جرم گیری دندان: چرا و هر چند وقت یکبار؟

آخرین بروزرسانی : 3 مهر 1402

جرم گیری یک روش رایج برای از بین بردن پلاک و جرم ایجاد شده روی دندان است. اگرچه این کار ساده به نظر می رسد، اما این روش برای حفظ سلامت دندان بسیار مهم است. اما مزایای واقعی جرم گیری دندان چیست و هر چند وقت یکبار باید این روش را در نظر گرفت؟

تارتار رسوبی از پلاک باکتریایی سخت شده تشکیل می شود که با مسواک زدن ساده پاک نمی شود. عواقب آن چیست؟ اگر برداشته نشود، می تواند باعث التهاب لثه و ایجاد بیماری هایی مانند التهاب لثه یا پریودنتیت شود.

توجه داشته باشید که تارتار همچنین می تواند باعث ایجاد حفره و مشکلات زیبایی بیشتر مانند تغییر رنگ دندان شود. بنابراین جرم گیری برای حفظ سلامت دندان مهم است.

نحوه جرم گیری دندان ها

نحوه جرم گیری دندان ها

مزایای جرم گیری:

اگر هنوز هم شک دارید، در اینجا 5 مزیتی که رسوب زدایی به شما ارائه می دهد، آورده شده است.

 1. پیشگیری از بیماری لثه: جرم گیری پلاک باکتریایی و تارتار را که باعث التهاب لثه می شوند را از بین می برد.
 2. پیشگیری از پوسیدگی: با ایجاد یک محیط مساعد برای رشد باکتری ها، تارتار می تواند باعث ایجاد حفره شود. شما می تواند با حذف آن ها از پوسیدگی دندان جلوگیری کنید.
 3. . بهبود زیبایی دندان: جرم گیری به از بین بردن لکه های سطحی روی دندان ها ناشی از جرم و پلاک دندان کمک می کند.
 4. تنفس بهتر
 5. صرفه جویی درازمدت: با جلوگیری از بیماری لثه و پوسیدگی دندان، جرم گیری شما را از هزینه های بالاتر درمان دندان در دراز مدت نجات می دهد.
  چرا جرم گیری دندان انجام می شود؟

حتی اگر به طور مرتب دندان های خود را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید، باز هم لازم است هر از گاهی جرم گیری دندان انجام شود. اما جرم گیری دندان در چه مواردی کاربرد دارد؟

جرم گیری دندان با هدف پیشگیری از مشکلاتی مانند حفره ها و بیماری هایی مانند التهاب لثه، تحلیل لثه یا پریودنتیت انجام می شود. جرم گیری باید علاوه بر بهداشت روزانه دهان و دندان انجام شود و نه به عنوان جایگزینی برای آن. علاوه بر این، برداشتن جرم دندان توسط یک متخصص به از بین بردن پلاک و لکه های خاصی که با مسواک زدن ساده به سختی پاک می شوند، کمک می کند.

جرم گیری دندان به تقویت بهداشت دهان و سلامت دهان کمک می کند، بنابراین به حفظ سلامت عمومی کمک می کند.

هر 6 ماه دندان هایتان را به صورت اصولی تمیز کنید.

هر 6 ماه دندان هایتان را به صورت اصولی تمیز کنید.

بعد از جرم گیری دندان چه کنیم؟

برای طولانی تر شدن نتایج جرم گیری دندان، رعایت بهداشت دهان و دندان در خانه بسیار مهم است. در اینجا چند نکته برای بهبود بهداشت روزانه دهان وجود دارد:

 • پس از جرم گیری دندان، مسواک زدن مکرر دندان به طولانی شدن اثرات کمک می کند. مسواک زدن باید حداقل دو بار در روز (صبح و عصر) انجام شود، اما در حالت ایده آل فقط بعد از هر وعده غذایی، به خصوص اگر بیمار از بریس استفاده کند.
 • برس مورد استفاده باید انعطاف پذیر و با موهای صاف (3 یا 4 ردیف) باشد. در حالت ایده‌آل، مسواک نباید حاوی نوارهای لاستیکی یا سایر عناصر اضافی باشد، زیرا می‌تواند در تکنیک مسواک زدن اختلال ایجاد کند.
 • از نظر تکنیکی، مسواک باید در حالت 45 درجه قرار گیرد تا موها به خط لثه (بین دندان و لثه) نفوذ کنند. خطوط لثه مناطقی هستند که در آن پلاک تجمع می یابد، بنابراین مسواک زدن خطوط خارجی و داخلی (پشت دندان) ضروری است.
 • همچنین استفاده از نخ دندان حداقل یک بار در روز ضروری است. توصیه می کنیم یک نخ موم نشده انتخاب کنید، زیرا پلاک بیشتری را به دام می اندازد.

جرم گیری قبل از ارتودنسی:

رعایت بهداشت دهان و دندان تنها در طول درمان ارتودنسی دندان مهم نیست. قبل از شروع درمان ارتودنسی داشتن دهان سالم ضروری است. به همین دلیل است که بسیاری از متخصصان توصیه می کنند که بیماران قبل از ارتودنسی جرم گیری کنند.

اگر بیمار در چند هفته اخیر جرم گیری دندان انجام نداده است، توصیه می کنیم قبل از شروع درمان ارتودنسی نامرئی، برای انجام این کار اقدام کند.

میزان درد حین درمان چقدر است؟

در بیمارانی که از سلامت دهان و دندان خوبی برخوردار هستند، جرم گیری دندان نباید آسیبی به همراه داشته باشد، اگرچه ممکن است کمی ناراحت کننده باشد. با این حال، برخی از بیماران ممکن است درد را تجربه کنند، به خصوص اگر از حساسیت دندان رنج می برند یا حفره دارند.

آیا بیهوشی برای جرم گیری دندان لازم است؟

در بیشتر موارد، جرم گیری دندان نیازی به بیهوشی ندارد، اما استثناهایی وجود دارد. به عنوان مثال، اگر بیمار از حساسیت شدید دندان رنج می برد، دندانپزشک باید قبل از شروع عمل، استفاده از بیهوشی را در نظر بگیرد.

فاصله بین دو جلسه درمان چقدر است؟

در بیمارانی که از سلامت لثه برخوردارند، تمیز کردن دندان باید هر 8 تا 12 ماه یکبار انجام شود. اگر بیمار از مشکلات پریودنتال رنج می برد، جرم گیری باید بیشتر و تقریباً هر 3 تا 5 ماه یکبار انجام شود.

با تمیز کردن دندان، لبخندی زیبا داشته باشید.

با تمیز کردن دندان، لبخندی زیبا داشته باشید.

مدت زمان درمان:

به عنوان یک قاعده کلی، بین 30 تا 40 دقیقه طول می کشد.

در دوران بارداری می توانم دندان هایم را جرم گیری کنم؟

بله، نه تنها امکان پذیر است، بلکه بسیاری از دندانپزشکان آن را توصیه می کنند، زیرا ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی تمایل بیشتری به التهاب لثه یا پوسیدگی دندان وجود داشته باشد. تنها چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که از استفاده از بیهوشی در دوران بارداری خودداری شود.

منابع:
https://dentifree.com/detartrage-des-dents/
https://smile2impress.com/fr/blog/detartrage-dentaire

تاریخ انتشار : 3 مهر 1402 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,ترمیم دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا