همه چیز درباره ی علائم حساسیت مینای دندان و درمان آن

آخرین بروزرسانی : 7 فروردین 1400

بررسی علائم حساسیت مینای دندان و درمان آن یکی از موضوعاتی است که افراد درگیر با حساسیت دندان با آن درگیر هستند. معمولا حساسیت دندان ها دلایل مختلفی دارد اما خوشبختانه به راحتی قابل درمان است و اصلا مشکل جدی ای نیست. این حساسیت می تواند به یک سری مواد غذایی، نوشیدنی های گرم و یا نوشیدنی های سرد و ... باشد. با این حال درد ناشی از حساسیت دندانی را همه ی ما به برای یک بار هم که شده حس کرده ایم. در ادامه درباره ی علائم حساسیت مینای دندان و درمان آن برایتان بیشتر توضیح خواهیم داد. لطفا تا انتهای مقاله با ما همراه باشید :

حساسیت دندان ها

معمولا حساسیت دندان ها دلایل مختلفی دارد اما خوشبختانه به راحتی قابل درمان است و اصلا مشکل جدی ای نیست.

بررسی علائم حساسیت مینای دندان و درمان آن

ببینید در اصل دندان ها از یک بافت با نام عاج و ریشه تشکیل شده اند که از بخش عاج، مینای دندان و از بخش ریشه، لثه ها مراقبت می کنند. طبیعی است که اگر به هر دلیلی مواردی که عاج دندان متصل به عصب را محافظت می کنند از بین بروند، حساسیت دندان به وجود می آید. در واقع وقتی مینای دندان از بین می رود، عاج به ریشه وصل است و برخورد هر چیزی با عاج اصلی، ایجاد درد می کند. حالا در ادامه مواردی که باعث از بین محافظ عاج دندان و ریشه می شود را شرح خواهیم داد :

حساسیت مینای دندان

در واقع وقتی مینای دندان از بین می رود، عاج به ریشه وصل است و برخورد هر چیزی با عاج اصلی، ایجاد درد می کند.

• یکی از این موارد که زمره ی دلایل حساسیت مینای دندان قرار می گیرد، استفاده از مسواک هایی با برس خیلی سخت است. چرا که سختی این مسواک ها باعث می شود که مینای دندان خورده شود و عاج بیرون بیاید. همچنین درست مسواک نزدن هم می تواند از دلایل از بین رفتن مینای دندان و پدید آمدن حساسیت مینای دندان شود.

• تحلیل رفتن لثه، دلیل دومی است که می تواند علائم حساسیت مینای دندان و درمان آن باشد. این موضوع معمولا برای افرادی که به بیماری های لثه و یا پریودنتال دچار هستند، رخ می دهد.

• موردم سوم که از دلایل حساسیت مینای دندان است، شکستگی و ترک خوردن دندان هاست. این مورد می تواند باعث عفونت در طولانی مدت هم بشود.

• افرادی که دندان قروچه می کنند و دندان هایشان را روی هم فشار می دهند، معمولا مینای دندانشان ساییده شده و حساسیت دندانی پدیدار می شود.

• مصرف مواد غذایی اسیدی یی دیگر از مواردی است که حساسیت مینای دندان را به وجود می آورد. در واقع این مواد غذایی با از بین بردن مینای دندان و حل کردن آن، موجب می شوند که حساسیت دندان به وجود آید.

• عمل ها و درمان های دندانپزشکی و هر گونه فرآیندی که مربوط به ترمیم دندان و درمان دندان است می تواند حساسیت مینای دندان را به وجود آورد. البته که این موضوع پس از چند هفته و یا چند مدت خود به خود برطرف می شود و دائمی نیست. جرم گیری، روکش کردن دندان و ... همگی می توانند دندان را مستعد ایجاد حساسیت مینا نمایند.

پر کردن دندان هم یکی از حساسیت های موقتی مینای دندان است. این به این معناست که حفره ی خالی ناشی از پوسیدگی حساس می شود معمولا بعد از مدتی این درد از بین می رود اما اگر این درد ادامه دار باشد، باید عصب کشی انجام شود. در کنار این موارد، استفاده طولانی مدت از دهان شویه های خیلی قوی و پلاک دندان هم می توانند از موارد ایجاد حساسیت مینای دندان باشند.

سواک زدن دندان های حساس

سعی کنید برای مسواک زدن دندان هایتان از یک مسواک ریشه های خیلی نرم کمک بگیرید.

علائم حساسیت مینای دندان و درمان آن در خانه

سعی کنید برای مسواک زدن دندان هایتان از یک مسواک ریشه های خیلی نرم کمک بگیرید. همچنین خمیر دندانی که انتخاب می کنید باید ضد حساسیت باشد و حاوی فلوراید اما از خمیر دندان های قوی و جرم گیر استفاده نکنید. دهان شویه های معمولی و حاوی فلوراید بهترین گزینه ها برای تمیز کردن دندان های شما هستند. پس از آن ها غافل نشوید.

افرادی که دندان قروچه می کنند، متاسفانه آسیب های خیلی جدی به دندان هایشان وارد می کنند، بنابراین سعی کنید برای کنترل دندان قروچه تان از محافظ‌های دهانی و نایت گارد کمک بگیرید. تا جایی که امکان دارد از نوشیدنی ها و خوراکی های اسیدی بپرهیزید. این خوراکی ها می توانند تمام مینای دندان شما را نابود نمایند.

سخن آخر

اگر برای درمان حساسیت دندان تان عملیات خانگی پاسخگو نبود، باید با یک متخصص دندان پزشک مشورت نمایید. جراحی و پیوند لثه، عصب کشی دندان، سیلانت، روکش دندان و فلوراید تراپی از جمله درمان هایی است که در صورت جواب نگرفتن از درمان های خانگی توسط متخصص دندان پزشک، تجویز می شود. به هر حال سعی کنید تا جایی که امکان دارد با محافظت درست از دندان های تان، مانع ایجاد حساسیت های مینای دندان شوید. یادتان باشد که حساسیت ها و دردهای ناشی از درمان های دندانپزشکی معمولا بعد از مدتی خود به خود خوب می شوند اما در صورت ادامه دار شدن این مدل دردها حتما به یک پزشک متخصص دندانپزشکی مراجعه نمایید. امیدواریم که این مقاله توانسته باشد به سوالات شما در زمینه ی علائم حساسیت مینای دندان و درمان آن پاسخ دهد.

تاریخ انتشار : 7 فروردین 1400 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,ترمیم دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا