اوردنچر یا پروتز بر پایه ایمپلنت چیست؟

آخرین بروزرسانی : 19 خرداد 1400

اوردنچر چیست ؟

اوردنچر که به آن پروتز بر پایه ایمپلنت نیز گفته می شود برای افرادی کاربرد دارد که دارای دندان های مصنوعی بوده و با مشکل لقی دندان مصنوعی روبه رو هستند. وقتی که سن افزایش پیدا می کند مشکلات زیادی ممکن است در بدن انسان پدیدار شود یکی از این مشکلات پوسیدگی و از دست دادن دندان ها است. همچنین اگر در زمانی که نوجوان یا جوان هستید بهداشت دهان و دندان را به درستی رعایت نکرده باشید با پوسیدگی دندان روبرو می شوید. برای درمان این پوسیدگی دندان و جایگزین کردن دندان های از دست رفته، یکی از روش های رایج این است که از دندان مصنوعی استفاده کنید.

استفاده از دندان مصنوعی از گذشته تا به امروز کاربرد داشته است. این روش مشکلات خاص خودش را دارد و امروزه با پیشرفت تکنولوژی و علم دندانپزشکی روش مناسب تری برای استفاده بهینه و بهتر از دندان مصنوعی به وجود آمده است که با نام اوردنچر یا پروتز بر پایه ایمپلنت شناخته می شود. این روش کاشت دندان ها را می توان هم در فک پایین و هم در فک بالا انجام داد.

مقدار و کیفیت استخوان باقیمانده، قوس مورد استفاده برای قرار دادن دندان مخالف، قطر ، طول و عرض کاشت ها، سابقه پزشکی بیمار، و هزینه طرح درمانی از جمله عواملی هستند که می توانند بر کیفیت اوردنچر یا پروتز بر پایه ایمپلنت تاثیرگذار باشند.

اوردنچر

اوردنچر

تفاوت اوردنچر بر پایه ایمپلنت یا دندان های مصنوعی سنتی؟

به نسبت دندان های مصنوعی سنتی یا پروتز های متحرک، اوردنچر بر پایه ایمپلنت تفاوت های بسیار زیادی دارد. استحکام اوردنچرها بسیار بیشتر از دندان های مصنوعی است. این کار باعث می شود که در جویدن غذا مشکلی نداشته باشید و جویدن را برای شما آسان تر خواهد کرد. اوردنچر یکی از درمان های زیبایی و اصلاح طرح لبخند در دندانپزشکی است و مناسب کسانی می باشد که کلاً بدون دندان بوده و یا این که بیشتر دندان های آن ها دچار پوسیدگی شده اند.

سالمندان و یا افرادی که به دلایل مختلف دندان های طبیعی و زیبای خود را از دست داده اند معمولاً از دندان های مصنوعی یا پروتزهای متحرک استفاده می کنند. امروزه دیگر دندان های مصنوعی برای بیشتر افراد رضایت بخش نیست زیرا این افراد در هنگام غذا خوردن یا صحبت کردن با مشکلات زیادی روبرو هستند. اوردنچر روشی است جدید که می تواند این مشکلات را کاملاً برطرف نماید.

از ویژگی های خوب استفاده از اوردنچر بر پایه ایمپلنت این است که به راحتی می توانید با آنها صحبت کنید و مشکلی از لحاظ لقی دندان به وجود نخواهد آمد. استفاده از این روش باعث می شود که از تحلیل رفتن استخوان نیز جلوگیری به عمل آید.

با کمک روش اوردنچر در فک بیمار پایه هایی توسط پزشک کار گذاشته می شود و در نهایت بر روی این پایه ها پروتز های کاملی قرار داده می شود و می توان با استفاده از این روش زیبایی را مجدد به صورت افرادی که دندان های خود را به دلایل مختلف از دست داده اند برگرداند.

تفاوت های اوردنچر بر پایه ایمپلنت یا دندان های مصنوعی سنتی

تفاوت های اوردنچر بر پایه ایمپلنت یا دندان های مصنوعی سنتی

مزایای اوردنچر بر پایه ایمپلنت نسبت به روش قدیمی دندان مصنوعی

استفاده از روش اوردنچر بر پایه ایمپلنت نسبت به روش قدیمی یعنی دندان مصنوعی دارای مزایا و فواید زیادی است که به برخی از مهم ترین آن ها اشاره می کنیم.

جایگزین دندان های از دست رفته

کسانی که به دلایل مختلفی دندان های خود را از دست داده اند این روش می تواند جایگزین مناسب برای دندان های از دست رفته آن ها باشد. دندان های مصنوعی به سبب متحرک بودن ممکن است که بیمار بعد از مدتی استفاده از آن ها دچار مشکلاتی شود.

حفظ زیبایی چهره

دندان های مصنوعی غالباً زیبایی صورت را به آن صورتی که باید فراهم نمی کنند. خیلی از افراد در هنگامی که از دندان های مصنوعی استفاده می کنند لب های آن ها بزرگتر نشان داده می شود و دندان ها به گونه ای است که جلوتر قرار گرفته اند. استفاده از اوردنچر این مشکل را برطرف خواهد کرد و باعث می شود که بافت لثه و لب ها کوچک ترین تغییر نداشته باشند و در جای خود قرار بگیرند این کار در نهایت باعث خواهد شد که چهره ای زیبا و جذاب درست مانند زمانی که از دندان های طبیعی برخوردار بودید داشته باشید.

حفظ فاصله اجزای صورت

یکی از مشکلات دندان مصنوعی این است که چهره شما را کمی پیر نشان می دهد علتش این است که فاصله بین چانه و بینی شما کم می شود. علت به وجود آمدن این فاصله تحلیل استخوان های فک است. در صورتی که در روش اوردنچر بر پایه ایمپلنت شما هیچ تغییر خاصی در چهره خود احساس نخواهید کرد و همه چیز عالی خواهد بود.

دندان های ثابت

همانطور که میدانید دندان های مصنوعی متحرک هستند در حالی که اوردنچر بر پایه ایمپلنت ثابت است. و دیگر نیاز نیست برای تمیز کردن دندان ها و شستشوی زیر دندان ها آن ها را از جای خود درآورید و مسواک بزنید.

شباهت به دندان های طبیعی

شباهتی که دندان های اوردنچر به دندان های طبیعی دارند نسبت به دندان های مصنوعی خیلی بیشتر است.

حفظ سلامت استخوان فک

دندان های مصنوعی می توانند به مرور باعث تحلیل رفتن فک شوند. علتش هم فشاری است که بر فک توسط پروتز وارد می شود. اما در مورد اوردنچر بر پایه ایمپلنت این مشکل را شاهد نخواهید بود زیرا ایمپلنتی که در داخل فک شما کار گذاشته شده است مانند ریشه دندان عمل می کند و هیچ تحلیل رفتنی را در فک شاهد نخواهیم بود.

مزایای اوردنچر بر پایه ایمپلنت

مزایای اوردنچر بر پایه ایمپلنت نسبت به روش قدیمی دندان مصنوعی

تاریخ انتشار : 19 خرداد 1400 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,پروتز دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا