فلوراید تراپی در کودکان: فلوراید تراپی صحیح برای جلوگیری از پوسیدگی دندان

آخرین بروزرسانی : 4 مرداد 1402

فلوراید تراپی در کودکان برای اطمینان از رشد مناسب دندان انجام می شود. این ماده معدنی در واقع نقش اساسی در سلامت دهان و دندان دارد. با این حال، در عین حال، فلوراید بیش از حد می تواند به دندان ها آسیب برساند و منجر به فلوروزیس شود. به همین دلیل است که این پروسه خدماتی در دندان پزشکی کودکان باید با دقت و با رعایت دستورالعمل های سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت مدیریت شود.

فلوراید تراپی در کودکان

فلوراید تراپی در کودکان؛ فلوراید تراپی صحیح برای جلوگیری از پوسیدگی دندان چگونه انجام می شود؟

ترکیب فلوئور و دندان ترکیبی جا افتاده و شناخته شده است. در واقع، فلوراید نقش کلیدی در سلامت دندان ایفا می کند، زیرا مینای دندان را تقویت و از دندان ها در برابر آسیب محافظت می کند. با این حال، زیاده روی در استفاده از آن خوب نیست اما متاسفانه این اتفاق زیاد رخ می دهد. فلوراید بیش از حد می تواند به جای بهبود سلامت دندان ها به آنها آسیب برساند و در نتیجه باعث به اصطلاح فلوئوروزیس شود. همچنین، فلوراید بیش از حد می تواند عملکرد کل بدن را مختل کند.

به همین دلیل است که تجویز این ماده در کودکان در حال رشد فعالیتی است که با وجود گستردگی آن باید با دقت انجام شود تا از ایجاد عوارض بیشتر از فواید آن جلوگیری گردد. در این زمینه، دستورالعمل های خاصی از سوی سازمان جهانی بهداشت و وزارت بهداشت ارائه شده است که هر دندان پزشک باید با جدیت آنها را دنبال کند.

فلوراید تراپی در کودکان، در مورد چه چیزی صحبت می کنیم؟

فلوراید تراپی در کودکان درمانی است که شامل تجویز فلوراید برای پیشگیری از پوسیدگی دندان می شود. این روش درمانی عمدتا در کودکان در طی مراحل رشد و تکامل انجام می پذیرد. فلوراید در واقع مینای دندان را تقویت می کند و آن را در برابر حملات پلاک باکتریایی مقاوم می سازد. در عین حال، تأثیرات این ماده معدنی بر بدن انسان به طور کامل شناخته نشده است. به همین دلیل است که خوب است با احتیاط از آن استفاده کنید.

در طبیعت، شما می توانید فلوراید را به مقدار کم از بسیاری از چیزهایی که به صورت روزانه می خورید یا می نوشید، مانند میوه ها، سبزیجات و آب دریافت کنید. در برخی موارد، با تصمیم دقیق پزشک، می توان مصرف طبیعی فلوراید را با یک برنامه فلوراید تراپی حرفه ای خاص، با استفاده از قطره یا قرص ادغام کرد. شایان ذکر است که سازمان بهداشت جهانی (WHO) به وضوح در مورد اثربخشی درمان‌های مبتنی بر فلوراید در پیشگیری از پوسیدگی، به‌ویژه در کودکان صحبت کرده است.

صحبت در مورد فلوراید تراپی در کودکان

صحبت در مورد فلوراید تراپی در کودکان

فلوراید تراپی چگونه انجام می شود؟

فلوراید تراپی در کودکان معمولاً به صورت خوراکی، با خمیردندان مناسب یا با قطره و قرص تجویز می‌شود.

خمیر دندان حاوی فلوراید

روش اول یعنی استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید رایج ترین و مؤثرترین روش انجام فلوراید تراپی در کودکان است. باید از خمیردندانی استفاده کنید که حاوی فلوراید 1000 پی پی ام باشد. بسته به سن کودک، مقدار توصیه شده محصول متفاوت است:

- تا 3 سال باید حداقل مقدار خمیر دندان، معادل یک دانه برنج استفاده شود.

- از 3 تا 6 سال دوز به تدریج افزایش می یابد و به اندازه یک سنگ مرمر کوچک می رسد.

بدیهی است که در این مورد قاعده کلی مسواک زدن همیشه بعد از غذا و حداقل دو بار در روز به قوت خود باقی است.

قرص و قطره

هنگامی که فلوراید تراپی در کودکان با خمیر دندان امکان پذیر نیست (دلایل این موضوع می تواند متفاوت باشد)، می توان مکمل هایی را به شکل قرص یا قطره انتخاب کرد. رعایت دوزهای توصیه شده در این مورد و همچنین پیروی از دستورالعمل های وزارت بهداشت ضروری است:

- 0.25 میلی گرم در روز برای کودکان 6 ماه تا 3 سال،

- 0.50 میلی گرم در روز برای کودکان 3 تا 6 سال.

موارد منع مصرف احتمالی درمان

همانطور که قبلا ذکر شد، باید در نظر داشت که اگر فلوراید تراپی در کودکان می¬تواند برای سلامت دهان و دندان بسیار مفید باشد، اما دوز بیش از حد می تواند مشکلات جدی ایجاد کند، نه فقط برای دهان بلکه برای کل بدن. خطر اصلی در این مورد ایجاد فلوئوروزیس، یعنی تجمع مواد معدنی در مینای دندان است. در این موارد لکه هایی روی دندان دیده می¬شود که از سفید تا خاکستری تیره متغیر هستند.

نکات مهم در مورد فلوراید تراپی در کودکان

نکات مهمی که در مورد فلوراید تراپی در کودکان بایستی به آنها توجه کرد

مشکل این است که فلوراید یک دارو نیست، بنابراین می توان آن را بدون نسخه خریداری کرد. از این رو، بسیاری از والدین آن را بدون مشورت کافی با متخصص دندان پزشکی کودکان یا پزشک معتمد برای فرزندان خود خریداری و استفاده می کنند. پیگیری از طریق متخصص و عدم اتخاذ ابتکاراتی از این دست در این مورد ضروری است. پس برای انجام فلوراید تراپی دهان و دندان کودکان خود به صورت حرفه ای رعایت دوز کافی و پیروی از دستورالعمل های ارائه شده توسط دندان پزشک را در اولویت قرار دهید.

https://www-studiodontoiatricopuzzilli-it.translate.goog/fluoro-ai-bambini-e-fluoroprofilassi/?_x_tr_sl=it&_x_tr_tl=en&_x_tr_hl=en&_x_tr_pto=sc

تاریخ انتشار : 4 مرداد 1402 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,کودکان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا