لمینت دندان و عوارض انجام آن

آخرین بروزرسانی : 28 فروردین 1401

اطلاعاتی درباره عوارض لمینت دندان

عوامل زیادی در بروز عوارض لمینت دندان دخیل می باشند. در صورتی که پروسه قابل اجرا درباره لمینت به درستی و از روی اصول و قوانین انجام نشود انجام این عمل عوارض بیشماری را برای افراد به دنبال خواهد داشت در حالی که اگر لمینت به درستی انجام بگیرد تقریبا هیچ مشکلی برای افراد به دنبال ندارد.

مهم ترین عوارض ایجاد شده شامل موارد ذیل می باشند:

۱: بدبویی لمینت و سرایت آن به دهان: بعضی از افرادی که لمینت دندان را انجام داده اند از بوی بد دهان خود رنج می برند و مدام از این موضوع شکایت می کنند. به جرات میتوان گفت که بد بویی لمینت و البته دهان، بزرگ ترین دلیل برای اجرای غیر اصولی آن می باشد. لمینت به کار برده شده در دندان مانند دندان طبیعی نیاز به مراقبت و شستشوی مداوم دارد در صورت عدم رعایت این مراقبت ها دهان افراد به شدت بد بو می شود.

۲: کیپ شدن دندان ها به همدیگر: این حالت اغلب در تکنیک لمینت کامپوزیتی بروز می کند. در صورتی که این تکنیک به صورت صحیح و اصولی بر روی دندان ها اجرا نشود دندان ها به وسیله مواد به کار برده شده به همدیگر متصل و کیپ می شوند. در این حالت دیگر امکان کشیدن نخ دندان برای افراد وجود نخواهد داشت و دندان ها و لمینت به کار رفته در آن ها فاسد و پوسیده می شود.

شرایط لازم برای انجام لمینت دندان

انجام لمینت دندان

شرایط لازم برای انجام لمینت دندان

موارد و مسائل زیادی وجود دارند که در ایجاد شرایط مناسب برای انجام لمینت دندان دخیل می باشند.‌ مهمترین این شرایط و عوامل از این قرار می باشند:

۱: در بسیاری مواقع فاصله میان دندان ها و شکل و نحوه قرارگیری دندان ها به شکلی است که از روش ها و تکنیک های دیگر مانند کامپوزیت دندان نمی توان استفاده نمود و تنها راه درمان استفاده از لمینت دندان می باشد.

۲: نامرتب بودن دندان ها، معمولا درمان نامرتبی دندان ها به کمک ارتودنسی انجام می گیرد اما در نامنظمی های کم تر که برای رفع آن نیازی به تراش دادن دندان نمیباشد از لمینت استفاده می شود. به زبان ساده تر اگر نامرتبی دندان ها حاد نباشد و بعد از معاینه توسط متخصص محرز شود که رفع مشکلات مربوطه با لمینت قابل حل است می توان نسبت به انجام آن اقدام کرد.

۳: رفع ناهنجاری ها در فک، در این مورد خاص تنها در صورتی میتوان از لمینت دندان برای رفع ناهنجاری ها استفاده کرد که مشکلات و معضلات مربوطه جزئی و قابل اصلاح باشند. در غیر این صورت باید از روش های سنگین تر مانند ارتودنسی دندان و یا جراحی فک استفاده نمود.

استفاده از لمینت دندان در دوران بارداری

به دلیل وضعیت حساس خانم های باردار در دوران نه ماهه حاملگی انجام هیچ نوع عمل و اقدام دندانپزشکی میسر نمی باشد. البته انجام تکنیک های دندانپزشکی تنها در صورت تشخیص پزشک به اورژانسی بودن آن قابل اجرا می باشند. لازم به ذکر است که درمان های اورژانسی شامل تکنیک های زیبایی و ترمیمی نمی شوند. در مورد لمینت دندان در دوره بارداری باید گفت که به دلیل تغییرات هورمونی که در دوران بارداری در بدن خانم ها ایجاد می شود امکان خونریزی و التهاب لثه ها بسیار بالا است به همین دلیل لمینت دندان در این دوران غیر قابل اجرا می باشد.

لمینت دندان در دوران بارداری

لمینت دندان در دوران بارداری

دلیل اصلی برای عدم استفاده از لمینت دندان با پروتز متحرک

در صورتی که افراد دارای پروتز متحرک یا همان دندان مصنوعی باشند، نمی توانند از لمینت استفاده نمایند زیرا این نوع پروتز به دلیل عدم ثبات دندان های مصنوعی و همچنین حرکت کلاسپ ها بر روی دندان پایه آسیب های جدی به لمینت وارد می کند.

انجام لمینت دندان در فک پایین

لمینت دندان در ناحیه فک پایین چگونه انجام می شود؟ هر چند انجام لمینت دندان در فک پایین اندکی مشکل می باشد و اغلب پزشک و بیمار را با مشکل روبرو می کند اما باید دانست که عملی غیر قابل اجرا نمیباشد و تحت شرایط خاص قابل اجرا می باشد. به طور کلی اگر فک پایین دارای شرایط مطلوبی باشد استخوان آن در حد نرمال باشد می توان لمینت دندان را بر روی آن پیاده کرد.

لمینت دندان در ناحیه فک پایین

لمینت دندان در ناحیه فک پایین

درمان دندان های شکسته با استفاده از لمینت دندان

همه ما میدانیم که کاربرد اصلی لمینت دندان ترمیم دندان های شکسته می باشد اما انجام این عمل بستگی به میزان شکستگی دندان دارد. گاهی اوقات شکستگی به نحوی در دندان روی داده است که با هیچ کدام از تکنیک های لمینت دندان قابل ترمیم نمی باشد در چنین مواقعی می توان از روکش دندان برای رفع عیوب دندان استفاده نمود. میزان درگیری عصب دندان یکی از دیگر مواردی است که در انجام لمینت بر روی دندان تاثیر گذار می باشد. اگر میزان درگیری عصب دندان بالا باشد امکان استفاده از لمینت دندان به هیچ وجه وجود نخواهد داشت.

تاریخ انتشار : 28 فروردین 1401 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,لمینت دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا