در مورد لمینت دندان چه می دانید؟

آخرین بروزرسانی : 20 دی 1400

شاید شما هم به دنبال داشتن یک لبخند زیبا و یا به اصطلاح هالیوودی باشید و برای داشتن این لبخند زیبا بخواهید از لمینت دندان استفاده کنید، اما چه اطلاعاتی در خصوص لمینت دندان دارید؟

در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعاتی تکمیلی در خصوص لمینت دندان را به شما بگوییم.

لمینت دندان چیست؟

اطلاعاتی درباره ی لمینت دندان

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان یک روش زیبا سازی و همچنین مستحکم ساختن دندان ها می باشد، که طی این روش پزشک متخصص شما یک لایه خارجی نازک را با کمک یک لایه چسب به دندان شما متصل می سازد و این استحکام و زیبایی به سبب وجود این لایه خارجی، ایجاد می شود.

لمینت دندان که در دسته ونیر های دندان پزشکی قرار می گیرند، به دو شیوه قابل انجام هستند: لمینت سرامیکی و ونیر های کامپوزیتی.

لمینت سرامیکی

این لمینت دندان همان گونه از اسمش پیداست از جنس سرامیک می باشد، دندان پزشک برای اجرای این روش پوسته های بسیار نازک سرامیکی را با استفاده از چسب مخصوص بر روی لایه خارجی و بیرونی دندان قرار می دهد. لمینت سرامیکی به دلیل آن که استحکام بالایی دارد برای مواردی مانند : ترمیم شکستگی دندان ها، متوازن سازی فاصله بین دندان ها، مرتب سازی دندان های ریز و دندان های بد شکل، تغییر رنگ دندان ها ، حل کردن مشکلات صافی دندان ها بدون استفاده از ارتودنسی دندان و ... استفاده می شود.

همچنین یکی دیگر از مشکلاتی که به وسیله لمینت دندان قابل حل شدن می باشد، دندان قروچه و یا ساییدگی دندان های شما می باشد. همان طور که می دانید دندان قروچه باعث شکستگی دندان های شما می شود، استفاده از لمینت دندان می تواند محافظی برای شکستگی دندان های شما گردد.

نصب لمینت دندان

نصب لمینت دندان بسیار مسئله مهمی می باشد، چنان چه دندان پزشک شما تبحر و توانایی کافی برای نصب لمینت را نداشته باشد، شما با مشکلاتی مانند: زود شکسته شدن لایه سرامیکی، پوسیدگی دندان ها و ... روبرو خواهید شد.

نصب لمینت دندان بهتر است که توسط پزشکی صورت گیرد که توانایی و تبحر کافی را داشته باشد و تراش دندان ها به درستی انجام دهد تا به دندان شما آسیب و یا لطمه ای وارد نشود. دندان های شما قبل از آن که آماده نصب لمینت باشند، باید مقداری تراش ببینند، این تراش معمولا مقدار زیادی نیست، دندان ها فقط مقداری تراش داده می شوند که لمینت های سرامیکی بتوانند به خوبی بر روی دندان قرار گیرند.

لمینت دندان

لمینت دندان

ونیر کامپوزیت دندان

ونیر کامپوزیت نیز یکی دیگر از روش های لمینت دندان است، در این روش به جای استفاده از سرامیک و ساخت پوسته توسط آزمایشگاه، از رزین های دندان پزشکی استفاده می شود و خود دندان پزشک در مطب این عمل را برای شما انجام می دهد. بر خلاف لمینت های سرامیکی که نیاز به طی چندین جلسه دارند، این دسته از لمینت دندان در طی یک یا دو جلسه انجام خواهند شد.

کامپوزیت دندان برای حل مشکلاتی مانند، کوتاهی دندان ها، فاصله بین دندان ها، شکستگی دندان ها، ساییدگی دندان ها، اصلاح بد رنگی دندان ها، اصلاح بد فرمی دندان ها و ... مورد استفاده قرار می گیرد.

شاید بتوان گفت که مزیت استفاده از کامپوزیت دندان، نسبت به لمینت دندان سرامیک، قیمت ارزان آن می باشد. لمینت های سرامیکی به مراتب قیمت بالاتری نسبت به ونیر کامپوزیت ها دارند. ولیکن دوام عمر لمینت دندان سرامیکی دو برابر ونیر کامپوزیت ها می باشد.

انواع لمینت دندان با توجه به اجزا سازنده

- سرامیک فشرده: لمینت هایی که از جنس سرامیک های فشرده هستند، نسبته به دیگر انواع لمینت ها ضخیم تر هستند، استحکام بیشتر و طول عمر بالاتری دارند.

- زیرکونیوم: این روکش که ضخامت بالایی دارد از مواد جنس تاج دندان ساخته می شود و برای دندان ای ضعیف بسیار مناسب می باشد و باعث می باشند تا پوسیدگی ها و خرابی های دندان پیدا نباشد.

- سرامیک توده ای: این روکش که به اندازه روکش های فشرده مقاوم نیستند، به دلیل ظرافت بالا، زیبایی خاصی نیز دارند. این روکش ها مخصوص هر فرد ساخته می شوند و به دلیل آن که حالت مات دارند می توانند حالت دندان های طبیعی شخص را به خود بگیرند.

- دی سیلیکات لیتیوم: این ماده بسیار مناسب برای افرادی است که دچار دندان قروچه هستند، این ماده به علت استحکام بالایی که دارد، می تواند از آسیب دیدن و شکستگی دندان ها به هنگام دندان قروچه، جلوگیری نماید.

بعد از انجام لمینت دندان چه مراقبت هایی باید صورت گیرد؟

با پزشک خود مشورت کنید، گرچه که شما بعد از انجام لمینت دندان نیاز به مراقبت های خاصی ندارید، ولیکن رعایت چند نکته که در ذیل به آن ها می پردازیم باعث طول عمر لمینت های شما می گردد. دو مرتبه مسواک زدن در طول روز، استفاده از نخ دندان، استفاده از دهان شویه، عدم استفاده از جای و قهوه به کرات و دفعات زیاد در طول روز و ... . همچنین هنگام مصرف میوه جات و سبزی جات دقت داشته باشید تا به دندان ها آسیب وارد نکنید.

شما می توانید برای مشاوره در خصوص انجام لمینت دندان با کلینیک دندان پزشکی مبین در تماس باشید.

تاریخ انتشار : 20 دی 1400 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,لمینت دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا