شد درد لثه شما کاهش پیدا نکرد یا خوب نشد و چنانچه احساس کردید این درد مزمن و عود کننده شده است، پیشنهاد می کنیم به یک دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک می تواند لثه ها، دندان ها و دهان را از نظر وجود علائم عفونت دندان، پوسیدگی دندان و یا اینکه آیا دندان شما نیاز به عصب کشی دندان و یا ترمیم دندان دارد مورد بررسی قرار دهد. چنانچه از طریق سایت ما اقدام به رزرو وقت ویزیت کنید این هزینه برای شما رایگان خواهد بود.

در صورت بروز درد لثه در کنار هر یک از علائم زیر، به دندانپزشکی مراجعه کنید :

لق شدن دندان

بوی بد دهان که با مسواک زدن بهبود نمی یابد

خونریزی دندان ها

خونریزی از لثه ها

عقب نشینی لثه ها

احساس درد هنگام جویدن

قرمز شدن دهان و لثه ها

حساسیت و تحریک پذیری دندان ها

سوال بیشتری دارید؟

شما می توانید با کلیک بر روی دکمه زیر درخواست خود را ثبت نمائید و همکاران کلینیک دندانپزشکی مبین در اولین زمان ممکن با شما تماس می گیرند.

جهت رزرو وقت و مشاوره رایگان کلیک کنید

 

تاریخ انتشار : 1 اردیبهشت 1398 نویسنده : تعداد نظرات : 20 دسته بندی : وبلاگ,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.مهران رسا 13 آذر 1401-05:01
مدتتیه لثه بالا خیلی درد داره دقیقا زیر چشمم دست میزنم دردشو احساس میکنم البته یکی از دندونام شکسته بود چن سال پیش درست کردم خوب درسش نکرده همونجا همون دندون درد داره
کلینیک مبین 14 آذر 1401-01:24
سلام.باید از دندان عکس بگیرید تا مشکل مشخص شود.
زهرا 10 آذر 1401-12:54
سلام من ۱۳ ساله هستم و لثه ی زیر دو دندان جلویی ردیف پایینم الان ۲ روز هست که دائم یکدفعه به مدت چند ثانیه درد خیلی بدی می‌گیرد و دوباره ول می‌کند و انگار دوست دارم چیزی روش فشار بدم مشکلش چیه بعد یکبار سکسکه کردن اینجوری شدم اذیتم میکنه واقعا
کلینیک مبین 14 آذر 1401-01:38
سلام.باید معاینه شوید و از دندان عکس بگیرید تا مشکل مشخص شود.
مهدی 5 آذر 1401-11:42
وقت بخیر من دندانم راعصب کشی کردم ولی درد لثه من راذیت کرده باید چکارکنم حتی موقع جویدن درد شدید میگیره
کلینیک مبین 7 آذر 1401-01:32
سلام.اگر اسکار باشد(زخمی که در حین درمان ایجاد میشود مثلا بر اثر فشار نوار ماتریکس یا برخورد فرز ) با اب نمک یا دهانشویه شستشو دهید تا به مرور زمان بهبود پیدا کند. اگر زخم و تورمی وجود ندارد و دردی هست که بر اثر گیر غذایی یا بر اثر جویدن ایجاد میشود ،احتمالا مشکل دندان با روکش کردن آن برطرف شود.
محمد 2 آذر 1401-01:33
سلام وقت بخیر من تمام دندانهایم رو کشیدم پنجاه روز است که درفک پایین جای یک دندان کشیده شده درد میکنه قرص انتی بیوتیک هم خوردم ولی خوب نمیشه
کلینیک مبین 7 آذر 1401-02:01
سلام.باید مجددا معاینه شوید.
خلیل 26 آبان 1401-01:19
سلام .من تقریبا دو ماه میشه غذا میخورم لثه های بالا و پایین درد میکنن بعضی موقع نیش دندون درد می‌کنه و همچنین آب سرد ی چای داغ میخورم درد میکنن میشه راهنمایی کنید چکار کنم تا خوب بشم.؟!
کلینیک مبین 30 آبان 1401-01:48
سلام.ممکن هست به عصب کشی نیاز باشد.به پزشک مراجعه کنید و از دندان عکس بگیرید تا مشکل مشخص شود.
کلینیک مبین 30 آبان 1401-01:48
سلام.ممکن هست به عصب کشی نیاز باشد.به پزشک مراجعه کنید و از دندان عکس بگیرید تا مشکل مشخص شود.
فردین 25 آبان 1401-06:34
من 23 سالم 5 سال لسه ی پایین ام درد میکنه دو سه روز قرص عفونت میخورم خوب میشه باز چند ماه دیگه درد میکنه عکس ام گرفتم عصب دندون های جلوم سالم نمیدونم چرا هر دو سه ماه ی بار درد میکنه
کلینیک مبین 30 آبان 1401-02:01
سلام.ممکن هست لثه شما جرم داشته باشد یا تحلیل لثه داشته باشید.بدون نسخه قرص استفاده نکنید.معاینه شوید و جرم گیری انجام دهید.
محدثه 29 مهر 1401-09:08
سلام من ۱۵ سالمه لثه دندان نیش ام درد میکنه و احساس افتادن میکنم بعضی وقتا اینطوریه و یکم فشار درد میگیره چه کنم
کلینیک مبین 2 آبان 1401-11:27
سلام.عکس از دندان بگیرید مشکل دندان مشخص شود.
فهیمه 21 مهر 1401-03:16
سلام یک ماه پیش دندان درد بودم رفتم دندون کشیدم شب دندون روبروی همون دندونی کشیدم درد گرفت الان نزدیک یکماهه این دندون دردمیکنه باعث میشه بقیه هم ب درد بیایین تادیشب لثه ودندان های پایینی درد گرفته ،،دلیلش چیه
کلینیک مبین 2 آبان 1401-11:50
سلام .باید از نزدیک معاینه بشید و عکس دندان هاتون بررسی شود.
نیلوفر 21 مرداد 1401-11:15
سلام من حدود 2, سال کامپوزیت انجام دادم لثه هام متورم قرمز شده اب نمک هم استفاده کردم لثه هام خونریزی ودرد دارد باید چیکار کنم
کلینیک مبین 23 مرداد 1401-09:21
سلام پزشک متخصص لثه مراجعه کنید .همچنین از دهان شویه نیز استفاده کنید.
سلام ۰ اصغر 19 مرداد 1401-01:16
سلام ۰ بنده یک ماه پیش سه تا از دندانهای را کشیدم و وسه تا را عصب کش کردم متاسفانه از آن روز به بعد لثه های درر می‌کند حتی قرص مسکن هم درد آن را آرام نمی کند پیش دکتر دندانپزشک رفتم ایشان می‌گوید لثه شما مشکلی ندارد چکار باید بکنم‌ لطف کنید راهنمایم کنید ۰ ممنون
کلینیک مبین 23 مرداد 1401-09:30
سلام برای تشخیص دقیق مشکل شما نیاز به یک عکس کامل از فک و دندان هاتون هست.
حاتم رحمت زهی 20 تیر 1401-09:17
گوشت که میخورم دندان های آسیابم درد میکنن لثه هام ی ذره باد میکنن چکار کنم
مدیریت سایت 23 تیر 1401-03:11
سلام علت های مختلفی دارد: ممکن است دندان پرشده باشد و گیر غذایی باعث اذیت شدن شما شود. و گاهی ممکن است دندان شما پوسیده شده باشد. و حتی ممکن است مشکل لثه داشته باشید شما حتما باید حضوری تشریف بیارید تا علت مشخص شود.
مهنازاشهر 19 خرداد 1401-08:52
سلام من لثه هام موقع جویدن غذا وحتی در حالت معمولی درد میکنه .عکس انداختم وبه پزشک نشون دادم گفت مشکلی نداره .ولی دردم خوب نشده ؟ این حالت درد ۲ هفته ای هست برام پیش اومده . دکتر گفت نخ دندون زیاد استفاده میکنی که من اصلا از نخ دندون استفاده نمیکنم . لطفا راهنمایی کنید .ممنون وتشکر
کلینیک مبین 6 تیر 1401-11:29
سلام .ممکنه به خاطر جرم دندان ها باشه . میتونید برای مشاوره رایگان با متخصص لثه تشریف بیارید.
دیانا 17 خرداد 1401-05:04
سلام من هجده سالمه دندون عقلم درنیومده ولی لثه ش باد کرده و به شدت درد می‌کنه و متورم شده نیازه برم دندون پزشکی؟
کلینیک مبین 6 تیر 1401-11:30
سلام نیاز به عکس opg برای تشخیص دقیق دارید.
آرزو 6 دی 1400-02:30
سلام حدود یک ماهی هست که دهنم کلن آبسه زد و ملتهب شد بعدش لثه یکی از دندونای پایین همچنین لثه دندان روبرویی بالاییش همش درد میکنه و ملتهب شده کلن به گرما و سرما وچیزای شیرین حساسیت نشون میده دلیلش چی میتونه باشه یعنی فقط عفونت لثه دارم یا دندان هایم خراب شده ؟آخه در شکل ظاهری دندانم که چیزی دیده نمیشه. ممنون
مدیریت سایت 11 دی 1400-02:06
سلام وقت بخیر اول شما باید معاینه شوید چون احتمالا با این علایم که شما فرمودید دندان های شما به عصب رسیده باشد.
مهدی زاهد 10 آذر 1400-11:33
سلام وقتتون بخیر..بنده هنگام ورزش مثلا وقتی دوندگی دارم کلا لثه پایین درد میگیره نه ورمی داره نه چیزی فقط وقتی درد میکنه که دوندگی دارم قبلش کلا درد نمیکنه..میتونم بپرسم از چیه؟آیا به این ربط داره که چون قبلا سیگار میکشیدم باشه الان ترک کردم ؟ممنون میشم پاسخ بدین
مدیریت سایت 11 دی 1400-03:11
سلام شما باید ویزیت شوید. میتونید تشریف بیارید برای معاینه با متخصص لثه. برای هماهنگی به شماره زیر تماس حاصل فرمایید. 44500001
میثم 9 آذر 1400-08:18
سلام .چند مدتی هست لثه بای یکی از دندان های جلو نده درد میکنه هرجا رفتن میگن مسواک بزن دهان شوی بز ولی هیچ افاقه ای نکردا،ممنون میشم جواب بنده رو بدید
مدیریت سایت 11 دی 1400-03:02
سلام وقت بخیر اگه مراقبت هارو انجام دادیدولی نتیجه نگرفتید میتونید سه شنبه ها تشریف بیارید برای مشاوره شوید با متخصص لثه.
محمدرضا بزی 8 آبان 1400-02:09
سلام من 14سالم هست لثه دندون کرسی من خیلی درد میکنه و نرم شده وقتی غذا میخورم دندونم درد مگیره و بیشتر شده دارم دندون در میارم یا لثه م عفونت داره لطفا جواب بدین
مدیریت سایت 13 آبان 1400-04:38
سلام اول شما باید معاینه شوید،تا درمان لازم نسبت به سن شما انجام شود.
مادر 26 مهر 1400-01:07
سلام من مدتی است که بعد از خوردن غذا لثه بین دندان ۵و۶در بالا سمت راست درد میکنه و ملتهب شده البته دندان ۵را چند سالی میشه که عصب کشی کردم وحالا دندان های جلو پایینم هم همینطور شده درد والتهاب داخلی در لثه هام دارم در ظاهر که چیز خواسی مشخص نیست ولی خیلی اذییت میشم مثل این میمونه انگار دایم باد سرد به دندان های پایینم میخوره ودندان بالایی را انگار نخ به لثه کشیدم
مدیریت سایت 1 آبان 1400-02:09
سلام وقت بخیر لطفا تشریف بیاریدبرای ویزیت تا التهاب لثه مشخص شود.
کریم 23 مهر 1400-08:24
باسلام سه تاازدندون های اخر سمت چپ پایین روکشیدم الان دندونی که کنارش خالی شده سالمه ولی فاصله ودردداره هم دندون هم لثه روزی ده تاقرص ژلوفن میخورم علت فاصله گرفتن ودردچیه
مدیریت سایت 4 آبان 1400-01:56
سلام وقتی فضای دندانی وجود داشته باشد دندان ها کم کم فاصله میگیرند. بهترین کار برای شما ایمپلنت هستش که باید معاینه شوید و حضوری تشریف بیارید.
علی 21 مهر 1400-07:41
سلام دندان هایم درد داشت همه راکشیدم ولی بازهم لثه‌ها هام درد زیادی داره چه روشی پیشنهاد دارین ممنون
مدیریت سایت 22 مهر 1400-04:45
سلام وقت بخیر،درد لثه شما ناشی از کشیدن دندان هایتان است.که چند وقت دیگر بهبود پیدا میکند.

پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا