چگونه ارتودنسی نامرئی به رفع ناهنجاری های دندان کمک می کند؟

آخرین بروزرسانی : 5 بهمن 1399

ارتودنسی نامرئی چیست؟

امروز ترمیم دندان ها به یکی از چالش های بزرگ تبدیل شده است و علت این موضوع را می توان تنوع در روش های درمانی معرفی کرد. همان طور که می دانید ارتودنسی یکی از روش های درمانی برای از بین بردن ناهنجاری های دندان، اصلاح و مرتب کردن آن ها می باشد. اما نکته ای که در استفاده از این روش وجود دارد این است که افراد به دلیل ظاهر نامناسبی که ارتونسی برای آن ها ایجاد می کند تمایل به انجام آن ندارند. در چنین شرایطی می توان از ارتودنسی نامرئی برای رفع این مشکل استفاده کرد. همان طور که از نام ارتودنسی نامرئی بر می آید دستگاه ارتودنسی در این روش بر روی دندان های شما دیده نخواهد شد و هنگام صحبت کردن و یا خندیدن هیچ آثاری از آن وجود نخواهد داشت. به همین دلیل است که امروزه شاهد تقاضای بالا برای استفاده از این روش می باشیم.

ارتودنسی نامرئی چه کاربردی دارد؟

اگر بخواهیم در رابطه با عملکرد ارتودنسی نامرئی مطالبی را ارائه دهیم باید بگوییم که در این روش از یک سری پلاک های شفاف و نازک استفاده می کنند که این پلاک ها به عنوان ردیف کننده مورد استفاده قرار می گیرند. برای ساخت این نوع پلاک ها از تکنولوژی های مربوط به تصویر برداری سه بعدی رایانه ای استفاده می شود. هر کدام از پلاک های ساخته شده به مدت دو هفته در داخل دهان شما گذاشته می شود و فقط در مواقعی مانند غذا خوردن، مسواک زدن و نوشیدن آن را از دهان خارج می کنید. به این ترتیب در هر نوبت تعدادی از این پلاک ها در اختیار شما قرار داده می شود که باید جایگزین پلاک های قبلی شوند. البته مدت زمان جابجایی بسته به نظر ارتودنتیست می تواند متغیر باشد.

در واقع کاری که پلاک ها در استفاده از ارتودنسی نامرئی انجام می دهد به این گونه است که نیرویی مناسب و کنترل شده را به دندان های شما اعمال می کند و به این ترتیب باعث حرکت دندان ها می شوند. در این روش مواردی مانند میزان حرکت، زمانبندی حرکت و زمانبندی درمان کنترل می شود و این موارد را می توان مزایای این روش نسبت به روش های قدیمی دانست. به این ترتیب دندان ها در زمان مورد نظر به موقعیت اصلی خود بر می گردند و به این ترتیب می توانید دندان هایی یکدست و زیبا داشته باشید.

عملکرد ارتودنسی نامرئی چگونه است؟

عملکرد ارتودنسی نامرئی چگونه است؟

مزایا و معایب استفاده از ارتودنسی نامرئی

هر روش درمانی و یا زیبایی که در رابطه با ترمیم دندان های شما صورت پذیرد از یک سری مزایا و معایب برخوردار می باشند که این مزایا و معایب می توانند به عنوان معیاری برای انتخاب درست در نظر گرفته شود. ارتودنسی نامرئی هم از این موضوع مستثنی نیست و برای آن هم مزایا و معایبی در نظر گرفته می شود. بنابراین قبل از استفاده از آن بهتر است با این موارد آشنایی داشته باشید تا بتوانید به بهترین گزینه در بین روش های درمانی دست یابید.

مزایا ارتودنسی نامرئی

• زیبایی و جذابیت بیشتر: ظاهر شفاف دستگاه های استفاده شده در این روش باعث می شود که افراد متوجه استفاده شما از ارتودنسی نشوند و همین موضوع می تواند ظاهری زیبا و جذاب را برای شما حفظ نماید.

• راحتی: استفاده از بریس های فلزی که در روش های سنتی مورد استفاده قرار می گرفت همواره این نگرانی را برای بیمار به وجود می آورد که امکان بریدگی و خراش وجود دارد. اما در استفاده از ارتودنسی نامرئی جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد و این نوع بریس ها از لحاظ فیزیکی بسیار راحت بوده و این امکان را به بیمار می دهد که با راحتی بیشتری طول درمان خود را بگذراند.

• متحرک بودن: در استفاده از بریس های سنتی امکان جابجایی وجود نداشت و این کار فقط توسط دندانپزشک امکان پذیر بود. اما بریس های نامرئی متحرک بوده و به راحتی می توانید در مواقع نیاز آن ها را از دهان خود خارج نمایید.

• نیاز به مراقبت کمتر: در استفاده از ارتودنسی نامرئی نیاز به مراقبت چندانی نمی باشد. تنها مراقبت لازم برای این روش استفاده از مسواکارتودنسی برای جلوگیری از کدر شدن بریس ها می باشد.

معایب ارتودنسی نامرئی

• هزینه ی بالا: شاید یکی از اصلی ترین معایب در نظر گرفته شده برای این روش را بتوان هزینه ی بالای آن معرفی کرد. با توجه به این که استفاده از بریس های نامرئی تحت پوشش بیمه نمی باشد همه ی هزینه ها باید توسط خود بیمار تقبل شود. البته برخی افراد به دلیل مزایایی که این روش دارد از قیمت بالای آن چشم پوشی می کنند.

• استفاده از ضمایم: استفاده از تعداد زیادی ضمایم بر روی این نوع بریس ها را می توان از عیب های دیگر آن دانست. این ضمایم به اتصال بهتر بریس ها بر روی دندان ها کمک می کنند.

• الزام برای قرار دادن بریس ها به مدت 22 ساعت در شبانه روز: برای این که به نتیجه ی مطلوب در استفاده از ارتودنسی نامرئی دست یابید باید روزانه به مدت 22 ساعت از آن ها استفاده نمایید. به همین دلیل شاید بتوان این موضوع را یکی از عیب های آن بیان نمود.

اصلاح شکل دندان به کمک ارتودنسی نامرئی

اصلاح شکل دندان به کمک ارتودنسی نامرئی

کاربرد ارتودنسی نامرئی

همان طور که گفته شد استفاده از ارتودنسی نامرئی برای اصلاح شکل دندان ها می باشد. مشکلات مربوط به دندان ها که به وسیله این روش قابل حل می باشد در سه گروه دسته بندی می شوند که در ادامه به بررسی این سه گروه خواهیم پرداخت.

1_ کراس بایت: در مواقعی که دندان های فک پایین جلوتر از دندان های فک بالا باشد می توان از این روش استفاده کرد. در واقع هنگامی که دندان های فک بالایی پشت دندان های فک پایینی قرار گیرند استفاده از این روش توصیه می شود.

2_ اور بایت: در این مورد دندان های بالایی جلوتر از دندان های پایینی می باشند. البته این میزان در مواقعی که بیشتر از دو میلیمتر باشد به عنوان ناهنجاری شناخته می شود.

3_ اپن بایت: هنگامی که دندان های بالا و پایین روی هم قرار نگیرند و فاصله ای بین آن ها ایجاد شود می توان از ارتودنسی نامرئی استفاده کرد. قرار نگرفتن دندان ها بر روی هم می تواند مشکلاتی از قبیل اشکال در جویدن، اشکال در حرف زدن و ... را به وجود آورد.

دوره درمان ارتودنسی نامرئی چقدر است؟

دوره درمان ارتودنسی نامرئی چقدر است؟

برای مراجعه به متخصص ایمپلنت، لمینت دندان و کامپوزیت دندان به کلینیک دندانپزشکی مبین و به بهترین دندانپزشکی در غرب تهران مراجعه کنید.

تاریخ انتشار : 5 بهمن 1399 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,ارتودنسی,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا