فلوراید تراپی دندان چیست؟

آخرین بروزرسانی : 9 شهریور 1401

فلوراید تراپی دندان یعنی چه؟

در سال 1940 محققان دریافتند ماده‌ای به نام فلوراید از پوسیدگی دندان پیشگیری می‌کند. به همین دلیل در همان سال سازمان بهداشت جهانی فلوراید سدیم را به عنوان یک داروی ضروری مورد تایید قرار داد. در طی سال‌های گذشته از فلوراید به شکل‌های گوناگون استفاده شده است مانند فلوراید تراپی دندان . اگر توجه کرده باشید در تبلیغ برخی خمیر دندان‌ها حاوی فلوراید ذکر می‌شود. همچنین در کشورهای پیشرفته درصد اندکی از آب آشامیدنی شامل فلوراید می‌شود.

علت این امر این است که این مانع معدنی مینای دندان را بهبود بخشیده و از پوسیدگی دندان پیشگیری می‌کند. امروزه فلوراید تراپی دندان یک روش موثر برای جلوگیری از پوسیدگی دندان به حساب می‌آید. فلوراید تراپی سبب می‌شود مینای دندان مستحکم و تقویت شود. علاوه بر این در واقع می‌توانیم بگوییم فلوراید تراپی نوعی روش درمانی برای پوسیدگی دندان و تقویت مینای دندان است.

فلوراید تراپی دندان

فلوراید تراپی دندان

فلوراید چگونه از پوسیدگی دندان پیشگیری می‌کند؟

همانطور که گفتیم فلوراید یک نوع ماده معدنی طبیعی است. این ماده کمک می‌کند تا مینای دندان مستحکم شده و در برابر پوسیدگی تقویت شود. پوسیدگی دندان ایجاد حفره در دندان را در پی دارد. اما فلوراید تراپی دندان کمک می‌کند از پوسیدگی دندان جلوگیری شود و یا در صورت داشتن پوسیدگی، این پوسیدگی از بین برود. هرچه مینای دندان مستحکم‌تر باشد میزان آسیب پذیری آن نیز کمتر است. مینای دندان در واقع مانند مینای یک ظرف چینی است که با گذشت زمان می‌تواند آسیب ببیند. شاید برای از بین رفتن مینای ظرف چینی راه حلی وجود نداشته باشد اما برای جلوگیری از آسیب دیدن مینای دندان، فلوراید تراپی وجود دارد.

جالب است بدانید فلوراید تراپی زمانی که دندان‌ها در معرض پوسیدگی قرار دارند می‌تواند موجب نجات دندان‌ها شود. باکتری‌هایی که از باقی مانده غذا در دهان وجود دارند، می‌توانند موجب ایجاد پلاک در سطح دندان شما بشوند. این پلاک در واقع نوعی لایه چسبنده است که به سطح دندان چسبیده و موجب پوسیدگی آن می‌شود. فلوراید تراپی با از بین بردن این لایه کمک می‌کند تا از پوسیدگی دندان‌ جلوگیری شود.

فواید فلوراید تراپی دندان

فواید فلوراید تراپی دندان

فلوراید تراپی دندان برای چه کسانی فایده دارد؟

یکی از ضروری‌ترین کارهایی که در سنین کودکی باید برای کودک انجام شود، فلوراید تراپی دندان‌های اوست. اما لازم است بدانید این تصور که فلوراید تراپی تنها برای کودکان مفید است، یک تصور اشتباه است. فلوراید تراپی را می‌توان در تمام سنین انجام داد تا از پوسیدگی و خراب شدن دندان جلوگیری کرد. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که نمی‌توانید مرتب مسواک بزنید و یا از نخ دندان استفاده کنید، فلوراید تراپی به شما کمک ویژه‌ای می‌کند. پوسیدگی دندان‌ها معضلی است که می‌تواند حتی سبب از بین رفتن کامل دندان بشود. لازم است بدانید با استفاده از فلوراید تراپی حتی می‌توان پوسیدگی را در مراحل اولیه مهار کرد.

روش انجام فلوراید تراپی دندان

روش انجام فلوراید تراپی دندان

روش انجام فلوراید تراپی چگونه است؟

بعد از شرح دادن مطالب بالا حال نوبت آن است که روش انجام فلوراید تراپی دندان را برای شما بازگو کنیم. فلوراید تراپی دندان می‌بایست حتما در مطب و یا کلینیک دندانپزشکی و توسط دندانپزشک معتبر انجام شود. در فلوراید تراپی می‌توان از کف، ژل و یا وارنیش حاوی فلوراید استفاده کرد.

در این روش با استفاده از تجهیزات مخصوص دندانپزشکی ژل حاوی فلوراید روی دندان‌ها قرار می‌گیرد و به صورت مستقیم به مدت چند دقیقه با سطح دندان‌ها تماس می‌یابد. سپس بعد از گذشت دقایق کوتاهی مواد از سطح دندان‌ها برداشته می‌شود. البته اگر دندانپزشک بخواهد با استفاده از وارنیش عملیات فلوراید تراپی را انجام دهد، وارنیش را با استفاده از یک قلم روی سطح دندان‌ها پخش می‌کند. بهتر است تا چند ساعت بعد از انجام فلوراید تراپی از خوردن و نوشیدن مواد غذایی خودداری کنید تا فلوراید به خوبی جذب مینای دندان شما شود.

حال شاید برای شما سوال باشد که هر چند مدت یک بار می‌توان فلوراید تراپی دندان را انجام داد؟ در پاسخ این سوال باید بگوییم این امر کاملا به دستور دندانپزشک و میزان پوسیدگی دندان‌های شما دارد. در صورتی که پزشک تشخیص دهد، می‌توان بعد از گذشت مدتی دوباره فلوراید تراپی را انجام داد تا مینای دندان به خوبی بهبود یابد.

مضررات فلوراید تراپی

مضررات فلوراید تراپی

آیا فلوراید تراپی می‌تواند آسیب زننده باشد؟

همانطور که تا به اینجای مطلب شرح دادیم فلوراید نه تنها ماده‌ای مضر برای دندان‌ها نیست بلکه این ماده معدنی می‌تواند یک معجزه برای پیشگیری و درمان پوسیدگی دندان باشد. درمان با استفاده از فلوراید تراپی دندان نیازی به سر شدن ندارد و یک روش درمانی بدون درد است. تمامی افراد در سنین مختلف می‌توانند برای انجام فلوراید تراپی اقدام نمایند. بنابراین می‌توانیم بگوییم فلوراید تراپی یک روش کاملا بی خطر و بسیار مفید است که اگر در زمان مناسب انجام شود، می‌تواند مینای دندان را تقویت کرده و از آن در برابر پوسیدگی و دیگر آسیب‌ها محافظت نماید.

تاریخ انتشار : 9 شهریور 1401 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,سرویس ها,جرمگیری دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا