بلیچینگ دندان چقدر دوام دارد؟

آخرین بروزرسانی : 14 خرداد 1401

بلیچینگ دندان

یکی از سوال هایی که داوطلبان انجام این پروسه میپرسند، دوام بلیچینگ دندان است. در این مقاله به دوام بلیچینگ و نکاتی که به سفید نگه داشتن دندان کمک میکند، خواهیم پرداخت.

تاثیرات بلیچینگ دندان

تاثیرات بلیچینگ دندان بعد از حتی یک جلسه قابل مشاهده است.

نحوه انجام بلیچینگ دندان

خوب است تا قبل از بررسی سوالات مربوط به دوام بلیچینگ دندان و عوامل آسیب زا به سفیدی دندان، بدانیم بلیچینگ چگونه انجام می شود. برای انجام بلیچینگ، سفید کننده بر سطح دندان های شما قرار می گیرد. این مواد سفید کننده باید روی سطح دندان شما برای مدتی باقی بمانند. در این مدت، این مواد سفید کننده جذب دندان و مینای دندان می شود. بعد از جذب، واکنش شیمیایی در سطح مولکولی در دندان های شما آغاز می شود که طی آن، لکه های سطح دندان از بین می روند. حتی بعد از شستشوی مواد سفید کننده بعد از مدت کوتاهی، فرایند شیمیایی مواد سفید کننده تا بیست و چهار ساعت ادامه خواهد داشت.

بعد از بیست و چهار ساعت، مواد سفید کننده توسط بدن جذب می شود و دیگر تاثیری بر دندان ندارد. به همین دلیل بعد از این بیست و چهار ساعت اگر لکه ای بر سطح دندان اضافه شود، مواد سفید کننده تاثیری بر آن نخواهد داشت.

مواد خوراکی با مولکول های رنگی زیاد، می توانند به سرعت رنگ دندان ها را تحت تاثیر قرار دهند. قهوه، چای، شلغم و انواع سس نمونه ای از این نوع غذاها هستند. اما نیاز به نگرانی نیست. اکثر لکه های حاصل از این مواد غذایی، در صورتی که برای مدت طولانی روی سطح دندان باقی نمانند، با مسواک از بین میروند. بر این اساس روتین روزانه مسواک، میتواند به سفید نگه داشتن دندان ها برای زمان طولانی تری کمک کند.

دوام بلیچینگ دندان

سوالی که برای هر کسی که به بلیچینگ دندان فکر میکند، پیش می آید این است که بلیچینگ دندان برای چه مدت دوام خواهد داشت؟

عوامل تاثیر گذار در دوام بلیچینگ

عوامل بسیاری می توانند بر مدت زمان دوام بلیچینگ تاثیر گذار باشند. برای شروع اول باید بدانید لکه های دندان شما از چه نوعی هستند. دو نوع لکه می تواند سفیدی دندان را تحت تاثیر قرار دهد. لکه های عوامل درونی و عوامل بیرونی. لکه های عوامل درونی، لکه هایی هستند که به دلیل آسیب دیدگی یا پوسیدگی دندان ایجاد می شوند. این لکه ها به ندرت به کمک بلیچینگ از بین می روند. لکه های عوامل بیرونی تحت تاثیر مواد خوراکی و آشامیدنی که مصرف می کنید است که کاملا توسط بلیچینگ از بین می رود.

عامل بعدی موثر در دوام بلیچینگ دندان شما، رژیم غذایی در بین جلسات بلیچینگ است. بعضی از مواد غذایی بیشتر از بقیه تاثیر مخرب بر سفیدی دندان دارند. کاهش مصرف این مواد غذایی حداقل بین جلسات بلیچینگ دندان کمک شایانی به دوام آن میکند.

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان، ظاهر تازه ای به لبخند شما می دهد.

می دانیم که متاسفانه تاثیر بلیچینگ دندان همیشگی نیست. بلیچینگ دندان را می شود با تاثیر خشکشویی بر لباس ها مقایسه کرد. خشکشویی بهتر از شستشوی معمولی لباس ها را تمیز میکند و مدت بیشتری تمیز می ماند. اما این تمیزی همیشگی نیست. در مورد دندان هم شرایط مشابه است. دندان ها بهتر از یک مسواک معمولی سفید می شوند و برای مدت طولانی تری سفید می مانند، اما نه برای همیشه.

علاوه بر مواد غذایی مورد استفاده توسط شما، مواد استفاده شده در بلیچینگ دندان های شما در دندانپزشکی هم تاثیر گذار هستند. دو نوع مواد اولیه در کیفیت های مختلف برای بلیچینگ دندان وجود دارد. هیدروژن پروکساید و کاربامید پروکساید. در مراکز مختلف، این مواد اولیه ممکن است کیفیت های متفاوتی داشته باشند. شما می توانید با انتخاب کلینیک های تخصصی با سابقه، از کیفیت مواد اولیه اطمینان کسب کنید. کلینیک دندانپزشکی مبین با کادری مجرب و متخصص، در خدمت شهروندان تهران بزرگ می باشد.

تاثیر بلیچینگ دقیقا برای چه مدت باقی خواهد ماند؟

بر اساس عواملی که گفته شد، دوام سفیدی حاصل از بلیچینگ دندان، می تواند بین شش ماه تا سه سال باقی بماند. در نتیجه رژیم غذایی و کیفیت مواد اولیه مورد استفاده بسیار حائز اهمیت است. تنباکو یکی از عوامل تاثیر گذار بر سفیدی دندان است. تنباکو می تواند در مدت کوتاهی لکه های زیادی بر دندان بر جا بگذارد.

لکه های حاصله از تنباکو از جنس لکه های عوامل بیرونی هستند و با بلیچینگ از بین میروند اما همانطور که گفته شد، تنباکو می تواند در مدت بسیار کوتاهی، حاصل کار بلیچینگ دندان را از بین ببرد. همینطور تنباکو می تواند آثار مخربی بر سلامت دهان و دندان داشته باشد. به این معنی که می تواند لکه هایی از جنس لکه های عامل درونی (در نتیجه آسیب و پوسیدگی دندان و لثه) ایجاد کند. لکه هایی که بلیچینگ به سختی می تواند آنها را از بین ببرد.

 

https://www.revitalisedentalcentre.co.uk/how-long-does-teeth-whitening-last/

https://mymagnoliadental.com/how-long-does-teeth-bleaching-

last/#:~:text=Because%20there%20is%20such%20a,that%20last%20about%20one%20year.

 

تاریخ انتشار : 14 خرداد 1401 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,بلیچینگ دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا