همه چیز درباره ی ارتودنسی نامرئی

آخرین بروزرسانی : 28 تیر 1400

ارتودنسی نامرئی یک نوع روش درمان برای ترمیم دندان است به ارتودنسی ای گفته می شود که دستگاه های وابسته به آن بر روی دندان دیده نمی شود. این نوع ارتودنسی دندان در سال های اخیر، طرفداران زیادی در بین مردم پیدا کرده است. از آنجایی که درمان ارتودنسی یکی از درمان های با مدت زمان طولانی است و نیاز است که سیم ها و براکت های ارتودنسی زمان بسیار طولانی ای در داخل دهان فرد باقی بمانند، از این افراد ترجیح می دهند که مدل ارتودنسی نامرئی را برای طول درمان خود انتخاب نمایند. این مدل در بین جوانان طرفدار بیشتری دارد.

یکی از مهم ترین مزیت های ارتودنسی نامرئی این است که بر روی دندان دید ندارد. البته لازم است بدانید که همین ارتودنسی نامرئی هم برای هر کسی مناسب نیست و باید تحت نظر پزشک و با نظارت پزشک متخصص، تجویز شود. ارتودنسی انواع مختلف دارد. به طور کلی اما می توانید کل درمان ارتودنسی را در دو دسته ی نامرئی و مرئی قرار دهیم. اما خود ارتودنسی نامرئی هم به تنهایی به انواع مختلفی تقسیم بندی می شود. در ادامه درباره ی انواع ارتودنسی نامرئی و ویژگی های آن بیشتر برایتان صحبت خواهیم کرد. پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با این طرح درمان، تا انتهای این مقاله ما را همراهی نمایید :

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی

انواع ارتودنسی نامرئی

• ارتودنسی نامرئی لینگوال – Lingual Braces: این مدل ارتودنسی معمولا پنهان است. تمامی تجهیزات و دستگاه های مربوط به این نوع ارتودنسی در پشت دندان ها قرار می گیرد و اصلا از قسمت جلو دندان دید ندارد. به ارتودنسی لینگوال، ارتودنسی مخفی هم گفته می شود.

• ارتودنسی نامرئی با براکت های سرامیکی – Clear Braces: تمامی مشخصات این ارتودنسی مانند ارتودنسی ثابت است. تنها تفاوت این نوع ارتودنسی با سیار ارتودنسی ها این است که براکت های استفاده شده در این طرح درمان، معمولا بی رنگ و یا به رنگ خود دندان هستند.

• ارتودنسی نامرئی با الاینرهای شفاف(بدون سیم) – Clear Aligners: در واقع وقتی صحبت از ارتودنسی نامرئی می شودف منظور اکثر افراد همین ارتودنسی است. اولین برندی که دست به ساخت ارتودنسی شفاف زد، برند invisalign بود. به همین دلیل گاها به این مدل ارتودنسی، ارتودنسی invisalign هم گفته می شود. در این مدل ارتودنسی، یک قالب به اندازه ی دهان شما گرفته می شود. این قالب تمامی کارهای ارتودنسی را انجام می دهد اما با این تفاوت که هر زمان که بخواهید، می توانید آن را از دندان تان خارج نمایید. البته زمان مجاز برای خارج کردن ارتودنسی های این چنینی از داخل دهان، تنها 2 الی 4 است اما تمامی کسانی که این کار را انجام داده اند می دانند که این ویژگی برای یک ارتودنسی دندان، چه نعمتی است. همین که شما می توانید برای خوردن غذا و ای مسواک زدن، این دم و دستگاه ارتودنسی را از دهانتان خارج کنید، بهترین ویژگی این مدل ارتودنسی هاست.

انواع ارتودنسی نامرئی

انواع ارتودنسی نامرئی

مراحل ارتودنسی نامرئی چیست؟

معمولا مراحل نصب و انجام ارتودنسی نامرئی، تفاوت زیادی با مراحل انجام ارتودنسی معمولی ندارد. در ادامه برایتان تمام مراحل انجام ارتودنسی نامرئی را شرح خواهیم داد :

در ابتدا برای انجام ارتودنسی نامرئی احتیاج است که از دهان بیمار یک قالب گیری کلی و دقیق انجام شود. پس از قالب گیری، نیاز است که قالب مورد نظر طراحی و ساخته شود. برای این کار معمولا، طرح کلی را به صورت سه بعدی داخل کامپیوتر، بالا می آورند و تمامی حرکات احتمالی دندان را پیش بینی می نمایند. حالا نیاز است ببینند که هر دندان قرار است چه رفتاری را با توجه به شکل و شمایل فک در دهان انجام دهد. نحوه ی قرار گرفتن دندان ها کنار هم و یا روی هم نیز کاملا شبیه سازی می شود.

حالا که این طرح شبیه سازی شد، طرح را برای چاپ به یک پرینتر می فرستند و با توجه به طرح مورد نظر، یک پلاک متحرک شفاف را آماده کرده و به مشتری تحویل می دهند. به همین ترتیب پلاک مرحله ی دوم، پلاک مرحله ی سوم و ... نیز پرینت گرفته شده و به بیمار تحویل داده می شود. هر پلاک به اندازه ی مثلا به اندازه ی 0.2 میلی متر، دندان ها را به سمت طرح اصلی سوق می دهد. بنابراین ابتدا باید پلاک اول، سپس پلاک دوم و نهایتا به ترتیب تمامی پلاک ها استفاده و اجرا شود تا نتیجه ی مورد نظر حاصل گردد. اینکه بگوییم طرح درمان ارتودنسی، چقدر زمان می برد، همگی به پیچیدگی و ناهنجاری هایی بستگی دارد که دندان بیمار با آن روبرو می باشد.

مراحل ارتودنسی نامرئی

مراحل ارتودنسی نامرئی

سخن آخر

حالا که درباره ی این مدل ارتودنسی برایتان گفتیم، شاید این سوال برای تان پیش بیاید که هزینه ی ارتودنسی نامرئی چقدر است و چگونه حساب میشود. حقیقتا درباره ی این موضوع نیز نمی توان رقم ثابتی را در نظر گرفت. چرا که هزینه ی این طرح درمان بر اساس المان ها و فاکتورهای زیادی در تعیین می شود. نوع ارتودنسی و پیچیدگی طرح درمان، دو عامل بسیار مهم در تعیین هزینه ی درمان های این چنینی می باشد.

تاریخ انتشار : 28 تیر 1400 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,ارتودنسی,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا