ارتودنسی لینگوال چه ویژگی هایی دارد؟

آخرین بروزرسانی : 12 خرداد 1400

ارتودنسی لینگوال به یک روش درمانی گفته می شود و به عبارتی دیگر نوعی ارتودنسی پنهان به شمار می رود و استفاده از آن برای افرادی پیشنهاد می شود که به دنبال عدم دیده شدن بریس های دندانشان هستند. متخصص ارتودنسی بریس ها را در پشت دندان قرار می دهد که به بریس های داخلی هم معروف می باشند. روش درمانی ارتودنسی لینگوال بیشتر برای بزرگسالان و جوانان مورد استفاده قرار می گیرد. بریس های لینگوال و بریس های سنتی تنها در محل قرار گیری با هم متفاوت می باشند.

محل قرارگیری بریس های سنتی در جلوی دندان و بریس های لینگوال در پست دندان ها می باشد. یکی از ویژگی ها مثبت بریس های لینگوال برای افراد بزرگسال، حل معضل ارتودنسی دندان هایشان بدون نیاز به جلب توجه اطرافیان است. حتما برای ارتودنسی لینگوال باید به پزشک متخصص مراجعه شود تا از توانایی قرار دادن براکت ها، کش های ارتودنسی و سیم ها در پشت دندان برخوردار باشد. جالب است بدانید ارتودنسی لینگوال یکی از روش های درمانی محبوب در بین مردم محسوب می شود.

جهت نصب ارتودنسی لینگوال چه روندی طی می شود؟

معمولا دندانپزشک در جلسه اول حضور مراجعه کننده نمونه گیری از دندان ها را توسط قالب پلاستیکی انجام می دهد و بعد این قالب تهیه شده جهت ساخت براکت های هر دندان به آزمایشگاه انتقال داده می شود. براکت ها معمولا به حالت مومی ساخته می شوند و دلیل آن از دست ندادن شکل اسلی براکت می باشد و برای نگهداری درون یک محفظه پلاستیکی قرار می دهند.

ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال

در نگاه کلی می توان این روند را به روند ساخت ژله تشبیه کرد. سپس در جلسه دوم دندانپزشک اقدام به زدن چسب مخصوص در پشت دندان ها می کند. در این مرحله براکت های حالت سخت تری پیدا کرده اند و می توان اقدام به دور انداختن محفظه پلاستیکی بعد از چسبانده شدن براکت روی دندان ها کرد. در مرحله آخر نصب سیم های ارتودنسی توسط دندانپزشک صورت می گیرد. وارد شدن فشار ملایم توسط سیم ها به دندان به مرور زمان باز هدایت دندان ها به جایگاه اصلی شان خواهد شد. پس متوجه روند انجام ارتودنسی لینگوال شده اید.

ویژگی های مثبت ارتودنسی لینگوال؟

از حسن های عام و مورد پسند افراد در رابطه با ارتودنسی لینگوال، می توان به پنهانی بودن آن اشاره کرد. تنها در صورتی که شخصی زمان صحبت بیش از حد توجه به دندان هایتان داشته باشد، ممکن است توجه اش به بریس ها جلب شود وگرنه امکان دیده شدن آن ها در حالت عادی وجود ندارد. از دیگر ویژگی ها بریس لینگوال در مقایسه با دیگر بریس ها پنهانی، ثابت بودنش می باشد که امکان حضور همیشه آن بر روی دندان ها را فراهم می کند.

وجود بریس های لینگوال باعث می شود که دیگر نگران تعویض هر چند هفته ای یک بار آن نباشید و همچنین زمان غذا خوردن و یا مسواک زدن نیاز به خارج کردن آن از دهان پیدا نمی کنید. این نوع از بریس ها در همه حال تاثیر مثبت خود بر دندان ها را دارند، حتی اگرقصد غذا خوردن داشته باشید.

ویژگی ارتودنسی لینگوال

ویژگی ارتودنسی لینگوال

در حالت کلی بریس های لینگوال به رفع مشکلات زیادی می پردازند و همان طور که قبل تر به آن اشاره شد، بیشتر افرادی که برای ارتودنسی لینگوال کاندید می شوند، قشر کودکان و بزرگسالان می باشند.

ترمیم دندان چیست؟ و انواع آن را نام ببرید؟

به یکی از رویه های دندانپزشکی، ترمیم دندان گفته می شود که در پی آن شاهد تاثیر مثبت بر روی عملکرد دندان، ساختار دندان های صدمه دیده و یا از بین رفته، انسجام دندان ها و همچنین ظاهر آن ها خواهید بود. ترمیم دندان توانایی برطرف کردن خیلی از مشکلات را دارد. حتی دندانپزشک های معمولی از توانایی انجام رویه های ترمیم دندان برخوردارند.

حفظ شدن دندان های طبیعی یکی از هدف های اصلی رویه ترمیم دندان محسوب می شود. چنانچه امکان حفظ دندان هاست طبیعی میسر نباشد از روش های دیگری می توان جهت پر شدن فضای خالی دهان و همچنین بین دندان ها استفاده کرد. زیرا با پر شدن فضاهای خالی، می توان از دیگر دندان های باقی مانده محافظت کرد.

ترمیم دندان به دو روش مستقیم و غیر مستقیم تقسیم می شود. روش های مستقیم عبارتند از، ترمیم دندان با کامپوزیت دندان، ترمیم دندان با پروتزهای آینومر و ترمیم دندان با کامپوزیت.

ارتودنسی لینگوال چه معایبی دارد؟

لینگوال مزایای زیادی دارد، اما دارای چند عیب هم می باشد که بهتر است با آن ها آشنا شوید. در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

یکی از معایب های اصلی ارتودنسی لینگوال، دشوار بودن استفاده و همچنین جایگذاری آن می باشد.

با توجه به موقعیت براکت های لینگوال در داخل دهان، نصب نسبتا مشکلی دارند.

معایب ارتودنسی لینگوال

معایب ارتودنسی لینگوال

قرار ملاقات هایی که زمان ارتودنسی لینگوال با دکتر دارید به نسبت زمان ملاقات ارتودنسی ثابت بیشتر می باشد.

اما از آنجایی که طراحی سیستم مرتبط به لینگوال پیشرفت کرده است، این نقاط ضعفی که نام برده شده، خیلی ناچیز می باشند و یا احتمال اتفاق افتادن آن پایین است.

تاریخ انتشار : 12 خرداد 1400 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,ارتودنسی,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا