باندینگ دندان چیست ؟ همه چیز درباره باندینگ دندان

آخرین بروزرسانی : 29 آبان 1401

دندان ترک خورده و خرد شده، یا دندانی که رنگ آن از حالت طبیعی درآمده می تواند به سرعت و به راحتی بوسیله ی شیوه اتصال باندینگ دندان، ترمیم شود. در مورد این شیوه دندانپزشکی بیشتر بیاموزید و ببینید که آیا می تواند به بازگرداندن لبخند شما کمک کند.

توجه داشته باشید باندینگ دندان روش جداگانه ای  برای زیبایی دندان نیست و بخشی از فرآیندی است که طی کامپوزیت دندان انجام می شود.

باندینگ دندان چیست ؟

اتصال مواد به دندان، که گاهی اوقات فقط همان  باندینگ دندان به آن گفته می شود، یک شیوه و فرآیند دندانپزشکی است که هم در ترمیم دندان های خراب شده استفاده داشته و هم در زیبایی و آرایش دندان ها در دندانپزشکی استفاده دارد. این شیوه دندانپزشکی از یک ماده به رنگ دندان که به نام کامپوزیت رزین دندان شناخته شده استفاده می کند تا ظاهر دندان را تغییر یا عوض کند یا اینکه دندان ها را یک دست نماید.

باندینگ دندان

هنگامی که یک دندانپزشک باندینگ را انجام می دهد، او مخلوطی از کامپوزیت رزین که همرنگ دندان های شما می باشد را می سازد. وقتی که مخلوط ساخته شد، دندانپزشک شما آنرا برداشته و با آن روی دندان شما را می پوشاند. یک نور ( اشعه ) مخصوص برای اتصال کامپوزیت رزین مستقیما بر روی دندان تابانده می شود. بعد از آنکه کامپوزیت رزین با موفقیت به روی دندان شما متصل شد، دندانپزشک شما می تواند مواد آنرا مثل دندان های طبیعی شما شکل و صیغل داده یا بتراشد.

باندینگ دندان موجب می شود که لبخند شما بهتر شود

باندینگ دندان

مثال هایی از اینکه چگونه اتصال کامپوزیت ( باندینگ ) به دندان می تواند لبخند را به لب های شما برگرداند. باندینگ دندان  یک روش بسیار رایج در اصلاح لبخند و زیبایی دندان، در دندانپزشکی است. اگرچه، این روش می تواند به عنوان بخشی از فرآیند ترمیم دندان نیز بکار رود. تعدادی مثال از اینکه چگونه اتصال کامپوزیت ( باندینگ ) به دندان برای برگرداندن لبخند ( زیبایی دندان ها ) به مردم کمک می کند، در زیر آورده شده :

  • انجام باندینگ دندان می تواند مشکل ظاهر دندانی که خُرد شده را حل نماید
  • به دندانی که لکه دار شده و یا رنگ خود را از دست داده است، رنگ سفید تر و ظاهری طبیعی تر می دهد
  • مشکل ترک در دندان را حل می نماید
  • شکل دندان را با تغییر ارتفاع و عرض آن، عوض می کند
  • شکاف های کوچک بین دندان ها را درست می کند
  • دندان ها را بوسیله ی تغییر ظاهر آنها، مستحکم تر می کند
  • روشی امن برای درمان سوراخ شدگی ها و پوسیدگی دندان می باشد
  • روش درمانی انتخابی، که به محافظت ریشه دندانی که در معرض دید است و معلوم شده، که ناشی از رکود لثه ( وقتی که لبه های لثه که به دندان متصل است آب بروند و ریشه دندان معلوم شود به آن رکود یا آب رفتگی لثه می گویند ) می باشد، است.

چرا باندینگ دندان برای مصارف زیبایی و آرایش دندان ها و ترمیم آنها در دندانپزشکی بسیار رایج می باشد؟

دلایل بسیاری برای اینکه چرا باندینگ دندان برای مصارف زیبایی و آرایش دندان ها و ترمیم آنها در دندانپزشکی بسیار رایج می باشد، وجود دارد. بعضی از دلایل که این روش بسیار رایج می باشد، شامل :

مقرون به صرفه بودن این روش دندانپزشکی – بیماران می توانند بدون هزینه زیادی زیبایی دندان های خود را بهبود ببخشند.

نتایج سریع – بیماران مجبور نیستند هفته ها صبر کنند تا نتایج این روش را بر روی دندان های خود ببینند. آنها می توانند تغییرات ظاهری دندان های خود را دقیقا بعد از پایان کار دندانپزشک مشاهده نمایند.

احتیاجی به ملاقات های متعدد با دندانپزشک نیست – سایر روش های زیبایی و آرایش دندان ها، مانند، روکش گذاری، نمی تواند در یک جلسه خاتمه یابد. روش  باندینگ می تواند در یک جلسه کامل شده و خاتمه یابد.

بدون درد بودن این روش – روش کار گذاری کامپوزیت رزین در دندان به طور نسبی بدون درد است. اگر این روش برای پر کردن سوراخ شدگی دندان بکار رود ممکن است مقداری درد داشته باشد و داروی بی حسی لازم شود، اما اگر برای جنبه زیبایی دندان بکار رود نه دردی دارد و نه داروی بی حسی لازم است.

آماده سازی نیاز ندارد – آماده سازی پیشرفته ای از سوی دندانپزشکان، برای انجام این روش نیاز نیست .

باندینگ دندان چگونه انجام می شود؟

باندینگ دندان

باندینگ دندان فرآیند سریع و ساده ای دارد که فقط چند دقیقه طول می کشد. اگر شما چند دندان را باید با این روش ترمیم کنید، تا کامپوزیت به هر دندان متصل شود و آن دندان تراشیده شود در نتیجه فرآیند ممکن است بیشتر طول بکشد.

اینکه چه اتفاقی زمانی که دندانپزشک در حال استفاده از این روش ( باندینگ ) بر روی دندان های شماست می اُفتد در زیر بر آن مروری شده است :

استفاده از یک راهنمای رنگ دندان ( شِید گاید ) برای انتخاب رنگ – دندانپزشک شما از یک راهنمای انتخاب رنگ دندان ( شِید گاید ) برای پیدا کردن رنگ کامپوزیت رزینی که متناسب با رنگ دندان های طبیعی شماست استفاده می کند.

سطح دندان های شما ناهموار می شود

   (ک محلول ملایمی اسید پلی آکریلیک خفیف است که برای از بین بردن لایه چرک دندان استفاده می شود ) Conditioning liquid

 برای دندان بکار می رود – این محلول باعث می شود تا مواد کامپوزیت به دندان های شما بچسبد.

کامپوزیت رزین بر روی دندان قرار داده می شود و بعد از آن شکل داده شده تا به شکل دندان طبیعی درآید

یک اشعه یو-وی برای سفت کردن کامپوزیت رزین در محل دندان استفاده می شود

کامپوزیت رزین سفت شده تراشیده شده و به آن شکل داده می شود

کامپوزیت رزین با پولیش دندان صیقل داده شده که به آن ظاهری بسیار طبیعی بدهد.

 

تاریخ انتشار : 12 اردیبهشت 1399 نویسنده : تعداد نظرات : 2 دسته بندی : وبلاگ,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.محنا 18 دی 1400-02:36
سلام من دوتا از دندونای جلوم بافاصلن میشه یه راه حل بگین ک درمانش سریع باشه هم کم هزینه باشه مممون میشم
مدیریت سایت 9 بهمن 1400-06:49
سلام لطفا عکس دندان خود را به شماره زیر ارسال کنید تا بهترین راه حل را به شما ارائه دهیم 09222912042
ساحل 6 تیر 1400-09:57
سلام من بین دندون های جلوم خیلی فاصله زیاد هست پیش خانم دکتر هم رفتم گفتن که سه تا دندون کم دارم ممنونم از مطالب مفیدتون
مدیریت سایت 14 مرداد 1400-04:21
سلام شما اول باید عکس opg گرفته شود که مشاهده شود آیا به صورت نهفته وجود داردیا کلا دندان ندارین.و به جای آن دندان ها ایمپلنت جایگزین کنید.

پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا