چه قوانینی بر بلیچینگ دندان حاکم است

آخرین بروزرسانی : 18 شهریور 1402

ظاهر دندان ها برای بسیاری از افرادی که می خواهند لبخندی خیره کننده داشته باشند به دغدغه ای بزرگ تبدیل شده است. با این حال، بهداشت نامناسب دهان، سیگار کشیدن یا عادات مصرف خاص می تواند دندان ها را لکه دار کند یا رنگ مایل به زرد یا خاکستری به آن ها بدهد. بلیچینگ دندان عملي براي تقويت سلامت دندان ها نيست، بلكه برای زيباتر كردن آنهاست. بنابراین یک عمل پزشکی نیست، بلکه یک مداخله صرفا زیبایی شناختی است.

نحوه انجام بلیچینگ دندان

نحوه انجام بلیچینگ دندان

چند اقدام احتیاطی برای افزایش اثربخشی بلیچینگ دندان:

از آنجایی که عواملی مدت زمان اثربخشی درمان سفید کننده دندان را کوتاه می کنند، هر فردی باید آن ها را رعایت کند. این یک راه عالی برای اطمینان از اثربخشی و سرعت درمان سفید کننده و مهم تر از همه برای حفظ رنگ سفید دندان ها است. علاوه بر این اقدامات احتیاطی، رعایت موارد منع مصرف، مشاوره با دندانپزشک، انتخاب نوع ایده آل درمان، استفاده گهگاه از محصولات سفید کننده (قلم سفید کننده، خمیر دندان سفید کننده و غیره) نیز موثر می باشند.

در نهایت، نمی توان مدت زمان دقیق بلیچینگ دندان را تعریف کرد. اساساً به سلامت دهان و دندان هر کدام و نوع درمان انتخابی بستگی دارد.

میزان ماندگاری:

بلیچینگ دندان ممکن است سال ها دوام بیاورد، اما همه اینها به نوع درمانی که استفاده می کنید و اینکه آیا درمان در مطب یا خانه انجام می شود بستگی دارد. به طور کلی، درمان حرفه ای سفید کردن دندان طولانی تر از خمیردندان است.

از طرفی بلیچینگ دندان روشی است که می تواند توسط دندانپزشک یا در منزل انجام شود. این فرآیند سفید کردن دندان ها با از بین بردن لکه های سطحی و سفید کردن دندان ها برای سفیدتر کردن آن ها است. درمان می تواند از 10 ماه تا 2 سال طول بکشد. همچنین، مدت زمان بستگی به فرد، سبک زندگی و عادات بهداشت دهان و دندان آن ها دارد.

لبخند خود را با بلیچینگ درخشان تر کنید.

لبخند خود را با بلیچینگ درخشان تر کنید.

عوامل تعیین کننده در مدت زمان درمان:

بلیچینگ دندان به شدت سفیدی و مدت زمانی که بیمار می خواهد این نتیجه را به دست آورد بستگی دارد. با این حال، برای دستیابی به این امر، نیاز به زمان و جنبه های خاصی است که باید در نظر گرفته شوند. مدت زمان لازم برای سفید کردن دندان ها بسته به عوامل زیر می تواند متفاوت باشد:

 • نوع ماده سفید کننده استفاده شده
 • حساسیت دندان ها
 • تعداد دفعات مسواک زدن
 • رژیم غذایی

دفعات مصرف قهوه یا سایر نوشیدنی های حاوی رنگ های تیره و مدت زمانی که روی دندان های خود لکه داشته اید.

بلیچینگ دندان هر چند وقت یک بار تجدید می شوند؟

بلیچینگ دندان یکبار مصرف نیست. اگر درمان ها به طور منظم تجدید نشوند، تغییر رنگ دندان ها ادامه خواهد یافت. اگرچه تاریخ مشخصی برای چند بار تمدید درمان وجود ندارد، اکثر دندانپزشکان آن را هر شش ماه یا بیشتر توصیه می کنند.

با این حال، این به مشخصات فرد مورد نظر نیز بستگی دارد. برخی از افراد ممکن است چندین بار در سال نیاز به سفید کردن دندان داشته باشند، در حالی که برای برخی دیگر، یک بار در سال کافی است. برخی از عواملی که ممکن است بر تعداد دفعات بلیچینگ دندان تأثیر بگذارد عبارتند از:

 • درجه تغییر رنگ دندان
 • سن و سلامت دندان ها و لثه ها
 • نظر متخصص

سفید کردن دندان در مطب چقدر طول می کشد؟

فرآیند بلیچینگ دندان ها بسته به نوع بلیچینگ دندان ها از 2 ساعت تا 4 ساعت طول می کشد.

این فرآیند با یک مشاوره شروع می شود که در آن اطلاعاتی در مورد دندان ها و گزینه های درمانی خود دریافت خواهید کرد. سپس قبل از شروع عمل، بیهوش می شوید. پس از آن، دندان های شما تمیز می شوند و سپس قبل از اینکه به مدت 30 دقیقه در معرض نور قرار گیرند، ژل روی دندان ها اعمال می شود. ژل با نور واکنش نشان می دهد و باعث ایجاد واکنش در دندان های شما می شود. پس از 30 دقیقه، دهان خود را بشویید و 5 دقیقه قبل از خروج از مطب صبر کنید.

از بین بردن لکه های دندان با بلیچینگ

از بین بردن لکه های دندان با بلیچینگ

فاصله بین دو جلسه درمان چقدر است؟

فاصله زمانی بین دو درمان بلیچینگ دندان به شدت کار بستگی دارد. دندانپزشک یا متخصص بهداشت دندان معمولاً هر شش ماه تا یک سال درمان را برای بیمارانی که دارای لکه های خفیف هستند توصیه می کند. برای بیمارانی که لکه های شدیدتری دارند، دندانپزشک ممکن است هر سه ماه یکبار یک درمان سفید کننده را توصیه کند.

این زمان به نوع محصول مصرفی و غلظت پراکسید هیدروژن نیز بستگی دارد. یک محصول با غلظت کمتر مانند پراکسید هیدروژن 10٪ یا 14٪ نسبت به یک محصول با غلظت بالاتر مانند یک محصول 20٪ یا 35 به زمان بیشتری بین تیمارها نیاز دارد.

خطرات بلیچینگ دندان:

بلیچینگ دندان می تواند در دراز مدت باعث موارد زیر شود:

 • حساسیت بیش از حد دندان ها، به ویژه در هوای سرد
 • خراب شدن مینای دندان و ضعیف شدن دندان ها
 • دمینرالیزاسیون دندان
 • تغییر رنگ سریع دندان ها
 • تحریک غشاهای مخاطی (لثه)

علاوه بر این، از آنجایی که عمل غیرپزشکی تلقی می شود، توسط بیمه سلامت بازپرداخت نمی شود.

تاریخ انتشار : 18 شهریور 1402 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,بلیچینگ دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا