لمینت زیباتر است یا کامپوزیت

آخرین بروزرسانی : 22 دی 1399

انتخاب لمینت یا کامپوزیت دندان

داشتن دندان هایی زیبا و محکم به وسیله‌ی لمینت یا کامپوزیت، اولین قدم برای رسیدن به آنچه که در ذهن دارید می باشد. گام دوم انتخاب ماده‌ی مورد نظر برای دندان ها است. کامپوزیت و لمینت بیشترین موادی هستند که در زیبا ساختن دندان ها توسط دندانپزشکان مورد استفاده قرار می گیرند. در دستان یک دندانپزشک متبحر در این زمینه، هر دوی این مواد می توانند به بهترین شکل دندان های فرد را زیبا و مقاوم سازند. اما این که کدام یک بر اساس فاکتورهای مد نظر فرد برای او مناسب تر هستند، بسته به هر فردی متفاوت است. فاکتورهایی چون هزینه و طول درمان از این دست هستند و به همین دلیل از جهات مختلف کامپوزیت و لمینت دندان با یکدیگر مقایسه می شوند.

فرق لمینت و کامپوزیت

لمینت لایه‌های نازکی (تقریبا به اندازه‌ی یک لنز تماسی) هستند که روی دندان قرار می‌گیرند اما کامپوزیت دندان، رزین مهندسی‌شده‌ می‌باشد که به لایه‌ی خارجی دندان متصل می شود. هر دوی این مواد برای روشن‌تر کردن دندان و بهبود لبخند فرد طراحی شده‌اند.

برای لمینت یا کامپوزیت دندان بخشی از مینای دندان تراش داده می‌شود

برای لمینت یا کامپوزیت دندان بخشی از مینای دندان تراش داده می‌شود


تفاوت قیمت لمینت یا کامپوزیت

مزیت های کامپوزیت دندان

تفاوت قیمت لمینت یا کامپوزیت جز موارد قابل توجه می‌باشد. کامپوزیت تفاوت‌های عمده‌ای با لمینت دارد که مهم ترین آن ها هزینه‌ی انجام آن می باشد. به طور میانگین لمینت حدودا دو برابر قیمت تمام شده‌ی کامپوزیت هزینه خواهد داشت که با توجه به عدم پوشش این هزینه ها توسط بیمه، نکته بسیار مهمی است. هزینه‌ی کامپوزیت های دندان بسته به عوامل مختلفی متغیر است و در ایران هزینه‌ی هر واحد از حدود ۵۰۰ هزار تومان شروع می شود و با توجه به سایر موارد افزایش می یابد. مزیت دیگر کامپوزیت نسبت به لمینت مدت زمان آماده سازی آن است. کامپوزیت طی یک جلسه می تواند آماده و نصب شود.

کامپوزیت دندان با توجه به رنگ سایر دندان ها و طبق سلیقه‌ی شما می تواند روی دندان ها قرار داده شده و توسط دندان پزشک شکل بگیرد. پس از آن با فرابنفش یا لیزر سطح رزین کامپوزیت سخت و محکم شده، با دستگاه تراش داده می شود تا ظاهری طبیعی‌تر داشته باشد. تمام این فرآیند علاوه بر این که در یک جلسه و در مدت زمان کوتاهی رخ میدهد و به نسبت لمینت به میزان کمتری تهاجمی است.بزرگترین مزیت کامپوزیت نسبت به لمینت میزان انعطاف پذیری آن است. در حالی که برای قرار دادن لمینت روی دندان ها باید آن ها را از نظر تطبیق با لمینت آماده کرد، کامپوزیت به آمادگی چندانی نیاز ندارد. این بدین معنی است که نیازی به تغییر شدید دندان ها و تراشیدن مینای دندان با حجم زیادی وجود ندارد.

مزیت لمینت دندان

اگر چه که کامپوزیت دندان مزایای فراوانی دارد، اما در یک حیطه نمی تواند با لمینت دندان رقابت کند: استحکام. لمینت از نظر مقاومت و استحکام به میزان زیادی از کامپوزیت محکم تر بوده و حتی با وجود افزایش کیفیت رزین در ساخت کامپوزیت ها، همچنان لمینت دندان در این بخش پیشتاز است. لمینت دندان با وجود مراقبت مناسب بین ۱۰ تا ۱۵ سال در برخی موارد دوام می آورد. در مقایسه با مقاومت ۵ تا ۷ ساله‌ی کامپوزیت، این مدت مدت ماندگاری بسیار قابل توجه‌تر بوده که باید در انتخاب ماده‌ی مناسب در این زمینه دقت کنید. با وجودی که هزینه‌ی کامپوزیت نصف لمینت دندان است اما مدت زمان ماندگاری آن نیز نصف لمینت است. انتخاب لمینت یا کامپوزیت بر اساس هزینه‌ی آن ها و مدت زمان ماندگاری آن‌ها بستگی به خود فرد خواهد داشت.

کامپوزیت یا لمینت دندان بسته به رنگ دندان‌ها قابل انتخاب است

کامپوزیت یا لمینت دندان بسته به رنگ دندان‌ها قابل انتخاب است


کامپوزیت در برابر لکه ها مقاوم‌تر است یا لمینت؟

بیشتر دندانپزشکان معتقدند که ظاهر لمینت دندان زیباتر و عادی تر است و کیفیت مواد سازنده‌ی لمینت به کیفیت مینای دندان شباهت بیشتری داشته، در نتیجه ظاهر طبیعی تری را ایجاد می کند. علاوه بر این لمینت به علت ساختار مستحکمی که دارد، در برابر پریدگی و رنگ گرفتگی در اثر مصرف مواد غذایی رنگی بسیار مقاوم است. این بدین معنا است که کامپوزیت های دندان نسبت به لکه ها از مقاومت بسیار کمتری برخوردارند و در نتیجه باید رژیم غذایی خود را در این زمینه تعدیل کنید و از مواد غذایی که باعث تغییر رنگ دندان می‌شود بپرهیزید. کامپوزیت دندان برای داشتن ظاهر طبیعی باید پولیش شده تا سطح آن صیقلی شود و با این حال نیز لمینت ظاهر بسیار طبیعی‌تری دارد.

طول درمان کامپوزیت دندان سریع‌تر است یا لمینت؟

مدت زمان انجام لمینت طولانی‌تر بوده و حتی فرد مجبور است که مدت زمان خاصی را روکش‌های موقت استفاده کند تا لمینت در آزمایشگاه ساخته شود. هر چند دندان پزشکان زیادی امروزه، از تکنولوژی CAM/CAD استفاده کنند تا به این روش سرعت ببخشند. از بین کامپوزیت یا لمینت، روند انجام کامپوزیت بسیار سریع‌تر است. پس در صورتی که انتخاب شما لمینت دندان است، دقت کنید که دندانپزشک انتخابی شما از تکنولوژی های به روز استفاده می‌کند تا این روند سرعت یابد.

اما نکته‌ی قابل توجه این است که در رفع نواقص دندانی نیز تفاوتی وجود دارد. کامپوزیت یا لمینت برای رفع رنگ تیره‌ی دندان ها و پریدگی کاربرد دارند، اما لمینت برای بیشتر این آسیب‌ها گزینه‌ی مناسبی خواهد بود، در هرحالی که کامپوزیت دندان برای دندان های به شدت تیره یا دچار آسیب شدید و با فاصله‌ی زیاد، عملا کاربرد نخواهد داشت و تنها گزینه‌ی پیش‌روی فرد لمینت خواهد بود. اگر کامپوزیت جز گزینه‌های شما باشد، دندانپزشک به شما اطلاع خواهد داد.

لایه‌ی لمینت یا کامپوزیت بسیار نازک و طبیعی ساخته می‌شود

لایه‌ی لمینت یا کامپوزیت بسیار نازک و طبیعی ساخته می‌شود

انتخاب نهایی

در هر حال انتخاب لمینت یا کامپوزیت دندان مستقیما به وضعیت سلامت دهان و دندان فرد بستگی دارد و پس از ارزیابی دندانپزشک، از او بخواهید که گزینه‌های موجود را برای شما شرح دهد. با توجه به عوامل شخصی و وضعیت دندان فرد بهترین گزینه با مشاوره با دندانپزشک مشخص خواهد شد.

برای مراجعه به متخصص ایمپلنت و لمینت یا کامپوزیت دندان به کلینیک دندانپزشکی مبین  و  به بهترین دندانپزشکی در غرب تهران مراجعه کنید.

حتما بخوانید

  تاریخ انتشار : 22 دی 1399 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,لمینت دندان,

  ارسال نظر

  شماره همراه شما منتشر نمی شود.
  نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
  برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.  پزشکان ما در تلویزیون

  رزرو وقت

  شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

  رزرو وقت رایگان

  رزرو وقت

  انتخاب بخش مربوطه

  نام و نام خانوادگی

  شماره تماس

  انتخاب بازه تاریخ از

  انتخاب بازه تاریخ تا