کامپوزیت یا بلیچینگ چه تفاوتی دارند؟

آخرین بروزرسانی : 21 دی 1399

اهداف کامپوزیت یا بلیچینگ دندان

کامپوزیت یا بلیچینگ، هر دو با هدف زیباتر شدن دندان‌ها انجام می شوند اما به طور کلی با هم متفاوتند. زمانی که رنگ دندان تغییر می کند و یا خراب و پوسیده می شود، دندان پزشک ابتدا بخش پوسیده را حذف کرده و سپس دندان را پر می کند و سطح دندان طی مراحلی با کامپوزیت دندان پوشیده می شود. در بلیچینگ دندان، سطح دندان هایی که دچار زردی یا بدرنگی شده اند چند درجه روشن تر می شود. در این روش که بهتر است توسط متخصص دندان پزشکی انجام شود و نه توسط سالن های زیبایی یا خود فرد، از ژل مخصوص سفید کردن دندان ها استفاده می شود.

کامپوزیت های دندان برای سفید کردن و رفع نواقص دندانی استفاده می شوند

کامپوزیت های دندان برای سفید کردن و رفع نواقص دندانی استفاده می شوند


مراحل انجام کامپوزیت یا بلیچینگ

ابتدا دندان پزشک دندان را بی حس کرده و سپس بخش پوسیده با دریل مخصوص از سطح دندان پاک می شود. بعد از پاک شدن حفره ی دندان از باکتری ها و آلودگی، دندان پزشک با پر کننده ها سطح دندان را پر کرده و در مراحل بعد برای زیباتر شدن رنگ دندان چند مرحله ی دیگر نیز طی می شود. در نهایت، روی دندان با کامپوزیت دندان پوشیده می شود. در مواردی که فقط قصد زیباتر کردن دندان ها وجود دارد فقط کامپوزیت روی لایه ی دندان قرار می گیرد و با لیزر یا فرابنفش سخت می شود. در جرم گیری، دندان پزشک ابتدا پلاک های دندان و جرم های آن ها را از سطح دندان پاک می کند و سپس کل دندان ها را از نظر وجود پوسیدگی شدید، خرابی و شکستگی بررسی می کند. اگر چنین مواردی وجود داشته باشند انجام جرم گیری تا زمان اصلاح آن ها به تاخیر می افتد زیرا مواد جرم گیری دندان باعث آزار فرد در حین انجام آن خواهند شد.

کامپوزیت دندان بعد از رفع آسیب دیدگی دندان استفاده می شود

کامپوزیت دندان بعد از رفع آسیب دیدگی دندان استفاده می شود

مزایا و معایب کامپوزیت یا بلیچینگ

مزایا و معایب کامپوزیت یا بلیچینگ با توجه به تفاوت انجام آن ها به طور کلی بررسی شده است:

مزایای کامپوزیت

  • رنگ کامپوزیت با توجه به دلخواه فرد می تواند هم رنگ دندان های وی و یا روشن تر انتخاب شود و معمولا کامپوزیت ها جز بهترین گزینه ها برای دندان های جلو و در معرض دید محسوب می شوند.
  • کامپوزیت ها به سطح دندان متصل شده و با آن یک پارچه شده و ظاهری مستحکم ایجاد می کند.
  • علاوه بر نقش ترمیمی و پر کنندگی کامپوزیت، برای ترمیم دندان های شکسته و آسیب دیده و بد رنگ نیز می تواند کمک کننده باشد و چند جانبه است.
  • در مقایسه با برخی دیگر از روش های دندان پزشکی لایه ی کمتری از مینای دندان برداشته می شود.

مزایای بلیچینگ

• دست یافتن سریع به نتیجه ی دلخواه

• به نسبت عوارض کمی دارد

• حساسیت لثه ها نیز با استفاده از ژل های غلیظ تر پراکسید و مواد ضد حساسیتی چون پتاسیم نیترات و فلوراید کنترل شده است

معایب کامپوزیت دندان

  • کامپوزیت های دندان به نسبت لمینت یا برخی دیگر از مواد دندان پزشکی از عمر و ماندگاری کمتری برخوردارند(حدودا 5 سال). علاوه بر این در صورت استفاده از آن ها در حفرات بزرگ، مقاومت آن ها در برابر فشار جویدن مواد غذایی کاهش می یابد.
  • بسته به محل قرار گرفتن کامپوزیت، آن ها نیز ممکن است از روی دندان جدا شوند
  • از نظر هزینه کامپوزیت دندان از جرم گیری گران تر می باشند

معایب بلیچینگ

• نتایجی که در بلیچینگ دندان گرفته می شود گاها به دلایلی چون سن فرد، ژنتیک و نوع لکه های دندان قابل پیش بینی نباشد

• نتایج سفید کنندگی بلیچینگ دندان از عمر کوتاهی برخوردارند(6 ماه تا یک سال) و به همین دلیل دندان پزشکان استفاده از برخی ژل های سفید کننده با دوز پایین را برای حفظ این سفید شدن پیشنهاد می دهند.

• در صورت وجود مشکلات دندانی امکان انجام آن تا زمان ترمیم آن ها وجود ندارد

بلیچینگ دندان راه حلی موقتی برای روشن تر کردن دندان ها است

بلیچینگ دندان راه حلی موقتی برای روشن تر کردن دندان ها است

مراقبت های بعد از کامپوزیت یا بلیچینگ

برای عدم رنگ گرفتن کامپوزیت یا بلیچینگ دندان و افزایش مقاومت آن می توان راه کارهایی را اجرا کرد. برای مراقبت از کامپوزیت دندان بهتر است که تا 48 ساعت پس از انجام کامپوزیت از مصرف چای، قهوه، دخانیات و مواد غذایی رنگی دوری کنید. از مسواک و نخ دندان مرتبا استفاده کنید تا بهداشت دهان و دندان و سلامت لثه ها حفظ شود. از جویدن ناخن ها و یا مواد سخت خودداری کنید تا باعث کنده شدن کامپوزیت از روی دندان ها نشود. با ارزیابی منظم دندان ها توسط دندان پزشک و بهداشت خوب دهان و دندان احتمالا کامپوزیت تا سال ها باقی بماند.

مراقبت های بعد از بلیچینگ یا کامپوزیت در 48 ساعت بعدی مراقبت از دندان ها ضروری هستند. قهوه و چای بعد از جرم گیری می تواند به سرعت رنگ دندان ها را تغییر دهد. سس های رنگی مثل سس قرمز، سویا سس، سس باربیکیو همگی موادی هستند که روی دندان اثر گذارند. شکلات تیره، آب میوه ها، مواد اسیدی مثل لیمو و پرتقال باعث ضعیف شدن مینای دندان می شوند. در صورتی که بعد از جرم گیری یا کامپوزیت یکی از این مواد رنگی را می خواهید مصرف کنید بهتر است از نی بنوشید.

بعد از جرم گیری یا کامپوزیت از سبزیجات سفید رنگ، گوشت سفید، نوشیدنی های بی رنگ و میوه های غیر اسیدی مصرف کنید.

ترکیب بلیچینگ و کامپوزیت

برای دندان هایی روشن تر و نتایج بهتر از روش های سفید کردن دندان می توان از ترکیب این دو روش بهره برد. در صورتی که می خواهید کامپوزیت دندان انجام دهید دندان پزشک ممکن است به شما توصیه کند تا قبل از انجام کامپوزیت ابتدا بلیچینگ دندان انجام دهید. بعد از بلیجینگ، کامپوزیت متناسب با رنگ دندان ها می تواند صورت گیرد. وقتی کامپوزیت انتخابی روی دندان ها قرار داده شد دیگر نمی توان رنگ آن را تغییر داد.

برای مراجعه به متخصص ایمپلنت و بلیچینگ یا جرم گیری به کلینیک دندانپزشکی مبین  و  به بهترین دندانپزشکی در غرب تهران مراجعه کنید.

تاریخ انتشار : 21 دی 1399 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,بلیچینگ دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا