همه چیز درباره کامپوزیت دندان

آخرین بروزرسانی : 20 مهر 1401

 آشنایی با کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان روی سطح خارجی دندان قرار می گیرد. این ماده به رنگ سفید می باشد. شما می توانید با توجه به رنگ پوست خود، رنگ دلخواه خود را انتخاب نمایید. رنگ طبیعی موجب می شود تا لبخند شما نیز زیباتر و طبیعی تر دیده شود. خوب است بدانید ونیرهای کامپوزیتی پوسته های به شدت نازکی هستند که از جنس رزین می باشند. با کامپوزیت فرم و شکل دندان ها به خوبی اصلاح می شود. پروسه پر نمودن سوراخ های داخل دندان به سرعت انجام می شود. سوراخ های داخل دندان بر اثر پوسیدگی به وجود می آیند. دندانپزشکان برای اینکه دندان آسیب دیده را درمان کنند از بهترین مواد استفاده می کنند. این مواد در سرنگ های خاصی مشاهده می شود.

کامپوزیت یک ماده سفید رنگ است که روی سطح خارجی دندان قرار می گیرد

کامپوزیت یک ماده سفید رنگ است که روی سطح خارجی دندان قرار می گیرد

کامپوزیت دندان چه کاربردی دارد؟

کامپوزیت دندان دارای کاربردهای فراوانی می باشد. اگر به جنبه زیبایی کامپوزیت نگاه کنیم، متوجه خواهیم شد که با این شیوه می توان فرم، شکل و فاصله هایی که بین دندان ها وجود دارد اصلاح نمود. از لحاظ درمانی، کامپوزیت برای کسانی مناسب می باشد که مینای دندان ضعیف تری دارند. علاوه بر این کسانی که درگیر دندان قروچه هستند می توانند از کامپوزیت استفاده کنند.

کامپوزیت دندان چه مزیت هایی دارد؟

همانطور که گفته شد کامپوزیت دندان لبخند زیبایی به شما هدیه می دهد. افرادی زیادی هستند که وقتی لبخند می زنند از دندان های خود به شدت ناراضی هستند. زمانی که لبخند شما بهبود می یابد، حس بهتری نیز پیدا خواهید کرد. زیرا لبخند زیبا بر روحیه فرد نیز تاثیر فراوانی خواد گذاشت. اگر فرد بتواند نسبت به خود حس خوشایندی داشته باشد، به دنبال آن اعتماد به نفس او نیز بیشتر خواهد شد.

آیا بین کامپوزیت و لمینت تفاوت هایی دیده می شود؟

لمینت و کامپوزیت دندان تفاوت هایی نیز با یکدیگر دارند. به طور معمول کامپوزیت به هیچ عنوان نیازی به تراشیدن نخواهد داشت. اما در روش زیبایی لمینت، دندان ها کمی تراشیده می شوند. کسانی که حساس تر هستند و تمایل ندارند دندان هایشان تراشیده شوند، می توانند به راحتی از کامپوزیت استفاده کنند. توجه داشته باشید کامپوزیت تنها در یک مرحله انجام می گردد. اما لمینت دندان به قالب گیری و فرستادن به لابراتوار احتیاج دارد. به همین خاطر به زمان بیشتری نیاز دارد.

کامپوزیت دندان به تراشیدن نیازی ندارد

کامپوزیت دندان به تراشیدن نیازی ندارد

کامپوزیت دندان که به هر فک مربوط می شود در یک جلسه انجام می شود. توصیه می شود این کار توسط یک دندانپزشک با تجربه و ماهر انجام شود. زیرا کامپوزیت یک روش زیبایی است که دارای حساسیت هایی نیز می باشد. بهتر است بدانید ماندگاری کامپوزیت به مراقبت نیاز دارد. اگر بیمار بتواند مراقبت های خوبی داشته باشد، عمر کامپوزیت بیشتر می شود. البته یک نکته مهم که باید توجه داشته باشید، این است که موادی که دندانپزشک برای درمان استفاده می کند، نیز مهم است. تمام مواد با کیفیت ماندگاری کامپوزیت دندان را نیز بالا می برند. مطالعات نشان می دهد عمر مفید کامپوزیت ها تقریبا بین 5 تا 8 سال می باشد. البته اگر فرد مراقبت های بهداشتی نیز داشته باشد، ماندگاری آن بالای ده سال خواهد بود. توجه داشته باشید یک دندانپزشک که در زمینه کامپوزیت مهارت داشته باشد، می تواند در عمر کامپوزیت دندان نیز نقش مهمی داشته باشد.

مراقبت های بهداشتی طول عمر کامپوزیت را افزایش می دهد

مراقبت های بهداشتی طول عمر کامپوزیت را افزایش می دهد

به یاد داشته باشید کامپوزیت دندان قابلیت پالیش کردن دارد. شما می توانید با پالیش نمودن دندان هایتان را تا حد زیادی به حالت اولیه خود برگردانید. اگر روی دندان های شما رنگی مشاهده شود با این روش به آسانی پاک می شود.

کامپوزیت دندان چند مرحله دارد؟

لازم است بدانید کامپوزیت دندان شامل چندین مرحله می باشد. در مرحله اول باید معاینه انجام شود. وضعیت و شرایط دندان ها، ارتباط فک بالا و پایین با یکدیگر و موقعیت درست دندان ها باید توسط دندانپزشک به صورت دقیق بررسی شود. اگر بیمار دندان آسیب دیده ای داشته باشد، باید درمان شود. دندان ها باید به خوبی تمیز شوند. دندانپزشک به وسیله یک ماده اسیدی تمام سطوح دندان ها را متخلخل می کند. ماده کامپوزیت بایستی به وسیله اپلیکاتور روی دندان ها قرار بگیرد. پس از آن پرتو نور که طول موج معینی دارد به وسیله دندانپزشک روی دندان تابانده می شود.

کامپوزیت شامل چند مرحله می باشد

کامپوزیت شامل چند مرحله می باشد

پس از پروسه کامپوزیت چه مراقبت هایی باید انجام شود؟

پس از اینکه پروسه کامپوزیت دندان انجام شد باید شخص مراقبت هایی را نیز انجام دهد. با مراقبت هایی که شخص انجام می دهد، طول عمر کامپوزیت بیشتر می شود. لازم است بدانید بعد از اینکه از مطب خارج شدید، به دلیل اینکه دندان هایتان درگیر بی حسی شده است از مصرف غذاهای سفت اجتناب کنید. اگر حس کردید زمانی که در حال جویدن غذا هستید، احساس ناخوشایندی دارید حتما موضوع را با دندانپزشک در میان بگذارید. شما باید سعی کنید مصرف نوشیدنی های رنگی را به حداقل برسانید. رعایت بهداشت دهان و دندان را نیز جدی بگیرید. شما باید سعی کنید در روز دو بار مسواک بزنید و استفاده از نخ دندان را نیز نباید به هیچ عنوان فراموش کنید.

تاریخ انتشار : 20 مهر 1401 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,ترمیم دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا