آشنایی با شرایط نگهداری از مسواک

آخرین بروزرسانی : 1 اردیبهشت 1400

هدف از نگارش این محتوا آشنایی شما با شرایط نگهداری از مسواک است. همان طور که می دانید مسواک یکی از مهم ترین لوازم بهداشتی هر فردی است که تمام افراد به صورت روزانه از آن استفاده می کنند. مصرف روزانه ی مسواک سبب شده که تمیز بودن آن یک امر حائز اهمیت برای مصرف کنندگان بشمار رود چرا که بسیاری از بیماری ها از دهان وارد بدن می شوند و سبب عفونی شدن بدن می شوند لذا تمیز بودن و بهداشت مسواک در سلامت انسان ها و جلوگیری از خرابی و ترمیم دندان بسیار تاثیرگذار است.

این مسائل سبب شده که شرایط نگهداری از مسواک به یکی از دغدغه های مصرف کنندگان تبدیل شود و به همین دلیل ما نیز موضوع این مطلب خود را به شرایط نگهداری از مسواک اختصاص داده ایم و قصد داریم در این مطلب روش های نگهداری از مسواک را تشریح نماییم. حال اگر تمایل دارید اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید می توانید با ما در ادامه ی مطلب همراه باشید.

شرایط نگهداری از مسواک

آشنایی با شرایط نگهداری از مسواک

شرایط نگهداری از مسواک

اگر شما نیز جزو افرادی هستید که روزانه از مسواک استفاده می کنید و نگران آلودگی آن هستید و می خواهید با شرایط نگهداری از مسواک بیشتر آشنا شوید بهتر است به نکات زیر توجه داشته باشید.

مسواک خود را در نزدیکی محل توالت قرار ندهید: یکی از روش های نگهداری از مسواک این است که حتی الامکان مسواک خود را در محل توالت قرار ندهید چرا که بر اساس تحقیقات انجام شده در این مکان میکروب هایی وجود دارند که می توانند حتی تا 2 متر هم جابجا شوند و حرکت کنند به همین دلیل نگهداری مسواک در چنین مکانی خطرناک است. البته اگر بین توالت و روشویی شما دربی قرار دارد ایراد ندارد.

شستن مسواک: از دیگر روش های نگهداری از مسواک این است که بعد از مصرف آن بهتر کاملا آن را بشویید تا تمام ذرات خمیر دندان که در ﺁن باقی مانده از آن جدا شود. همچنین بعد از مصرف سعی کنید همیشه مسواک خود را خشک نگه دارید چرا که باکتری ها علاقه ی زیادی به محیط های مرطوب دارند. از این رو بهتر است بعد از مصرف، مسواک خود را در محیط های در بسته قرار ندهید یا روی آن را درپوش نگذارید. چرا که محیط های بسته مثل درپوش همیشه مسواک را مرطوب نگه می دارد و نمی گذارد مسواک خشک شود. درپوش و محیط های دربسته سبب می شود که رشد باکتری ها در مسواک سرعت پیدا کند.

مسواک خود را صاف یا به صورت عمودی قرار دهید: از دیگر شرایط نگهداری از مسواک این است که حتی الامکان مسواک خود را به صورت عمدی نگه دارید. برای این کار می توانید از لیوان استفاده کنید تا مسواکتان را روی سطح قرار نگیرد. ایستاده قرار دادن مسواک سبب می شود که آب از پرز و پشم های مسواک خارج شود. همچنین سبب می شود که مسواک از باکتری ها دور بماند.

روش صحیح نگهداری از مسواک

روش صحیح نگهداری از مسواک

ارتباط نداشتن مسواک شما با دیگران: از دیگر روش های نگهداری و محافظت از مسواک این است که سعی کنید مسواکتان با دیگر مسواک ها در ارتباط نباشد و اگر همه ی مسواک ها در یک ظرف هستند مطمئن شوید که برخوردی بین آن ها اتفاق می افتد. این کار سبب جلوگیری از انتقال باکتری ها و مایعات بین مسواک ها می شود.

استفاده نکردن از مسواک یکدیگر و عدم اشتراک گذاری مسواک: مطمئنا این مورد نگهداری از مسواک را اکثر افراد رعایت می کنند چرا که مسواک یک وسیله ی کاملا شخصی است و هرگز نباید از مسواک یکدیگر استفاده کرد. چرا که به اشتراک گذاری مسواک و استفاده کردن از مسواک همدیگر یعنی اشتراک گذاری مایعات و میکروب های بدن همدیگر که این کار سبب ایجاد عفونت در افراد می شود.

تعویض مسواک: از دیگر شرایط محافظت از مسواک این است حتی الامکان هر چند وقت یکبار مسواک خود را عوض کنید. چرا که هر چه قدر هم اصول نگهداری مسواک را رعایت کنید باز هم باکتری ها و میکروب هایی هستند که در مسواک شما بمانند. همچنین برس های مسواک هم بعد از مدتی خراب می شوند و دیگر کارایی قبل را ندارند. عموما توصیه می شود مسواک خود را هر 3 ماه یکبار عوض کنید.

در واقع عوض کردن مسواک هر چند وقت یکبار یکی از بهترین راه های محافظت از مسواک و سلامت بدن است. چرا که این کار سبب کاهش میزان باکتری ها در مسواک می شود. با توجه به تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است بهتر است افراد هر سه یا چهار ماه یک بار مسواک خود را عوض کنند. اگر برس مسواک شما از بین رفته یا اگر مریض هستید و یا اینکه سیستم ایمنی بدنتان ضعیف است بهتر است بهتر است که عوض کردن مسواکتان به صورت مرتب باشد. لازم به ذکر است بدانید اگر از مسواک برقی استفاده می کنید باید سر آن در هر 3 یا 4 ماه عوض کنید.

نکات نگهداری از مسواک

نکات نگهداری از مسواک

بهترین مکان نگهداری مسواک

این سوال یکی از رایج ترین سوالات مصرف کنندگان است مسواک است. در این راستا باید بدانید کابینت ها و کمد و دیگر مکان های خشک و تمیز بهترین مکان برای مسواک است. در واقع هر مکانی که از رطوبت به دور است و اجازه ی رشد باکتری در مسواک را نمی دهد مکان مناسبی برای نگهداری است.

تاریخ انتشار : 1 اردیبهشت 1400 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,ترمیم دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا