روش های ترمیم دندان های قدامی

آخرین بروزرسانی : 19 آبان 1400

هیچ حسی قابل مقایسه با حس اعتماد به نفس و جاذبه ای که از یک لبخند زیبا به دست می آید، نیست. دندان های ما در معرض مشکلات زیادی قرار دارند که معروف ترین این مشکلات پوسیدگی، فرسایش و تشکیل لایه های تارتار است که خوشبختانه در عصر مدرن دندانپزشکی شاهد یک رنسانس بزرگ علمی و فناوری بوده و بیش از یک راه حل برای هر مشکلی وجود دارد. ترمیم دندان از دستاوردهای این حرفه است که مشکلات دندان را برطرف می کند. شما در این مقاله با روند و انواع ترمیم دندان های قدامی آشنا خواهید شد.

عمل های زیبایی دندان اغلب رضایت بالایی را به دست می آورند و اگر روش ترمیم دندان های قدامی با پرکردن دندان در نظر بگیریم ، میزان موفقیت آن به حدود 98 درصد می رسد.

روش ترمیم دندان های قدامی

روش ترمیم دندان های قدامی

روش ترمیم دندان های قدامی چیست؟

ترمیم دندان های قدامی برای این است که پزشک شیوه روش بهینه ای از روش های مختلف مراقبت از دندان برای شما انتخاب کرده و مشکل را از همه لحاظ به خصوص از جنبه زیبایی درمان کند.

دلیل اصلی این عمل، درمان فرسایش و حفره‌ هایی است که روی دندان ‌ها به ‌ویژه دندان ‌های جلویی ظاهر می ‌شوند. ترمیم دندان های قدامی از طریق بسیاری از گزینه‌های زیبایی موجود انجام می شود. مانند:

• پرکردن دندان قدامی

• ونیرهای دندانپزشکی

• لومینیرز دندان

• انواع ایمپلنت دندان

• بریج های دندانی

• تاج های دندان

• پولیش و بلیچینگ دندان

اگر چه بیش از یک روش برای ترمیم دندان قدامی استفاده می‌شود، اما بهترین راه‌ حل برای داشتن دندان سالم، جلوگیری از ایجاد مشکلات دندان است.

پیشگیری از فرسایش و پوسیدگی دندان مستلزم یادگیری اصول اولیه مراقبت از دهان و دندان به طور کلی است. در مطلب زیر مجموعه ای از مهم ترین نکاتی که به شما در دستیابی به این امر کمک می کند، آورده شده است:

1. دو بار در روز دندان های خود را با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک بزنید.

2. یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنید.

3. یک رژیم غذایی متعادل سالم و با توجه به کاهش غذاها و نوشیدنی های حاوی قند داشته باشید.

4. حتما با مراجعه منظم به دندانپزشک از سلامت دندان های خود اطمینان حاصل کنید.

اگر درک درستی از نحوه تشکیل پوسیدگی دندان و فرسایش دندان داشته باشید، اراده شما برای رعایت دستورالعمل های مراقبت از دندان افزایش می یابد. اما چه در داخل دهان ما می گذرد و باعث این مشکلات می شود؟

صدها نوع متفاوت باکتری در لثه، زبان و روی دندان ها قرار دارند. برخی از این باکتری ها مفید هستند، اما بسیاری از آن ها مضرند. علت اصلی پوسیدگی و فرسایش دندان این است که این باکتری ها آنزیم های خاصی را بر روی قندهای انباشته شده روی دندان و دهان ترشح کرده و آن ها را به اسید تبدیل می کنند، اما به مرور زمان وضعیت بدتر می شود که نیاز به مداخله دندانپزشک دارد.

هرکسی که مشکلات دندان های جلویی مانند پوسیدگی، فرسایش، حفره ها یا ناهمواری لبه ها داشته باشد، می تواند یکی از این روش های ترمیم دندان را انجام دهد.

روش های معروف ترمیم دندان

روش های معروف ترمیم دندان

مقدمه ای بر روش های معروف ترمیم دندان های قدامی

ترمیم دندان های قدامی با پرکردن دندان

معروف ترین نوع پرکننده های دندان از جنس نقره یا آمالگام است. از ویژگی های آن مقاوم بودن است، اما در هنگام ترمیم دندان های جلویی به دلیل تفاوت رنگ با دندان ها ترجیح داده نمی شود.

نوع دوم کامپوزیت یا به اصطلاح پرکننده های رنگی است که مشخصه این پرکردگی ها سازگاری با بعد زیبایی و ارتباط شیمیایی با دندان است.

نوع سوم که پرکننده های ساخته شده از طلا هستند به دلیل سختی و دوام آن متمایز می شوند.

ترمیم دندان های جلو با استفاده از روکش

منظور از روکش دندان نصب یک لایه نازک از بیرون روی دندان ها برای ترمیم دندان جلویی است. نصب این لایه طی چند جلسه انجام می شود و پس از انجام تمام اندازه گیری های لازم برای ساخت روکش های سازگار با دندان های شما، روکش ها برای هر مورد جداگانه ساخته می شوند.

ترمیم دندان های جلو با استفاده از لومینیرز

روکش های دندانی تفاوت چندانی با لومینیرز ندارند که هر دو به نصب لایه جدیدی از مواد مناسب برای ارائه ظاهر سفید جذابی که بسیاری آن را لبخند هالیوودی می نامند، بستگی دارد. تفاوت روکش و لومینیرز در ضخامت آن لایه است، لومینیرزها کمی نازک تر از روکش ها هستند که مزایایی را به همراه دارد مانند عدم نیاز به برداشتن یک لایه نازک از مینای دندان برای سفت شدن نصب یا این که به روشی سبک تر انجام شود.

ترمیم دندان های قدامی به روش تاج دندان

تاج دندان را می توانیم به عنوان کلاهک یا کپسول دندان تشبیه کنیم، یعنی از همه جهات دندان را احاطه کرده است، نه فقط از جلو. تاج های دندانی را می‌توان از چندین ماده مختلف ساخت، مانند:

• طلای خالص

• رزین های خالص یا مخلوط با مواد معدنی

• پرسلن مخلوط با مواد معدنی

• تاج سرامیکی دندان

• فولاد ضد زنگ

هزینه ترمیم دندان های جلو با توجه به روش ترمیم دندان های جلویی که پزشک دنبال خواهد کرد و همچنین با توجه به عوامل دیگری مانند تجربه و مهارت پزشک، کیفیت مرکز درمانی، تعداد، بسیار متفاوت است.

هزینه ترمیم دندان های جلو

هزینه ترمیم دندان های جلو

ترمیم طبیعی دندان

بسیاری از افراد در درمان‌های ترمیم و پر کردن، رنگ ترمیم متفاوت با خود دندان را ترجیح نمی‌دهند، زیرا آن را نامناسب و برای تصویر زیبایی دندان‌ها مضر می‌دانند.

علی رغم افزایش هزینه مواد مورد استفاده در ترمیم طبیعی دندان و طول عمر کوتاه تر آن ها نسبت به همتایان خود، همچنان محبوب هستند، زیرا شکلی مشابه دندان طبیعی می دهند.

از سوی دیگر، دانشمندان در حال تحقیق در مورد وجود روش‌های مختلف برای تحریک مجدد دندان برای بازسازی هستند، مانند استفاده از سلول‌های بنیادی و اسفنج کلاژن.

آزمایشات سلول های بنیادی پیشرفت های بالینی قابل توجهی داشته است و ممکن است به زودی در آستانه یک پیشرفت جدید دندانپزشکی باشیم.

شایان ذکر است که دندان ها در زمان ترک های سطحی به طور خود به خود عاج تولید می کنند، اما اگر این شکستگی و ترک ها عمیق باشد، این ترمیم انجام نمی شود.

در پایان باید گفت در مورد پرکردن خانگی یا ترمیم دندان در منزل صحبتی وجود ندارد و باید برای درمان دندان با روش های پزشکی مناسب به دندانپزشک مراجعه کرد، زیرا این روش های خانگی بیشتر به دندان آسیب می زند و کمکی نمی کند.

تاریخ انتشار : 19 آبان 1400 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,ترمیم دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا