بلیچینگ یا جرم گیری

آخرین بروزرسانی : 20 دی 1399

جرم گیری دندان ها

دندان ها ممکن است به دلایل مختلف دچار لکه و جرم شده باشند و از ظاهر سفید معمول خود دور شده باشند. اگر می خواهید به شیوه ای امن و مطمئن آن ها را سفید کنید چندین راه حل پیش روی شماست. می توانید به دندانپزشک خود در این زمینه مراجعه کنید یا از محصولات خانگی استفاده کنید. اما جرم گیری دندان ها یا بلیچینگ آن ها توسط دندانپزشک علاوه بر ماناتر بودن تاثیر سفیدکنندگی بیشتری نیز دارد.

جرم گیری دندان ها یک راه ساده برای زیباتر شدن آن ها است

جرم گیری دندان ها یک راه ساده برای زیباتر شدن آن ها است

علت تغییر رنگ دندان ها

تغییر رنگ دندان ها ممکن است به دلایل مختلفی باشد که به طور خلاصه به آن می پردازیم:

تغییر رنگ خارجی

تغییر رنگ دندان ها به شکل خارجی ناشی از مصرف مواد غذایی یا عادت های مضر می باشد. مصرف موادی چون قهوه، چای، تنباکو و سیگار اثرات مخربی روی دندان ها و رنگ آن ها می گذارد. این تغییرات رنگ ممکن است با خمیردندان های سفید کننده و جرم گیری تا حدی کاهش یابند.

تغییر رنگ داخلی

تغییر رنگ داخلی ممکن است به دلیل عفونت دندان، سالمندی، مصرف برخی داروها و یا ضربه و آسیب به دندان ها ایجاد شده باشد. این نوع از تغییر رنگ با خمیردندان و روش های خانگی به راحتی نمی تواند صورت گیرد و نیازمند مداخله تخصصی دندانپزشک و انجام جرم گیری دندان یا بلیچینگ است.

شیوه های مختلفی برای جرم گیری دندان می تواند توسط افراد استفاده شود و انتخاب شیوه مناسب به فاکتورهای خاصی بستگی دارد. از جمله:

• نوع بدرنگی و جرم دندان

• هزینه ی انجام درمان

• شیوه ی درمانی

• سن فرد

• سابقه ی بهداشت دهان و دندان فرد و عادات او

قبل از انتخاب هر شیوه ای با دندانپزشک خود در این زمینه مشورت کنید تا مناسب ترین شیوه اتخاذ شود.

جرم گیری حرفه ای دندان ها

دندانپزشکان می توانند از چندین شیوه بهره ببرند و یکی از رایج ترین آن ها استفاده از ماده ی کربومید پروکسید برای بلیچینگ دندان است. این ماده به هیدروژن پراکسید و اوره تجزیه شده و رنگ دندان ها را در سطح شیمیایی مورد هدف قرار می دهد. این شیوه برای جرمگیری بسیار امن است و مشکل خاصی ایجاد نمی کند. محصولات خانگی که برای سفید کردن دندان استفاده می شوند معمولا حاوی 3 تا 20 درصد هیدروژن پراکسید یا کربومید پراکسید هستند، در حالی که موادی که توسط دندانپزشکان استفاده می شوند حاوی 15 تا 43 درصد پراکسید هستند.

علاوه بر این دندانپزشکان از برخی ژل های جرم گیری دندان نیز ممکن است استفاده کنند که باید سی دقیقه تا یک ساعت روی دندان ها، روزانه تا چند هفته قرار گیرد تا اثر سفیدکنندگی را نمایان سازد. معمولا دندان ها بعد از بلیچینگ بین سه تا هشت لایه روشن تر می شوند.

جرم گیری دندان ها با مواد حاوی پراکسید تا یک سال می تواند دوام داشته باشد

جرم گیری دندان ها با مواد حاوی پراکسید تا یک سال می تواند دوام داشته باشد

خمیردندان های سفید کننده و جرمگیر

این خمیردندان ها حاوی ماده ی کربومید پراکسید نیستند و از مواد جایگزین استفاده می کنند. موادی مشابه کوارین آبی که البته با یک بار استفاده اثردهی موثری ندارند اما در طول زمان می توانند جرم سطحی دندان ها را کاهش دهند.

