مزایای اندودنتیکس

آخرین بروزرسانی : 17 اردیبهشت 1401

اندودنتیکس چیست؟

ریشه درمانی دندان یا اندودنتیکس یکی از تخصص های دندانپزشکی است. امروزه به اندودنتیست ها که اغلب همراه با درمان ریشه به آن ها اشاره می شود، اندودنتیست می گویند. درمان ریشه یک روش درمانی برای از بین بردن عفونت موجود در دندان و نجات دندان است. درمان کانال ریشه برای دندان هایی که در معرض خطر فرورفتگی هستند در جلسات تحت بی حسی موضعی انجام می شود. اگرچه متوسط دوره درمان 2 تا 3 جلسه طول می کشد، اما این دوره ممکن است بسته به ماهیت عفونت افزایش یابد.

در درمان ریشه که هر جلسه حدود 1 ساعت طول می کشد، پس از پاکسازی کامل باکتری های عامل عفونت، کانال ریشه پر شده و قسمت بالایی دندان با روکش بسته می شود و درمان کامل می شود. در این حالت، اگرچه دندان شکننده تر از دندان های طبیعی است، اما می توان از آن برای تمام عمر استفاده کرد. برای درک بهتر ریشه دندان، داشتن دانش اولیه از آناتومی دندان مهم است. دندان ها در دهان که اولین اندام دستگاه گوارش است، بافت های زنده ای هستند که اولین حرکت هضم در آن انجام می شود. قسمتی از دندان که در دهان قابل مشاهده است تاج دندان نامیده می شود در حالی که قسمتی که در داخل استخوان فک باقی می ماند به عنوان ریشه تعریف می شود.

عوامل اندودنتیکس

• در قسمت پالپ دندان اعصاب و رگهای متراکمی وجود دارد. پالپ که نقش مهمی در رویش و رشد دندان ها دارد، جایگاه مهمی در درک مشکلات دندانی به عنوان درد توسط فرد دارد. هر فردی تعداد زیادی باکتری در دهان خود دارد. این باکتری ها وقتی با غذاهایی که وارد دهان می شوند ترکیب می شوند، امکان تشکیل اسیدهای دهان را فراهم می کنند.

• زمانی که بهداشت دهان و دندان رعایت نشود، این باکتری ها تکثیر می شوند و به مینای دندان آسیب می رسانند و باعث پوسیدگی دندان می شوند.

اندودنتیکس از شاخه های دندانپزشکی

اندودنتیکس یا ریشه درمانی یک از شاخه های دندانپزشکی است.

• اگر پوسیدگی مینای دندان، که می تواند به عنوان پوسیدگی سطحی نیز تعریف شود درمان نشود باکتری ها به تکثیر خود ادامه می دهند و به مرور زمان وارد ناحیه عاج زیر لایه مینا می شوند در این شرایط باعث احساس درد در فرد می شود. اگر به دندان به درستی مداخله نشود، پوسیدگی به پالپ می رسد و با تخریب عروق و اعصاب این ناحیه باعث التهاب می شود.

• عامل دیگری که باعث التهاب در ناحیه پالپ می شود ضربه است. فشار دادن یکی از دندان ها به دندان دیگر، ضربه هایی که از بیرون به دندان وارد می شود نمونه هایی از این ضربه ها هستند. به خصوص در ترومای ناشی از ضربه های خارجی، رگ ها و اعصاب ناشی از ریشه دندان ممکن است بشکنند. این وضعیت که باعث می شود دندان حیات خود را از دست بدهد، می تواند منجر به التهاب پالپ شود. علاوه بر این، بیماری های پریودنتال یا به عبارت دیگر، بیماری های لثه و اطراف آن نیز می توانند باعث التهاب پالپ شوند.

در چنین مواردی علائمی مانند دندان درد، حساسیت به غذاهای سرد و گرم، درد هنگام جویدن مشاهده می شود. علاوه بر این، تورم هایی با اندازه های مختلف در ناحیه صورت مشاهده می شود. در چنین مواقعی فرد در معرض خطر از دست دادن دندان خود قرار دارد. با این حال، به لطف اندودنتیکس که یکی از درمان‌های ریشه است، فرد می‌تواند از، از دست دادن دندان خود جلوگیری کند و سال‌ها از دندان درمان‌شده به‌طور سالم استفاده کند.

ریشه درمانی

ریشه درمانی می تواند در اثر عوامل مختلفی باشد.

کار اندودنتیکس چیست؟

هدف پزشکان بخش اندودنتیکس حفاظت از دندان های طبیعی فرد است. برای این کار سعی می کند تا حد امکان از دندان موجود در دهان محافظت کرده و آن را در دهان نگه دارد. در کلینیک ریشه، آسیب به پالپ دندان و بافت های اطراف آن به دلایلی مانند پوسیدگی، شکستگی، عفونت و تروما درمان می شود. برای این منظور، اندودنتیست می تواند از درمان ریشه و همچنین درمان های بازسازی برای حفظ شادابی دندان استفاده کنند.

درمان کانال چگونه انجام می شود؟

اگرچه دندانپزشکان در زمینه اندودنتیکس آموزش دیده اند، اما ممکن است لازم باشد برای درمان ریشه با یک متخصص ریشه مشورت کنید. پس از تصمیم گیری در مورد درمان ریشه، پزشک از بی حسی موضعی برای کاهش احساس درد استفاده می کند. ابتدا پوسیدگی در لایه های مینا و عاج دندان تمیز می شود و مسیر رسیدن به پالپ ایجاد می شود. سپس یک "بند لاستیکی" به دندان مورد درمان متصل می شود و دندان جدا می شود. در صورت لزوم مجدداً دندان با روش های تصویربرداری رادیولوژیک چک می شود و میکروارگانیسم های موجود در کانال ریشه با کمک ابزارهای مخصوص از بین می روند.

پس از این فرآیند، کانال ریشه ضد عفونی می شود. فضای کانال تمیز شده با مواد پرکننده بسته می شود و قسمت بالایی دندان با روکش بسته می شود و روند درمان خاتمه می یابد. در نتیجه اقدامات انجام شده در طول درمان ریشه، رابطه بین دندان و بافت اطراف قطع می شود. بنابراین خطر بروز و عود عفونت احتمالی کاهش می یابد. حتی اگر بعد از درمان ریشه دندان مرده باشد، بدون هیچ مشکلی عملکرد جویدن را انجام می دهد. علاوه بر این، از استخوان فک واقع در زیر دندان به طور فعال استفاده می شود. این به جلوگیری از ذوب شدن استخوان فک کمک می کند. ترمیم دندان پس از درمان ریشه باعث افزایش طول عمر دندان می شود.

کانال درمانی

کانال درمانی باید تحت نظارت دندانپزشک متخصص انجام شود.


https://www.medicalpark.com.tr/endodonti-nedir/hg-2468

حتما بخوانید

  تاریخ انتشار : 17 اردیبهشت 1401 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,ترمیم دندان,

  ارسال نظر

  شماره همراه شما منتشر نمی شود.
  نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
  برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.  پزشکان ما در تلویزیون

  رزرو وقت

  شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

  رزرو وقت رایگان

  رزرو وقت

  انتخاب بخش مربوطه

  نام و نام خانوادگی

  شماره تماس

  انتخاب بازه تاریخ از

  انتخاب بازه تاریخ تا