اطلاعاتی درباره ی ترمیم دندان

آخرین بروزرسانی : 7 اردیبهشت 1401

ترمیم دندان

در راستای پیشرفت های علمی در بخش دندانپزشکی ترمیمی، هدف دندانپزشکی ترمیم دندان ارائه خدمات بهداشتی به روز و با کیفیت با استفاده از مواد جدید، دستگاه های جدید و روش های نوین درمانی است.

چینش و ظاهر بین دندان ها، ساختار بافت نرم اطراف دندان ها و ساختار مشخصه صورت بیمار یک کل را تشکیل می دهد. به همین دلیل، ظاهری طبیعی و زیبا در نتیجه کار دقیق دندانپزشکان و تکنسین ها در رابطه با جزئیاتی که با ویژگی های صورت منطبق است، مورد هدف قرار می گیرد. به دست آوردن کیفیت مطلوب ساختار دندان، رنگ دندان، تمیز کردن سطوح از عناصر مهم دندانپزشکی ترمیمی است. به همین دلیل، برنامه باید تحت مدیریت دندانپزشکان متخصص و تکنسین های مجرب انجام شود.

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان را می توان به عنوان تخریب مینای دندان، که بافت سخت دندان، عاج زیر آن و گاهی بافت سختی که سطح ریشه را می پوشاند تعریف کرد. غذاهای حاوی کربوهیدرات بیشتر (قند، نشاسته و غیره)، نوشیدنی های گازدار شیرین مانند کولا، کیک، شکلات و غیره به خصوص زمانی که غذاهای چسبنده برای مدت طولانی با سطح دندان تماس پیدا می کنند، اتفاق می افتد.

ترمیم دندان باعث ایجاد زیبایی در دندان ها می شود

ترمیم دندان باعث ایجاد زیبایی در دندان ها می شود

جلوگیری از پوسیدگی دندان

برای جلوگیری از ترمیم دندان باید به موارد زیر عمل کنید:

مسواک زدن موثر دو بار در روز، استفاده از خمیر دندان و مسواک مناسب توصیه شده توسط دندانپزشک، مراقبت منظم با نخ دندان و دهانشویه ها، مراجعه به دندانپزشک هر شش ماه یکبار از اقداماتی است که می توان برای جلوگیری از پوسیدگی دندان انجام داد.

علائم و عواقب پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان مراحل مختلفی دارد و هر کدام علائم و خطرات متفاوتی دارند. هنگامی که پوسیدگی برای اولین بار ظاهر می شود، علائم بسیار کمی وجود دارد. همانطور که اندازه آنها بزرگ می شود و کبودی بزرگ می شود، باعث حساسیت به غذاهای گرم و سرد و همچنین قند می شود. گاهی اوقات پوسیدگی دندان باعث درد مداوم می شود. در صورت عدم ترمیم دندان، با رسیدن پوسیدگی به اعصاب، دندان عفونی می شود. عفونت در دندان می تواند باعث ایجاد آبسه شود که می تواند باعث درد شدید، تورم صورت و تب شود. اگر در مراحل بعدی هنوز مداخله ای وجود نداشته باشد، ممکن است نیاز به درمان ریشه یا کشیدن دندان داشته باشد.

روش های مورد استفاده

تکنیک های زیادی در درمان ترمیم دندان استفاده می شود.کاربردهای کامپوزیت مستقیم یا غیرمستقیم، مطالعات زیبایی شناسی چینی، طراحی لبخند، کاربردهای سفید کننده دندان، درمان های حساسیت عاج، درمان پالپ حیاتی، کاربرد ترمیم قبل از پروتز انجام می شود. جدای از این موارد، با در نظر گرفتن سن، مشکلات فردی بیماران، نتایج ارزیابی یافته های معاینه دهان و دندان، با روش های مختلف از جمله درمان های محافظه کارانه دندانپزشکی برای سالمندان و انکولوژی، درمان گروه های بیمار و برنامه های درمانی پیشگیرانه برای بزرگسالان تصمیم گیری می شود.

ترمیم دندان باعث سفیدی دندان می شود

ترمیم دندان باعث سفیدی دندان می شود

طراحی لبخند زیبایی

برخلاف گذشته، هدف از طراحی لبخند ارائه زیبایی با رویکردی محافظه کارانه تا حد امکان با حداقل آمادگی در ساختارهای دندان است. این لبخندی که ایجاد می کنیم باید از نظر زیبایی شناختی و همچنین از نظر عملکردی در سطح ایده آل باشد.

درمان

بسیاری از مردم دوست دارند لبخندشان دلپذیر و رسا باشد. به همین دلیل، افرادی که به زیبایی خود اهمیت دو چندانی می دهند باید درمان ترمیم دندان انجام دهند. تغییر شکل در ساختار دهان و فک ناشی از بدشکلی یا آسیب های تصادفی را نیز می توان با این شکل از درمان اصلاح کرد. این روش را می‌توان در درمان افرادی که لثه‌هایشان مشکل دارد، افراد دارای لکه‌های دائمی روی دندان‌ها و بیماران سالمندان و انکولوژی اعمال کرد. هنگام تصمیم گیری برای درمان، یافته های معاینه باید ارزیابی شوند. با توجه به داده های به دست آمده پس از آن، باید یک برنامه درمانی مناسب مطابق با داده های علمی ایجاد شود. با توجه به یافته های به دست آمده در طول درمان، باید روش های مناسب مانند ارتودنسی، جراحی ارتوگناتیک، جراحی پلاستیک، درمان پریودنتال و دندانپزشکی زیبایی انتخاب و اعمال شود. بیمار باید از قبل در مورد روش های درمانی ترجیحی مطلع شود.

ترمیم دندان باعث از بین رفتن پوسیدگی دندان می شود

ترمیم دندان باعث از بین رفتن پوسیدگی دندان می شود

مزایای درمان

یکی از مزایایی که درمان های ترمیم دندان برای بیمار فراهم می کند، پیشگیری از مشکلات دندانی است که ممکن است در ابعاد جدی تری ایجاد شود. درمان های ترمیمی دندان مزایای زیادی از نظر پرکردن حفره های دهان و جلوگیری از تشکیل پوسیدگی های دندان دارند.

به لطف فناوری در حال توسعه و مواد جدید تولید شده، دندانپزشکان متخصص مرکز بهداشت دهان و دندان با انجام عمل های کوچک با درمان ترمیمی دندان بدون آسیب رساندن به بافت های سالم دندان، دندان هایی با ظاهر طبیعی در اختیار شما قرار می دهند.

https://dis.nny.edu.tr/restoratif-dis-tedavisi-s101
https://donatimdis.com.tr/restoratif-dis-tedavisi-nedir/
https://okandis.com/restoratif-dis-tedavisi-nedir

تاریخ انتشار : 7 اردیبهشت 1401 نویسنده : تعداد نظرات : 0 دسته بندی : وبلاگ,ترمیم دندان,

ارسال نظر

شماره همراه شما منتشر نمی شود.
نظر حاوی تبلیغ یا توهین تایید نمی‌شود.
برای اطلاع از پاسخ نظر خود، شماره همراه واقعی خود را درج کنید.پزشکان ما در تلویزیون

رزرو وقت

شما می توانید بدون مراجعه به مطلب به صورت کاملا آنلاین نوبت خود را رزرو کنید. کافی است فرم زیر را پر کنید تا همکاران ما نوبت شما را رزرو کنند.

رزرو وقت رایگان

رزرو وقت

انتخاب بخش مربوطه

نام و نام خانوادگی

شماره تماس

انتخاب بازه تاریخ از

انتخاب بازه تاریخ تا