اثرات جانبی سفید کننده ها

اگر چه که فرآیند انجام جرم گیری یا بلیچینگ بدون عارضه در نظر گرفته می شود اما برخی اثرات جانبی نیز وجود دارند:

• حساسیت دندانی: بعد از یک تا دو جلسه انجام جرم گیری ممکن است حساسیت دندان ها افزایش یابد که مشکل حادی نیست و دندانپزشک با تجویز ژل های حاوی پتاسیم نیترات و سدیم فلوراید از حساسیت دندان ها می کاهد.

• حساسیت و سوزش لثه ها: علت این امر تماس مواد سفید کننده و بلیچینگ با لثه ها است و معمولا پس از مدتی خود به خود بهبود می یابد.

به این نکته باید دقت داشته باشید که سفید کردن دندان ها هرگز دائمی نیست و هر از چند گاهی باید مجددا جرم گیری دندان ها را انجام دهید. دقت داشته باشید این موارد ذکر شده بیشتر برای دندان های طبیعی هستند. دندان هایی که ایمپلنت دندان هستند یا روکش دندان و لمینت دندان و کامپوزیت دندان هستند باید به شیوه ای جداگانه جرم گیری شوند.

مدت زمان ماندگاری بلیچینگ

مدت زمان ماندگاری بلیچینگ کاملا به شیوه ای که دندانپزشک در جرم گیری اتخاذ کرده بستگی دارد. به علت تنوع مواد و روش های این حیطه ممکن است از 6 ماه تا سه سال نتایج پایداری در این زمینه مشاهده شود اما به طور میانگین آثار جرم گیری تا یک سال ممکن است پایدار باشد. علاوه بر این موارد ماندگاری بلیچینگ به شیوه ی زندگی فرد نیز ارتباط دارد. رژیم غدایی فرد و سلامت دهان و دندان و بهداشت دهان او یک مولفه تعیین کننده در ماندگاری اثرات بلیچینگ برای سه سال در یک نفر و شش ماه در فردی دیگر هستند.

مراقبت های بعد از جرم گیری در ماندگاری آن اثری اساسی دارد

مراقبت های بعد از جرم گیری در ماندگاری آن اثری اساسی دارد

هزینه جرمگیری دندان ها

هزینه ی جرم گیری دندان ها طبق تعرفه سال 99 می تواند تحت تاثیر عواملی تغییر کند. بسته به تعداد دندان هایی که نیاز به جرم گیری دارند و یا تعداد جلسات و زمان مورد نیاز ممکن است از 350 تا 500 هزار تومان متغیر باشد. علاوه بر این برخی افراد نیاز به خدمات اضافه برای دندان ها دارند زیرا با وجود عفونت دندان و لثه امکان انجام بلیچینگ به شیوه موثر وجود ندارد در نتیجه هزینه ی این خدمات ممکن است بالاتر باشد.

مراقبت های بعد از بلیچینگ

دقت داشته باشید که پس از جذب مواد به داخل دندان ها حدود 24 ساعت فرآیند جرم گیری در درون دندان در حال رخ دادن است، اما پس از این زمان مواد مورد نظر جذب بدن خواهد شد. نکته ای که باید به آن دقت کنید این است که تا چندین روز از مصرف نوشیدنی های داغ و دارای مواد رنگی مثل قهوه و شکلات و چای پرهیز کنید. علاوه بر این موارد از مصرف سیگار و دخانیات و نوشیدنی های خیلی سرد نیز تا جای ممکن دوری کنید زیرا باعث حساسیت دندان ها و ایجاد مجدد لکه و جرم روی آن ها خواهد شد.

برای مراجعه به متخصص ایمپلنت و بلیچینگ یا جرم گیری به کلینیک دندانپزشکی مبین  و  به بهترین دندانپزشکی در غرب تهران مراجعه کنید.

حتما بخوانید

  تاریخ انتشار : 20 دی 1399 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,خدمات شاخص,بلیچینگ دندان,

  ارسال نظر

  شماره همراه شما منتشر نمی شود.
  نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
  برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.  پزشکان ما در تلویزیون

  رزرو وقت

  شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

  رزرو وقت رایگان

  رزرو وقت

  انتخاب بخش مربوطه

  نام و نام خانوادگی

  شماره تماس

  انتخاب بازه تاریخ از

  انتخاب بازه تاریخ تا